Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

On 17.6.2018. at 1:13, ruskabajka said:

ma gledao sam, "cija je ovo pesma" je taj film, tako je prevedeno....ali ne secam se da su joj tamo nasli tako davno poreklo....

inace jeste jevrejska, imam je na nekoj kompilaciji tradicionalne jevrejske muzike, melodijski bogatija od ovih nasih balkanskih varijanti....

 

Turska pesma, naravno da Jevreji imaju obradu, čak je i Jordi Savall to ovekovečio (peva besmrtna Monserat Figueras), ali mi je neki Izraelac objašnjavao da je to stiglo iz Tuske tamo.

Link to comment
17 hours ago, Frile said:

Mnoge turske reči koje su ušle u naš jezik nisu izvorno turske, nego su ih oni primili iz drugih jezika sa kojima su bili u kontaktu. Što tako ne bi bilo i sa pesmom? (osim ako ima indicija da je melodija već bila ovde pre turskih osvajanja)

 

Persijske u velikom broju.

Link to comment

Ovaj tvrdi da uopšte nije toliko stara. Lik solidno poznaje muziku, Šta ja znam, logično bi bilo da Izraelac tvrdi da je pesma jevrejska, ali ovaj ne tvrdi, opet to nije nikakav dokaz.

 

Jordi Savall je obrađuje kao grčku.

 

Ko zna čija je to pesma.

Edited by Anonymous
Link to comment

e upravo to- ne znam kako uopste mogu da procenjuju starost i poreklo. do pre koju stotinu godina nisu postojale ni note, ni relevantni zapisi, a snimke da i ne pominjemo. plus su se muzikom bavili putujuci slobodni umetnici, koji su imali status negde u ravni sa klosarima i seoskim ludama.

Link to comment
  • 4 months later...

Odlutala malo tema o Sinanu i JV, a krenula je ko što sam više-manje i očekivao - teškom razdoru između onih koji su tom fenomenu i muzici nešto prepoznali i onih zgroženih.

 

Taj fenomem, bez sumnje, zaslužuje pažnju i, što se mene tiče, muzika Južnog vetra je neka vrsta saundtreka bivše Jugoslavije, kad bije razdelil vertikalno, po društvenim slojevima. Ko kod je sa intelektualno-salonskih visina nabeđene urbanosti i bez predrasuda sišao malo među "narod", mogao je da se uveri koliko su njihove pesme popularne i kako ljudi na njih reaguju.

Bez ikakvog  pristupa elekektronskim mejnstrim medijima i od starta označeni kao šund, na šta je njihov frontmen MIle Bas plaćao ogroman porez, oni su punuli stadione, hale, livade, a publika ih je slušala kao u transu, pevala svaku reč svake pesme...

Taj neki orijentalni zvuk jeste bio prva asocijacija, ali bilo je tu svega i koketiranja sa svim. Osim toga, taj "ansambl" bio je sastavljen od vrsnih muzičara tog vremena, od gitariste Save Bojića, koga je na neko vreme menjao Zlatko Boček, takođe poznatog gitariste u određenim krugovima, pa do, da ne idem dalje, raznih imena koja vam verovatno ništa ne znače. Pritom bilo je tu veoma dobrih pesama, pa i tekstova, koji se slobodno mogu smatrati nekom varijantom bluza, ne u smislu tonaliteta, nego kao tog nekog bola koji dolazi iz kapilara, akumulira se i poluartikulisno izlazi kao pesma.

Uz to, u toj "prvoj postavi" pevača svako od njih imao je neki svoj identitet, pevački stil, i neku svoju subgrupu obožavalca. "Mudžahedinskom" stilu obedljivo je najviše naginjao Kemal Malovčić, pogotovo u pesmama u kojima uskače hor, koje danas, moram priznati, deluje malo jezivo, imajući u vidu šta se sve izdešavalo u međuvremeno. Pritom, Kemal je od raspada JV i zemlje i najviše lutao kako sa stavovima, kako s pesmama, pogotovu u ratu, da bi se poslednjih godina počeo vraćati "korenima".

Sinan, koji je u široj javnosti najprepoznatljiviji proizvod JV ostao je najdosledniji tom stilu, kako pevanja, tako i života, tako da ga po svemu bez ikakve dileme možemo smatrati pravim rokerom. Da ne kačim sad još i jutjubove, ima neki snimak koncerta u Bugarskoj, nešto pre nego što je umro, sa orkestrom od petnaeestak muzičara, gde dosta improvizuje sa aranžmanima malo drugačijim od JV, skoro kao bluz, ali se vidi da ga glas izdaje.

Bio sam jednom njegovom koncertu na Tašu pre nekih desetak godina, potrefilo se nekako da je prvi sledeći na kome sam bio na Tašu bio Kalt.

Sinanov koncert ne mogu reći da me je oduševio, jer sam znao samo one pesme iz JV perioda, a on pevao dosta ove neko novije. Pritom, kao gost mu je bila kraljica Šemsa, koje je otpvala nekoliko pesama. 

Mislio sam i da idem i na ovaj poslednji, imao i kartu, ali mi se na taj dan potrefila godišnjica mature (neću reći koja:D), tako da sam otišao da prepričavamo i podsećamo se  pizdarije koje smo pravili u srednjoj školi.

Sve u svemu, sintisajzer i distorzija kojom počinje ona Sinanova "Hej otkad sam se rodio" me žigne svaki put kad je čujem, pogotovo kad sam na pravom mesti i u pravom elementu  :D 

 

 

  

     

 

 

Link to comment
17 minutes ago, ragasto said:

Ako je ovo rok end rol, onda je i Zlaja Timotić metal. Jasne su mi te paralele po kojima je i Šaban Bajramović blues, ali...nategnuto je to malo.

 

Porediti Zlaju i njegovu instant plastiku, na koje bih zaboravio da ga nisi sad spomenuo, i 1 Sinana i Juvea je je veliko mašenje.

O kontekstu da i ne pričam.  

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...