Jump to content
IGNORED

Vojna istorija (i teorija :isuse: )


namenski

Recommended Posts

E kuku, sta mi uradise od topika... :isuse:

 

Aj malo iz duga vremena da se atomizujemotm, s obzirom na sadasnji istorijski trenutak, budalastine oko raznih Sarmata ili kako se vec zovu, lansiranjem istih iz Kalinjinrada, pa sve na London i Pariz, jos vecim budalastinama iz ovde, na forumu, navodjenih komentara iz Брисел Тајмса :isuse: po idiotizmu i propagandnoj neodgovornosti ravnog onoj NYT upisulju koja sa blistavim osmehom objasnjava Njujorcanima da TO i nije bas toliko opasno...

Zaludni ljudi su, tek da pohvatamo pocetne parametre, izracunali da je uslovna snaga Bombe od 20 KT jednaka istovremenom pucanju iz 4 MILIONA topova kalibra 75mm, uzetog za primer kao najpopularnijeg :isuse: u celom 20. veku...

A da je uslovna snaga Bombe od 1MT jednaka istovremenom pucanju iz 200 MILIONA topova istog kalibra.

Ne racunajuci propratne pojave poput radijacije i slicno...

BTW, tokom celog Prvog svetskog, inace notorno artiljerijskog rata ispaljena je cirka 1.5 milijarda granata samo na Zapadnom frontu.

Za Drugi svetski rat nije brojano, ali je poznata priblizna tonaza, cirka 11 miliona tona.

Sto mu dodje pisljivih, ako sam dobro izracunao - 11 MT.

Opet bez radijacije, itd, itd...

Uz napomenu da standardnatm danasnja ICBM-om isporucivana Bomba ima - 100 MT.

A da takvih danas na Planeti ima na hiljade, obaska Rusija i SAD, Kinu, Indiju, Pakistan, Izrael, Severnu Koreju da ne pominjem...

Dakle - jebali ih Sarmati ili kako se vec zovu: naprava za isporuku koje gamizu ili cuce u silosima ima na pretek...

 

Ovo tek da pokusamo da vidimo cime se igramo.

Cime nas, tacnije - igraju da ne kazem zajebavaju.

Russian-Missile-Silo.jpg

 

 

E sad, sumnjam da je iko obilazeci, a kamoli citajuci o Ausvicu, Majdaneku, itd, itd, mogao razumom, racionalno da pojmi cinjenicu da su tu neki ljudi, slicni nama, usmrtili, ubili, organizovano, planski - milione drugih ljudi.

Emocije kao sto je poznato ne traju dugo.

Prema tome, pokusati zamisliti bilo koji svetski grad sa vise od recimo 5 miliona stanovnika u kome se bukvalno, ali bukvalno u delicu sekunde dogadja Holokaust uzasniji od onog u WW2...

Samo JEDAN grad, a ima ih...

Link to comment
16 minutes ago, namenski said:

Za Drugi svetski rat nije brojano, ali je poznata priblizna tonaza, cirka 11 miliona tona.

Sto mu dodje pisljivih, ako sam dobro izracunao - 11 MT.

Opet bez radijacije, itd, itd...

Uz napomenu da standardnatm danasnja ICBM-om isporucivana Bomba ima - 100 MT.

A da takvih danas na Planeti ima na hiljade, obaska Rusija i SAD, Kinu, Indiju, Pakistan, Izrael, Severnu Koreju da ne pominjem...

 

 

za nas umetnike, slabe sa matematikom,

hoces da kazes da taj jedan projektil ima jacinu cirka 9 WWII?? (devet drugih svetskih ratova. zajedno?!?)

ako je tako, ja mogu samo da kazem: 'au, jebote!?!'

 

edit:

i to stoji u rupi u koju gvire ove cike?

Edited by foto
Link to comment
Just now, foto said:

 

za nas umetnike, slabe sa matematikom,

hoces da kazes da taj jedan projektil ima jacinu cirka 9 WWII?? (devet drugih svetskih ratova. zajedno?!?)

ako je tako, ja mogu samo da kazem: 'au, jebote!?!'

Jedna od bojevih glava, samo jednog projektila.

A ima ih vise u tom samo jednom projektilu.

Mozes, po NYT, pored au, jebote i da udjes u stan, zatvoris prozore i eventualno se sakrijes ispod stola.

I obavezno da slusas radio, gledas TV i sledis uputstva... :isuse: 

I obavezno tvitujes utiske i komentare... :tongue:

 

Izvini na saljenju, ali strasno je, stravicno olako danasnje prilazenje problematici nuklearne kataklizme.

Jebote, ljudi su 50-ih, samnogo manje znanja i mogucnosti da se informisu, bili kudikamo odgovorniji, nisu, na primer, pod tepih gurali video materijale sa obrazlozenjem da bi se, eto, javnost mogla da uznemiri, a da su slike previse strasne.

 

 

  • +1 1
Link to comment

ne, odlicno ti je ovo poredjenje. ljudima je mnogo lakse objasniti neke 'apstraktne' pojmove kadda ih smestis u ravan sa necim poznatim. ok, nisam ni ja mislio da je to 1 malo jaca hirosima ali ovo je zaista nestvarno. i pisanje NYT je smesno na nesmesan nacin, ima valjda u toj redakciji neko mator da ih pita da li su normalni.

ma, svet je davno otisao u kurac.

 

vise nije lako biti ni nebeski srbin ( :D ). ovo ako pukne ode i nebo i mi nebeski na njemu

 

9 WWII u jednom projektilu...

 

edit:

a o strasnim slikama sam pokusao na pocetku topika o urrajini da objasnim nesto ali sam odustao. hteo sam i o fotkama iz WWII, i o spaljivanjanjima budistickih monaha, o vijetnamu...o pilicerom nagradjenim delima i kako su skoro uvek zavrsavale u rukama antiratnih pokreta jer su pokazivale sta je rat ali sam odustao. sad pratim neke toponime, brda, sela, varosi... da se ne uzbudi previse covek 21. veka.

Edited by foto
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Uz napomenu da standardnatm danasnja ICBM-om isporucivana Bomba ima - 100 MT.

 

 

Zar nije najjača bomba u istoriji bila 50 MT (Tsar)?

Link to comment

ja ne znam. ali ni 50MT nije nista manje sumanuto od 100MT. smrzne mi se dupe i od jedne i od druge.

 

p.s.

ovaj filmic sto je namenski postavio vodi na gomilu slicnih i zanimljivih iz tih vremena.

Link to comment
4 hours ago, Time Crisis said:

 

Zar nije najjača bomba u istoriji bila 50 MT (Tsar)?

 

Car-bomba je najjaca pojedinacna eksplozija / test, i u toj konfiguraciji imala nesto ispod 60 Mt. Ali u punoj ratnoj konfiguraciji isla bi preko 100, za potrebe testa nije imala punu snagu da bi se smanjilo radioaktivno zagadjenje.

Ameri su u svojim testovima isli do 15 Mt. Teoretski obe strane su imale dizajn i za bombu i za raketu-nosac od oko 150 Mt ali su ostale samo na papiru. Rakete su razvijane u sklopu civilnog kosmickog programa - sve ono sto je na kraju coveka odnelo na mesec imalo je sekundarnu funkciju da sipa ove monstrum-bombe nama po glavama...

Link to comment
6 hours ago, Time Crisis said:

Zar nije najjača bomba u istoriji bila 50 MT (Tsar)?

U pravu si, moja je greska, pisuci iz glave i po obicaju na brzinu, pomerio sam zarez :rolleyes:: najmocnije, ali i standardne Bombe koje su zadrzane, probrane za posle Hladnog rata su snage koja se krece, da sada ne idem u sitna crevca, tipove, u rasponu od 100 - 300 ipak KT, sa sve finesama poput takozvanih MIRV sto ce reci vise Bombi (i coraka, mamaca pride) koje jedna ICBM, dakle balisticki projektil, ona raketa - isporucuje na cilj i koje se u zavrsnoj fazi puta odvajaju svaka za sebe i svaka ka svom cilju...

I tako, ako zatreba, po nekoliko hiljada puta....

315273546.jpg

 

Tako da mogu da uz izvinjenje utesim @foto-a: WW2 pokriva ne 10-ak Bombi snage 100MT, nego cirka10-ak ipak hiljada Bombi od 100KT.

U praksitm, to bi, uz pomoc poprilicno ozbiljnih alatki na primeru, recimo i nedajboze nikome, Njujorka, izgledalo otprilike ovako, uz pomoc americke W87 cini mi se bojeve glave koja je trenutno u upotrebi na Minuteman III ICBM, snage 300 KT:

 

Nuke-03.jpg

Dakle u roku od odmah 1 MILION mrtvih i 2 MILIONA ranjenih: koga interesuju podaci o zrtvama i naknadnim efektima poput zracenje moze da se posluzi linkom koji sam gore postavio...

Paradoksalno je, tuzno i apsurdno, da smo, ovako lepi i pametni, oruzje svih oruzja - ako se uopste ovde radi o oruzju, sveli na kraju puta na obicno glupo ђуле, sto balisticka raketa, pa bila i interkontinentalna u sustini jeste.

Pa ma se ka cilju/ciljevima kretala brzinom od preko 25,000 km/h...

 

Jos je tuznija (stravicno ozbiljna) prica o nuklearnim strategijama, problematici razmatranoj i razradjivanoj do u sitna crevca tokom Hladnog rata: ne racunajuci kategorije :isuse: poput uzajamne sposobnosti visestrukog unistenja da ne kazem ubijanja, onaj cuveni Mutual Assured Destruction koji u skracenicama tako omiljenim u glavama generala i teoreticara zvuci tako prigodno - MAD i koji zaista i izistinski znaci da su neki strasno ozbiljni ljudi u institucijama poput RAND-a, generalstabove da ne pominjem, smrtno ozbiljno razmatrali i mogucnosti i efekte moci uzajamnog visestrukog unistenja ..

A nuklearne strategije se, uz sve opet finese, svode na - blefiranje: ukratko, presudni element te strategije nalazi se u volji da se izazove kataklizma.

Dakle, uciniti sve da protivnik poveruje da druga strana ima takvu volju vaznije je nego sve ostalo, dakle - svi blefiraju.

Ono presudno pitanje - dokle - ostalo je do danas bez odgovora.

Deo strategije koji se odnosi na nerazumnost kao element, ostaje da visi u vazduhu: ako se ima posla sa ludakom - ne treba ga saterivati uza zid...

 

 

@Radoye delim i postujem tvoj idealizam sa sve snovima covecanstva o putevima u vasionu, ali se bojim da je u stvarnosti put bio obrnut: naprave kojima smo zakoracili u kosmos prvo i iskljucivo smo razvijali kao naprave kojima cemo drugim ljudima sruciti na glave tovare eksploziva.

Von Brauni su se pokazali jacim od Ciolkovskog, a tragicna sudbina Koroljeva, pa sta znam...

Takva smo sorta jebiga....

Edited by namenski
Link to comment
8 hours ago, foto said:

a o strasnim slikama sam pokusao na pocetku topika o urrajini da objasnim nesto ali sam odustao. hteo sam i o fotkama iz WWII, i o spaljivanjanjima budistickih monaha, o vijetnamu...o pilicerom nagradjenim delima i kako su skoro uvek zavrsavale u rukama antiratnih pokreta jer su pokazivale sta je rat ali sam odustao. sad pratim neke toponime, brda, sela, varosi... da se ne uzbudi previse covek 21. veka.

Pokusah i ja, koliko juce, ali azurnatm moderacija brze-bolje izbrisa i zakljuca topik: predlozih da ljudima barem dozvole postavljanje geografskih karata s obzirom em na interesovanje, em na cinjenicu da se mesta, lokacije u Ukrajini cesto navode/pojavljuju u nekoliko oblika - od ukrajinskog, ruskog, latinicnog...

Do koliko neces gradova i sela kojima su imena promenjena i menjana pa i nekoliko puta.

Zabrana postavljanja fotografija je, pa onako, najblaze receno kratkovida, ali 'ajde... :isuse:

 

Inace, kada smo vec na temi bilo je vremena kada su ljudi ozbiljnije prilazili i promisljali strahote nuklearne kataklizme: zaboravili smo da je po prvi put posle Koreje i kretena Makartura, jedan visoki zvanicnik jedne Bombama naoruzane zemlje javno pomenuo mogucnost da Bomba bude upotrebljena.

To se u ona vremena nije cak ni greskom omaklo najizlapelijem clanu Politbiroa KP CCCP...

 

Evo, ovako sabajle, naste srca, setih se i poprilicno filmova (pored zaboravljenog Dana posle) koji su se nekih tamo 60-ih odgovorno i u duhu vremena bavili temom:

Fail Safe i Henri Fonda...

 

 

Bedford Incident...

 

Itd, itd..., obaveznog Kjubrika da ne pominjem...

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, namenski said:

@Radoye delim i postujem tvoj idealizam sa sve snovima covecanstva o putevima u vasionu, ali se bojim da je u stvarnosti put bio obrnut: naprave kojima smo zakoracili u kosmos prvo i iskljucivo smo razvijali kao naprave kojima cemo drugim ljudima sruciti na glave tovare eksploziva.

Von Brauni su se pokazali jacim od Ciolkovskog, a tragicna sudbina Koroljeva, pa sta znam...

Takva smo sorta jebiga....

 

Pa upravo to je moja poenta, pod plastom trke za Mesec i mirnodopskog istrazivanja kosmosa ustvari su razvijane sprave za masovno unistenje. Dakle ne samo prvo, nego i u toku i posle. Svaki tip rakete koji je ikada nosio astro/kosmonaute ili mirnodopske satelite imao je i jos uvek ima i sekundarnu vojnu primenu za nedajboze, od nekakvih ludackih ideja o transportnim raketama koje za sat vremena dopremaju sta vec treba na bilo koju tacku planete do "obicnih" nosaca nuklearnih bojevih glava. Nauka je tu ustvari samo izgovor da javnost lakse proguta budzetski trosak razvoja oruzja za kraj sveta...

Link to comment
1 hour ago, Radoye said:

 

Pa upravo to je moja poenta, pod plastom trke za Mesec i mirnodopskog istrazivanja kosmosa ustvari su razvijane sprave za masovno unistenje. Dakle ne samo prvo, nego i u toku i posle. Svaki tip rakete koji je ikada nosio astro/kosmonaute ili mirnodopske satelite imao je i jos uvek ima i sekundarnu vojnu primenu za nedajboze, od nekakvih ludackih ideja o transportnim raketama koje za sat vremena dopremaju sta vec treba na bilo koju tacku planete do "obicnih" nosaca nuklearnih bojevih glava. Nauka je tu ustvari samo izgovor da javnost lakse proguta budzetski trosak razvoja oruzja za kraj sveta...

Nema spora naravno, a tema je sama po sebi vredna paznje, narocito u svetlu modernih dogadjanja vezanih za osvajanje Kosmosa.

Naravno, cinjenica je da su pocetni koraci puta u Kosmos krajm 50-ih i dalje, zapoceli vojnim programima, ali je jos vecatm cinjenica politicka volja sa sve opste drustvenim konsenzusom da se, uz vojne, naprave i koraci u pravcu Kosmosa.

Naravno, ogromnu ulogu imao je politicki prestiz, ali niko ne moze da spori drustveni, planetarni entuzijazam koji je narocito 60-ih vladao bez izuzetka i na kapitalistickom Zapadu i na komunistickom Istoku.

Prosta, ali cini mi se i bolna promena, ilustrativna u svakom slucaju: period koji sam pomenuo, zlatno je doba naucne fantastike.

Danas imamo - mitsku fantastiku ili kako se to vec zove, gomilu gluposti bez ikakve trajne vrednosti ili vizije, sa sve - a to nije slucajno - Musk-om i njemu slicnima kao avangardom novokomponovanog prodora u Kosmos.

Od cega, naravno, nema nista: samo moderna drzava, a s obzirom na enormne troskove i potrebu jos enormnije koncentracije resursa, kako ljudskih tako i materijalnih, sva je prilika grupe drzava mogu da se upuste u poduhvate vredne paznje.

Tuzno je i tragicno sto smo, jedva 50 godina posle stupanja na Mesec, uspeha celog covecanstva, dosli, dovedeni u stanje, situaciju da samo bezmalo na pragu nuklearne kataklizme.

 

 

@foto namucih te/se covece :D: mozes da se vratis odnosu 10 : 1 ili kako vec bese, sa sve onim tvojim 'e, jebiga'. :) 

Moja je krivica/greska: pisuci po obicaju na brzinu i iz glave, drzao sam se brojki i uzansi sredine 60-ih, u vremena kada su postavljane osnove takozvane atomske strategije i trazilo se najresenje.

Ali i kada su avioni, sa sve onim cuvenim nonstop dezurstvima u vazduhu nosili desetine ipak megatona i to iz razloga da se bude siguran buduci da je preciznost bila mala/upitna.

Posle sam uneo naknadnu zabunu ubacivsi u pricu moderne bojeve glave, isporucivane usavrsenim, preciznijim projektilima i nekim drugim resenjima proisteklim iz evolucije atomske strategije i kod kojih je snaga bila smanjena buduci da se smatralo da ce biti vise nego dovoljno....

Smatra se i danas.

Dakle, sve u svemu, 1 ili 2 B-52 na dezurstvu iz onog doba =

23 hours ago, foto said:

cirka 9 WWII?? (devet drugih svetskih ratova. zajedno?!?)

ako je tako, ja mogu samo da kazem: 'au, jebote!?!'

A znalo je da ih bude i po 100-ak istovremeno, 24 sata, 365 dana...

Sa, naravno, odgovarajucom protivtezom spremnom i sposobnom da uzvrati na odgovarajuci nacin....

Izvini jos jednom.

Link to comment

u vreme apolo programa budžet nase je bio petina američkog gdp, danas je manje od 1%

- pa i von braun je pod stare dane napustio nasu i otišao u privatni sektor jer se razočarao kada je finansiranje sasečeno, kada je shvatio da nema ništa od njegovog sna, čovek na marsu

- ali avaj privatni biznis što kaže dr tajson, nikada nije finansirao rizične poduhvate takve magnitude, npr španski kralj je platio kolumbovu expediciju, privatnici krenu utabanim stazama koje je prokrčio državni novac, kada su poznati rizici i razvijena tehnologija za takva putovanja...

Link to comment
4 hours ago, namenski said:

 

A znalo je da ih bude i po 100-ak istovremeno, 24 sata, 365 dana...

Sa, naravno, odgovarajucom protivtezom spremnom i sposobnom da uzvrati na odgovarajuci nacin....

Izvini jos jednom.

ma primam ja izvinjenje, namenski, bez problema. :sad:

nego sto si me utesio. svaka cast. :D vise me MNE utesila jer nema vise arsenala, bijele, orjenskog bataljona... nadam se da nema niceg do valdanosa. nadam se da ni oni OSOJ-i i OROST-i nisu vise nikom zanimljivi.

 

p.s.

proucio sam skoro sve one edukativne filmove iz US iz 50-60tih, tako da se smatram bolje obucenim od ovih sto su se ucili u NYT. usput sam i video super filmic o razvoju disel motora, kao i zasto treba da postujemo zakon i cuvare reda. otkrio si mi super zanimaciju sa periscopfilms.com

Link to comment
2 hours ago, gone fishing said:

u vreme apolo programa budžet nase je bio petina američkog gdp, danas je manje od 1%

 

Cim su presusile mogucnosti za prakticnu primenu naucenog kroz toboznje civilne programe NASA za vojne potrebe, prestalo je i finansiranje tih programa. Svako istrazivanje kosmosa koje je i jedna i druga strana vrsila tokom vrhunca kosmicke trke radjeno je pre svega s ciljem usavrsavanja tehnologije interkontinentalnih nuklearnih projektila. Posto raketa koja bi poslala coveka na Mars nema prakticnu primenu za medjusobno unistavanje na planeti zemlji, takav program naprosto nije interesantan za finansiranje novcem poreskih obveznika kada taj novac moze da se potrosi na vojsku.  Jer prestiz je prestiz ali bomba je bomba.

I zato ma koliko kolega Namenski bio u pravu da privatni biznis nije dorastao tehnickim izazovima ozbiljnog istrazivanja kosmosa, onog koje doista pomera granice i koje bi jednog dana molgo da dovede do toga da ljudska noga kroci na tlo drugih nebeskih tela, plasim se da danas jedino privatni biznis jos uopste ima ikakvog interesovanja da se bavi takvim stvarima, jer svetske vlade su postigle sta su htele. Evo sada Kinezi krecu da ponavljaju ono sto su pre njih Amerikanci i Sovjeti odradili ali ni oni nece otici dalje od onoga sto ima prakticnu ovozemaljsku primenu. Ako za njima krenu Indijci ili neko deseti, i oni ce isto. Tako da uz sve manjkavosti privatne inicijative tojest par razmazenih bogatuna koji ne znaju sta ce s parama pa su iz hobija pokrenuli sopstvene "kosmicke programe" oni nam ostaju jedina nada za kakav napredak. Jer prestiz je prestiz a njih bomba ipak ne interesuje.

Mada sva je prilika da cemo sve sjebati do kraja ovog desetleca, pa je ionako svejedno - stici do Marsa necemo ma ko god da stojao iza programa, vlade ili privatnici, svi ce pocrkamo... :|

  • Hvala 1
Link to comment

Ne treba zaboraviti ni hladnoratovski prestiz kao bitan faktor finansiranja. Danas je to smesno, jedna misija tipa Davinci kosta 600 miliona (razvuceno na 10 godina), dok jednogodisnji americki vojni budzet  iznosi 770 milijardi godisnje. I onda se i pored toga javljaju debili s pravom glasa i pitaju cemu tolike pare na istrazivanje svemira.

 

Kineze ne bih tako lako otpisao, koliko poznajem njihovu kulturu i mentalitet (a ne poznajem mnogo priznajem), sticem

utisak da oni razmisljaju vrlo dugorocno i strateski, a ne u cetvorogodisnjim ciklusima. S druge strane prvi ne bih voleo da zivim u kineskoj totalitarnoj buducnosti.

 

Sve to je vrlo lepo u jednoj recenici sazeo Buzz Aldrin: they promised us Mars colonies, we got facebook 😥.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...