Jump to content
IGNORED

Prezentacije, alati, iskustva


אַף אֶחָד

Recommended Posts

Ne znam da li ima alata za pravljenje prezentacija koji nisam probao. I od kojeg mi nije muka. PPT i slicni opensource koncepti su smor rigidni do bola. Tesko je uvuci latex u njih, stalno ispadaju problemi sa filmovima, bole koliko su dosadni i ruzni, ali se lako koriste. LaTeX je majka svih majki za formule, ali je goli kurac za bilo kakvu multimediju, ruzne su prezentacije i krv da propisas nesto da promenis. Slidy i slicni projekti bazirani na html obecavaju, mogu i latex jednacine i multimedija dajrekt s youtube, ali imaju hiljadu i jednu manu - zajebano se prave, zavise od browsera, nemoguce napraviti pdf od njih i slicno. Idealno bi bilo imati neki alat izmedju latexa i htmla, vise latex od Slidyja, ali tako nesto. I jos da podrzava nelinearne prezentacije.

 

Vasa iskustva? Preporuke? Omiljeni alat? Najvece frustracije?

Link to comment
10 minutes ago, chandra said:

Ne znam da li ima alata za pravljenje prezentacija koji nisam probao. I od kojeg mi nije muka. PPT i slicni opensource koncepti su smor rigidni do bola. Tesko je uvuci latex u njih, stalno ispadaju problemi sa filmovima, bole koliko su dosadni i ruzni, ali se lako koriste. LaTeX je majka svih majki za formule, ali je goli kurac za bilo kakvu multimediju, ruzne su prezentacije i krv da propisas nesto da promenis. Slidy i slicni projekti bazirani na html obecavaju, mogu i latex jednacine i multimedija dajrekt s youtube, ali imaju hiljadu i jednu manu - zajebano se prave, zavise od browsera, nemoguce napraviti pdf od njih i slicno. Idealno bi bilo imati neki alat izmedju latexa i htmla, vise latex od Slidyja, ali tako nesto. I jos da podrzava nelinearne prezentacije.

 

Vasa iskustva? Preporuke? Omiljeni alat? Najvece frustracije?

Jesi probao Beamer sa Latexom? 

Link to comment
55 minutes ago, teacher said:

Jesi probao Beamer sa Latexom? 

 

mdp zvuci zanimljivo, doduse vrlo je dry :) mislim da mi ne vrsi posao. Na linuxu sam.

 

Nekakav markdown bi u principu mogao da resi posao.

 

Da, na beamer sam mislio kad sam napisao da je kurac za multimediju i da je dozlaboga ruzan. I dalje mi je prva opcija, samo mi je vise muka i da ga vidim i da se borim sa njegovim ogranicenjima.

Link to comment
3 minutes ago, chandra said:

 

mdp zvuci zanimljivo, doduse vrlo je dry :) mislim da mi ne vrsi posao. Na linuxu sam.

 

Nekakav markdown bi u principu mogao da resi posao.

 

Da, na beamer sam mislio kad sam napisao da je kurac za multimediju i da je dozlaboga ruzan. I dalje mi je prva opcija, samo mi je vise muka i da ga vidim i da se borim sa njegovim ogranicenjima.

Beamer možeš baš lepo da doteraš. 

Link to comment
23 minutes ago, teacher said:

Beamer možeš baš lepo da doteraš. 

 

Ma koristim ga dugo vec, ali svaka promena je smor i gnjavaza, a ubacivanje filma mi je svaki put nocna mora. Pre nego sto je YouTube promenio format bilo je moguce embeddovati klip u pdf, sad to vise ne radi.

 

i da, u pravu si, sad sam trazio po netu i ima bas elegantnih i dobro organizovanih tema. Mozda odvojim par veceri da beameru dam novi boost i sansu.

Link to comment
2 minutes ago, chandra said:

 

Ma koristim ga dugo vec, ali svaka promena je smor i gnjavaza, a ubacivanje filma mi je svaki put nocna mora. Pre nego sto je YouTube promenio format bilo je moguce embeddovati klip u pdf, sad to vise ne radi.

 

i da, u pravu si, sad sam trazio po netu i ima bas elegantnih i dobro organizovanih tema. Mozda odvojim par veceri da beameru dam novi boost i sansu.

 

moj savet je da ne stavljaš filmove u prezentaciju, ima boljih načina za to, npr gif za kratki klip i onda link ka filmu. naravno, ako je to uopšte moguće. kad su u pitanju prezentacije, ja sam minimalista. takođe sam protiv i davanja prezentacija studentima da bi ovi učili iz njih. napraviš lepo skriptu i onda dostaviš uz prezentaciju, ali ko zna kakva je tvoja situacija...

Link to comment
1 minute ago, teacher said:

 

moj savet je da ne stavljaš filmove u prezentaciju, ima boljih načina za to, npr gif za kratki klip i onda link ka filmu. naravno, ako je to uopšte moguće. kad su u pitanju prezentacije, ja sam minimalista. takođe sam protiv i davanja prezentacija studentima da bi ovi učili iz njih. napraviš lepo skriptu i onda dostaviš uz prezentaciju, ali ko zna kakva je tvoja situacija...

 

Slazem se potpuno za skripte. Iz slajdova se ne uci ni pod razno.

 

Filmovi su integralini deo prezentacija kod mene i tu mi nema spasa. To sa linkom je quick solution, ali uvek nekako bzvz izgleda.

 

Inace sve vise ima proponenata nelinearnih prezentacija. To je koncept koji itekako ima smisla, jedino sto svako predavanje bez ppt zahteva mnogo vise pripreme i znanja i fokusa.

 

Znas za ovog lika: http://www.anti-powerpoint-party.com/

 

Link to comment
7 minutes ago, Host said:

Nije car nego dosadnjakovic.

 

Teza lika u sledecem klipu je da PP izaziva dosadu. Pogledas klip i shvatis da ne izaziva PP dosadu nego prezenter. Moguce je biti dosadan i bez PP, evo njegov slucaj:

 

 

Dok je nacrtao dijagram izgubio je minut vremena i istovremeno izgubio kontakt sa publikom. Nemojte to da radite.

 

Svojevremeno mi se smucio PP nakon sto sam nagledao losih prezentacija, pa sam krenuo da istrazujem alternative. Krenuo od Tuftea, pa zavrsio jednomesecnim trosenjem svakog minuta slobodnog vremena na pravljenje (jedne) impresivne D3.js prezentacije. Shvatio sam da nije vredno truda kad sam poceo da radim sa likom koji je maestralno prezentovao i pravio prezentacije u skladu sa nekoliko bazicnih principa. Pokupio sam par fazona od njega i od tad me glava ne boli. Softver je na kraju ipak samo alat.

 

Za Chandrin problem nemam resenje, ali vidim da postoje prevodioci LaTeXa na D3, pa ako su nelinearne prezentacije imperativ, mozda D3 ili neka od novijih biblioteka navodno laksih za ucenje/rad moze da bude resenje. Neki problemi ipak ostaju u smislu da ovakve prezentacije nisu upotrebljive u PDF formatu i tesko se prave. BTW, nelinearna prezentacija moze da se napravi i u PowerPointu.

Jasno, ali PP dopušta korisniku da bude lenj i da napravi prezentaciju ne razmišljajući preterano o strukturi prezentacije i pojedinačnih slajdova.

 

Dobar početak za PP bi bio da stavi kao obavezno kreiranje master slajda. Kao prezi npr.

Link to comment
23 minutes ago, Host said:

Softver je na kraju ipak samo alat.

A pravi alat je pola obavljenog posla.

 

That said, ja jos nisam naisao na problem koji nije moguce rijesti u PPT (doduse mutimedijalne prezentacije mi nisu cesto na meniju).  Mozda nije sve elegantno rijeseno, ali PPT je meni i dalje dio svetog trojstva kancelarijiskih alata (uz Excel i Outlook*).

 

* off topic: jos nisam vidio efiksaniju integraciju email/tasks/notes/contacts/calendar kao sto je to bilo sa MS Outlook i BlackBerry Exchange. Ovaj trenutno dominantni korporativni Gmai/Apple model iz dzouk bre.

Link to comment
13 minutes ago, Peter Fan said:

kancelarijiskih

Sad kontam i mozda je razlog upravo u ovome: publika mi je manje-vise uvijek istog profila, teme se veoma suzhene i mogu da se vecinom obrade ugradjenim animacijama, grafikonima i grafickim elementima (tekst prezirem).

Link to comment
14 hours ago, Host said:

Za Chandrin problem nemam resenje, ali vidim da postoje prevodioci LaTeXa na D3, pa ako su nelinearne prezentacije imperativ, mozda D3 ili neka od novijih biblioteka navodno laksih za ucenje/rad moze da bude resenje. Neki problemi ipak ostaju u smislu da ovakve prezentacije nisu upotrebljive u PDF formatu i tesko se prave. BTW, nelinearna prezentacija moze da se napravi i u PowerPointu.

 

Za neka predavanja - univerzitetska posebno - tabla i kreda/flomaster su i dalje nezaobilazni.

 

Nemam nikakvog isksutva sa D3.js, tako da to nije za mene.

 

MathJax radi sjajan posao u renderovanju LaTeXa u wiki i slicne stranice.

 

Najefikasniji sistem (i najludji) koji sam ikad video imao je moj bivsi sef koji je za 40 godina karijere organizaovao sve svoje talkove u txt fajlovima i bash scriptovima iz kojih je proizvodio html i pdf. Zapravo je imao jednu veliku mrezu tagovianih slajdova koje je sklapao u talkove po potrebi. Na kraju je uvek imao samo master slajd sa svim linkovima iz kojih je povlacio ono sto mu je trebalo.

 

 

Link to comment
16 hours ago, teacher said:

Car.

 

Probaj prezi ili keynote ako imaš mac. Od ostalih imaš custom built tools, kao npr ovaj koji koristim https://github.com/FormidableLabs/spectacle

 

Imam mac, ali sa linuxom. Ovaj spectacle deluje zanimljivo. Doduse, kao u ovom primeru gore, idealno bi bilo imati neki low-tech tool koji sto manje zavisi od novih tehnologija. Dakle, nesto kao u ovom primeru gore - bash/latex/html s mogucnoscu da se embeduje medija u nekom aktuelnom formatu.

 

Beamer je dobar primer toga dok ne dodje do ovog s filmovima. Evo igram se od jutros da napravim neki wrapper za beamer koji bi prevodio markdown slajdove u latex.

Link to comment
  • 11 months later...

kako da ubacim samo prvih 15 sec youtube videa u powerpoint?

posle par tutorijala sa neta konačno je uspelo da se pojavi title frame, al kaže flash-embedded videos are no longer supported but you can still watch this video on you tube

wtf?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...