Jump to content
IGNORED

Travelogue


mrdja

Recommended Posts

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mrdja

    131

  • mustang

    4

  • peralozac

    2

  • roksi

    2

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hilo strana ostrva je daleko zelenija i, naravno, sa više kiša.
Mnogo je lepih mesta za posetiti, a preporučujem Waipio Valley (mesto gde se silazi veoma strmim putem i gde se uzgaja taro, tu su dva velika vodopada a policija ne zalazi u ovaj deo, sve se rešava lokalno).

 

Km6QEFq.jpg

 

Rainbow Falls je u sammo mestu Hilo, lako dostupno, sa lepim drvećem okolo.

 

pxnQtCQ.jpg

 

zi10S57.jpg

 

Umauma Falls je već teže dostupan, dugo se hoda, ali kroz pravu džunglu.

 

bg736MY.jpg

Link to comment

Kako opisati Molokai. Malo ostrvo, oko 60 km dugačko i 15 km široko, sa najvećim morskim liticama, na koje su ostali Havajci svojevremeno isporučivali obolele od lepre i ostavljali da tu umru.
Nema semafora na ostrvu, vozeći celom dužinom, videli smo samo tri automobila koja su išla u suprotnom smeru.
Prvo iznenađenje je bilo da nam je vlasnim motela u kojem smo odseli ponudio svoj automobil na upotrebu (nije bio na ostrvu u to vreme), te da je taj automobil ostavio za nas na aerodromu, potpuno otključan, sa ključem unutra.
Mnogi kažu da je Molokai ono što su Havaji nekad bili, malo ljudi, miran, potpuno bezbedan, svi se međusobno poznaju i za tre4n upoznate jedinog policajca na ostrvu, gradonačelnika i sve ostale jer svi piju kafu na istom mestu i slušaju ukulele svirače svaki dan.
Možda bi nekome Molokai bio dosadan, ali ja obožavam ovo ostrvo i jedva čekam da ga opet posetim.
Veliki avioni ne sleću ovdem, samo oni mali za desetak putnika. Pogled na ostrvo iz aviona je nestvaran.

 

J5olGxQ.jpg

 

txizUVV.jpg

 

Put uz sam okean ka istoku uskom, krivudavom ulicom je interesantan a na kraju njega je Halawa Nacionalni park, prelepa dolina sa dva velika vodopada.

 

NaMUPeJ.jpg

 

tuyyWYf.jpg

Link to comment

Molokai plaže su drugačije nego na ostalim ostrvima.
Prelep pesak, dugačke (Popohaku Beach je oko 5 km) a velika je mogućnost da ćete biti potpuno sami.
Morske struje su dosta jake.

 

NIKyMmo.jpg

 

WTQBnt1.jpg

 

weKY1eN.jpg

Link to comment

Pre 5-6 dana sam se vratio sa putovanja u Kolumbiju, pa ću pokušati da slikom i rečima predstavim ovu interesantnu latinoameričku državu.
Još pre 7-8 godina sam rešio da posetim Cano Cristales, po mnogima najlepšu reku na svetu, ali me je sukob u Meta provinciji, koji je trajao sve do 2017, sprečio da to učinim ranije.
Bogotá (akcenat je na TA) je ogroman grad (8 miliona stanovnika, šire područje 10 miliona) koji leži na platou, okružen planinama. Sam grad je na 2640 metara nadmorske visine, a planina Monserrate sa koje je lep pogled na ceo grad se nalazi na 3152 metra. Ova planina je veoma korisna i za orijentaciju.
Ova nadmorska visina utiče pomalo na fizičku aktivnost, ali nisu potrebne tablete da bi se izbegli ozbiljniji problemi, imajući u vidu propratne efekte.
Ovaj grad zovu juznoamerička Atina. Razlog je zaista ogroman broj muzeja (za mnoge je ulaz bezbedan), skoncentrisanih u samom centru grada, oko starog dela koji se zove La Candelaria.
Ulice ne idu sever-jug, istok-zapad, kao u mnogim severnoameričkim gradovima, nego severozapad-jugoistok (ove ulice nose naziv Calle i broj), te jugozapad-severoistok (ove ulice nose naziv Carrera i broj). Planina Monserrate je severoistočno od Plaze de Bolivar, velikog trga, koji je sam centar Bogote.
Za smeštaj je dobro znati da je Carrera 10 izuzetno bučna, jer svi autobusi tu prolaze (zvuči neverovatno, ali Bogota nema metro sistem, dok Medellin ima).
S druge strane, Carrera 7 je pešačka ulica, veoma prijatna za šetnju i kupovinu.
Nisam primetio Starbucks, ali nije ni potreban, jer je Juan Valdez kafa daleko jača i kvalitetnija.
Arhitektura je kolonijalna, a posebno interesantna je crkva Iglesia Nuestra Senora del Carmen.
Hrana je veoma ukusna a cene dosta povoljne. Za doručak bih preporučio bunuelos ili arepu, a za ručak Bandeha Paisa (iako je ipak bolja u Medellinu)

 

Bh6Rzuc.jpg

 

qc174hQ.jpg

 

H6T8NXF.jpg

 

r5SyWv3.jpg

 

9qNLnkI.jpg

 

sn9UmBR.jpg

 

gdnU6fI.jpg

Link to comment

Caño Cristales je razlog mog putovanja u Kolumbiju. Kolumbija je inače poznata po raznovrsnosti, a Serrania de la Macarena se nalazi na mestu gde se sastaju tri velika ekosistema: Ande, Amazon i Llanos. Reka Caño Cristales ( i njena mala pritoka Cristalitos) obe pripadaju slivu reke Guayabero (deo Orinoco bazena). Biljka Macarenia clavigera se nalazi samo u Caño Cristales reci, i to od juna do septembra i ona je odgovorna za prelepe boje.
Da bi se tamo stiglo, potrebno je: sat vremena let malim avionom od Bogote do Macarene; 15-20 minuta interesantne vožnje čamcem uzvodno rekom Guayabero (na drveću okolo skaču majmuni, iguane se sunčaju i ponekad zaplivaju); 35-40 minuta džipom po najgorem putu ikad prepunom ogromnih rupa; 45-60 minuta hoda.
Da li je vredelo? Apsolutno. Slike ne mogu dočarati lepotu ove reke, a plivanje u ovoj divnoj reci i razgovor o fudbalu sa Giacomom i Iakopom iz Milana priceless. Sreo sam dost naoružanih vojnika. Svi su bili veoma ljubazni i prijatni.

 

qkAcnkd.jpg

 

xt3hb6g.jpg

 

HqFXCNN.jpg

 

CNFUwqx.jpg

 

0YP8015.jpg

 

pqAWl6q.jpg

 

mWqdxvy.jpg

 

iWxIoFp.jpg

 

IaCKMYK.jpg

 

7EyvhcH.jpg

Link to comment

lice dzavola ili elijana u onoj reci :)

 

koliko su kostali havaji i odakle a koliko kolumbija? i koliko si dugo ostao na oba? 

 

na havajskim ostrvima (za oahu znam) nema zmija jel tako? a koliko si ih po kolimbiji video? zar te bar malo nije bilo strah da se svrckas po dzungli ili si specijalac pa se ne bojis? 

 

i sta je ono levo na tanjiru? ananas? 

Edited by mustang
Link to comment
42 minutes ago, mustang said:

lice dzavola ili elijana u onoj reci :)

 

koliko su kostali havaji i odakle a koliko kolumbija? i koliko si dugo ostao na oba? 

 

na havajskim ostrvima (za oahu znam) nema zmija jel tako? a koliko si ih po kolimbiji video? zar te bar malo nije bilo strah da se svrckas po dzungli ili si specijalac pa se ne bojis? 

 

i sta je ono levo na tanjiru? ananas? 

 

To lice sam primetio tek posle gledajuci slike :D

Kolumbija je kostolo oko 4500 canadskih dolara (za dvoje), smestaj nije skup, ni hrana, letove smo pazljivo izabrali, a jedino je bio skup taj tour do Cano Cristales, pretesko bi bilo da sam planiras).

Sto se tice Havaja, to je meni omiljeno mesto i preko desetak puta sam ga posetio ... moze se proci dosta jeftino, ako ne insistiras na hotelu uz sam okean. Nema zmija na Havajima :) Ja najvise volim Kauai, pa Molokai, Oahu, Big Island, Maui, ... ma sva su dobra ... obicno spojim po 2-3.

Video sam masu gustera i iguana, ali nijednu zmiju u Kolumbiji ... srecom ;) Ne znam zasto, ali se uvek osecam dobro u dzungli ... znam da ima dosta opasnih zivotinja, ali nekako nemam strah ... samo polako i pazljivo

To levo je avokado ... mnogo im je dobar, mozda i najbolji koji sam jeo. Imaju i dobar mango, ali su Tajland i Havaji bolji. I ananas im je dobar (opet Havaji malo bolji)

Link to comment
14 minutes ago, mustang said:

tebe cu da cimam za havaje...maui i ova druga manja ostrva :)

 

avokado je super zdrav. na silu ga pojedem ponekad jer ga ne volim. 

 

da li ste imali vodica i jel bio naoruzan?

vazi, nema problema :cool:

Ovde u Torontu je tesko naci dobar avokado, sve nesto otuzan onako ... u Kolumbiji je super

Imali smo Kolumbijku za vodica samo u Cano Cristales, ali je puno naoruzane vojske tamo. FARC je u Meti ratovao na razne nacine preko 50 godina ... zvanicno je sukob prestao prosle godine, ali oni jos uvek kupe harac i regrutuju decu

Link to comment
2 minutes ago, mustang said:

pa to...bila bi mi frka. svaka vam cast :) 

 

mene u kankun izbacise iz gradskog busa, kazu dalje nije bezbedno za tebe. i sta cu, presla ulicu i vratila se u hotel. 

Nisam bio u Kankunu ... bio sam u Puerto Vallarti ... njihovi autobusi su bas interesantni, kao i one uske, jednosmerne ulice :D

Link to comment
Just now, mrdja said:

Nisam bio u Kankunu ... bio sam u Puerto Vallarti ... njihovi autobusi su bas interesantni, kao i one uske, jednosmerne ulice :D

 

meni bilo otuzno...vidis radni narod, dusa im spava...jedan sa gitarom svira, ne pevaju ko u kolumbiji....btw na toj gde mi vozac rekao da napustim vozilo, cekaju je da udje covek sa velikom zmijom oko vrata. izletela sam projlizavajuci :laugh:

 

lepe crkve imaju, nisu tipicno romanske nego moderne koje se stapaju sa biljnim svetom okolo. dosta drveta

Link to comment
2 hours ago, mrdja said:

moze se proci dosta jeftino, ako ne insistiras na hotelu uz sam okean.

 

Ako imas [ili znas nekoga ko ima] hotelske poene, onda moze i to ;)

 

Bar za Maui, IME.

Edited by jms_uk
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...