Jump to content
IGNORED

The Lord of the Rings (2001-2003)


peralozac

Recommended Posts

Nisam hteo da trolujem na književnosti, ali se na moje iznenađenje ispostavilo da nema filmske LOTR teme ni na filmu ni u arhivi. Pretpostavljam da je puno toga izrazgovarano (da ne kažem neku težu reč) ranih dvehiljaditih na jednom drugom forumu. Nakon 15 godina stvari su se valjda malo slegle pa da vidimo da li i koliko :).

 

3 hours ago, Hamlet Strašni said:

Pa nisu baš Den Braun i Tolkin za upoređivanje. Pritom je uzbuđenje oko Tolkina počelo zbog onog smeća od filmova. 

 

Zašto tako đonom na filmove? Razumem ako si nezadovoljan što mnoge stvari nisu odrađene po knjizi, izborom nekih glumaca, Legolas/Gimli pošalicama i slično, ali baš da je smeće je teška optužba. Da li si gledao sva tri extended uratka? Ja sam recimo iznerviran izašao iz bioskopa posle Dve kule, ali dodatnih pola sata u extended verziji je fino popeglalo stvari.

 

Imaj malo razumevanja za Džeksona i ekipu i šta je realno bilo moguće, a šta ne. Iskreno, da ti je neko 2000. ponudio 10 sati LOTR smeća da li bi prihvatio? Ja bez razmišljanja. Svi mi što volimo knjigu bi 1000 sati ekranizacije stranu po stranu, ali puno toga kvalitetnog smo dobili i u ovih deset. Godinama već naizmenično čitam knjigu i organizujem vikend prežderavanje filmovima i meni se lepo slaže.

 

Ako baš moram da izaberem jednu stvar da je branim do smrti ignore, to je filmska verzija Ogledala Galadrijelinog. Dobar primer gde film ne prati knjigu (nema Sema, crtani iz 1978. je tu dosledniji), ali Kejt mi je savršena Galadrijela i od njenog iskušavanja Prstenom me redovno podilaze žmarci (jutros included).

 

 

Link to comment

Ок. Смеће је онако речен више хиперболички :)

 

Не волим филмове јер нису узватили дух књиге. Нису недоследности суштина.

 

Има делова који су ми се допали, али то једноставно није лотр. Цртаћ је ту мени много бољи. 

 

Толкин је писао књигу да би испричао причу. Ови су снимали филм да би зарадили на улазницама и продаји мрчндајза, и у томе су за мој укус претерали. 

 

Да је нека књига која ми је мање драга, вероватно ми не би толико сметало. Или уопште. 

Link to comment

LOTR mi je bio gledljiv, na momente i dobar, premda ne ponavlja ni deo uzivanja i uzbudjenja knjige. Tako je valjda sa svim dobrim knjigama.

 

Moj idealni LOTR bi uvek bio mracniji i jeziviji. Mozda najveca zamerka je na kasting - McKellen kao Gandalf mi je uvek bio totalni promasaj, suvise babolik, mekan i dosadan. Gandalf u mitologiji, ako se dobro secam, nije ljudskog roda vec od Maiara, blizi vilenjacima nego ljudima. McKellen je imao dvojnika pre mnogo godina na Bajlonovoj pijaci, ono - krompir i luk. Bilbo mi je jeziv u svim izdanjima. Oboijca nula harizme.

 

Nego, pre par godina poceo sam da gledam i Hobbita. Ideja te price u tri filma mi je bila odbojna od prve sekunde. Knjiga mi je dugo bila draza od LOTR, intimnija, zaokruzenija i bolje ispricana. Poslednjih nedelja sam iscitao ponovo Hobita, naglas, klinki pre spavanja. To znaci prakticno celu knjigu bar dvaput, s vracanjima, citanjima unapred, objasnjavanjem. Iskreno, iznenadilo me je koliko u Hobitu ima dramaturski supljih mesta koja, naravno, nemaju uopste veze kad citas knjigu ko dete, ali pocinju da grebu kad je citas sa 40+ godina zivotnog i citalackog iskustva. Sad me vuce da vidim film i kako su ta mesta ispeglana u filmovima.

 

Mozda i najveca rupa je u srcu zapleta jer citava avantura pocinje od mape i tajnih vrata koja se na kraju pokazu kao krajnje nebitna. Niti su nudila bilo kakvo resenje za Smauga, niti su bila jedini nacin da se udje u Planinu, a svakako su bila najopasniji jer su vodila tunelom direktno do zivog zmaja. Bilo bi zanimljivo uraditi pricu po motivima originala, ali s cvrscom pricom i bar na 1500 strana. :)

 

 

 

 

 

Link to comment

Meni su LOTR filmovi ok. Ima pojedinih stvari iz knjiga, koje nisu prikazane i to me nervira, no moglo je biti dosta gore od ovoga.

Hobita jos nisam gledao. Prva misao mi je bila, kako su uspeli da naprave tri filma, od dela koje nije previse obimno. Vredi li da pogledam, sta kaze PPP ziri?

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Na koja mesta misliš?

 

 

 

Poslednjih 50 strana je prilicno nabacano. Recimo pomenuti zaplet s tajnim vratima. U trenutku kad zmaj dobro zna gde su oni, umesto da ih sprzi, pogusi u tunelu, ili stagod zmajevi inace rade, Smaug odlazi da se sveti Jezergradu koji, inace, stotinu godina zivi u senci planine da zmaja nikad nisu ni videli.  Pa i kraj Smauga kojeg patuljci zapravo uopste ne vide do kraja knjige (osim sto ga cuju spolja kad su vec u tunelu) i kojeg ubije Bard koji se pojavljuje bukvalno dve strane ranije. Deluje kao da nije znao kako da se otrese zmaja na kraju.

 

Prica sa svetokamenom takodje ulazi u zaplet pred sam kraj bez ikakve najave. Bukvalno se prvi put spomene na jednoj strani, dve strane kasnije Bilbo ga nalazi iz prve ("privucen bledim sjajem") i onda postaje kljucni element za rasplet.

 

Ostaje nejasno i zasto jedini put patuljke vodi kroz Maglene planine i mracnu sumu koje su im najveca iskusenja. Tolkin negde to pravda sto su i drugi putevi opasni, a jos su i duzi. Ali oni kroz sumu putuju nedeljama. Put oko sume na sever, pa onda na jug do Planine je zapravo - po mapi - kraci nego put od Okruga do Elronda za koji im treba uvrh glave nedelju dana. Tu je, naravno, i klasicno pitanje - zasto ih orlovi nisu preneli preko sume. Od njihovih gnezda do planine je vise od trecine citavog puta.

 

Da se razumemo, procitao sam hobita bar 15 puta u raznim fazama. Knjiga je cudesna i predivna. Ali u odnosu na razradjenost LOTR, ostaje u mnogo cemu nedoradjena i neujednacena.

 

 

Link to comment

Generalno to je meni najveći problem sa obe knjige, malo previše sečenja i nagli prelazi. Tu se slažem.

Mada se za orlove ne slažem, oni su preko volje nosili patuljke i ovoliko koliko su ih nosili. 

 

Problem sa zaobilaženjem šume je valjda dol gudur, tj blizina. Zato su posle u povratku i mogli okolo da idu jer su isterali Volšebnika. 

 

Inače u družini kažu da verižnjača vredi više nego planina zlata ili tako nešto, a Torin je ostavi Bilbu kada se raziđu. 

 

Poenta u Bardu je, kolilo shvatam, što je Bilbo isto otkrio slabu tačku. A zmaj ne može da se uvuče u prolaz, prevelik je i ima krivinu pa ne može ni da ih spali. 

 

Gandalf je iskoristio priču sa vratima da ohrabri patuljke, jer je strateški hteo da se reši Šmauga. Ima to u dodatku posle povratka kralja, njegov sastanak sa Torinom u Briju pre polaska družine. 

Link to comment
21 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Generalno to je meni najveći problem sa obe knjige, malo previše sečenja i nagli prelazi. Tu se slažem.

Mada se za orlove ne slažem, oni su preko volje nosili patuljke i ovoliko koliko su ih nosili. 

 

Problem sa zaobilaženjem šume je valjda dol gudur, tj blizina. Zato su posle u povratku i mogli okolo da idu jer su isterali Volšebnika. 

 

Inače u družini kažu da verižnjača vredi više nego planina zlata ili tako nešto, a Torin je ostavi Bilbu kada se raziđu. 

 

Poenta u Bardu je, kolilo shvatam, što je Bilbo isto otkrio slabu tačku. A zmaj ne može da se uvuče u prolaz, prevelik je i ima krivinu pa ne može ni da ih spali. 

 

Gandalf je iskoristio priču sa vratima da ohrabri patuljke, jer je strateški hteo da se reši Šmauga. Ima to u dodatku posle povratka kralja, njegov sastanak sa Torinom u Briju pre polaska družine. 

 

Orlovi - tako nesto kaze i u knjizi, ali oni su kao sila koja se neocekivano pojavljuje i resava stvar ostali neubedljivi i nerazradjeni.

 

Dol Guldur je na jugu. Sa severne strane im je blize. Naravno, suma je bila neophodna iz drugih razloga, ali motiv za prolazak kroz sumu koja je ultimativno iskusenje, ostaje nedovoljno objasnjen.

 

Bard - da, Bilbo otkrije slabu tacku, to cuje drozd i prenese upravo Bardu u trenutku kad je ovom ostala poslednja strela. Ono, ako je Smaug Strahobalni bas takav mitski arhi-neprijatelj, nekako mi njegova brza smrt dodje kao anti-klimaks.

 

Smaug - prolaz - zmaj je predstavljen kao star, lukav, sa nadmocnim culima i sa odredjenim magicnim mocima. On zna tacno koliko je provalnika u tunelu, zna da su tu zarobljeni... U trenutku kad prvi put vidi Bilba, on razsmislja zasto odavno nije zapusio tu malu rupu iz koje sad vuce promaja. Sve osim eliminisanja patuljaka koji su vec u zamci deluje bez motiva. Ne mora da ih direktno sprzi, mogao je, na primer, da im potpali vatru na dnu tunela i istera ih kao krtice dimom. Ili prosto da zapusi rupu. Inace steta sto nema vise Smauga u knjizi... 

 

Taj sastanak sa Torinom sam zaboravio. Iz knjige znamo da postoji bar jos jedan ulaz u planinu - Trorova sala za savetovanja. Na kraju oni od mape i tajnih vrata nisu imali ama bas nikakve koristi osim sto su probudili zmaja.

 

U svakom slucaju, ostaje utisak da je Hobit definitivno knjiga za mnogo mladji uzrast od LOTR (sto ne znaci da mi je manje drag, naprotiv).

 

Link to comment

Realno dosta toga su filmovi iščistili, mislim, ima u knjizi dosadnih dijelova i praznog hoda, recimo ne dao bog da su sve one pjesme prepjevavali i snimili, pa to bi trebalo 6 dijelova.

 

Naravno, teško je usnimiti knjige, ali u svijetu "filmovi rađeni po knjigama", pogotovo ovako epski širokih predložaka gdje se kreiraju sasvim novi svjetovi, ovo je još i dobro, spada u gornjih 20, a možda i 10% "obrada". Rijetki su filmovi koji nadmaše predložak, a ima i teških flopova (tipa Dina), tako da, dobri su to filmovi, i kao zabava i u kategoriji ekranizacija. Naravno, ljubitelji knjiga koji su na istim odrasli će da nađu milion zamjerki, prethodnih nekoliko godina su proveli radeći to na relaciji ASOIAF - GoT, svako kultno djelo će proći isti tretman. 

Link to comment
1 hour ago, Miljenko said:

Meni su LOTR filmovi ok. Ima pojedinih stvari iz knjiga, koje nisu prikazane i to me nervira, no moglo je biti dosta gore od ovoga.

Hobita jos nisam gledao. Prva misao mi je bila, kako su uspeli da naprave tri filma, od dela koje nije previse obimno. Vredi li da pogledam, sta kaze PPP ziri?

 

Ako su ti LOTR filmovi OK, onda definitivno vredi da gledaš Hobita. Obavezno nađi extended verzije i eto ti još deset sati Middle-earth zabave u istom fazonu. Ma, Džeksonu treba podići spomenik. Jeste zastranjivao here and there (and everywhere :)), ali trebalo je izgurati sve to, a ne doživeti bankrot ili srčani udar. 

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

Tu je, naravno, i klasicno pitanje - zasto ih orlovi nisu preneli preko sume.

 

1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Mada se za orlove ne slažem, oni su preko volje nosili patuljke i ovoliko koliko su ih nosili.

 

Glede letenja u LOTR, to je klasičan vic - lepo im Gandalf u Moriji rekao "Fly, you fools!" misleći na orlove, ali u družini svi tupavi (ili se plaše letenja) pa išli peške u Mordor.

Link to comment
1 hour ago, James Marshall said:

Realno dosta toga su filmovi iščistili, mislim, ima u knjizi dosadnih dijelova i praznog hoda, recimo ne dao bog da su sve one pjesme prepjevavali i snimili, pa to bi trebalo 6 dijelova.

 

Naravno, teško je usnimiti knjige, ali u svijetu "filmovi rađeni po knjigama", pogotovo ovako epski širokih predložaka gdje se kreiraju sasvim novi svjetovi, ovo je još i dobro, spada u gornjih 20, a možda i 10% "obrada". Rijetki su filmovi koji nadmaše predložak, a ima i teških flopova (tipa Dina), tako da, dobri su to filmovi, i kao zabava i u kategoriji ekranizacija. Naravno, ljubitelji knjiga koji su na istim odrasli će da nađu milion zamjerki, prethodnih nekoliko godina su proveli radeći to na relaciji ASOIAF - GoT, svako kultno djelo će proći isti tretman. 

Ti se beše ložiš na one japanske crtiće što se dešavaju u Rumuniji?

Link to comment

Ja? Castlevania? Volim igre, ali za anime baš smatram da je prilično skrnavo urađeno, mada nisam uopšte neki stručnjak za anime.

 

Ali ako mi možeš dati follow-up te argumentacije, ako te ne mrzi, kakve veze ima to sa mojim postom. 

Link to comment

Malo nerd ragea. Napisao si da u knjizi ima dosadnih delova, pa uzvraćam istom merom :)

 

Nema dosadnih delova. :fur:

 

Kao što rekoh, nije meni problem što se ne drže knjige u detaljima nego što su napravili po knjizi sfranšizu za prodaju stikera i nord gejmova. 

 

Ono, Nemanjiće možeš da posmatraš i kao Crnog Gruju ali ipak nije to to.

 

Uzgred, da su leteli do mordora, presreli bi ih nazguli...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...