Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

To mi se desilo na starom kompu P4@3GHz, gde imam ide diskove.

Sama obrada videa je vrlo zahtevna i za procesor i za disk.

Kad radis u office programima, ides na fb ili yt, nema sanse da primetis problem.

 

Ajd' kad vec pisem, da kazem da sam za Win8.1

Bolji je od win7 cak i ako se koristi samo desktop.

 

Neiskorisena sansa za linux su brojni poslovni racunari koji rade samo jedan zadatak

 

Sent from my WP 7.8 Trophy using Tapatalk!

Link to comment

Trebalo bi da bude. Kad si skidao drajvere za plocu jesi li imao nesto pod utilities? Gugl mi izbacuje da MSi ima afterburner ali je to valjda samo za graficke. Asus ima ovo i tu mozes da vidis sve zivo

 

Sigurno da i MSI ima nesto svoje. U svakom slucaju bih probao i neki drugi softver pored HWMonitora.

 

Ako cpu kuler bude arlaukao bice da je taj :) Moguce da ne naleze dobro pa zato trese i radi na maksimumu. To bi objasnilo i vece temperature.

 

Probao sam Speedfan pre HWMonitora, ali to bas i ne deluje reprezentativno:

 

speedfan.jpg

 

Bio si u pravu, imao sam na cedeu ovaj Control Center, nekako mi je promakao dok sam instalirao drajvere ili sam ga prosto ignorisao. Sad sam ga instalirao:

 

ccenter2.jpg

 

Meni ove temperature deluju u redu, a onda valjda nema razloga da se CPU kuler vrti toliko brzo? Videcu kasnije danas hoce li kuciste manje vibrirati sa skinutom stranom.

Link to comment

Za nijansu jace nego sto sam navikao na Intelu al skroz ok temperature. Pogledaj malo ovaj smart mode da li je uopste aktivan ili mu je negde cekirano da vrti na 100% bez obzira na temperaturu.

 

edit:

 

http://www.tomshardware.co.uk/forum/314509-28-speed

 

 

 

 

Well, I had the same issue with an Asus baord...that was until I enabled two options in the BIOS: Asus Q fan technology and AMD cool & quiet. Now the fan runs at optimal rpm and revs only when there's load on the cpu.

Try searching for some equivalent functionality in the BIOS of your MSI board, the AMD cool & quiet will be common for all boards !
 
 

 

Solved!
Tweaked some settings in the BIOS, the MSi equivalent to Q fan is Smart fan.

Thanks everyone.
 
 

 

edit: ovo mozda lupam al mozda sam provalio u cemu je fora.

 

Brzina rotacije : 2200 RPM   Nivo buke : 25 dBA   Priključak : 2-pin,

 

 

Nesto mi se mota u glavi da taj sa 2 pina mora da radi uvek na full speed.

 

edit 2: sve sam sigurniji da je u tome fora

 

Vidis da kod tvog kulera pise samo 2200 rpm. Ja primera radi imam ovaj

 

http://www.itsvet.com/proizvod/cooler-master-hyper-tx3-rr-910-htx3-gp-lga775-1156-am2-am3-940-939-954/comp_comp_cooler/54/726

 

i za brzinu kaze 800-2800 RPM

Edited by katamaran
Link to comment

Da, probao sam i manuelno da promenim nesto, ali sta god da stavim i dalje vrti na 2500RPM. Cool n quiet sam isto ukljucio u biosu (pre je bio na auto), ista situacija. Znaci, ovaj moj kuler moze da se vrti samo na ovih 100%? 

Link to comment

Istekao mi edit...

 

Skoro 100% da taj tvoj kuler mora uvek na 100%. Pretpostavljam da mozes da skines njegov vent i da stavis ovaj od CM-a

 

http://www.itsvet.com/proizvod/cooler-master-blade-master-80-coolermaster-r4-bm8s-30pk-r0/comp_comp_cooler/54/1045

 

ako ti se ne kupuje nov kuler.

 

Budzevinama se nisam bavio ali kolko vidim dimenzije odgovaraju i neko u komentarima rece da hladi procesor sa njim. Jedino ovaj momenat al mislim da opusteno moze na kuler za procesor

 

Namena : CASE,

 

Znace valjda neko oko toga.

 

Mozes potencijalno da imas problem i oko kacenja ovog venta na heatsink ali cini mi se da se rupe poklapaju.

Edited by katamaran
Link to comment

Kompletna prica je da sam ja ovaj kuler kupio tek nakon sto sam se pre neku nedelju pozalio da je racunar bio previse glasan i previse vibrira, pa sam na njihovu preporuku zamenio stock kuler za ovaj Ice Edge. Ko me jebe sto se ne konsultujem s forumom, vec vidim da su me opljackali :isuse: Jos imam stock kuler i pripadajucu opremu, nemam nikakvog iskustva sa ugradnjom tih delova u racunar ali mozda mogu da probam?

 

Ali pre toga, koliko si siguran da bas cpu kuler stvara te vibracije? Mislio sam da, posto skinem stranu kucista, probam da ga zaustavim prstom i vidim hoce li se vibracije smanjiti.

Edited by Calavera
Link to comment
nemam nikakvog iskustva sa ugradnjom tih delova u racunar ali mozda mogu da probam?

 

U teoriji nije nikakva mudrost ali se u praksi igras sa skupim komponentama... Ja sam moj Intel zamenio bez ikakvog iskustva i mogu ti reci da je bilo malo pipavo. Jos Intel ima neki imbecilni sistem sa zabicama koje redovno pucaju a u montazi sam uspeo pogresno da namontiram nogice na heatsink iz prve pa je doslo do toga da maltene moram toliko da ga zategnem da rizikujem pucanje ploce  :cry:  Sreca pa sam provalio na vreme. AMD ima neki sistem sa zabicama sa kojim nemam ama bas nikakvo iskustvo koliko je komplikovan.

 

Ali pre toga, koliko si siguran da bas cpu kuler stvara te vibracije?

 

Prilicno al naravno ne mogu da tvrdim.

 

Mislio sam da, posto skinem stranu kucista, probam da ga zaustavim prstom i vidim hoce li se vibracije smanjiti

Ovako nesto sam i ja hteo da ti predlozim al ne mogu da garantujem da je operacija bas 100% bez rizika. Mada sam i sam imao takve akcije  :s_d:

 

U svakom slucaju ako ga i zaustavljas ne duze od 2-3 sekunde pa mu daj malo vremena da ohladi procesor pre nego sto probas ponovo. Mislim da ne bi trebalo da bude problema al ne bih da te navucem da napravis stetu.

 

Verovatno ce i bez zaustavljanja biti jasno gde je problem cim ga upalis sa skinutom stranicom.

 

edit: trebalo bi da je ovo odgovarajuci tutorijal 

 

 

edit 2: ja se ne bih lako odvazio na igranje sa ovim jer sistem podrazumeva upotrebu sile. Nesto pogresno namestis i eto belaja.

 

edit3: a sa ovim kulerom te definitivno nisu usrecili. Konstantna brzina i buka

 

http://www.deepcool.com/product/cpucooler/2013-12/7_120.shtml

 

3 evra skuplji kuler istog proizvodjaca sa kojim ne bi imao ovaj problem

 

http://www.deepcool.com/product/cpucooler/2013-12/7_471.shtml

 

A cak i za njega ovo kaze komentar na itsvet

 

Jako dobro hladi i snizava temoerature za po 10-12 stepeni. Mana je to sto je bucan dosta cak i pri minimalnom radu.

 

 

Verovatno ne prave bas najbolje ventove.

Edited by katamaran
Link to comment

Znao sam!!! Djubrad <_<  Da znas da sam primetio da je racunar jos bucniji i vise vibrira s ovim novim kulerom u odnosu na stock, a i taj sam morao da menjam zbog vibracija. Nista, sve je pod garancijom tako da i ne znam zasto bih se sam mucio da namestim ovo i potencijalno sjebem nesto. Odnecu njima da opet ugrade stari stock kuler, a mozda ce pristati da zamene ovaj Ice Edge za neki koji moze da se kontrolise? To sve posto izvrsim potrebne eksperimente sa skidanjem strane kucista, je li...

 

Hvala ti sto se ovoliko cimas oko mene, ovoliko me ni rodbina ne bi trpela :D

Edited by Calavera
Link to comment

Pitanje da li ce hteti da zamene ali realno su ti uvalili.

 

Definitivno je izvodljiva ona varijanta sa stavljanjem boljeg venta na ovaj kuler. Ovaj je stavio tt

 

http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?t=1049748

 

sa drugim ventom ne bi radio stalno na 100%

 

Logicno da ovaj trese vise nego stock jer je veci a pici max brzinom. Ne smem ni da zamislim buku.

 

Hvala ti sto se ovoliko cimas oko mene,

 

 

Nista :)

 

Naucim i ja nesto novo usput.

 

Ja bih pre isao na varijantu stavljanja onog cm-venta na taj kuler nego vracao stock. Posebno sto sam kazes da ti se i sa njim treslo.

 

Ja imam cm hyper tx3 sa minimalno vecim ventom i 90% vremena ne cujem komp da radi  :wub:

Edited by katamaran
Link to comment

Znaci, s novim ventom bih mogao da kontrolisem brzinu kulera? Ili jos bolje, kuler bi se sam vrteo onoliko koliko je potrebno?

 

Buka je inace 42dB, ili bar toliko prijavljuje Sound Meter na Androidu prislonjenom na kuciste. Ja imam nesto slabiji sluh pa su me vise nervirale vibracije + kontao sam da je ova nova masina jedno deset puta mocnija od stare, pa i buka i vibracije moraju da budu vece, jebem li ga :D

Link to comment

Znaci, s novim ventom bih mogao da kontrolisem brzinu kulera? Ili jos bolje, kuler bi se sam vrteo onoliko koliko je potrebno?

 

 

Da. Nov kuler vent se kaci sa 4-pina.

 

Treba samo videti da li se velicina i rupe 100% poklapaju sa tim deepcool-om. Ne moras CM, sa bilo kojim kvalitetnijim bi resio posao. CM sam linkovao jer sam njima vec godinama prezadovoljan.

 

Pitanje je da li moze da se pridje prstima i otkaci ovaj vent bez skidanja ili ce ipak morati da se skine kuler. Najbolje da ti oni to odrade. Samo pazljivo biraj kojim ces ga ventom zameniti :)

 

Taman sa njima i definitivno potvrdi da li su ti uvalili kuler sa fiksnom brzinom.

Edited by katamaran
Link to comment

Da, to je ista lozinka, ako se promeni, mora se promeniti i u klijentu (Outlook) i kad pristupaš webmail-u. Mada sve to je manje bitno, ako sam dobro razumeo to sve se desilo tvojoj koleginici, koja možda još uvek koristi lozinku koju je IT smislio?

provalile smo jer je on "reply" uradio na njen mejl, ispod se nalazi moja i njena prepiska u koju on nije bio uključen,

 

i da - ona je tip osobe koji verovatno i dalje koristi dodeljenu joj šifru koju nije menjala nikada...

Link to comment

 

 

 

E, bunilo me sto mi HWMonitor i Control Center prikazuju razlicite CPU temperature pa sam konsultovao i druge programe, i oni se slazu sa HWMonitorom:

 

speccy.jpg

 

hw.jpg

 

Kome verovati?  :unsure: 

Link to comment

Ja bih najpre verovao control centru

 

http://www.hwinfo.com/forum/Thread-Solved-wrong-CPU-sensor-temp-AMD

 

Ovo je covek koji je pravio hwinfo

 

This issue has been discussed here several times - recent AMD CPUs have a very inaccurate internal CPU sensor. There's no way to determine the precise temperature, especially at lower temperatures. I think the AMD OverDrive tool uses some weird adjustments to the internal temperatures, but as you can see they don't even call it as CPU temperature, rather "Thermal Margin".
You can only measure the CPU socket temperature (thru a diode on the mainboard close to the CPU), which should be one of those under the IT8603E sensor.
I think HWiNFO needs to adjust sensor values for your mainboard. Can you please attach the HWiNFO report file, so I can try to fix it?

 

edit: ja imam Intel pa mi Aida prikazuje desetak stepeni jacu temperaturu nego AI suite

 

aida.png

 

Kod mene bi moglo da bude do matore verzije AIDA64. Sad ja moram da eksperimentisem sa raznim programima

 

AI SUITE mi je vise od poverenja al i on ne registruje uopste neke dodatne ventilatore sto imam u kucistu.

Edited by katamaran
Link to comment

Posle malo istrazivanja jedni pljuju softvere proizvodjaca ploca a drugi pljuju hwmonitor i slicne programe. Da sam normalan poludio bih.

 

Kazu i da ne treba pokusavati ocitavanje sa dva programa u isto vreme jer to moze da zbuni senzore. meni i speccy dao te nesto vece temperature kao i Aida.

 

Mada deluje malo nerealno niska temperatura na AISUITE II. room temp +8 na idle

 

 

edit: neko kaze da su obe temperature tacne ali ne citaju sa istog senzora...

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...