Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Pitanje je da li ti mozes tek tako da promenis sifru za mail. To se radi na mail serveru i verovatno nemas pristup tome. U MS Outlooku i u Outlook expressu imas opciju da ti se mail cuva na serveru nekoliko dana. To sluzi da mozes da primis mail na vise mesta. Proveri to i iskljuci. To mozes kao user da uradis. To se nalazi u Advanced opcijama... kopaj malo,

hvala, znam gde je ta opcija za čuvanje mejla.

sad si me zbunio za ovu šifru za mejl, gotovo sam sigurna da sam pre sto godina ja (bez da njemu kažem) definisala tu šifru... negde. nekako.

Link to comment

Otkud ovo ovde, sasvim slucajno naleteh?

 

Touchpad na bilo kom laptopu može da posluži za neke osnovne stvari ali prsti ne mogu da budu precizniji od miša. Duže kucanje na ljigavim (mekanim, Atari tm tastaturama) ili previše tvrdim (ne baš zx 81 standard ali tvrdim) tastaturama će se odraziti na mišiće i nerve šake. Otud RSI (repetitive strain injury) i CTS (carpal tunnel syndrome) oboljenja. Ako to zapatiš samo ti programi tipa Dragon naturaly speaking za kontrolu računara glasom mogu pomoći. Uzgred pozdrav za korisnike pametnih telefona, oni su najrizičnija grupa po tom pitanju. 

 

Touchpad nije isti kao na bilo kom laptopu. O tome i pricam, zaista cini misa neporebnim sto nikako nije bio slucaj sa drugim laptopovima po mom iskustvu. Savrseno sam precizan s njim npr. u fotosopu a gestures mi daju opcije pod rukom koje imaju fensi misevi i kad se jednom naviknes na to jednostavno je bolje. Ne mogu drukcije argumentovati ovo nego cinjenicom da vec 4-5 godina ne posedujem misa i da je jedini slucaj kad sam osetio taj problem u igrama.

Sto se tastature tice, znam za postojanje tih bolesti, ali ja sam one anatomske tastature vidjao bas retko medju ljudima koji dosta kucaju. Verujem da oni koji brinu o tome ne mogu da se zadovolje nicim manjim od tih iskosenih tastatura, ali se pitam ako su korisnici smartfona zaista najrizicnija grupa, kako je moguce da malo ko zna nekoga obolelog (ja na primer nikad nisam cuo da je neko dobio sindrom karpalnog tunela a pretpostavljam da 99% ljudi koje znam koriste pametne telefone). Drugim recima, meni se taj rizik ne cini ozbiljnim.

Nisam siguran da ova linija razgovora ima smisla jer ti mozes da verujes meni da je ovo dobro ili da ne verujes i to je to. Mozda neko ko je koristio te periferije nekih mesec dana, navikao se (znaci, preboleo taj pocetni period navikavanja koji svaki uredjaj zahteva) i onda zakljucio da ipak to nije njegova solja caja, pa bismo mogli da kazemo - eto, nekome lezi, nekome ne. Svakako, te stvari su veoma individualne, pa se i neke stare IBM tastature i dalje dobro prodaju jer ljudi zele bas takve.

 

Ne vidim nijednu stvar koju si naveo a koju ja nemam u Win-u 7. Kao i sa kolima i bilo kojim drugim hardverom/softverom ako ga koristiš i održavaš u skladu sa uputstvima proizvođača nema problema. Ako baš postoji neki program koji mi fali, tu je uvek VM Ware player i OSX virtuelna mašina. Dual boot je za ljude kojima drugi os treba nešto češće. 

 

btw. izmeri vreme trajanja baterije pod OSX-om i Windows-om na MB Pro-u. Na Windows-u ćeš imati manje. 

 
OS ratovi su vec prevazidjena stvar, pa ne bih da se vracamo na njih, tona stvari je napisana o tome. Za mene je to u stvari pitanje koje skoro da svodim na Linuks - Windows, gde nemam dileme, a OSX, kao UNIX dete, je nesto sto ima vecinu pozitivnih osobina Linuksa bez nekih problema koje s njim dolaze, posebno onih vezanih za pocetnike. Nekada sam bio mlad i lud pa sam verovao kako mogu ubediti Win coveka da nije u pravu kad misli kako "sve to ima i u winu", ali sad vec znam da nema sanse. Hajde da se slozimo da se ne slazemo.

Sto se tice merenja baterije, ostavljao sam link na Dzef Etvuda koji govori kako je Win najgori potrosac struje (cak je cimao i Anand Shimpi-ja iz Annandtecha koji se slaze, a njegova rec zaista ima tezinu). Nikad nisam naleteo na test koji govori bilo sta drugo a licni utisak mi je da MBP moze biti zaista vruc tek kad potera win.

 

Može elaboracija ovoga? 

 

 

Pa evo, poslednji je "besplatan" a izgleda da ce se i u buducnosti ici na to. Stavljam ga pod navodnike jer kontam da to sve platis kad kupis preskup hardver. Pretpostavljam da postoji neka caka s tim da li je nesto besplatno ili kosta sicu jer da je skroz besplatno moglo bi da se instalira na bilo koji uredjaj, ovako postoje neki legalni kurci palci. Nisam bas strucnjak za EULA trikove i biznis modele. Epl nikada nije zeleo da bude softverska firma, nego na softver gledaju kao na nesto sto im omogucava da prodaju hardver. To se moze lepo videti kod njihovih pandana ofis programima koji su golo govno. Ima izuzetaka medju stvarima namenjenim za profi upotrebu.

 

I da, posto mi se cini da zvucim kao nekakav fanboy, moram da napomenem nesto. Ja zapravo mrzim Apple, smatram da su samozadovoljna gomila najnakaznijih eksploatatora, a specijalni komadic mrznje odlazi na to sto znam kako tretiraju developere koji su primorani da koriste njihove platforme. Hajp i osecaj posebnosti zbog posedovanja njihovih uredjaja koji se cesto srece mi je zaista odvratan i stran. Jedini problem koji imam sa kritikovanjem Epla je kad se to radi iz pozicije Majkrosofta jer je to valjda jedina firma koja je gora.

To su neka licna osecanja, pa samim tim i nebitna, ali ja pored svega toga ne mogu da ne priznam da oni prave jebeno izvanredne sprave. Nazalost, poslednje stvari koje vidim (iPhone 6 i 6+) mi govore da to mozda vise nece biti tako jos dugo.

Link to comment

Imas user I pass za ulazak u tvoj profil, taj pass mozes da menjas na mesec dana, recimo.

Account name nije isti kao tvoj user za profil, a ni pass nije isti. Taj pass se menja na mail serveru I obicno ni ne znas koji je, a ovaj za profil se menja na domenu I njega stalno ukucavas.

Primer Moj user na domenu je petar.petrovic@nekafirma.rs I pass koji ukucavas stalno da udjes u svoj profil tj desktop

A za mail imas account name npr ppetar a pass nesto tipa Petar ili PPe% 1234

Nadam se da sam dobro objasnio razliku

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by Milosh76
Link to comment

Deluje preterano. Meni se na idle kuler vrti ispod 900rpm

 

Kojim softverom kontrolises brzinu ventova? Moguce da je podeseno da je stalno na max.

 

edit: vidim da je nov komp pa je sasvim moguce da nisi ni instalirao sta vec treba za fan control :)

 

Kod mene na Asusu je neki AISUITE. Ima sigurno i MSI tako nesto.

 

 

Ako mu se temperature kreću između 50 i 60 stepeni, nije ni čudo što se vrti na 2500, ja bih rekao da je normalno.

 

 

Ne znam kako to ide kod AMD-a Koliko znam oni generalno rade na vecim temperaturama.

 

Meni je intel na idle negde na 27 dok tek pod punim opterecenjem ode na 45-50 valjda. Na 40-ak vrti toliko da pocne da se cuje kuler.

 

Moguce da mu je na procesoru neki amd stock kuler i pitanje je vredi li to cemu. Iz mog iskustva intel stock kuleri su ocaj. Davno bese al cini mi se da je i meni urlao komp uz jake temperature dok nisam zamenio kuler. Znam sigurno da se to desilo na proslom a cini mi se i na aktuelnom kompu.

 

Jebem li ga, instalirao sam ono sto je doslo na cedeu uz komp i to je bilo to. Mogu da smanjim minimum fan speed u biosu, evo kako sad stoji:

 

 

msisnapshot1.jpgmsisnapshot2.jpg

 

 

Ali to samo menja ono sto u HWMonitoru stoji pod Fans PWM, FANIN0 nastavlja da se vrti na 2500RPM. I nije stock kuler na procesoru, nego ovaj.

Edited by Calavera
Link to comment

Imas user I pass za ulazak u tvoj profil, taj pass mozes da menjas na mesec dana, recimo.

Account name nije isti kao tvoj user za profil, a ni pass nije isti. Taj pass se menja na mail serveru I obicno ni ne znas koji je, a ovaj za profil se menja na domenu I njega stalno ukucavas.

Primer Moj user na domenu je petar.petrovic@nekafirma.rs I pass koji ukucavas stalno da udjes u svoj profil tj desktop

A za mail imas account name npr ppetar a pass nesto tipa Petar ili PPe% 1234

Nadam se da sam dobro objasnio razliku

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

jesi dobro objasnio. taj mejl pass je isti onaj pass koji kucam kada npr. hoću da pristupim vebmejlu, zar ne?

e pa to čime pristupam vebmejlu je moja šifra, ja je smislila.

Link to comment

Trebalo bi da bude ista, nisam racunao na webmail u drzavnoj firmi :)

Ako promenis pass na webmailu trebalo bi I MS Outlook da ti trazi novi pass da ukucas Ako ne trazi onda to nije to

Mozda ti je domenski pass isti kao webmail, a to nije isto kao za mail

Pitaj tog iz IT da ti objasni :)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment

Jebem li ga, instalirao sam ono sto je doslo na cedeu uz komp i to je bilo to. Mogu da smanjim minimum fan speed u biosu, evo kako sad stoji:

 

 

msisnapshot1.jpgmsisnapshot2.jpg

 

 

Ali to samo menja ono sto u HWMonitoru stoji pod Fans PWM, FANIN0 nastavlja da se vrti na 2500RPM. I nije stock kuler na procesoru, nego ovaj.

Ne znam kakav je ovaj kuler ali bi trebalo da je bar korektan. Mozda nije bas najsrecnije namesten ili neki problem sa pastom?

 

Vrati ovo sto si menjao u BIOS-u

 

Upali ga sa skinutom stranicom pa vidi da li se dere cpu kuler dok radi.

Edited by katamaran
Link to comment

Vratio settingse u biosu na default, tj. onakve kakvi su bili kad sam ih uslikao. Zbunjuje me HWMonitor, ovaj FANIN0 je cpu kuler ili sta (slika je na prosloj stranici)?

 

Provericu sutra kako radi sa skinutom stranom pa javljam rezultate, sad sam nesto u poslu™.

Edited by Calavera
Link to comment

Trebalo bi da bude. Kad si skidao drajvere za plocu jesi li imao nesto pod utilities? Gugl mi izbacuje da MSi ima afterburner ali je to valjda samo za graficke. Asus ima ovo i tu mozes da vidis sve zivo

 

 

Sigurno da i MSI ima nesto svoje. U svakom slucaju bih probao i neki drugi softver pored HWMonitora.

 

Ako cpu kuler bude arlaukao bice da je taj :) Moguce da ne naleze dobro pa zato trese i radi na maksimumu. To bi objasnilo i vece temperature.

 

edit: mislim da ti ovo treba (odgovarajuca verzija za tvoju plocu)

 

Edited by katamaran
Link to comment

jesi dobro objasnio. taj mejl pass je isti onaj pass koji kucam kada npr. hoću da pristupim vebmejlu, zar ne?

e pa to čime pristupam vebmejlu je moja šifra, ja je smislila.

 

Da, to je ista lozinka, ako se promeni, mora se promeniti i u klijentu (Outlook) i kad pristupaš webmail-u. Mada sve to je manje bitno, ako sam dobro razumeo to sve se desilo tvojoj koleginici, koja možda još uvek koristi lozinku koju je IT smislio?

Link to comment

Koji AV najvise stedi resurse? Cak ne mora da bude ni nesto preterano dobar.

 

Treba mi nesto za netbuk sto ga nece usporavati. Koristim ga bez AV-a al me pojacano smara crveni znak uzvika iz hp kontrol centra.

 

edit: win7

Edited by katamaran
Link to comment

Ja kao ultrafan ms-a, moram da kazem da ms se ima jednu ozbiljnu manu. 'oce sam da krene u neko skeniranje.

Jednom mi je Adobe premierepro radio neki export i ovaj ga je ubio.

Od tog dana mi je deinstaliran na svim racunarima.

Koristim free Avast. On ima losu stranu sto se butuje duze nego sistem, ali kad se digne ne vidis ga.

Rupe su mu uglavnom kod FB aplikacija, koji i ne koristim, tako da sam vrlo zadovoljan.

 

Sent from my WP 7.8 Trophy using Tapatalk!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...