Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Treba mi PS2-to-USB adapter, za tastaturu, da bi je prikljucio na laptop. Zna li ko gdje ima to da se nadje u BG?

Edited by gervasius twinkleminkleson
Link to comment

Treba mi PS2-to-USB adapter, za tastaturu, da bi je prikljucio na laptop. Zna li ko gdje ima to da se nadje u BG?

Ta kombinacija je malo ređa ali bi trebalo da ima.Ja sam jurcao za jedan stari mis koji mi je ekstra odgovarao i na kraju mislim da je radio kupundo.
Link to comment

:isuse:

 

Imam oko 6 gb excel fajlova (oko 50 hiljada dokumenata) iz kojih treba da izvučem vrednosti iz pojedinačnih ćelija i da se to onda složi po kolonama, a svaki dokument u novom redu... Ukratko, 7 godina idiotski vođene dokumentacije gde excel fajlovi zamenjuju word dokumente ili već odgovarajući aplikativni softver, a sada bi trebalo da se radi deskriptivna statistika, dok mi ne natovare i nešto krupnije.

 

Pretpostavljam da ovo ne može da se reši bez znanja visual basic-a?

Link to comment

Ili nekog drugog programskog jezika... R bi bio odlican, plus biblioteka/paket za citanje CSV dokumenata. XLS fajlovi mogu da se prebace u CSV (batch komandom) ako je tako zgodnije. R moze i direktno da cita XLS fajlove (gdata paket), ali to lakse radi na Mac OS X i GNU/Linux sistemima, uz instalirani Perl (moze i na Windozu, ali tamo Perl mora posebno da se doda). Ovo eksterno citanje XLS fajlova ce najbolje raditi ako su isti formatirani konzistentno i nemaju zezalice kao sto su npr. decimale sa zarezima umesto tacke (sto je sasvim moguce na nasim prostorima), nedostajuce podatke i tome sl.

 

Ima naravno i drugih alata za ovo...

Link to comment

VBA je najlakse resenje za taj posao, jer nema boljeg okruzenja za sredjivanje office dokumenata od samog office-s.

 

VBA je totalno neshvacen i neiskoscen jezik u Srbiji.

 

 

Ako su ti fajlovi isto formatirani, neces imati problema.

 

Samo VBA ne obicni VB.

 

Ta kombinacija je malo ređa ali bi trebalo da ima.Ja sam jurcao za jedan stari mis koji mi je ekstra odgovarao i na kraju mislim da je radio kupundo.

Samo pazi, za tastaturu je ljubicasta.

Za misa je zelena.

 

 

 

 

 

Sent from my WP 7.8 Trophy using Tapatalk!

Edited by dvb-t manijak
Link to comment

Njemu takodje treba i statisticka obrada sredjenih tabela, a to je nesto zasta je R napravljen.

 

Sem toga, 6GB je uzasno puno, bolje je koristiti nesto sto je napravljeno za ogromne datasetove, a to nije Excel/VBA.

Link to comment

Pricamo napamet, ali je najverovatnije MS Access + VBA + ODBC dobitna konbinacija.

Kad se data inportuje u bazu, garantujem ti da nece biti ni 1Giga.

 

Mada, svako radi kako ume.

 

Sent from my WP 7.8 Trophy using Tapatalk!

Link to comment

Pricam, jer ne znam da li su polja u svim tabelama u istom rasporedu.

 

Drugo, ako su brojevi su brojevi i to da li je simbol decimale "," ili "." nema neke veze i to se lako resava. Napravis funkciju u vba. Problem moze biti samo ako nisu svi dokumenti isto podeseni.

 

Rad sa .csv medjukorakom sa jednom probao i imao sam probleme. Mada excel ima odlican vizard za uvoz podataka, a sve moze i kroz vba.

 

VBA je potpun objektno orjetisan visi programski jezik, sa objektima i klasama, a ne samo alat da skriptove.

U Srbiji (nas) ima malo koji ga koliko toliko znamo.

Vezu podataka iz Excelovih radnih sveski sa Access ili SQL bazom moses da ostvaris iz Excela, a moze i iz Accesa.

 

Ako su polja u svim tabelama isto postavljena, ovo ti je posao za jedan dan za MS Office i VBA.

 

A niko ti ne brani ni C# ili sta god.

 

 

Sent from my WP 7.8 Trophy using Tapatalk!

Link to comment

Formirano je tako po principu jedna osoba = jedan csv fajl i polja su ista (datum je uvek C1, godine života su B2, itd). Ono šta meni treba je da se vrednosti iz ćelija izvuku (negde je tekst, negde numerička vrednost) i da se to poređa po kolonama, a da svaki novi fajl (nova osoba) bude novi red. Kao klasična tabela za statistiku, jedinica posmatranja red, obeležje posmatranja kolona. 

 

Priču dodatno komplikuje što postoje dve vrste tih csv fajlova, gde u tom drugom postoje neka dodatna polja, ali bi kopanje podataka odatle funkcionisalo na istom principu kao za prvi (s tim što neke ćelije imaju funkciju tipa SUM=A2+B2, ili da se računaju procenti, ne znam koliko bi to zakomplikovalo priču).

 

Pretpostavljam da bi bilo pametnije napraviti Access bazu koja će da povuče podatke nego novi csv fajl?

 

S obzirom da ja o ovome znam next to nothing, preporučite neki online guide. 

Link to comment

Obzirom da je to prilican posao, mozda je najbolje da autsorsujes nekom ko tacno zna sta radi. Mozes i sam, ali mislim da ces se naraditi zestoko (posebno ako radis peske).

 

Ja sam nekad koristio Visual Basic za relativno slicne stvari, ali to je bilo jaaako davno (mislim da je bilo jos u vreme dok je Excel bio bez VBA, Visual Basic je bio eksterna aplikacija kojom sam citao/pisao fajlove prebacene u ASCII tekst). Sad znam da se za slicne stvari, posebno kad su u pitanju gigabajti, koriste alati tipa R, a moze i Python. Samo naravno to ukljucuje proces obuke... Imas besplatnu obuku ovde, ja sam upravo na istom kursu. 

 

Ako ces na obuku za VBA, onda ne znam gde to ima besplatno.... licno nisam zaintersovan za taj smer.

Link to comment

Mali help:https://support.office.com/client/Import-data-into-an-Access-database-782703aa-6b21-4458-9429-480eaf0c71d6

 

 

Generalno bi ja napravio novu bazu u Accessu, sa poljima po redu u .csv fajlovima i odmah odredio tipove podataka.

Text za ime, date za datum, i za godine byte, itd...

Uvoz je prost.

Ides: External Data\Text File\Apend a copy of records to the table...

I izaberes csv fajl i ime tabele koju si napravio.

U wizardu ides "detemited" i ako ti je prvi red u csv sadrzi naslove polja cekiraj "First Row Con..."

A mozes i na advased da detaljno sve podesis.

 

I to je to za jedan red, ostaje ti "samo" da to pretocis u kod i da stavis petlju dok ne izlopata sve fajlove.

 

Analiza u Report Wizard-u je cisto zadovoljstvo.

 

Sent from my WP 7.8 Trophy using Tapatalk!

Edited by dvb-t manijak
Link to comment

Izvini, pogrešio sam, nije csv fajl nego spreadsheet (.xcl). Ima i csv, ali sa time ne treba trenutno da se bakćem.

 

Sad ću da pravim dizajn tabele. Tutorial preporučuje da se napravi customer first name, last name (kao text) i da se onda stavi calculated field first name + " " + last name, tu je problem što je u svakom fajlu "Ime i prezime: " i onda u sledećoj ćeliji ime i prezime. Da li da se bakćem da to razdvajam?

 

I da  :lol: vrednost ćelije za "Ime i prezime" nije B1 nego mergovano B1+C1

 

Umesto da su lepo napravili form i report, a da se vrednosti unose u bazu, koriste spreadsheet kao zamenu za word fajl samo zbog mogućnosti da se izbace vrednosti C1+B2. Ali džaba mi da se žalim na stepen imbecilnosti primene kad sad moram da vadim fleke...  

Edited by Kelt
Link to comment

Evo jedan savet u vezi velicine text polja.

Uvek stavi duplu duze nego sto mislis da ti treba.

Po difoltu je 255 (kod Accessa)

Kako je kodiranje sesnaestobitno (unikod) jedan karakter je dva bajta.

Generalno, potrebna memorija se racuna lako, kao kod klasa u C++

 

...i da.

Onaj tip podataka "memo" zaobici u sirokom luku. On podatke pakuje kao dvostruko vezanu listu (da, ... pointeri)

 

Sent from my WP 7.8 Trophy using Tapatalk!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...