Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

2 hours ago, Indy said:

WinRAR radi na Windowsu bez placanja. (Samo ima nag screen). Ima skoro sve bez placanja (kao sto rekoh, skoro sve sto postoji na linuxu postoji i za Windows), medjutim tipicni Windows korisnici zele da placaju za programe... Tako skoro niko ne koristi besplatni Libre Office, nego placaju za Microsoft 365 (cak i ako im 99% opcija nikad nece trebati.) *Office se sad zove Microsoft 365.

 

Bas kao i apple juzeri, i oni zele da placaju, ali ako moze skuplje.

 

Uzeli smo podmlatku neki pocetni komp, ima win10 na njemu, u skoli imaju win, i sad pokusavam da sagledam postoji li jedan dobar razlog da ga momentalno ne obrisem i zamenim ubuntuom. ili makar dual boot. nekako mi komp bez linuxa... ne znam. ko da trebas da sednes u auto kojem je masinerija sva u betonskom bloku. ne vidis motor, ne vidis kocnice.

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, panta rhei said:

@chandra

mozes, recimo da odes ovde

i uzmes veci deo od onoga sto ti treba.

 

Thanks! Stvarno je da se covek zamisli - vecina ovog softvera je ili prastara ili preneta iz linuxa. Covek bi ocekivao da su neke od tih stvari sada standardno dostupne u windowsima, mnogo cak i kao deo samog OS.

 

Hvala vam svima, sad mi je malo jasnije i podsetio sam se u sta se upustam.

Link to comment
3 hours ago, Caligula said:

Instalirao win10 na staari laptop i spor je u PM

 

jesam li se zeznuo ili postoji nacin da se komp ubrza?

Ja svoj takav ubrzao novim ssd - 60€

Link to comment
5 hours ago, Caligula said:

Instalirao win10 na staari laptop i spor je u PM

 

jesam li se zeznuo ili postoji nacin da se komp ubrza?

kingston ssd 120 gb-3000 dindzi, windoze leti!

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, chandra said:

 

 

 

Uzeli smo podmlatku neki pocetni komp, ima win10 na njemu, u skoli imaju win

 

Apsolutno podmladak treba da nauci Windows, u ofisu gde dobiju prvi posao sanse su 108% da ce samo to zateci (osim ako ne odu u kreativne™ vode i tamo ih ceka Mac).

 

Windows 10 dolazi sa nekim productivity programima u okviru OS-a ali su namerno nikakvi (da se korisnika natera u MS Office).

 

Mislim da je otprilike najgora stvar u vezi Microsoft OS-a ovih dana uterivanje u koriscenje svega sa Microsoft login-om (sada je vec to vrlo tesko izbeci, potrebna je skoro odredjena ekspertiza™ da se zna recimo instalirati Windows 10 bez da se pritom koristi Microsoft nalog i daje svoj identitet, datum rodjenja, adresa, visina u cm i tezina u kg... Mislim, uzas.)

 

 

Nesto kao Apple, samo gore i manje bezbedno.

 

A nocne more koriscenja Apple softvera na Windows 10 - jedno vreme je bilo da iTunes moze da se skine samo kroz Microsoft Store. Microsoft Store je pritom insistirao da se koristi samo sa Microsoft nalogom (email/password/date of birth/etc). Onda iTunes App nije mogao da se instalira ako nemas tada poslednji Windows 10 update, tek sa tim moze da radi. Onda te naravno doceka Apple sa njihovim Apple ID i ostalim identifikacijama...

 

Bezbednosna situacija (da sve te kompanije imaju sve tvoje podatke, brojeve kred. kartica i sve ostalo na stranu) koja je tek nocna mora za 93-godisnjeg korisnika da zapamti jedno 20 lozinki i uz to PIN-ova (i da razlikuje PIN od passworda, a takodje da zna i da su CODE koji salju recimo Microsoft i Apple razliciti od PIN-ova i passworda)... Hebote ko pravi ove stvari ko su im fokus grupe, da li u njima ima ikoga starijeg od 19 godina, da li ikad uzimaju osobe sa invaliditetom u obzir, recimo ovi sto prave Captcha testove "da li si robot"?!? Oni muceni moraju da zovu pomoc (placenu najcesce) samo da resetuju lozinku ili slicno...

 

I onda udjes u svet Linuxa (libre softvera) gde nicega od toga nema, ili barem moze da nema ako tako zelis, a i dalje pritom sve radi kako treba...

 

Samo 1 skorasnji primer - HP printeri sada koriste na Windowsu HP Smart Windows 10 App: pritom, pored toga sto naravno MS insistira da se pri instalaciji koristi Microsoft login tu se nakacio i HP koji takodje insistira da se jos koristi i HP login!  OK za sada je te stvari moguce eskivirati, ali, pazite sada, HP ne dozvoljava da skeniranje sa printer/skenera uopste radi ako se nema HP login! Znaci bukvalno das 200-300 dolara kupis spravu koja ima skener i ne mozes da skeniras ako ne zelis da imas HP nalog (barem ne kroz HP Smart App).

 

OK mozda je dosta ovih pokusaja zlih korporacija da zarobe korisnike jos uvek moguce eskivirati ali zasto do djavola mora da se ulaze taj napor (to nije mali napor za one koji nisu vicni IT-u, a ovi zlikovci na to i racunaju. Moj mali biznis u dobroj meri i postoji zahvaljujuci tome, i naravno hakerima i telefonskim scammerima...)

 

Nista nije idealno i uvek negde zavisis od neke korporacije (cak i da si Richard Stallman licno... neko ti pravi te chipove i sta je tacno u njima i sta oni rade, sveti bog zna, a verovatno ni on). Ali, ovo je prekardasilo sto rade zadnjih godina, a MS je tu otprilike i najgori...

  • +1 6
Link to comment
18 hours ago, Indy said:

WinRAR radi na Windowsu bez placanja. (Samo ima nag screen). Ima skoro sve bez placanja (kao sto rekoh, skoro sve sto postoji na linuxu postoji i za Windows), medjutim tipicni Windows korisnici zele da placaju za programe... Tako skoro niko ne koristi besplatni Libre Office, nego placaju za Microsoft 365 (cak i ako im 99% opcija nikad nece trebati.) *Office se sad zove Microsoft 365.

 

 

 

Mislim da sam vec pominjao, za one kojima treba samo Word, Excel i PP, ima solidan WPS Office (i za win i za Linux), izgleda isto, radi manje - vise isto.

Koriscenje Libre Office-a moda bas i nije 100% ugodno ako radis u okruzenju gde svi koriste M$office bez obzira na export / import .

Link to comment
16 hours ago, Caligula said:

Instalirao win10 na staari laptop i spor je u PM

 

jesam li se zeznuo ili postoji nacin da se komp ubrza?

 

Koji procesor ima taj laptop i koliko RAM-a?

Link to comment
14 minutes ago, Milosh76 said:

 

Koji procesor ima taj laptop i koliko RAM-a?

 

Ma bre Toshiba iz 2009te

 

ne znam specs

 

btw. sad radi OK, svejedno nam treba samo za pustanje muzike sa YT. Kupio onu kuler podlogu, hladi ga fino (jer se i grejao dosta)

Edited by Caligula
Link to comment
15 minutes ago, JozoMujica said:

 

Mislim da sam vec pominjao, za one kojima treba samo Word, Excel i PP, ima solidan WPS Office (i za win i za Linux), izgleda isto, radi manje - vise isto.

Koriscenje Libre Office-a moda bas i nije 100% ugodno ako radis u okruzenju gde svi koriste M$office bez obzira na export / import .

 

Istina je ovo poslednje. Ranije sam isprobavao WPS Office, ali sam nekako bio nesiguran sa stanovista bezbednosti. (WPSO nije open source, a iz Kine je...)

Link to comment




 
Mislim da sam vec pominjao, za one kojima treba samo Word, Excel i PP, ima solidan WPS Office (i za win i za Linux), izgleda isto, radi manje - vise isto.
Koriscenje Libre Office-a moda bas i nije 100% ugodno ako radis u okruzenju gde svi koriste M$office bez obzira na export / import .


Ja sam imao neke probleme sa LibreOffice, kod slanja dokumenata drugima koji su na Win platformama full.
Menjao i ono save as... No previše često mi se dešavalo da mi vrate.
A nisam u poziciji da gledam šta je kod njih podešeno, te sam odustao.
Šteta, ali tako je.

.... Shiit has hit the fan!


Link to comment
20 minutes ago, Caligula said:

 

Ma bre Toshiba iz 2009te

 

ne znam specs

 

btw. sad radi OK, svejedno nam treba samo za pustanje muzike sa YT. Kupio onu kuler podlogu, hladi ga fino (jer se i grejao dosta)

 

Pa, ako nema bar 4GB RAM-a ne znam sto si se cimao oko instalacije W10... i sa 4 radi kao prebijena macka. Vrati ti lepo Win7 i uzivaj, dodaj ssd kao sto su ti pametno predlozili i pevace ti racunar i serenade i hevi metal :D

 

HINT desni klik na THIS PC pa PROPERTIES i tu sve pise i procesor i kolicina memorije  :D 

  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, Milosh76 said:

 

Pa, ako nema bar 4GB RAM-a ne znam sto si se cimao oko instalacije W10... i sa 4 radi kao prebijena macka. Vrati ti lepo Win7 i uzivaj, dodaj ssd kao sto su ti pametno predlozili i pevace ti racunar i serenade i hevi metal :D

 

HINT desni klik na THIS PC pa PROPERTIES i tu sve pise i procesor i kolicina memorije  :D 

 

 

Sad proverio, ima 3GB

 

ne znam, sljaka ipak dobro za sad

Link to comment
9 hours ago, Indy said:

 

Apsolutno podmladak treba da nauci Windows, u ofisu gde dobiju prvi posao sanse su 108% da ce samo to zateci (osim ako ne odu u kreativne™ vode i tamo ih ceka Mac).

 

Windows 10 dolazi sa nekim productivity programima u okviru OS-a ali su namerno nikakvi (da se korisnika natera u MS Office).

 

Mislim da je otprilike najgora stvar u vezi Microsoft OS-a ovih dana uterivanje u koriscenje svega sa Microsoft login-om (sada je vec to vrlo tesko izbeci, potrebna je skoro odredjena ekspertiza™ da se zna recimo instalirati Windows 10 bez da se pritom koristi Microsoft nalog i daje svoj identitet, datum rodjenja, adresa, visina u cm i tezina u kg... Mislim, uzas.)

 

 

Nesto kao Apple, samo gore i manje bezbedno.

 

A nocne more koriscenja Apple softvera na Windows 10 - jedno vreme je bilo da iTunes moze da se skine samo kroz Microsoft Store. Microsoft Store je pritom insistirao da se koristi samo sa Microsoft nalogom (email/password/date of birth/etc). Onda iTunes App nije mogao da se instalira ako nemas tada poslednji Windows 10 update, tek sa tim moze da radi. Onda te naravno doceka Apple sa njihovim Apple ID i ostalim identifikacijama...

 

Bezbednosna situacija (da sve te kompanije imaju sve tvoje podatke, brojeve kred. kartica i sve ostalo na stranu) koja je tek nocna mora za 93-godisnjeg korisnika da zapamti jedno 20 lozinki i uz to PIN-ova (i da razlikuje PIN od passworda, a takodje da zna i da su CODE koji salju recimo Microsoft i Apple razliciti od PIN-ova i passworda)... Hebote ko pravi ove stvari ko su im fokus grupe, da li u njima ima ikoga starijeg od 19 godina, da li ikad uzimaju osobe sa invaliditetom u obzir, recimo ovi sto prave Captcha testove "da li si robot"?!? Oni muceni moraju da zovu pomoc (placenu najcesce) samo da resetuju lozinku ili slicno...

 

I onda udjes u svet Linuxa (libre softvera) gde nicega od toga nema, ili barem moze da nema ako tako zelis, a i dalje pritom sve radi kako treba...

 

Samo 1 skorasnji primer - HP printeri sada koriste na Windowsu HP Smart Windows 10 App: pritom, pored toga sto naravno MS insistira da se pri instalaciji koristi Microsoft login tu se nakacio i HP koji takodje insistira da se jos koristi i HP login!  OK za sada je te stvari moguce eskivirati, ali, pazite sada, HP ne dozvoljava da skeniranje sa printer/skenera uopste radi ako se nema HP login! Znaci bukvalno das 200-300 dolara kupis spravu koja ima skener i ne mozes da skeniras ako ne zelis da imas HP nalog (barem ne kroz HP Smart App).

 

OK mozda je dosta ovih pokusaja zlih korporacija da zarobe korisnike jos uvek moguce eskivirati ali zasto do djavola mora da se ulaze taj napor (to nije mali napor za one koji nisu vicni IT-u, a ovi zlikovci na to i racunaju. Moj mali biznis u dobroj meri i postoji zahvaljujuci tome, i naravno hakerima i telefonskim scammerima...)

 

Nista nije idealno i uvek negde zavisis od neke korporacije (cak i da si Richard Stallman licno... neko ti pravi te chipove i sta je tacno u njima i sta oni rade, sveti bog zna, a verovatno ni on). Ali, ovo je prekardasilo sto rade zadnjih godina, a MS je tu otprilike i najgori...

 

Ovo zvuci jos bezveznije nego sto sam mislio. Meni je vec apple bio uzasan smor zbog id-ijeva i storea i svega ovoga o cemu ti pises.

 

Hanuma za posao koristi maca i na njemu ima instaliran MS Office, ogroman deo posla joj ide kroz outlook. Kakvo je to neopisivo djubre od programa!? Znaci koje akrobacije su potrebne da recimo listu adresa iz excella automatski prebacis u kontakte, pa tu napravis alias za mailing listu, pa onda posaljes toj mailing listi mail iz outlooka?!? Na kraju je jedino smisleno resenje da prekopiras adrese c/p iz excella u to: polje outlooka i cao. Za to ti doduse ne treba 15 toolbarova koji iskacu i ispadaju sa raznih strana, pa prevuci ovamo, al ga spusti ovde,... ma idi bre... Zamolila me da joj pomognem da elegantno resi te adrese, posle tri sata zajebavanja sam joj napisao python skript koji je uredno iscitao excell, pokupio poruku iz txt fajla, formatirao mail i poslao. Pola sata posla i jednom za svagda.

 

 

Linux vuce reputaciju iz davnih vremena kad je bilo nemoguce instalirati ga i kad ga konacno instaliras, imao si na njemu fortran/c i 5 programa. Sada je, po ovome sto vidim, Linux daleko vise user-friendly i down-to-the-earth u odnosu na windows, pa i apple. Pa pazi ovaj problem gore sa Skypetom i kamerom? Ja sam na takve probleme potpuno zaboravio od nekog poslednjeg Slackwarea ili Susea.

 

 

Steta sto se nisu primili oni Linux telefoni. To je obecavalo da postane put za mnogo vecu populaciju da predje na Linux.

 

 

Ja ne kapiram, recimo, zasto skole insistiraju na Windowsima?

  • +1 1
Link to comment

Izgleda da cu morati da uzmem nov laptop. :sad: Ovaj toliko baguje sa skajpom da to nije normalno, star je, nisam ni znala da ima samo 2GB memorije i pokazuje 82% ram mem. popunjeno.  Nosim ga sutra u servis svakako, ali  necu da ga "krpim", zvalavi skajp ce traziti nove i zahtevnije upgradove i ovaj moj sirotan to ne moze  izdrzati. Ali inace sve ostalo ok radi, ali svemu dodje kraj. :sad: Nisam pametna.

Edited by Alfa
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...