Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

1 hour ago, Anonymous said:

 

Reputaciju firme u Srbiji će dovesti u pitanje poreska? Pa oni će te zajebavati za recimo protivpožarni aparat ako ništa drugo ne nađu.

Možda se mislilo na reputaciju firme kod poreske. Ali nije puno bitno, važnije je kolike su kazne (ili tužbe?). Za firme je takođe bitno da su kupovine (bilo čega) pokrivene računima, kojih u ovom slučaju nema. 

Fascinantno je međutim da većina ljudi i dalje misli kako se kompjuter ne može pokrenuti bez msw. Zavisno čime se firma bavi, za složeniji software se mora platiti pa je onda besmisleno razmišljati da li kupiti i legalan win. Ako se računari koriste u neke najosnovnije svrhe (mail, office...) onda vam sigurno ne treba ni win pored postojećih, legalno besplatnih rešenja. 

 

Link to comment

 

1 hour ago, variola said:

Možda se mislilo na reputaciju firme kod poreske. Ali nije puno bitno, važnije je kolike su kazne (ili tužbe?). Za firme je takođe bitno da su kupovine (bilo čega) pokrivene računima, kojih u ovom slučaju nema. 

Fascinantno je međutim da većina ljudi i dalje misli kako se kompjuter ne može pokrenuti bez msw. Zavisno čime se firma bavi, za složeniji software se mora platiti pa je onda besmisleno razmišljati da li kupiti i legalan win. Ako se računari koriste u neke najosnovnije svrhe (mail, office...) onda vam sigurno ne treba ni win pored postojećih, legalno besplatnih rešenja. 

 

 

Kao što ih nema ni kad firma kupi polovni server preko ebay. Pa je dužna da to prijavi poreskoj.

  

44 minutes ago, Indy said:

Pa nije fascinantno, ogromna većina novih kompjutera se prodaje sa Windows OS-om već instaliranim (i unapred plaćenim).

 

Tačno. MS bi konačno trebao da shvati da ovo nisu devedesete i da niko normalan ne želi da plati 100 evra za njihov OS. Serverske aplikacije su druga priča.

Link to comment
2 hours ago, Anonymous said:

Kao što ih nema ni kad firma kupi polovni server preko ebay. Pa je dužna da to prijavi poreskoj.

 

Ok ali je verovatno naplaćena carina / pdv. Kod uvoza opreme firme valjda imaju i neke posebne uslove. Tu je onda i pitanje procene vrednosti polovnih stvari. 

 

Ovo o čemu se raspravljao, ne znamo šta ms misli o legalnosti, moguće je samo hir naše poreske. Obzirom da godišnje imaju 100 kontrola (mislim da toliko videh) izgleda nije ni njima neki prioritet. 

 

Ono što svakako stoji je da postoji mogućnost izbora i za dosta stvari sasvim dobrih besplatnih rešenja van ms. 

Link to comment

Sam koncept kupovine softvera ide u penziju, sve više se prelazi na iznajmljivanje i na plaćene klaud usluge. I naravno te usluge koštaju mnogo više nego stotinak dolara za Windows koje platiš jednom i koristiš 10 godina. 

 

U dva navrata sam bio na seminarima oko legalizacije.

 

Priča poreske je, da time što koristiš nelegalno kupljen softver činiš poreski prekršaj. 

Naime, softver je sredstvo rada. Ako je nabavljen nelegalno, isto je kao da kupiš bilo koje drugo sredstvo rada na crnom tržištu. 

Ako koristiš piratski softver, to je kao da imaš bilo koju drugu kradenu opremu u firmi.

Moraš da imaš dokaz da si softver kupio legalno u Srbiji i da je plaćen PDV ili da si ga kupio u inostranstvu i platio carinu. 

Ovakav sistem ima mnogo manjkavosti, jer postoje mnogi softveri koji se ne prodaju u Srbiji.

 

I naravno da nije nikakav problem da preneseš licencu sa starog računara na nov. Poreznici su bili kod druga u firmi koji ima kompjutere sa legalnim Windows-10 i piratske Office 2007. Sve prošlo bez problema.

Edited by dvb-t manijak
Link to comment
On 19.12.2019. at 21:10, copkillah said:

 

i meni se to redovno dešava, čak sam jednom imeno-prezimenjaku i pisao (imao je jedno slovo viška između imena i prezimena) .. i samo ću ti reći da ni to nije pomoglo, lik je jednom hteo sebi da pošalje fotku neke ribe dok se tušira (iza zamućenog stakla ali ipak) i poslao je MENI :lol:

 

nema leka

 

 

On 19.12.2019. at 20:44, mustang said:

molim vas, stalno primam imejlove koji su trebali da odu ljudima koji imaju slicno ime a isto preIme kao ja. mislim, dobijam ladno uvode iz bankovnij racuna, testamenata, ponuda za posao, nekih projekata...strasno da meni stize takva posta, toliko privatna. ti ljudi zive na podrucju hrvatske, srbije i kanade. osim istog prezimena nas nista drugo ne spaja.

prijavljivala sam guglu jer se radi o njihovom servisu ali nista. a onda se samo najezim sta ako je neko tako dobijao mejlove namenjene meni?!?

 

ima li nesto da sprecim ovo

 

inace mi mejl ide ovako

 

m.mustangic@gmail.com

O ovome sam pričao još pre nekoliko godina, kod mene je situacija još gora

ja imam njih minimun troje jedan dečko iz Novog Sada, jedna žena iz Hrvatske i jedna devojka koja je bila u Bosni a sad je u Nemačkoj.

facebook obaveštenja, lični emailovi, seminarski, narudžine sa interneta, čak i avio karta karta (lagano sam mogao da odputujem do Čikaga)

U početku sam pokušavao na sve načine da im skrenem pažnju i šta ne, sad jednostavno obrišem email) 

 

Mogu misliti kome idu moji mejlovi :)

Link to comment

Dva pitanja, tj. pitanje i preporuka 

 

Dobio sam neku rashodovanu ali solidnu mašinu. Na njoj je divlji Windows 10. Mogu li da ga aktiviram kupovinom na e-bay bez reinstalacije? 

 

Druga stvar, ima mašina 12 gb rama, ako imate preporuku gdje da odnesem da pogledaju koji ide da bih mogao da dokupim. 

 

Hvala unaprijed 

Link to comment

Ma super je mašina podešena, korištena za iste poslove za koje ja planiram da je koristim, ima neke gpu tweak zajebancije, instaliranog nekog freewarea, uštedio bih sebi vremena. 

 

Hvala svima :)

Link to comment
3 minutes ago, James Marshall said:

Ma super je mašina podešena, korištena za iste poslove za koje ja planiram da je koristim, ima neke gpu tweak zajebancije, instaliranog nekog freewarea, uštedio bih sebi vremena. 

 

Hvala svima :)

ako ti je frka, donesi pa ćemo srediti

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...