Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

Nit' je F1, nit' je 2018, ali ne znam gde bih drugde s ovim - Toronto Indy dan prvi:

 

Za pocetak najbitnije - rezultati:

 

FP1:

https://racerdigital.files.wordpress.com/2019/07/indycar-results-p1.pdf

 

FP2:

https://racerdigital.files.wordpress.com/2019/07/indycar-results-p2.pdf

 

Stigoh relativno rano na stazu, ranije nego obicno, mehanicari su vec vredno radili na bolidima ali vozaci i inzenjeri su tek pristizali. Posle kupovine pasova prva stanica padok da zamenim vaucer za narukvicu / padok pas. Pa kad sam vec tamo, da vidim sta se dogadja.

 

U startu naletim na Hinca koji potpisuje autograme, reko' vidimo se u nedelju na podijumu, kaze dogovoreno. 😄 Malo dalje neka baba sa onom ogradom za hodanje smara Brajana Hertu "a men' s' kaz'li da su ovde vozaci, jab' jako 'tela d'upoznam vozace, a 'de mog' videt' vozace, men' je broj 27 najomiljeniji jer mi je rodjendan dvaj'sedmog, a kako cu ja prepoznat' vozace ako vidim vozace a jakob' 'tela da vidim vozace" - Brajan dobrica sve se trudi babi da objasni, pa znate oni su zauzeti, oni prolaze ovuda pa ih mozete videti, a bice autogram sesn kad su svi zajedno pa mozete tamo... Tu ja uletim u pricu i skinem mu babu sa grbace, eno gospoja tamo ce vam biti potpisivanje u 12 sati, tamo stanite i sacekajte. "Jao hvala sinko ja bih bas volela upoznat' vozace", rek'o evo gospoja bas ste upoznali jednog - pokazem na Hertu u taktickom povlacenju - taj je u svoje vreme bio prilicno dobar vozac 🙂

Na to i ja uhvatim krivinu i krenem ka izlazu iz padoka i u prolazu naletim na Dzeremija Milesa, Rosijevog inzenjera (koga inace vec godinama regularno smaram, jos otkad je radio na Njugardenovom bolidu u timu Sare Fiser i koji me vec prepoznaje) - dobro jutro sefe, kako ide, jel' imate makinu da skinete Penskijima skalp? Kaze nadam se da da, inace smo dzaba dolazili.

 

Krenem napolje u obilazak staze, da vidim sta je gde ove godine i da odradim redovno hodocasce do krivine 3:

66485842_2640524545992029_62043331854010

 

Usput prodjem kroz padoke za pratece serije - kanadski Naskar, Porse GT3 i Robi Gordonovi SST skakavci.

 

U tom dodje vreme i za FP1 pa sam zauzeo busiju:

66414477_2640523985992085_60303867608049

Rezultati su postavljeni gore, a trening je tri puta prekidan crvenim zastavama jer su se redom u krivini 11 (koja je ove godine neverovatno dzombasta i klizava) izvrteli Pauer, Njugarden i Sato.

Nazad u padok, usput obidjoh i omladinu sa Indikar lestvice. U USF2000 sampionatu ove godine debituje i jedno poznato prezime:

 

66468346_2640525895991894_20194842724353

 

U pitanju je Rubinjov sin Eduardo - mali inace nista ne lici na caleta, k'o da ga je Toni Kanan pravio :roflmao: :

 

EduardoBarrichello.jpg?h=470&la=en&w=585

 

Uhvatio sam Rubinja tamo, reko sta sad radis, gde vozis, kaze trka se u stock car brasil sampionatu i u pauzama putuje da navija za dete. Eduardo je do prosle godine bio na FIA lestvici vozeci u F4 sampionatu, od ove godine se presaltao na Indi.

Ulazim u padok tacno kad su bolidi poceli da pristizu na tehnicki pregled, jedan od matorijih stjuarda se raspricao sa nekim covom i ja se tu prikacim, na kraju mi je objasnio u sitna crevca citav proces pregleda bolida i sve opcije koje timovi imaju na raspolaganju za setap i jos masu stvari. Lik se zove Dan, pita me za akcent, rek'o mu odakle sam, kaze znao sam da mi zvucis poznato, imali smo do pre dve godine tu sa nama jednog Bosanca...

Naletim posle na Carlija Kimbala i Konora Dejlija - oni ne voze ovog vikenda, pitam ima li sta u izgledu, kaze Kimbal on ima jos par trka zakazano sa Karlinom, Dejli kaze nema nista dogovoreno, postoje neke sanse da upadne umesto Ciltona na ovalima ali samo ako niko drugi ne ponudi vise. Dejli je jedan od par talentovanih momaka koji su izvisili jer nemaju novaca, poput Munjoza i Votjea, ovog vikenda nakon dugo vremena Sejdz Karam je konacno dobio priliku... Ajd' ove sezone jos pomoz'boze i nema nekih ociglednih placenika u sampionatu (Drakone, Binder i tako ta buranija) ali i dalje dosta momaka koji zasluzuju mesto u bolidu ne dobijaju priliku.

U tom je stiglo i vreme za autogram sesiju - ne znam da li je baba upoznala vozace:

66688666_2640525545991929_33302492611440

66723639_2640527262658424_33925758122039

66642334_2640526492658501_54725334689801

Muvanje oko staze, odgledao Naskar trening i ulovio nesto za pregristi, pa stiglo vreme i za FP2:

66322602_2640526842658466_70236331624418

Krivina 11 i nemilosrdna grba koja je ovaj put glave dosla Rosiju (dvaput overio zid, zadnjim desnim i prednjim levim) i Satou koji je propisno razbio bolid:

 

66785654_2640528649324952_55149537142065

Sato - posledice:

66904463_2640529019324915_68445426254505

Posle sam popricao sa Takuma-sanovim mehanicarem, kaze ode ogibljenje, poluosovina i patos - za razliku od Rosija koji je samo izmenjao gume, Sato se povukao sa staze nakon udesa.

Tu naletim i na matorog Fojta, i to jos dobro raspolozenog - pitam kako zdravlje, kaze evo sad je prilicno dobro, reko' lepo ga je videti, isprepadao nas je zimus u par navrata, kaze nameracile se pcele da me ubiju ali ne dam se jos (radio je na svojoj farmi i dva puta su ga dobro izujedale pcele-ubice, jedva je pretekao). Mnogaja ljeta, casna starino!

66904624_2640531389324678_12024077827839

 

I tako - do kraja dana muvanje po padoku, otisao do staze da pogledam trening Lajt serije, u padoku Rajan Hanter-Rej na skuteru voza jednog po jednog svoja tri klinca s kraja na kraj, klinci uzivaju. Kazem mu brate skoro si me rasplakao, kad sam ja bio tolicki i mene je isto tako moj deda vozao...

U medjuvremenu svi su polako krenuli da se pakuju - na stazi su jos uvek bili GT3 Porsei, ali treba se odmoriti, dugacak je vikend...

Link to comment

Toronto Indi - dan drugi:

 

Uh zatraj'o sam na stazi danas, udario bio pljusak posle kvalifikacija za Indi pa se sve oduzilo dok se staza ne prosusi, na kraju su ugurali sve trke, otisao sa staze u 9 uvece.

 

Jutros na FP3 incident izmedju Satoa i Bordea, prvo je Borde isekao Satoa na stazi a posle ovaj u boksu fizicki nasrnuo na njega. Sato je novcano kaznjen, a ja sam kasnije prisustvovao objasnjavanju Bordea sa Papisom (Maks je uz Arija Lajendajka jedan od stjuarda), gde mu Papis sugerise da porazgovara sa Satoom i da izglade situaciju jer nece da bude nerasciscenih racuna koje bi isterivali na stazi. Borde je pizdeo i galamio, kao ko je Sato da se zali na bilo ciju voznju, skoro je poubijao svoje mehanicare u boksu u Teksasu, nema s kim se nije pocukao na stazi, sta ja ima da pricam s njim kad je on mene prvi udario, na sta ce Papis - ali Sebastijane, nije ti ovo prvi put da si se potukao. Da, ali ja nikad nisam nikoga prvi udario! Ali Sebastijane, razmisli, zasto svako bas tebe hoce da bije? :roflmao: I sve tako u krug. Neverovatno koliko je Indi padok otvoren i koliko se sve javno dogadja - stoje Papis, Borde i Dejl Kojn ispred DCR transportera u padoku, na metar od njih ja i dva lika lovca na autograme, i sve se tu resava. Posle Papis stao da prica sa nama trojicom, kaze kako je ovo uobicajena procedura, da za razliku od "nekih drugih serija koje necemo imenovati" u Indikaru je sve transparentno, da su pre 4 godine doneli odluku da stjuardi uvek budu isti na svim trkama (opet za razliku od "nekih drugih serija") i kaze da je po njemu to mnogo bolje jer menjanje stjuarda iz trke u trku je nefer pre svega prema tim ljudima koji treba da donesu odluke. Njemu je trebalo nekoliko meseci da se uhoda i uhvati fazon, a sad su on i Ari vec poceli i da prepravljaju pravilnik, skupili su dovoljno iskustva da vide koja pravila imaju smisla a koja ne i onda svake godine revidiraju da bi ceo proces bio sto efikasniji. Kaze interesuje ih samo dve stvari - bezbednost i fer takmicenje; da li je neko uradio nesto cime je ugrozio bezbednost ostalih na ili oko staze, i/ili da li je neko uradio nesto cime je stekao nefer prednost. Sve ostalo se ostavlja da se resi samo od sebe.

Pitao sam Papisa za Emersona Fitipaldija (Papis je Emov zet), kaze da je Emo dobar sa zdravljem ali da je skurcao sve pare, ozenio se po peti put - kaze pet zena, sedmoro dece, dvaput svetski sampion, dvaput pobednik Indija, bas ga briga, koji ce mu pare?

Pogledao Lajt trku, Telic pobegao na startu, Askju pretekao ViKeja za drugo mesto i... nista vise do kraja trke.

 

Kvalifikacije za Indi jako guste, bilo je opet puno okretanja i cesanja o zidove ali ne vise u kriticnoj krivini 11 nego u 3, 8, pa i u 5. Samo se Dikson jedno 6 puta okrenuo i na kraju drugi - na polu je Pazeno. Bukvalno je lutrija bila zadnja runda kvalifikacija gde su se vozaci smenjivali na celu kako ko zavrsi krug - na kraju su i Dikson i Rosi napravili greske u zadnjem krugu sto je poklonilo pol Pazenou i dalo sansu Rozenkvistu da se ucacka na trece.

 

Rezultati kvalifikacija: https://racerdigital.files.wordpress.com/2019/07/indycar-results-quals-2.pdf

 

Onda je ljuljnula kisa, a posle kise vozili su Porse GT3 kup pa kanadski Naskar.

Naskar trka je bila spek-ta-ku-lar-na. Davno nisam video bolju trku uzivo. Za razliku od "velikog" naskar kupa, gde se stalno izmisljaju nova debilna pravila i pravi cirkus, ovi njihovi lokalni sampionati su totalno bazicni, ono nacionalna klasa, Usce i Miseluk scena. Bez pizdarija za zacinjavanje soua, cisto trkanje, mehanicari goli do pojasa umazani uljem, nista garaze fenseraj, sve se radi na betonu pored staze, pajseri, macole, i djunta sa sitnim nutom :classic_tongue:

Bila je zestoka borba izmedju Aleksa Taljanija i Endrua Rendzera celu trku, da bi jedan njihov medjusobni kontakt u samom finisu trke iskoristio Kamiran i pretekao ih obojicu. Iz kruga u krug je povecavao prednost, i kad je vec delovalo da je siguran pobednik - ukucao se u zid odvalivsi citav zadnji kraj - ono, iza vrata karoserije vise nema, samo gola sasija i rolbar ostali. Trku je tako dobio Taljani ispred Rendzera a Kamiran je na kraju pobrao ovacije celog Naskar padoka, svi mehanicari pocev od njegovih napravili su mu spalir i tapsali mu kao da je pobedio. :roflmao:

giphy.gif

Najludje - trku sam gledao sa redarima pored jedne od stanica sa zastavama, preko puta izlaza iz boksa, kod dzinovskog TVa. Super opustencija, dele sa nama 'ladnu vodu (zlata vredno na onolku vrucinu), zajebavamo se, tek stize kod nas Rajan Hanter-Rej i staje da gleda i on sa nama. Kaze cujem publika uzdise i navija, mora da je dobra trka - i ostao s nama covek do kraja. Gde to ima u "nekim drugim serijama koje necemo imenovati"? :thumbsup:

 

Fotke cu neki drugi dan da okacim. Kasno je jbg, treba sutra ustati pogledati Silverston pa onda opet ceo dan napolju na nogama...

Link to comment
  • renne locked and unlocked this topic
  • renne unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...