Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

A evo vozacke analize kontra Rosbergove

 

Quote

Driver's verdict: This is why Sebastian Vettel's Canadian GP penalty was wrong

Karun Chandhok is a former Formula 1 driver who is now an expert analyst and pundit for Sky Sports F1 and DriveTribe.

****

The Canadian Grand Prix ended in very controversial circumstances with Sebastian Vettel being penalised for ‘re-joining the track in a dangerous manner’ after going wide at turn 3.

This of course became the single biggest talking point of the season so far.

Looking at social media, it does seem that there are some fans who think the penalty was justified but by large, most fans and people in the paddock seem to believe that it was too harsh.

Personally, I too believe it was unjustified.

On the Sky Sports F1 coverage, Jenson Button and I were able to break it down frame by frame and analyse it and we both seemed to reach similar conclusions. It’s worth remembering that Sebastian was doing over a hundred miles per hour there and not looking at things frame by frame!

Yes, Lewis Hamilton pressured Sebastian into a mistake, which to me is a key point. The Mercedes man seemed happier on the hard tyres at that phase of the race and he closed right up behind Sebastian. This wasn’t a situation where Seb intentionally came off the brakes and cut the chicane, like we see people do in places like Abu Dhabi. Believe me, no driver ever wants to find themselves on the grass outside turn 3, with the wall that close!

When Seb bounced back onto the track, the rear of the car kicked sideways and he had a snap of oversteer. That wasn’t him steering into Lewis’ path or squeezing Lewis into the wall. It was simply an instinctive reaction of a driver catching the oversteer caused by the rear of his car bouncing when he re-joined the track.

You can then see Sebastian put a lot of steering lock on to turn left and straighten the car, thereby giving Lewis space. If his intention was to squeeze Lewis, he would not have turned the steering wheel as much. From the moment he got full control of the car, he went straight – not right to squeeze Lewis.

Therefore to me, this was an incident where a driver simply made an error, bounced back into the path of another car who, yes, had to take avoiding action but that was always a gap that was going to close. That is simply the nature of racing on a street track where the walls are close – sometimes you have to take avoiding action when a car in front has an incident.

For example, let’s take a hypothetical scenario where Sebastian kisses the wall at turn 4 and bounced onto the track in front of Lewis. Lewis would have had to take avoiding action and maybe even brake. He would then have passed Sebastian because Seb had damage from touching the wall. Do you then penalise Sebastian for re-joining the track in a dangerous manner? I don’t think so.

Ultimately, my underlying feeling was that a driver was being penalised for making an error which has anyway cost him lap time, and that’s harsh. This was quality driving from two great drivers, pushing their cars at a relentless pace for every corner of every lap and one of them made an error. That’s human and he shouldn’t have been penalised for it.

 

 

Link to comment
46 minutes ago, Radoye said:

Ja sam ovde sa Kekeom, jer matori je vozio u vreme kada su sve staze bile vise nalik ovome u Montrealu i zna sta znaci izleteti na travu dok danas na tilkedromima samo nagazis gas i dobar si. Ovako ipak postoje olaksavajuce okolnosti - barem po mome (a i Kekeovom) misljenju.

 

Da je bio asfalt van staze slozio bih se sa Nikom.

 

45 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Pa i mi gledamo usporene snimke (ono sto je F1 kanal okacio na youtube pokriva celu situaciju iz vise uglova, smanji brzinu na 0,25 pa bukvalno mozes frejm po frejm da analiziras), ali odluka ne sme biti zasnovana na utisku. Meni to uzasno smeta u onom clanku koji se poziva kako su sudije donele odluku. I sad oni, na osnovu toga sto je Vettel u delicu sekunde pogledao u retrovizor zakljucuju da je tacno znao gde se nalazi Hamilton i prisivaju mu neku nameru. Sve se ovo desava u 3-4 sekunde, vozaci reaguju instiktivno i 99,9% bi uradilo isto sto i Vettel.

 

Sto se telemtrije tice, ona je pokazala da je Hamilton prikocio kad je video da nema mesta, ali to vidimo i iz snimka.

 

Ma okej narode, nije meni cilj da sada neko od vas dvojice ili od drugih kaže "Hm, Marvin je u pravu, evo priznajem, promenio sam mišljenje". Mada ako bih voleo nešto da se desi (a to se već desilo kad su se smirile strasti nakon trke) je da se hladno razmisli o odluci u nekom kontekstu gde glavna linija narativa nije "budalaština" ili "pljačka". Doduše dobro, možda ja samo malo drugačije shvatam intenzitet tih reči :D Sve drugo je "Ja se slažem sa ovim, a ne sa ovim".

 

Ta namera i meni malo para uši. Meni bi bilo logičnije da sam čuo "namera je nebitna, he rejoined unsafely, sa ili bez kontrole, i pri tom je stekao ili očuvao prednost". To bi mi imalo smisla, surov zakon ali zakon. Ali okej, ne kažem da izmišljaju - sva trojica očito imaju razloga da sumnjaju na to, kao i Rozberg. Poenta je da to ne stavlja stvar ad acta, ali se ne može ni odbaciti.

 

Za Čandokov opis ne mogu da kažem da je nešto glupo ili pogrešno - osim da možda poslednji zaključak možda promašuje poentu.

 

Ultimately, my underlying feeling was that a driver was being penalised for making an error which has anyway cost him lap time, and that’s harsh. This was quality driving from two great drivers, pushing their cars at a relentless pace for every corner of every lap and one of them made an error. That’s human and he shouldn’t have been penalised for it.

 

Tako čitajući, meni deluje vrlo plastično. U utemeljenju kazne je "rejoined the track in an unsafe manner and forced car 44 off track".
 

Spoiler

 

cbpifoL.jpg

 

 

Dakle, te reči "rejoined the track in an unsafe manner and forced car 44 off track" nisu upitne. To je tačno ono što se dogodilo. Mi ovde možemo da debatujemo da li je Vetel imao kontrolu i svest ili nije mišljenja su podeljena, ali čini mi se da namera ni ovde nije krucijalni faktor, jednostavno dogodilo se sve i da je Vetel pred Bogom neviniji od jagnješceta. Dakle, da je Vetel imao 20 sekundi prednosti i nikoga iza sebe, naravno da ne bi bio kažnjen, prema tome, vrlo je ogoljen kontekst reći "kažnjen je samo zato što je napravio grešku" kada je upravo kažnjen zbog posledica iste.

Link to comment

Upitna je potreba da se kazni vozac, koji je izgubio kontrolu nad bolidom, pa je povratio kako je jedino moguce, a pritom je izbegnut sudar reakcijom drugog vozaca. Dakle, nema ostecenih.  Sudije u tim slucajevima treba da se pridrzavaju pravila "no further action".

 

 

Link to comment
20 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Upitna je potreba da se kazni vozac, koji je izgubio kontrolu nad bolidom, pa je povratio kako je jedino moguce, a pritom je izbegnut sudar reakcijom drugog vozaca. Dakle, nema ostecenih.  Sudije u tim slucajevima treba da se pridrzavaju pravila "no further action".

 

Paaa, možda sudije baš gledaju ovo "nema oštećenih" i smatraju Hamiltona oštećenim jer ga je unsafe rejoin sprečio u sigurnom dobijanju prvog mesta. Ne kažem da treba ili ne treba, ali mogućnost itekako postoji.

 

Suma sumarum, kriterijumi su upitni kao što i treba da budu, and we've analysed the living fuck out of this :D

Link to comment
36 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

 jer ga je unsafe rejoin sprečio u sigurnom dobijanju prvog mesta

 

 

Jbg za mene unsafe rejoin je nesto sto se radi sa namerom i u punoj kontroli bolida, ovo je jednostavno bio produzetak izletanja. Tu je koren nesporazumevanja ovde. Fetel je kontrolu uspostavio tek pred zidom sa druge strane staze i moze se smatrati da je njegov "rejoin" prakticno poceo tek od tada, sve dotle je i dalje bilo nekontrolisano izletanje. Ja bih rekao da je njegov povratak kontrole bolida bio onoliko bezbedan koliko su to date okolnosti dozvolile, e sad ako je odluceno da on treba da bude kaznjen zato sto je pogresio i izleteo sa staze to je vec druga stvar. Samo sto ce biti jako tesko odrzati tako visok standard pri kaznjavanju, da ne bude da po mesec dana sabiramo koliko je ko pazario sekundi kazne nakon svake trke. ;)

 

A sto se tice Hamiltona i sigurnog preticanja - ja verujem da bi on sigurno pretekao Fetela do kraja trke da nije bilo kazne jer su ovom riknjavale gume. Ovako nije imao potrebe da rizikuje, stjuardi su odradili to umesto njega. Na gubitku je samo publika.

 

(Doduse, Fetelovo dramljenje nakon trke je to donekle nadomestilo)

Link to comment

Teško da bilo ko od nas u toj sitauciji ne bi dramio. Ja bih bio i gori, priznajem :)

 

btw, odgledah trku još jednom. Koliko su samo glupi u Ferariju - nakon što je Vetel pitovao, Hamiltonu su produžili stint za još dva kruga, kad su videli da ne mogu da undercutuju, Leclerc je nakon prvog imao samo 2,2 sek zaostatka za Hamiltonom, da je ušao odmah tada u box, mogao je da ga undercutuje verovatno. Naravno, niko o tome nije ni razmišljao. Mislim da su glupavom strategijom ove sezone Leclercu već uzeli nekih 30ak poena.

Link to comment

Stvarno nije jasno sta su mislili sa Leclercom i zasto ga nisu uveli u boks odmah posle Vettela. On posle trke rece da su se nadali safety caru. Cunning plan.

Edited by Nesh
Link to comment

Jbt, Brundle u prenosu vrlo samouvereno rekao it's fine (bez kazne za Vetela). Teška svinjarija ova kazna, naročito što dolazi u trenutku potpune dominacije Mercedesa, kad se najzad ukazala prilika da ih neko pobedi. Bez ikakvog osećaja za bilo šta.

Edited by Ivo Petović
Link to comment
29 minutes ago, Nesh said:

Stvarno nije jasno sta su mislili sa Leclercom i zasto ga nisu uveli u boks odmah posle Vettela. On posle trke rece da su se nadali safety caru. Cunning plan.

 

Nisu mu javili ni za kaznu Fetela, da ne bi slucajno pozurio do drugog mesta.

 

Cuvaju mir u kuci, sta ce jadni, bitno im je da LEC ne bude ispred VET a da li ce zbog toga biti i iza nekog drugog oko toga se ne sekiraju previse.

Link to comment
9 hours ago, Nesh said:

Stvarno nije jasno sta su mislili sa Leclercom i zasto ga nisu uveli u boks odmah posle Vettela. On posle trke rece da su se nadali safety caru. Cunning plan.

To je baš bio wtf momenat

Čuj nadali se CS-u

Link to comment

Btw kad smo SC - situacija sa Norrisom koji parkira kola na izlasku iz boksa i u produžetku ciljnog pravca faktički, duple žute zastave par krugova i onda nikom ništa - samo ukinuli žute tiho, bolid ostao do kraja trke (50+ krugova) da stoji na izlasku iz pita, pojeo vuk magarca. Inače za svaku sitnicu kažnjavaju ako neko prekorači brzinu pod žutim zastavama, za manje stvari su dizali SC ili bar VSC, sve u korist “maksimalne bezbednosti”, a zapravo je sve bla bla truć...

Link to comment

E da, u senci kazne Vetelu, ta glupost oko Leklera je ostala neprimećena. Mislim, objašnjenje za Safety Car je čist bulšit. Jedino objašnjenje koje mi pada na pamet je da su hteli da čuvaju "pozadinu" od mogućeg prodora Botasa, ali... zašto, pobogu? Botas je em bio daleko iza, em je već u to vreme bilo očigledno da ga je uhvatila hronična kurcobolja.

Meni je bilo nejasno i šta je Mercedes pokušavao sa Hamiltonom dodatna 2 kruga na stazi sa starim gumama dok je Vetel imao nove, nemoguće je da su mislili da može da ga pretekne tako što će duže ostati na stazi, pogotovo kad su videli da je Vetel izašao iz boksa sa čistinom ispred sebe. Jbt očekivao sam da im pit crew čuči ispred boksa i samo čeka da uvedu Vetela, a da mu preko radija javljaju "Prilepi se Sebastijanu, i čim uleti u pit, prati ga".

 

Ali da, kako Ferari gazi Leklera, pa to je stvarno sramotno. Retko, baš retko je situacija da se u jednom od vodećih timova pojavi hotshot klinac, naravno da bi blagu prednost morao imati vozač broj 1 i četvorostruki šampion, ali u pm, ne moraju ovako da ga ponižavaju u svakoj trci. Pogotovo kad je Vetel još od prošle godine sam sebi najgori neprijatelj.

Link to comment

Hmmm. Ajd ako tako kažeš, mada ja i nisam siguran. Vetelu su riknjavale gume jer ih je forsirao 30 krugova em braneći se em pokušavajući da pobegne, izlizao ih je sam. Ali nešto mislim da je tvrda guma u Kanadi mogla prilično dobro da vozi 50-55 krugova. Zar nisu Rikiardo i Gasli odvezili 60+? Teško mi je baš da zamislim da su u krugu 25 stratezi Mercedesa znali "gume neće izdržati više od 40, neka Luis ostane još dva kruga"?

Link to comment
  • renne locked and unlocked this topic
  • renne unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...