Jump to content
IGNORED

Jugoslovenski glumci i glumice


Jean-Luc Picard

Recommended Posts

9 minutes ago, keitel said:

 

Pa i o tome smo pričali. Bez obzira na žanr, ženske uloge su mahom tipske, da ne kažem i sporedne. Imam utisak da su često i pisane prema glumicama, umjesto da se one prilagođavaju liku koji tumače. Što takođe nije pomoglo.

Naravno da su tipske, ova prica je i pocela oko Radmile Savicevic, glumacki usud valjda, ja to zovem Delboj sindrom: Jason, inace glumcina, je bio osudjen na lik Delboja - gledao sam ga u nekoliko filmova, jednoj odlicnoj britanskoj seriji u kojoj je glumio inspektora, dzaba sve kad iz dijaloga u dijalog ocekujes da od nekud izroni Delbojeva faca ili fraza.

To je jos izrazenije u malim kinematografijama poput nase: Savicevicka jednostavno nije imala izbora, svi kvaliteti na stranu, a cini mi se da je jos izrazeniji u slucaju, na primer, Mire Furlan...

 

@adam Naravno, Mira Banjac, Seka Sablic jesu u tom nizu velikih, najvecih, ali se MIlena Dravic izdvaja utoliko sto je, a sto je kod nas redak slucaj, par excellence filmska glumica koju je zakacilo upravo ono sto sam pomenuo: uloge seoskih naivki, udarnica, partizanki, a da joj se nije pruzila prilika da se iskaze kao pre svega urban lik sto je prvenstveno bila.

Link to comment
A kako se kotira Svetlana Bojković?
 
 
Stvarno bi moglo ovo da se splituje pa da imamo temu o  glumcima i glumicama sa ovih područja.
Snajka Svetlana je meni nešto kao Kičić, uvek glumi samu sebe
Link to comment
29 minutes ago, namenski said:

Naravno da su tipske, ova prica je i pocela oko Radmile Savicevic, glumacki usud valjda, ja to zovem Delboj sindrom: Jason, inace glumcina, je bio osudjen na lik Delboja - gledao sam ga u nekoliko filmova, jednoj odlicnoj britanskoj seriji u kojoj je glumio inspektora, dzaba sve kad iz dijaloga u dijalog ocekujes da od nekud izroni Delbojeva faca ili fraza.

To je jos izrazenije u malim kinematografijama poput nase: Savicevicka jednostavno nije imala izbora, svi kvaliteti na stranu, a cini mi se da je jos izrazeniji u slucaju, na primer, Mire Furlan...

 

@adam Naravno, Mira Banjac, Seka Sablic jesu u tom nizu velikih, najvecih, ali se MIlena Dravic izdvaja utoliko sto je, a sto je kod nas redak slucaj, par excellence filmska glumica koju je zakacilo upravo ono sto sam pomenuo: uloge seoskih naivki, udarnica, partizanki, a da joj se nije pruzila prilika da se iskaze kao pre svega urban lik sto je prvenstveno bila.

milena je u vreme WR bila legit evropska filmska zvezda

Link to comment
4 minutes ago, MocaVukotic said:

milena je u vreme WR bila legit evropska filmska zvezda

Ma OK, slazem se, ali se bojim da je WR u njenom slucaju onaj cuveni izuzetak koji potvrdjuje pravilo, obaska politicki i svi drugi balasti: ona jeste bila evropska filmska zvezda ali je i ex-Yu kinematografija bila jedna od vodecih evropskih kinematografija.

Mislim da njen izbor kao glavne glumice u WR upravo potvrdjuje tvrdnju o njenoj urbanosti/modernosti, za razliku od socrealistickih klisea koje sam pomenuo i koji su je pratili.

Link to comment
34 minutes ago, Bujodrag said:

Stvarno bi moglo ovo da se splituje pa da imamo temu o  glumcima i glumicama sa ovih područja.

+1

kad me neko pita što ja ne gotivim Kunst od balkanske exyu štagod kaljave i maliganske depre na velikom platnu i malom ekranu obično prvo prezrivo odmerim osobu koja se drznula da mi uputi takav prostakluk i onda promrsim kroz zube snimite elijena terminatora ili predatora za početak pa možemo da pričamo kao odrasli ljudi :fantom:

 

Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...