Jump to content
IGNORED

Srbija i Zapad u 20. i 21. veku


Sludge Factory

Recommended Posts

Može ovako naslov?

 

A i može tumačenje ovog o trulom zapadu i Vuku, ako znaš? Na šta tu Skerlić referiše, jer ja se ne sećam neke mržnje, pogotovo što je većina tih romantičara suštinski i živela na tom Zapadu, bar iz sadašnjeg ugla...

 

 

Ja sam to naleteo još davno u Selimovićevoj studiji o jeziku "Za i protiv Vuka", koja je jedno jako zanimljivo štivo, ne samo o jeziku, nego ima i opisa srpskog društva u Ugarskoj, koji je... Uf...

 

 

 

 

Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Može ovako naslov?

 

A i može tumačenje ovog o trulom zapadu i Vuku, ako znaš? Na šta tu Skerlić referiše, jer ja se ne sećam neke mržnje, pogotovo što je većina tih romantičara suštinski i živela na tom Zapadu, bar iz sadašnjeg ugla...

 

 

Ja sam to naleteo još davno u Selimovićevoj studiji o jeziku "Za i protiv Vuka", koja je jedno jako zanimljivo štivo, ne samo o jeziku, nego ima i opisa srpskog društva u Ugarskoj, koji je... Uf...

 

 

 

 

Znam da je uf :D

 

Ne mogu sad da se setim na sta je tacno mislio, ali podseticu se :) 

Link to comment
Znam da je uf [emoji3]
 
Ne mogu sad da se setim na sta je tacno mislio, ali podseticu se [emoji4] 
Memoari Spiridona Grujića, Srbende Gruje, koje citira u više navrata....

Kad se Tekelija nudi za Cara Srpskog napoleonu, pa kad Rajačić trči za Austrijskim carom kao kuče da ga dočeka u Karlovcima, Petrovaradinu Novom Sadu i Titelu, svw u jednom danu, pa opisi života u crkvenom staležu...Da čovek ne veruje...
Link to comment
Just now, radisa said:

Memoari Spiridona Grujića, Srbende Gruje, koje citira u više navrata....

Kad se Tekelija nudi za Cara Srpskog napoleonu, pa kad Rajačić trči za Austrijskim carom kao kuče da ga dočeka u Karlovcima, Petrovaradinu Novom Sadu i Titelu, svw u jednom danu, pa opisi života u crkvenom staležu...Da čovek ne veruje...

E dobro si me podsetio :) 

 

 

Link to comment
17 hours ago, radisa said:

Manc, jbg, verujem ja tebi, ali, recimo imaš kod Skerlića priču o tome kako je još Vuk, sa svojim idejama izazivao mržnju ka "trulom zapadu", kod srpske romantičarske omladine...

 

To nije otpor Zapadu per se (kao što dobro kaže Manc), to je otpor prema modernosti...i to imaš u to vreme i u svim zapadnim zemljama, i uopšte, kod (nacional-)romantičara. Kako gde i kako u kom intenzitetu, to je variralo naravno.

 

Mislim ima i ona priča kako je izgrađena prva železnica u Srbiji...ne moram valjda da podvlačim da je većina ljudi, naročito seljaka u blizini trase pruge, bila protiv :D šta sad ima nama da prolazi tu neki voz, kome to odgovara i zašto baš sada

Link to comment
On 1/25/2018 at 3:56 PM, Sludge Factory said:

 

Mislis, ne postoji sukob sa zapadom pre 1991? ili ne postoji sukob Srbije i Srba sa zapadom pre 1991? 

 

 

Izvinjavam se na nepreciznostima i uopstavanju, nisam istoricar, zanima me ovo na jednom ipak drugacijem nivou u odnosu na nekoga ko je strucan, pa zato pisem povrsno, da ne kazem "popularno". Kad pisete na ovom topicu zamislite da pisete feljton u Vecernjim novostima :D 

 

Elem, nekako sam laicki kroz osnovnu i srednju skolu stekao utisak (koji moze biti pogresan, naravno) da su Srbija i Srbi u nekoj vrsti konflikta i kolizije sa onim sto bismo kolokvijalno nazvali "Zapadom" (ili "Evropom"; sad, da li, kada i koliko to ukljucuje Nemce i Nemacku, to se moze u detaljima razjasniti) prakticno od trenutka kada je provirila ispod turskog cilima 1804. Paradoksalno, naravno, sve to vreme bivajuci pod raznim uticajima tog istog Zapada i tezeci mu na razne nacine. 

 

Doduse, dok je "Zapad" bio vise zaokupljen unutrasnjim sukobima (Francuska i GB, protiv Austrije i Nemacke), koji su okoncani Drugim svetskim ratom, Srbija (Srbi) je ucestvovala u tome i bila uz jednu (istu) od te dve strane u oba velika rata. Dakle, kako se "Zapad" od kraja 19. veka i kroz 20. veka menjao, menjali su se i odnosi sa Srbijom i Jugoslavijom, ali sve vreme "Zapad" drzi Srbiju i Srbe u nekoj vrsti poluprijateljske ili neprijateljske distance. Ili gresim? 

 

 

Po mom skromnom mišljenju kombinacija dva razloga: interes Srbije da izađe na more i pripoji Bosnu nije se dopadao Beču ali ni Londonu. Kao i interes Britanije da održi Osmansku Imperiju što duže u životu radi sprečavanja izlaska Rusa na Sredozemlje, što se naravno odražavalo nepovoljno na težnje ovdašnjih naroda za oslobođenjem, prvenstveno Srba i Bugara

Edited by dillinger
Link to comment

Britanska antiruska politika se realno završila 1899. Ostali su neki refleksi, ali Salisbury je u jednom trenutku odlučio da to više nije prioritet. Ostala je zapisana (kod Kurzona) rečenica: "da li je moguće da smo se sve vreme kladili na pogrešnog konja". (misleći na Osmansko carstvo). 

Link to comment

Ne moramo ga seći, ali nema "sukoba" sa Zapadom kao celinom do 1991. Niko to nije ni hteo da radi, niti je bio dovoljno blesav da to radi, niti je video smisao. Mislim, kao što je Hazard rekao "otpor modernosti" imaš na mnogo mesta, ali modernost-nemodernost je samo jedna opozicija, postoji i opozicija sloboda-nesloboda i druge neke manje važne. Postoji na primer sukob sa Austrijom/A-U, ali isterivanje srpske tj crnogorske vojske iz Drača (btw, šta radi srpska vojsa u Draču uopšte?), odnosno Skadra, je bilo povijanje glave pred ultimatumima A-U, i to nisu uradile samo zapadne sile, već i Rusija. Ali, Srbija se upravo zahvaljujući Zapadu izvadila iz sankcija A-U. Italija i Francuska su glasale za izlazak turske vojske iz gradova 1862, Francuska je izborila Srbiji Pirot i Vranje 1878, ta Engleska je žestoko protestovala povodom aneksije BiH (sad ćeš ti reći "ahahaha 'žestoko protestovala' " - pa da, ali seti se ko ju je nudio na tacni A-U). Nema tog "sukoba" tako definisanog. 

 

 

Edited by MancMellow
Link to comment
5 hours ago, MancMellow said:

Ne moramo ga seći, ali nema "sukoba" sa Zapadom kao celinom do 1991. Niko to nije ni hteo da radi, niti je bio dovoljno blesav da to radi, niti je video smisao. Mislim, kao što je Hazard rekao "otpor modernosti" imaš na mnogo mesta, ali modernost-nemodernost je samo jedna opozicija, postoji i opozicija sloboda-nesloboda i druge neke manje važne. Postoji na primer sukob sa Austrijom/A-U, ali isterivanje srpske tj crnogorske vojske iz Drača (btw, šta radi srpska vojsa u Draču uopšte?), odnosno Skadra, je bilo povijanje glave pred ultimatumima A-U, i to nisu uradile samo zapadne sile, već i Rusija. Ali, Srbija se upravo zahvaljujući Zapadu izvadila iz sankcija A-U. Italija i Francuska su glasale za izlazak turske vojske iz gradova 1862, Francuska je izborila Srbiji Pirot i Vranje 1878, ta Engleska je žestoko protestovala povodom aneksije BiH (sad ćeš ti reći "ahahaha 'žestoko protestovala' " - pa da, ali seti se ko ju je nudio na tacni A-U). Nema tog "sukoba" tako definisanog. 

Jeli bre Mance, da te pitam: jel ta Srbija ikada uradila nesto sama, za sebe?

Jebote, nista licno zaista, ali zar ti ne smeta taj sve vise preovladjujuci, a bice i nametnuti narativtm, po kome samo drugima ima da zahvalimo sto smo uopste zivi?

Nemoj vise da nam pomazu, molim te :D 

 

Te nam ovi ovo, te oni ono, te nam danas Ambasade kroje kapu, te smo Rusima prodali oslobodjenje od okupacije u WW2, permanentno poslednjih 30-ak godina zapisavamo sopstvenu istoriju, krcmimo je za male pare, budzasto, docekali smo da se u slobodoljubivoj i antifasistickoj :isuse: Evropi vise vrednuju 1 Oradour ili 1 Lidice, od Kraljeva ili Kragujevca, da dalje ne nabrajam, pa dokle bre?

 

I, znas sta: nemoj samo da me gadjas takozvanom istorijom, ta ti se menja, sa sve istoricarima :tongue:, svakih par decenija. Radi se o necem mnogo, mnogo znacajnijem.

 

 

Quote

btw, šta radi srpska vojsa u Draču uopšte?

Izlazi na more, sto pitas? :sleep:

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...