Jump to content
IGNORED

Odnos Velike Britanije prema saradnicima okupatora


1234

Recommended Posts

na namenskog sam mislio nego su u skoro isto vreme postovi napisani.

bila bi interesantna iskustva tuđina i kako se gleda na to.

kad sam onako zajapuren partizanski svaki građanin je dužan da permanentno stvara haos na okupiranim teritorijama..ipak je to glupo i nemoguće.

kakve su moralne dileme?

kad bi preuzeo neko ozbiljniji imalo bi se šte ovde pročitati

Link to comment
  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • April

    13

  • vathra

    10

  • Simon

    9

  • čekmeže

    8

Top Posters In This Topic

7 hours ago, April said:

 

 

A sam topik u sebi krije upravo to pitanje - zašto se život nije nastavio kao u Velikoj Britaniji? Mogao je i tako da se nastavi. 

Nije to UK, to je ostrvo 2*2, nema tu prostora za borbu. Kao što se kod nas otpor nije nastavio po ravnom Banatu nego po BiH gudurama. A ima i nešto i do odnosa okupatora prema okupiranima, mi smo za njih bili niža sorta, dok su recimo Norvežani bili idealni™. Kakvo nastavljanje života si mogao imati u Rusiji ili Poljskoj?

 

Link to comment
4 hours ago, čekmeže said:

Nije to UK, to je ostrvo 2*2, nema tu prostora za borbu. Kao što se kod nas otpor nije nastavio po ravnom Banatu nego po BiH gudurama. A ima i nešto i do odnosa okupatora prema okupiranima, mi smo za njih bili niža sorta, dok su recimo Norvežani bili idealni™. Kakvo nastavljanje života si mogao imati u Rusiji ili Poljskoj?

 

I šta si sad hteo da kažeš? Poljsku su posle II sv.rata Rusi okupirali, tako da nikad nećemo saznati ko bi tamo bio proglašen za kolaboracionistu, a ko ne, što je tema ovog topika. Ista situacija u Čehoslovačkoj.

 

Kad sam napisao 'zašto se život nije nastavio kao u Velikoj Britaniji', mislio sam na život nakon završetka rata, nakon 1945. Zašto i kod nas mir nije doneo vladavinu zakona, već se pretvorio u divlji pir pobednika, pir koji je tada postao društveno prihvatljiv, i ponavlja se periodično na svim ex-yu prostorima u zavisnosti od prilika koje se ukažu.

Link to comment
31 minutes ago, čekmeže said:

To je onda druga priča ako si ti mislio na život posle rata, ja sam mislio da je ovde tema život pod okupacijom.

Drago mi je da smo se razumeli, da ne odemo u oftopik

Link to comment
3 hours ago, April said:

Kad sam napisao 'zašto se život nije nastavio kao u Velikoj Britaniji', mislio sam na život nakon završetka rata, nakon 1945. Zašto i kod nas mir nije doneo vladavinu zakona, već se pretvorio u divlji pir pobednika, pir koji je tada postao društveno prihvatljiv, i ponavlja se periodično na svim ex-yu prostorima u zavisnosti od prilika koje se ukažu.

 

Verovatno zato što nisu bili 4 godine okupirani od nacista i domaće bagre.

Link to comment
9 hours ago, čekmeže said:

Nije to UK, to je ostrvo 2*2, nema tu prostora za borbu. Kao što se kod nas otpor nije nastavio po ravnom Banatu nego po BiH gudurama.

 

 

Da li si siguran da bi bilo borbe u UK da je bilo prostora? Pogledaj primer Francuske za vreme okupacije.

Link to comment
2 hours ago, Dankan Ajdaho said:

 

Verovatno zato što nisu bili 4 godine okupirani od nacista i domaće bagre.

Mda a 45. nas je baš usralo sa Kapičićem, Draževićem i crvenim lopurdama

Link to comment
6 hours ago, April said:

Kad sam napisao 'zašto se život nije nastavio kao u Velikoj Britaniji', mislio sam na život nakon završetka rata, nakon 1945. Zašto i kod nas mir nije doneo vladavinu zakona, već se pretvorio u divlji pir pobednika, pir koji je tada postao društveno prihvatljiv, i ponavlja se periodično na svim ex-yu prostorima u zavisnosti od prilika koje se ukažu.

kakvo je to pitanje? otkud poredjenje sa velikom britanijom?

mi smo unutar velikog rata, imali nas lokalni rat ili bolje ratove

promenjeno drustveno uredjenje, promenjene i spoljnje i unutrasnje granice drzave

tesko da je bas moglo kao u britaniji, na cijoj teritoriji se zapravo nije vodio ni onaj glavni rat

Link to comment
1 minute ago, pbg12345 said:

kakvo je to pitanje? otkud poredjenje sa velikom britanijom?

mi smo unutar velikog rata, imali nas lokalni rat ili bolje ratove

promenjeno drustveno uredjenje, promenjene i spoljnje i unutrasnje granice drzave

tesko da je bas moglo kao u britaniji, na cijoj teritoriji se zapravo nije vodio ni onaj glavni rat

 

To nije mogao biti izgovor za obračun sa kompletnom građanskom klasom i državnim uposlenicima koji nikakve veze nisu imali sa malobrojnom kolaborantskom elitom. Ima još mnogo živih svedoka onih montiranih suđenja. 

 

Danas se ta suđenja lakonski brane opštim mestima i šatro pravednim gnevom pobednika. Kako to da su Britanci lagano pronašli jasnu granicu između saučesnika okupacije i ostalih? Ovde je ta granica svesno i namerno brisana.

Link to comment

naravno da nije mogao biti izgovor, nego htedoh reci, ako si pokusao pokrenuti tu (i meni za citanje interesantnu) temu, da je promasaj porediti nas sa britanijom. apsolutno drugacije okolnosti. bez zelje da branim nekog, ali mi se cini da je ta granica ovde bila daleko teza za postaviti

 

no kako god, iskljucujem se. nemam ama bas nista ponuditi za potencijalno zanimljivu temu, pa se povlacim. nisam ni trebao upadati sa primedbom, ali mi se cinilo kao potpuno pogresna pocetna pozicija (poredjenje sa britanijom)

Link to comment
3 minutes ago, pbg12345 said:

naravno da nije mogao biti izgovor, nego htedoh reci, ako si pokusao pokrenuti tu (i meni za citanje interesantnu) temu, da je promasaj porediti nas sa britanijom. apsolutno drugacije okolnosti. bez zelje da branim nekog, ali mi se cini da je ta granica ovde bila daleko teza za postaviti

 

no kako god, iskljucujem se. nemam ama bas nista ponuditi za potencijalno zanimljivu temu, pa se povlacim. nisam ni trebao upadati sa primedbom, ali mi se cinilo kao potpuno pogresna pocetna pozicija (poredjenje sa britanijom)

Možda si u pravu, meni se učinilo da postavljač teme gađa baš tu komparaciju. 

 

Ne bi bilo loše da se 1234 izjasni da li topik treba da krene u tom smeru ili da ostanemo samo na Velikoj Britaniji. Ako sam ja pogurao stvari previše prema Balkanu, svakako se izvinjavam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...