Jump to content
IGNORED

Stambena zajednica (bivša Skupština stanara)


bigvlada

Recommended Posts

pre neki dan je otpalo parče fasade i palo na jednu bebu. juče mi je žena ispričala da je slušala nekoga iz zajednice firmi koja angažuje upravnike.

 

da je rekao da je moguća tužba za otštetu ka stambenoj zajednici / stanarima. meni to nije logično. mislim da je upravnik (njegova firma) dužan da snimi sve nedostatke i predloži sanaciju. da ako to nije urađeno odgovorni su upravnik i njegova firma. grešim li?

Link to comment
pre neki dan je otpalo parče fasade i palo na jednu bebu. juče mi je žena ispričala da je slušala nekoga iz zajednice firmi koja angažuje upravnike.
 
da je rekao da je moguća tužba za otštetu ka stambenoj zajednici / stanarima. meni to nije logično. mislim da je upravnik (njegova firma) dužan da snimi sve nedostatke i predloži sanaciju. da ako to nije urađeno odgovorni su upravnik i njegova firma. grešim li?

Mislim da ako neko bude tužio i tražio odštetu mislim da će biti pre svega ka SZ.
Imate Zakon o stanovanju, možda i uredbu o kućnom redu pa proučite.
Ali bojim se da će biti sigurno ka SZ.



....shiit has hit the fan.
Link to comment

mislio sam na ovo.

 

kao vlasnik stana očekujem od upravnika da ukaže na radove koje je neophodno da se obave pa ako to skupština stanara prihatiorganizuje sve što treba. tako je bilo uovom mom soliteru. krov je bio upitanju. mogao bih eventualno d ukažem upravniku za problem sa fasadom ali da je on taj koji treba to da finalizuje. sad, ako stanari odbiju, on je skinuo problem sa svoje grbače

pogledao sam zakon, staviouspojler ono za šta mislim da se tiče ovoga i dodatno, nešto o čemu ovom narodu nije svojstveno, o osiguranju.

Spoiler

Одговорност стамбене заједнице 

Члан 47 

Стамбена заједница одговара за штету која проистекне услед неизвршења или неправилног извршења послова који су у њеној надлежности. 

Стамбена заједница одговорна је и за штету која настане од дела зграде када није могуће утврдити од ког посебног или самосталног дела зграде потиче штета. 

У случају из става 2. овог члана, заједно са стамбеном заједницом за штету одговарају солидарно и сви власници посебних, односно самосталних делова. 

Стамбена заједница, односно власници посебних и самосталних делова, имају право регреса према лицу које је одговорно за штету у року од једне године од дана исплате, односно накнаде штете оштећеном. 

Власници посебног, односно самосталног дела су према трећим лицима супсидијарно одговорни за испуњење уговорне обавезе стамбене заједнице ако се од стамбене заједнице не добије испуњење обавезе, као и за штету због неиспуњења обавезе. 

У случају из става 5. овог члана власници посебног и самосталног дела одговарају солидарно. 

Власник посебног, односно самосталног дела који испуни обавезу стамбене заједнице има право регреса од осталих власника посебних, односно самосталних делова. 

Уговор о осигурању 

Члан 48 

Стамбена заједница може да закључи уговор о осигурању од одговорности за штете причињене трећим лицима услед неодржавања, односно неправилног одржавања зграде, а на начин и под условима утврђеним законом којим се уређује делатност осигурања и законом којим се уређују облигациони односи. 

обавезе управника 

Члан 50 

Управник: 

9) предлаже скупштини стамбене заједнице програм одржавања и стара се о његовој реализацији; 

10) организује радове хитних интервенција; 

11) организује извођење радова на заједничким деловима зграде и земљишту за редовну употребу зграде у складу са усвојеним програмом одржавања и контролише да ли се ови радови изводе; 

Уговор о осигурању 

Члан 48 

Стамбена заједница може да закључи уговор о осигурању од одговорности за штете причињене трећим лицима услед неодржавања, односно неправилног одржавања зграде, а на начин и под условима утврђеним законом којим се уређује делатност осигурања и законом којим се уређују облигациони односи. 

 

 

Link to comment

Pa da ali kao što vidiš prvo će se "naplatiti" od SZ, a SZ ima pravo da dalje naplati od odgovornih lica.
Sve u svemu, mislim da ako neko krene da tuži mislim da će pre svega tu krenuti na SZ...



....shiit has hit the fan.

  • +1 1
Link to comment

Naravno, SZ kao pravno lice je odgovorna za održavanje fasade zgrade. Kao i za čišćenje snegai leda na prilazima. I prva osumnjičena ako dođe do privatne tužbe.

  • +1 2
Link to comment

Šta se radi kada u zgradi živi lice koje je očito nesposobno da živi samo (invalid u kolicima), porodicu ili nema ili su prekinuli svaki kontakt, a ima mentalnu bolest, te odbija svaku pomoć?

 

Povremeno imamo baš problem u zgradi zbog toga (pre svega higijenski), a postoji kod nekih bojazan da može doći i do gorih stvari, npr. požar...

Link to comment
Šta se radi kada u zgradi živi lice koje je očito nesposobno da živi samo (invalid u kolicima), porodicu ili nema ili su prekinuli svaki kontakt, a ima mentalnu bolest, te odbija svaku pomoć?
 
Povremeno imamo baš problem u zgradi zbog toga (pre svega higijenski), a postoji kod nekih bojazan da može doći i do gorih stvari, npr. požar...

Moj poznanik koji upravnik SZ i imao je takav neki slučaj uspeo je da dosta toga reši u kontaktu sa A11 Inicijativom, oni su mu pomogli oko dokumenata i povezivanjem sa nekim "državnim" službama...



....shiit has hit the fan.
  • Hvala 1
Link to comment

Mi imamo u ulazu psobu koja je napunila stan kojekakvim sranjima sa otpada i em sto smrdi em sto je rizik za pozar. I jebiga, ne moze se nista. Komunalcima ne otvara i ne pusta ih unutra i to je to

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...