Jump to content
IGNORED

Stambena zajednica (bivša Skupština stanara)


bigvlada

Recommended Posts

Pošto bi do kraja godine sve zgrade trebalo da imaju Stambenu zajednicu kao pravno lice bilo bi dobro da se pozabavimo ovim. 

 

Zakon o stanovanju i održavanju zgrada

 

Na sajtu NDB-a ima fina tema o ovome ali oni se bave najboljim rešenjima kako bi to moglo da se uredi a ja bih da raspravljamo malo više o praktičnim stvarima. 

 

https://ucestvuj.nedavimobeograd.rs/t/kucni-savet-upravljanje-zgradom-ili-stanarima/191/16

 

Koliko vidim, ili će se stanari sami organizovati, ili mogu da biraju profesionalnog upravnika sa liste il će im država odrediti jednog a onda nema biranja. 

 

Pošto smo se i mi u ulazu dvoumili, malo sam cunjao da vidim iskustva. Ima samo nešto malo o tome na forumu nasljea Stepa Stepanović. 

 

Ako ulaz angažuje agenciju, onda oni vode računa o tome kog majstora treba zvati, traže ponude itd... i to je koliko sam shvatio oko 200-300 dinara po stanu. Čišćenje je isto u tom nekom opsegu dok je održavanje i popravka liftova 50 evra mesečno po liftu (svaki ulaz obično ima dva, bar na NBGD-u pa je to 100 evra troškova mesečno samo za lift). Potrebna je i firma koja će da vodi održavanje ostatka instalacija.  Opšti konsenzus je da ne treba dati jednoj firmi da radi sve nego tažiti ponude i na tenderu izabrati drugu za svaku delatnost. 

 

Najlakše je na Novom Beogradu jer se sa puno stanova lakše finansiraju popravke ako ulaz već nema neku nekretninu za iznajmljivanje. Pošto je dobar deo blokova bio pod zaduženjem Vojnog stambenog i njihovog kriminalno lošeg održavanja može se sklopiti računica da se za iste pare (oko 700 dinara mesečno po stanu) njihove nadležnosti preraspodele na više drugih firmi. Najveći problem je sa starim zgradama sa malo stanova kojima treba mnogo renoviranja. 

 

Ako sam dobro shvatio, liftovi će ubuduće morati da imaju redovan godišnji remont inače neće moći da se koriste, tj. biće stavljeni van funkcije.  

 

Vaša iskustva, predlozi i naricanja?

Link to comment


Naš upravnik je sebi razrezao platu od 20000 din. (i izglasa je većina). Svakog meseca imamo plaćati 500 din. (350 ide na njegovu platu, 150 u kasicu prasicu, za popravke i slično).
U susednoj (istoj po veličini) zgradi, "kućni dinar" iznosi 750 dinara mesečno po stanu (250 za platu upravnika, 500 za popravke).

Upravnici su komšije iz zgrade, ne ovi sns profi.

 

Link to comment

Код мене у згради председник је излапела жена уз два помоћника такође идиоти.

Иако смо небодер лифтови редовно не раде,интерфон не ради задњих 15 година и тако.

Link to comment

u mojoj zgradi sve super funkcionise. stari sistem sa predsednikom skupstine. liftovi se redovno odrzavaju, ove godine je citava zgrada okrecena, placa se firma za ciscenje tako da se haustor redovno cisti, sve sijalice rade, zajednicke prostorije su uredne.

 

cak i majstor za grejanje redovno dolaze da odzrace radijatore.

Link to comment
2 hours ago, Tihajeza said:


Naš upravnik je sebi razrezao platu od 20000 din. (i izglasa je većina). Svakog meseca imamo plaćati 500 din. (350 ide na njegovu platu, 150 u kasicu prasicu, za popravke i slično).
U susednoj (istoj po veličini) zgradi, "kućni dinar" iznosi 750 dinara mesečno po stanu (250 za platu upravnika, 500 za popravke).

Upravnici su komšije iz zgrade, ne ovi sns profi.

 

A ko odbije da priloži novce izbace ga iz zgrade?

Link to comment

kod mene figurirao neki tip rekao bih volonterski, a tako je zgrada i izgledala. prošle nedelje su izabrali novog predsednika, neke moje komšije. deluju razumno i skoro jedini su svet sa kojima komuniciram više od zdravo-zdravo. međutim, pretposlednji dan su se setili da treba i neka taksa da se plati od 3000 dindži pa su uterivali te novce, ne bih se kladio da su u nameri uspeli, pa postoji mogućnost i da ulaz dobije tog upravnika.

bumo videli

 

vojno stambeno se raspalo kad i osnivač mu

Link to comment
7 hours ago, nautilus said:

u mojoj zgradi sve super funkcionise. stari sistem sa predsednikom skupstine. liftovi se redovno odrzavaju, ove godine je citava zgrada okrecena, placa se firma za ciscenje tako da se haustor redovno cisti, sve sijalice rade, zajednicke prostorije su uredne.

 

cak i majstor za grejanje redovno dolaze da odzrace radijatore.

Pa nema prepreke da nastavi i dalje tako, čini mi se. Izaberete istog čoveka za upravnika i to je to.

Mislim da vladnici stanova ne moraju da imaju licencu da bi bili upravnici

Link to comment

Kod mene u soliteru rasulo, dosadašnja predsednica SS izgurala 2 mandata , neće više, još joj se nakačio neki psiho koji preti sudom i tvrdi da je pola zgrade zajedno sa njom, u stvari mafija koja krade pare.

Održan sastanak pre dve nedelje došlo nas jedva trećina, dakle nismo mogli ni da odlučujemo ništa. Ona se zahvalila rekla da je rok do 12.12. da će ona da ode gde treba sad po novom da prijavi da nismo uspeli da izaberemo upravnika i da nam država dodeli tog profesionalnog...

Zgrada ni ovako nije mogla da se dogovori ništa ako nije baš nešto što je hitno i mora se, predviđam da će tek da nastane haos...

 

BTW, na BB forumu ima informativan topic...

 

 

...xxx....

 

 

Link to comment
A ko odbije da priloži novce izbace ga iz zgrade?


Tek je prvi mesec. Za dosadašnja druga plaćanja, imena onih koji nisu dali pare našla bi se na oglasnoj tabli, pa bi bili izloženi prekornim pogledima ostalih.

Mislim da zvanični upravnik sada ima zvanično izglasanu odluku o plaćanju, da može da izda uplatnicu stanaru i da na kraju krajeva može da tuži neplatišu u ime stambene zajednice.
Link to comment

Mi izabrali pre neki dan upravnika. Dobar lik sa mog sprata. A imali smo problem ranije sto niko nije hteo, a zvanicno lice nije vise bilo zainteresovano.

 

Ne znam jos detalje placanje, njegovu platu (mislim cak ni da je nema) i sta cemo sve placati.

 

Lift, ciscenje, sijalice... kako je to kod vas reseno? Kome to placate i kako. 

Link to comment
7 hours ago, Frank Pembleton said:

Kod mene u soliteru rasulo, dosadašnja predsednica SS izgurala 2 mandata , neće više, još joj se nakačio neki psiho koji preti sudom i tvrdi da je pola zgrade zajedno sa njom, u stvari mafija koja krade pare.

Održan sastanak pre dve nedelje došlo nas jedva trećina, dakle nismo mogli ni da odlučujemo ništa. Ona se zahvalila rekla da je rok do 12.12. da će ona da ode gde treba sad po novom da prijavi da nismo uspeli da izaberemo upravnika i da nam država dodeli tog profesionalnog...

Zgrada ni ovako nije mogla da se dogovori ništa ako nije baš nešto što je hitno i mora se, predviđam da će tek da nastane haos...

 

BTW, na BB forumu ima informativan topic...

 

 

...xxx....

 

 

 

Mi smo nesto zakazivali 3 puta, pa konstatovano nemanje kvoruma. Nisam ulazio u detalje, to je valjda procedura da se resi taj problem. Posle treceg puta su krenuli u skupljanje potpisa i brzo sve zavrseno.

Link to comment

Ima fora po novom zakonu u vezi tog problema sa konstantnim nedostatkom kvoruma (clan 43.):

"Ukoliko je vlasnik posebnog dela nedostupan, njegov glas se ne uračunava u
kvorum, odnosno ukupan broj glasova u postupku odlučivanja. Smatra se da je
vlasnik posebnog dela nedostupan ukoliko se tri puta uzastopno ne odazove na
sednicu skupštine stambene zajednice na koju je uredno pozvan, a da pri tome nije
obavestio upravnika, odnosno stambenu zajednicu o razlozima svog neodazivanja."

 

Pricao mi je drugar da je kod njega u zgradi predsednik kucnog saveta sazvao tri sastanka u  roku od 10 dana da bi mogli da funkcionisu kad su eliminisali te koji nikad ne dolaze a cinili su jedno 40% ulaza :lol:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...