Jump to content
IGNORED

Stambena zajednica (bivša Skupština stanara)


bigvlada

Recommended Posts

1 minute ago, hazard said:

 

Ali zar taj ,,plan" ne podrazumeva da ćete uz to dobiti i finu kaznu od oko 50.000 dinara? Mislim, jeftinije vam je da sve to odradite sami, ako već znate ko će vam biti upravnik.

Pa to...Jedino ako je ta kazna vredna toga da lenje ljude natera da osnuju SZ?

Link to comment

@Frank Pembleton

Pa ne znam...ako je to cilj...opet, da se izabere upravnik iz redova stanara potrebna je samo prosta većina (za profesionalnog mora 2/3), tako da, ako trenutno postoji većina koja bira predsednika skupštine stanara, ona može da izabere i upravnika. I OK, mora malo da se smara sa papirologijom i pratećim troškovima (koji su oko 2000 dinara koliko sam shvatio).

 

Meni ovaj zakon tj. koncept upravnika (siguran sam da sam zakon ima manjkavosti, kao svaki srpski) uopšte nije loš. Sporan mi je taj deo o SNSovcima koji popunjavaju upravnička mesta naravno, ali to se može zaobići izborom upravnika iz reda stanara (onda on ne mora biti licenciran). Sve vezano za upravljanje zgradom i zajedničkom imovinom je jako loše regulisano u tom prelasku iz socijalizma i društvene imovine u privatnu, i većina zgrada se loše održava. OK, postoji zgrade koje funkcionišu savršeno ali one su jako retke, i mogu da nastave da funkcionišu tako uz puku promenu pravne forme.

 

I mislim da je jako dobro imati profesionalnog upravnika sa strane ako je zgrada disfunkcionalna...mislim, lakše mi je da nekom dam 300 dinara mesečno da juri nesavesne komšije nego da se ja svađam s njima...pa ko neće da plati šta ima da se plati, postupak izvršenja i ćao...a i ovo što Duci kaže...za komšiju znam da radi volonterski i da ima i druge obaveze u životu, a profesionalnog kad plaćam, ima da ga cimam na tel. za svaku sitnicu.

Link to comment
Just now, hazard said:

@Frank Pembleton

Pa ne znam...ako je to cilj...opet, da se izabere upravnik iz redova stanara potrebna je samo prosta većina (za profesionalnog mora 2/3), tako da, ako trenutno postoji većina koja bira predsednika skupštine stanara, ona može da izabere i upravnika. I OK, mora malo da se smara sa papirologijom i pratećim troškovima (koji su oko 2000 dinara koliko sam shvatio).

 

Meni ovaj zakon tj. koncept upravnika (siguran sam da sam zakon ima manjkavosti, kao svaki srpski) uopšte nije loš. Sporan mi je taj deo o SNSovcima koji popunjavaju upravnička mesta naravno, ali to se može zaobići izborom upravnika iz reda stanara (onda on ne mora biti licenciran). Sve vezano za upravljanje zgradom i zajedničkom imovinom je jako loše regulisano u tom prelasku iz socijalizma i društvene imovine u privatnu, i većina zgrada se loše održava. OK, postoji zgrade koje funkcionišu savršeno ali one su jako retke, i mogu da nastave da funkcionišu tako uz puku promenu pravne forme.

 

I mislim da je jako dobro imati profesionalnog upravnika sa strane ako je zgrada disfunkcionalna...mislim, lakše mi je da nekom dam 300 dinara mesečno da juri nesavesne komšije nego da se ja svađam s njima...pa ko neće da plati šta ima da se plati, postupak izvršenja i ćao...a i ovo što Duci kaže...za komšiju znam da radi volonterski i da ima i druge obaveze u životu, a profesionalnog kad plaćam, ima da ga cimam na tel. za svaku sitnicu.

Pa dobro, ako ne mogu da "sastave" SZ mozes misliti tek biranje upravnika.Ne zameram ja realno nikome ko realno time nece/ne moze da se bavi.Video sam u ovom soliteru gde sam sad, kakvo je to ludilo...

I meni je generalno ok sa tim pro upravnicima ok.Samo je naravno realizacija problem i na sta se to napravi. Vec sam video "kombinu" gde firmu sa sa tim upravnicima drzi lik koji je u opstinskom odboru SNS i btw dve prethodne firme mu imaju blokiran racun...

Video sam kovertu sa ponudom sto su ubacivali kod keve i to je prilicno tanko.Mislim da ce oni da se ograde od tog "cimanja", ili da ga preterano naplate.Evo sta na sajtu te firme koja je stavljala koverte u postu u 70-om pise.BTW u tom letku je mnogo "siromasnija" ponuda nego na sajtu ;)

 

Spoiler

Poslovi upravljanja zgradom mogu se podeliti u tri grupe:

Administrativni

Finansijski

Tehnički

Administrativni poslovi 

osnivanje stambene zajednice (ukoliko nije osnovana),

izrada pečata,

pribavljanje PIB-a i matičnog broja stambene zajednice

otvaranje tekućeg računa u poslovnoj banci

zastupanje i predstavljanje stambene zajednice

upis stambene zajednice u Registar stambenih zajednica

podnošenje prijave za registraciju Pravila vlasnika

popis posebnih, zajedničkih i samostalnih delova i njihovo označavanje, uspostavljanje i vođenje evidencije o vlasnicima posebnih delova, i licima kojima su zajednički ili posebni delovi izdati u zakup, izvršava odluke stambene zajednice,

priprema i zaključivanje ugovora za održavanje higijene, lifta i dr,

nadzor nad radom osoblja (domar, čistačica i dr),

informisanje stanara i sačinjavanje izveštaja

Finansijski poslovi 

raspolaganje sredstvima sa tekućeg računa stambene zajednice, a na osnovu odluke skupštine stambene zajednice

vođenje evidencije o prihodima i rashodima stambene zajednice

priprema budžeta i njegovog raspoređivanja po stavkama

naplata dogovorenog iznosa za upravljanje i održavanje stambene zgrade

priprema, štampa i dostavljanje uplatnica stanarima zgrade u poštanske sandučiće

prinudna naplata potraživanja stambene zajednice

izrada završnog računa i podnošenje poreske prijave stambene zajednice u slučaju da ista ostvaruje prihod po osnovu rentiranja zajedničkih delova

Tehnički poslovi 

realizaciju godišnjeg programa održavanja

organizaciju radova na tekućem i investicionom održavanju,

organizacija radova na hitnim intervencijama,

briga o kućnom redu,

podrška svim zajedničkim aktivnostima stanara stambene zajednice

obnovu i unapređenje kvaliteta  imovine stambene zajednice.

 

Link to comment
17 minutes ago, hazard said:

 

Ali zar taj ,,plan" ne podrazumeva da ćete uz to dobiti i finu kaznu od oko 50.000 dinara? Mislim, jeftinije vam je da sve to odradite sami, ako već znate ko će vam biti upravnik.

Obzirom da zgrada nema nikakvu realnu imovinu od koje bi se ova kazna mogla naplatiti, država može blagoizvoleti da nam pljune pod prozor sa ovom kaznom. Pare od vlasnika stanova za održavanje će se skupljati u kešu, kao i do sada, promet na računu zgrade će biti nula.

 

Naime, izgleda da su carevi koji su pisali zakon propustili da predvide supsidijarnu odgovornost vlasnika pojedinih delova za prekršajne sankcije, već ta odgovornost postoji samo za ugovorne obaveze zgrade, kao i za štetu koja je naneta trećim licima usled neodržavanja zgrade. Stoga, zgrada može da bude kažnjena u prekršajnom postupku, ali država neće imati od čega da naplati tu kaznu, obzirom da zgrada nema imovine, niti se ta kazna može proširiti na vlasnike pojedinih stanova.

 

Drugi propust u zakonu je taj što izgleda da mandat predsednika SZ prestaje ostavkom, a ne registracijom ostavke u nadležnom registru, a prinudna uprava se postavlja samo na zahtev zainteresovanog stanara. Stoga je nastavak gornje priče (koju sam saznao malopre, i nisam proveravao da li je održiva), da nakon smene profesionalnog upravnika bude imenovan neko od komšija, koji će podneti neopozivu ostavku dan nakon što bude bio upisan u Registar u opštini, s tim da o toj ostavci Registar neće biti obavešten. Ako neko od genijalaca iz zgrade bude inicirao izbor novog prinudnog upravnika, biće zakazana sednica Skupštine zgrade, na kojoj će ta osoba biti jednoglasno izabrana za upravnika zgrade (ne traži se pristanak u Zakonu, kako su mi rekli), pa će imati izbor - ili da podnese ostavku i ćuti, ili da podnese ostavku i ponovo inicira izbor prinudnog i opet bude birana za upravnika (i tako u nedogled), ili da se prihvati posla upravnika, u kom slučaju ćemo svi da je najašimo za rekonstrukciju lifta, sređivanje ulaza i sanaciju krova i generalno joj zagorčamo život.

 

Disclaimer: Ovo je priča koju sam saznao od keve, a neformalno je dogovorena od onih stanara koji su inače jedini aktivni u održavanju zgrade. Nisam analizirao Zakon da vidim koliko je održiva, niti ulazim u razloge čemu svo to destruktivno zezanje.

Link to comment
3 minutes ago, hazard said:

Meni je ovo što si napisao definicija suludog ponašanja. 

Pazi, da smo mi neka organizovana i dobro uređena zgrada, pa da ima nekog rezona da se nastavi ovako. Naprotiv, naša zgrada je u totalnom raspadu, vapi za svakom vrstom održavanja. No, izgleda da je cilj da se izbegne svaka vrsta odgovornosti za bilo koga u zgradi, što je po meni sumanuto, ali se ja tu ništa ne pitam, niti želim da se pitam - niti je stan formalno moj, niti imam volje ili vremena da se ubeđujem sa komšijama u zgradi oko njenog funkcionisanja.

Link to comment
On 13.2.2018. at 12:44 AM, Ayatollah said:

Mi čekamo da nam opština dodeli profesionalnog,  da nam odradi svu papirologiju oko konstituisanja SZ, a onda ćemo da ga smenimo i nastavimo ko i do sada...Barem mi keva rekla da je takav plan...

 

:ziga:

 

Одличан план.

Link to comment

Mi hteli da se otcepimo od zgrade i izabrase mene za predsednika (kao jedinu budalu koja je imala iole volje da se mlati. Ionako se stalno ja proterujem sa gradskim stambenim)

 

Na kraju nisam ni zapisnik sa sastanka odstampao a kamoli nesto drugo tako da nista od mog predsednikovanja. Pre neki dan pokajnicki pitam komsiju koji je godinama predsednik kucnog saveta da nastavi da gazduje al kaze da ni on nece da se mlati. Valjda je podneo da nam postave prinudnog, profesionalnog il kakvog vec.

 

edit: za sada me za divno cudo ne juri komsiluk. Cenim da ce pojedini popizdeti kad skapiraju da ce morati da placaju mesecno.

Edited by katamaran
Link to comment

Ovako,

u novembru sam se, uz pristanak gospođe, prijavio da hoću da budem upravnik. dok mogu (čitaj dok obitavam u zgradi) i, besplatno. uz uslove da formiramo kućni savet od 4 stanara (1 po svakoj etaži) i da ono što se dogovorim s njima bude ispoštovano. i da se uplaćuje po 100 dinara mesečno za sitne troškove po stanaru. prihvaćeno. čemu to? pitaše me. ova zgrada i ovo dvorište su moj zavičaj. tu sam se rodio i proveo sve ove godine i ne želim da neki dripac ili  neki dođoš iz belog sveta ili pripizdine nametne neka nova pravila. 

 

imamo 24 stana sa 42 stanara. 5 su sa podstanarima kakve možeš da poželiš, 1 je prazan. imam jednog baksuza koji ludija na svoj način, njega ignorišem. zgrada funkcioniše.

 

odnelo  mi je nešto vremena petljanje sa administracijom na početku: prijavljivanje, pečat, notar, banka no, sada se ganjam sa stambenim i infostanom. iskusno kažem da, kada ih pritisneš pismom, žalbom sa pečatom odgovor ili poziv stiže.

 

ovde valja no, u komšiluku je, vidim, mrka kapa. ne mogu da skupe pare za 1. staklo, drugi ne mogu da skupe za seču 1 drveta. ja sam moje ubedio da treba da cepnemo jedan jasen jer je na našoj parceli i da smo odgovorni ako ono padne. vidim, vi pišete da država nije predvidela kako da se naplati šteta no, ovi kod mene su odmah dali po 600 dinara i gradsko zelenilo je ušlo sa korpom.

 

šta će "posle mene" da bude, ne znam. pripremio sam ih na fakat da se iseljavam sledećeg proleća. tamo gde idem živi 200 ljudi u 84 stana na 15 etaža. nešto sasvim drukčije. kako će da bude, pojma nemam. možda se i stabilizuje do tada.

 

eto, toliko.

 

 

Link to comment

Mi imamo jednog komšu, penzionera, stvarno sam oduševljen njegovim entuzijazmom za to cimanje. Mene su predlagali, jbg, ja radim, plus sam se izvukao na to da nisam vlasnik, što je prethodna predsjednica predložila jer je antiprotivna svemu.

Ali imali smo skoro sastanak, šta je sve ovaj naš odradio u posljednjih metar dana, svaka mu čast, sve ovo što Đorđe kaže, notari, u stambeno, otvaranje računa, ovo, ono, plus je uradio zamjenu brava, popravku vrata, prijavio tri-četiri problema, nešto oko podruma, krpio neki zid... Ja ne bih stigao pola od toga. Veliki rispekt za svakog ko se odlučno hvata u koštac sa ovim poslom. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

U zgradi u kojoj trenutno živim izgleda da je izbegnuto nametanje profesionalnog upravnika. Zalepljen je zapisnik o inspekcijskom nadzoru koji je utvrdio da se zgrada nije registrovala u propisanom roku, i sve što treba da se uradi. Bilo je pokušaja da se to uradi i ranije ali nije bilo odziva među stanarima. Onda je stigla pretnja kaznom i da ste samo videli koliko se ljudi skupilo u hodniku. Očas posla su se dogovorili ko će biti upravnik iz redova stanara. Ja kao podstanar sam dogovorio sa vlasnikom da u njegovo ime podržim sve što stanari dogovore. 

 

U prethodnih nekoliko nedelja čak su stanari organizovali neka viđanja sa nekoliko profesionalnih upravnika ali ni tu nije bilo dogovora. Ali jedan od takvih je predložio zgadi da pokušaju da ostvare dodatne prihode od reciklaže. U zgradi ima 40ak stanova. Ideja je da se pokuša da se skušlja reciklažno đubre i da se pronađe zaintresovani otkupljivač, pa koliko god da se zaradi, dobro je. VIdećemo hoće li uspeti akcija, koliko se to isplati, kakva je logistika potrebna. Ja ću se svakako priključiti. Ionako odvajam reciklažno đubre u zelene kese i iznosim ih čevrtkom uveče - najmanji mi je problem da veći deo tog đubreta preusmerim za potrebe zgrade, a deo odlažem kao i do sada, da bih imao onaj sitan popust i bio uzoran građanin. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...