Jump to content
IGNORED

Lord Of the Rings


bigvlada

Recommended Posts

Najlakse bi im bilo ako bi krenuli sa serijom prekvela unazad od Hobita - znaci, prvo druga polovina drugog doba sa rings of power sve do last alliance, Isildurom, itd.

 

Medjutim, mnogo zanimljivije bi bilo ako bi poceli sasvim novu pricu i to od Fejnora i Silmarila - tu se onda sve drugo nadovezuje i Beren & Lutien, i Hurin & Turin, pad Gondolina, i konacni pad Morgota.

Pocetna scena serijala bi mogla biti bitka valara kad su se pojavili prvi vilenjaci po analogiji sa pocetkom LOTR i sa opsadom Utumna i zatvaranjem Melkora u Mandos (poput nestanka Saurona u LOTR), a onda se krece od idealne zemlje valara - Aman kao Shire sve dok Melkor ne biva pusten i ne ukrade silmarile. To sve kao prolog/prva epizoda. Zatim krece glavna ludnica sa Fejnor i sinovima & Fingolfinom i sinovi, a ta prica je cini mi se kljuc da se napravi pocetak jer povezuje sve ostale price i doba koja se mogu kasnije ekranizovati. Tu se onda mogu pratiti karakteri koje znamo i iz treceg doba kao Galadriel, Olorin, itd, a sama prica je slicna LOTR posto se radi o nemogucoj misiji... To bi islo u vise sezona.

 

Drugi serijal bi bio onda Beren & Lutien kao ultimativna love story sa konacnim uspehom nemoguce Fejnorove misije posto oni uspevaju da ukradu silmarile. Lep dodatak tu je istorija Melijan i Tingola kao i kraj te price. Isto vise sezona ali krace od ovog prvog.

 

Treci serijal onda Hurin & Turin, gde se lepo nadovezuju prvo pad Nargotronda a zatim i pad Gondolima. Medjutim, happy end dolazi u vidu rata valara, vilenjaka, orlova i ljudi protiv Morgota, balroga, zmajeva i pada Angbanda i proterivanje Morgota sa Arde. Opet vise sezona. Ukupno samo to prvo doba u 3 serijala ima materijala za 15 sezona.

 

Sauron i Galadriel fungiraju kao glavne spone izmedju sva tri doba koji jacaju po uticaju - on je poceo kao pomagac Aulea, zatim sluga Melkora i Morgota, a na kraju sam je nekoliko puta pao i ubio se. Ona bila samo Finarfinova cerka u koju se zagledao Fejnor, a kasnije postaje sve mocnija - posebno kasnije sa prstenom.

 

Jeste rastegnuto ali ekranizacija bi mogla da funkcionise posto valari i vilenjaci koji su tu glavni karakteri ne stare, pa su vremenske distance manje bitne. Numenor je vec malo tezi jer tu imamo nekih 20 kraljeva do Ar Farazona. Slicno je i sa Arnorom i uopste drugim dobom.

Edited by Anduril
Link to comment
  • 1 year later...

Objavljena je mapa Srednje Zemlje u periodu u kojem će se odigravati serija. Obzirom da se oblast današnjeg Rohana naziva Calenardhon, sasvim je jasno da se serija odvija pre 2510 TR, kada su Eorlinzi dojahali do Kelebranta i pomogli Gondoru u bici protiv Balkota. Drugim rečima, sasvim je jasno da se serija neće vrteti oko Aragorna (koji je rođen 400 godina kasnije), a mnogi spekulišu da će ići unazad čak do kraja Drugog razdoblja, premda ja mislim da ipak neće (u Erjadoru više nema šume, a bio je prašuma za vreme Numenora). Druga stvar je da mapa ide mnogo dalje na istok od dosadašnjih, sve do Orocarni-ja, pa je moguće da će deo radnje da se odigrava u Rhun-u. Uostalom, da ne pričam mnogo:

 

 

Link to comment

Izašla nova mapa, ali nema ništa epohalno, samo je dodato par lokacija koje su dobro poznate (Harlindon, Forlindon, Minhiriath, itd.). Dve, uslovno rečeno, neobičnosti su korišćenje naziva Laurelindorenan umesto Lothlorien, i posebno označavanje Ras Morthil-a na Andrastu iz nekog razloga.

 

Sledeća mapa se očekuje 6. marta, obzirom da objave idu u skladu sa brojem prstenova - druga je bila tri dana posle prve, treća pet dana posle druge, a ova sedam dana posle treće. Sledeća je, dakle, za devet dana.

Link to comment
  • 2 weeks later...

OK, izašla je najnovija mapa, i na njoj imamo Minas Anor i Minas Ithil, umesto Minas Tiritha i Minas Morgula. Dakle (osim ako Amazon debelo ne troluje), serija će se odvijati pre 2002 TR, kada su Nazguli osvojili i preimenovali  Minas Ithil, dakle barem 1000 godina pre događanja iz knjiga. Prema objavama na Twitteru, ja bih rekao da stvari ipak idu ka tome da ćemo pratiti kovanje Prstenova moći, sa sve Sauronom, Kelebrimborom, Izildurom i Gil-galadom.

 

Moguće je da će nova mapa već koliko sutra, ako ostane na snazi dosadašnje usaglašavanje broja prstenova i dana između dve objave (današnja objava je One Ring for the Dark Lord...). Stay tuned.

Edited by Ayatollah
Link to comment
29 minutes ago, Ayatollah said:

OK, izašla je najnovija mapa, i na njoj imamo Minas Anor i Minas Ithil, umesto Minas Tiritha i Minas Morgula. Dakle (osim ako Amazon debelo ne troluje), serija će se odvijati pre 2002 TR, kada su Nazguli osvojili i preimenovali  Minas Ithil, dakle barem 1000 godina pre događanja iz knjiga. Prema objavama na Twitteru, ja bih rekao da stvari ipak idu ka tome da ćemo pratiti kovanje Prstenova moći, sa sve Sauronom, Kelebrimborom, Izildurom i Gil-galadom.

 

Ovo bi bilo sjajno. Poslednji Savez, veličanstvene bitke, Sauron u full-modu, Numenor...ihaaa

Link to comment

Najjače su mi ove mape sveta gde je ucrtana svaka bara i rečica Erjadora, ali zato je čitava donja polovina kontinenta prazna kao pustinja, samo sa natpisom "Harad". Kao da ih nešto sprečava da docrtaju svoje, TV-only verzije.

 

Još se sećam drugog LOTR filma kad Faramir i njegovi pajtaši vade mapu da isplaniraju povratak kući, od Ozgilijata do Minas Tirita, a ono ista Tolkinova mapa sveta :D Pa bude, "Dakle kao što vidimo, orci su istočno, evo ga Minas Morgul čiju nezavisnost nikad nećemo priznati... a naši su zapadno, evo ovde je Minas Tirit... mi se nalazimo negde između, u ruševinama Ozgilijata."

 

No shit, Sherlockmir? Dobro je da ste imali mapu, inače ko zna gde biste odlutali.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

Nikad nisam razumeo appeal svih tih fantasy mapa i detalja. 

Како то човек да ти онда објасни?

Link to comment
7 hours ago, Weenie Pooh said:

Najjače su mi ove mape sveta gde je ucrtana svaka bara i rečica Erjadora, ali zato je čitava donja polovina kontinenta prazna kao pustinja, samo sa natpisom "Harad". Kao da ih nešto sprečava da docrtaju svoje, TV-only verzije.

 

Još se sećam drugog LOTR filma kad Faramir i njegovi pajtaši vade mapu da isplaniraju povratak kući, od Ozgilijata do Minas Tirita, a ono ista Tolkinova mapa sveta :D Pa bude, "Dakle kao što vidimo, orci su istočno, evo ga Minas Morgul čiju nezavisnost nikad nećemo priznati... a naši su zapadno, evo ovde je Minas Tirit... mi se nalazimo negde između, u ruševinama Ozgilijata."

 

No shit, Sherlockmir? Dobro je da ste imali mapu, inače ko zna gde biste odlutali.

Ruku na srce,  ovo je jedna detaljnijih mapa Srednjeg sveta što se tiče Runa, Khanda i Harada da ja znam. Prvi put da vidim da je bilo gde jasno ucrtan Orocarni, kao i da su date makar neke naznake topografije Runa, Khanda i Harada, kao što je to učinjeno na ovoj mapi - u većini slučajeva ih ostave potpuno blanko, ili to bude neko potpuno sumanuto izmaštavanje, kao na MERP mapama. Karen Wynn Fonstad jeste crtala mape Srednjeg sveta u Drugom razdoblju (videti ispod), ali i kod nje stoji napomena da je to rađeno bez nekih naročitih smernica, tj. da su jug i istok sveta crtani prilično proizvoljno.

 

Ono što mene sada posebno zanima je da li će se Amazonova mapa ubuduće smatrati kanonskom, jer ide dalje na istok od dosadašnjih kanonskih mapa, a recimo razlikuje se podosta od KWF mapa (koje su bile neki nezvanični standard) u vezi Orocarnija.

 

Btw, što se Harada tiče, on bi i trebao da je manje-više pustinja, barem Bliski Harad, tako da i nije neka strašna greška ostaviti ga praznim. A za Faramira u filmu si u pravu, smejao sam se kada sam video tu scenu prvi put - kao da je Kosmajski partizanski odred razvio mapu Evrope da bi video kako taktički stoji protiv lokalnih četnika...

 

РезÑлÑÐ°Ñ Ñлика за karen wynn fonstad

Link to comment

Што се мене тиче, канонски је оно што је нацртао и написао Толкин и приредио Толкин јр. Остало је комерцијално. Толкин је испричао причу, ови ваљају мерчендајз. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...