Jump to content
IGNORED

Senke nad Balkanom


mustang

Recommended Posts



 
E sad moram da gledam, pa da napljujem.


Ajooj, a je l moras bas?
[emoji23][emoji23]

Ja nasla na kioscima obe i zbindžovala prvu, sad gledam drugu...ne smetaju mi toliko "krađe" iz Peaky Blindersa, Babylon Berlina i Snatcha, koliko neubedljiva gluma pojedinih i to psovanje. Plus opalim te golim i odjebi...tako se govorilo tridesetih? Kad je Jatagan mala imam isti transfer blama kao onomad u Boju na Kosovu kad Neda Arneric glumi prodavacicu na pijaci.
Što neko reče strašno koliko nove generacije numeju da glume...
E da, ona scena kad Bjela jaše konja ne znam šta je trebalo da predstavlja, ja rekoh sad kad se da u neki galop kao slobodni duh-divljina-snaga-bjela-muškarčina..kad ono trt.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk


Da, da, opalim te golim jos u S01E01 secam se reakcija tada...aaaaaj ajj

Ali ajd, prodje i to nekako.
Link to comment

Tih psovki je puna prva sezona, neke od glavnih replika (u dijalozima koji su na nivou Nik Rajdera) su bile "Šta me boli kurac", itd. S obzirom da je to prošlo jako dobro, nema razloga za menjanje. Možda će se naći neka dokona duša da prebroji psovke, čisto da znamo da li ih u novoj sezoni ima više ili manje...mada ne verujem da ih ima manje.

Link to comment

To sa psovanjem je normalno bar 30 godina unazad. Ja se korigujem u nekom sirem drustvu, odnosno svakodnevnim situacijama, no sa par drugara koje znam dugo, to mu dodje kao neki standard. Da li je to tada bilo uobicajeno vec ne bih znao. Nikada nisam pitao pokojnu tetku da li se pricalo "krastavcic mu njegov" ili ovako kako govore u seriji, u periodu izmedju WWI i WWII.

Edited by Miljenko
Link to comment

Trebalo bi da se istorijski istrazi i napise rad o poreklu psovanja u Srba i psovke istih. Bilo bi tu dosta materijala :) Meni licno nije smetala kolicina a jos manje istorijska utemeljenost istih. Ipak je prica vezana za Jatagan malu, najnizi sloj stanovnistva a dobro se zna da "psuje ko kocijas". Svi elementi psovki koje ste pomenuli pojedinacno ili u kompletu se javljaju u Crvenom banu, 100 godina pre toga (mogu samo da zamislim sta sve VSK nije upisao) te kapiram da je do perioda izmedju 2 rata i psovka evoluirala. Na stranu sve to, mislim da Bjela and Co. dobro znaju da su psovke u svakoj seriji/filmu deo "komedije" koja daje narodu priliku da se "nasmeje" te tako podigne rejting serije te eto...

Link to comment

Srbi izuzetno mnogo psuju u odnosu na druge narode, u nasem jeziku to je zamena za intonaciju koja je dosta ravna i jednolicna u odnosu na druge jezike pa nam je potreban neki drugi nacin izrazavanja emocije. Nije problem sto ima mnogo psovki u nasim filmovima, mozda treba da ih ima i vise jer je to realnost. Ali ne valja kad likovi ne zvuce uverljivo.

Link to comment

Eto, umesto serija da edukuje mlade narastaje u zemlji, uci ih lepim ponasanjem i manirima, Bjela ih kvari prostaklukom. I dobro je sto serija vise ne ide na nacionalnoj televiziji..

Link to comment
22 hours ago, Meazza said:

 

"Odjebi" je sa 99-procentnom sigurnoscu kalk od "fuck off", ne verujem da je starijeg datuma od sedamdesetih ili sezdesetih.

 

Ne verujem da smo jebanje/jebi prevodili od bilo kojih stranaca, narocito ne od Engleza. Ko sto rekoh, jos je Vuk Stefanovic pomenuo u onoj knjizici pesama vise puta jebi, jebanje, kecanje i druge slicne te kapiram da bi odjebi bila varijanta odi/idi jebi odnosno idi radi nesto korisno ili mani me. ;)

Link to comment

Odgledao sam celu sezonu i...
Pa jbga, gledljivo jeste, ali su mane, čini mi se sad malo izraženije...

Od konceptualnih do čisto "tehničkih"...
Izgleda mi da je bilo previše žurbe i brzanja...

Glumci...
Mnogo ih je prodefilovalo, par njih je baš onako "potrošeno"...
Kičić, taman kad pomisliš, "ok to je to on glumi to govno i to je to..." kad ono krk podseti te da je Kičić...

Jezda koliko god nekog nervirao, daje tačno što treba...
Diklić rutinski, Brstina rutinski, Ninković i Trivalić takođe
Vodeći duo meni i nije toliko loš...
Bogdan, mislim da je mogao više e sad ye stvari nisu do njega samo...

Ovog mladog inspektora prvi put vidim...

Bergam je loša, ona druga se iskazala u scenama[emoji769], Stoiljković je dobra..

I da meni je zadnja epizoda nešto zbrkana i montažerski, neki kadrovi baš "nalepljeni".

BTW, videsmo li gosta iz Francuske?
On je valjda trebao da bude na "dizanju u vazduh" na Avali...





... Shiit has hit the fan...

Link to comment
Trebalo bi da se istorijski istrazi i napise rad o poreklu psovanja u Srba i psovke istih. Bilo bi tu dosta materijala [emoji4] Meni licno nije smetala kolicina a jos manje istorijska utemeljenost istih. Ipak je prica vezana za Jatagan malu, najnizi sloj stanovnistva a dobro se zna da "psuje ko kocijas". Svi elementi psovki koje ste pomenuli pojedinacno ili u kompletu se javljaju u Crvenom banu, 100 godina pre toga (mogu samo da zamislim sta sve VSK nije upisao) te kapiram da je do perioda izmedju 2 rata i psovka evoluirala. Na stranu sve to, mislim da Bjela and Co. dobro znaju da su psovke u svakoj seriji/filmu deo "komedije" koja daje narodu priliku da se "nasmeje" te tako podigne rejting serije te eto...
Ma ne smeta meni psovanje, samo mi je bzvz da savremene psovke stavljaju u epohu. Baš "opalim te golim" 20 i neke..važi
U poslednje vrhunac komike što se neko napsuje i to je kao wow
I "Drino, jebem ti..." je psovka i to nedovršena, pa je savršeno dočarala.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment
41 minutes ago, Zlurad said:

 

Ne verujem da smo jebanje/jebi prevodili od bilo kojih stranaca, narocito ne od Engleza. Ko sto rekoh, jos je Vuk Stefanovic pomenuo u onoj knjizici pesama vise puta jebi, jebanje, kecanje i druge slicne te kapiram da bi odjebi bila varijanta odi/idi jebi odnosno idi radi nesto korisno ili mani me. ;)

 

Ja mislim da jesmo. Npr. "Mrzim ovaj jebeni posao" je novijeg datuma pod uticajem engleskog. 

Link to comment
55 minutes ago, Zlurad said:

 

Ne verujem da smo jebanje/jebi prevodili od bilo kojih stranaca, narocito ne od Engleza. Ko sto rekoh, jos je Vuk Stefanovic pomenuo u onoj knjizici pesama vise puta jebi, jebanje, kecanje i druge slicne te kapiram da bi odjebi bila varijanta odi/idi jebi odnosno idi radi nesto korisno ili mani me. ;)

to koristimo još iz vremena dok smo govorili sanskrit, a posle kažu da srbi nisu narod najstariji :happy:

 

yabhati = jebati

Quote

This root word is listed in PaninianDhatupath as yabh maithune(यभ मैथुने), which when conjugated becomes yabhati meaning he,she,it(or any third person singular according to English grammar and first person singular according to Sanskrit grammar) fucks.

eto odakle nam taj izraz

Link to comment

Ma jasno, ima i onaj što kod teš' tešanovića objašnjava zašto kurac i pička, ali niko ni ne spori da se oduvek psovalo.
Što se tiče odjebi, sigurna sam da je to psovka relativno novijeg datuma. Odbij, kuš, čibe, čibu, marš, teraj se...mi nekako karakterističnije, ali dobro.

U šta pretvorismo temu [emoji3]

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...