Jump to content
IGNORED

letnje računanje vremena


kud u maglu Simoviću

  

97 members have voted

  1. 1. da li ste za ukidanje letnjeg računanja vremena?

    • da
      59
    • ne
      38


Recommended Posts

Japan nema DST. Rusija je skoro ukinula. U SAD neki okruzi ga ne sprovode. Ali za vaše kukanje o vremenu je najbolja Kina - prostire se na nekih 4-5 zona, a dekretom su uveli samo jednu za crlu zemlju.

Link to comment

Meni je zbilja depresivno da ustajem sa mrakom i da se vracam kuci sa posla sa mrakom, tako da sta god moze da se uradi da jedno od ta dva bude sa nekom svetloscu, ja sam za. //Ovde ne mislim na sever Finske, kom nema pomoci...

 

 

a negativne posledice svi osećamo tih dana. navodno 20% populacije pati od zdravstvenih problema zbog promene bioritma, tih dana je povećan broj saobraćajnih nezgoda, pad produktivnosti...

 

 

 

Koliko ljudi znas, a mozda si i medju njima, koji ne spavaju inace dovoljno, jer gledaju TV, citaju, pijance ili se seksaju do 02 ili 03 i ustaju u 07, dakle koji inace nemaju svoj optimalni broj sati spavanja? Evo imam primer u kuci, ume nocima da zaredja do 04 citajuci knjige, i onda konacno petog dana hoce dumre. Ali kada se menja sat, kuka. Dodje mi da ga izlupam tad. Hocu da kazem, da mnogo mnogo ljudi radi inace ne bas sjajne stvari za svoj bioritam pa onda to menjanje dvaput godisnje prosto ne potpada pod kataklizmu.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

normalno nisu svi ljudi podjednako osetljivi na promenu sata

 

 

Prema nekim istraživanjima tih sat vremena koliko kraće spavamo zaslužno je za osećaj neispavanosti, glavobolje, srčano opterećenje pa i veći broj saobraćajnih nesreća jer je zbog neispavanosti koncentracija slabija. Naime, telo ima svoj ritam i naviknuto je da spava određeni broj sati, budi se u određeno vreme itd. Ako mu se to poremeti, ono to doživljava kao stres. Potrebno je nekoliko dana da se navikne na novi ritam.

Broj ljudi koji zbog srčanog udara završe u Hitnoj pomoći povećan je za oko 25 odsto u danima nakon pomeranja sata na letnje računanje vremena, a većinom se radi o ženskim pacijentima, zaključili su inostrani stručnjaci. Oni koji znaju da pate od srčanih problema trebalo bi tih dana posebno da pripaze šta piju i jedu i smanje telesnu aktivnost, odnosno izbegavaju napore.

Pre dve godine Vladimir Putin je odlučio da kazaljke zauvek ostanu na zimskom računanju vremena. Objasnio je kako promena sata dva puta u godini štetno utiče na bioritam ljudi, ali i krava.

 

- ali ako već postoje studije da se značajno povećava broj saobraćajki i srčki u nedelji koja sledi nakon pomeranja kazaljki onda to treba i ukinuti

Link to comment

Moj kolega na poslu zastupa stav da su Srbija i Makedonija u pogrešnoj vremenskoj zoni zbog SFRJ, da bi nam više odgovaralo da smo u istočnoevropskoj zoni kao Grčka i Bugarska.

 

europe-time-zone-map.gif

 

Njegov argument ide otprilike ovako:

 

"Beograd, odnosno Srbija je na samoj granici između +1 i +2. Sad je situacija takva da leti počinje da sviće negde malo posle 4 ujutru, a Sunce izlazi pre 5 ujutru. A zimi pada mrak već od 16:30. Kada bi bili vremenska zona +2 kao Grčka, leti bi počelo da sviće malo posle 5 ujutru, a Sunce bi izlazilo malo pre 6 ujutru, a mrak bi padao oko 21:30.U Francuskoj je leti oko 22 dan.A u Španiji ide i do 23h leti.E, sad Evropski parlament je podneo inicijativu da se ukine letnje računanje vremena. Pa to onda znači da bi mi sa sadašnjom vremenskoj zoni imali leto u kome počinje da sviće u 3 ujutru.A leti mrak da pada oko 19:30 što je suludo.A njih boli K, oni su dosta zapadnije od nas.Po ovome, Španija i Francuska pripadaju GMT/UTC, ali su političkom odlukom prešli u +1 zonu."

Edited by slow
Link to comment

 

 

 U pojedinim EU zemljama, kao što su Nemačka, Belgija, Francuska, Finska, Švedska, Slovačka, Češka i Holandija, pokrenute su kampanje i peticije koje se zalažu isključivo za letnje vreme, te nikoga ne bi čudilo ako u novembru Evropski parlament izglasa tu rezoluciju.                                    Ono što je zanimljivo jeste da bi, u tom slučaju, tokom cele godine vladala satnica koja „nije prirodna“, već konstruisana pre skoro jednog veka. Razlozi za to su prvenstveno ekonomski, s obzirom na to da ljudi češće ostaju napolju, posećuju kafiće i više troše ako noć stiže kasnije.

Koliko vidim zalažu se za trajno letnje vreme što nam odgovara,kad  bi se vratili na trajno zimsko (pravo)vreme,mislim da bi bili primorani da menjamo vremensku zonu.Jer u tom slučaju leti bi svitalo  u 3 a u Kladovu,Negotinu i Pirotu i pre 3 sata  :wacko:

 

Zato ćemo zimi imati problema, mrak će nekim danima   trajati do 8:20, što će značiti da i one firme i ustanove koje nisu prešle na evropsko radno vreme,nemaju izbora osim da se usklade.

Link to comment

Ko utiče na odluku o izboru vremenske zone i promeni vremena?

Ako je neko rodjen po letnjem vremenu u 00:45, jel mu onda ukidanje letnjeg vremena menja datum rodjenja?

Edited by Sara
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...