Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

13 hours ago, Mindaugas Žukauskas said:

 Kad gledam te stare utakmice, imam osećaj da igrač drži loptu 20 sekundi bez da ga iko napada. 

 

Mislis na ovako nesto:

 

ClearcutGraciousAfricanaugurbuzzard-size

 

Sve zavisi od utakmice koju gledas. "Stare utakmice" znaci i 1958 i 1986 i 2006, ne mozes sve da obuhvatis time. Imas utakmice visokog tempa i niskog tempa, i pre i danas. Ako gledas Milanski derbi u zadnjih 5 godina uglavnom ces videti igrace kako se vuku po terenu.

 

 

 

Link to comment
13 hours ago, Delija67 said:

Ono sto se zanemaruje u ovom razgovoru je razlika u pravilima igre. Da neki tim od pre 50 godina dovedes u ovo vreme ovi danasnji bi ih pretrcali, a kompletna defanzivna linija bi do 15. minuta izasla iz igre zbog crvenih kartona. Da neki danasnji tim bacis 50 godina unazad oni tamo bi ih prebili i ostali bi bez igraca zbog povreda.

 

 

Sve izgleda sporije ako se igra po losem terenu. Brzi igraci od pre 50 godina bili bi jos brzi sa boljom opremom i po superiornim terenima. Ako im das nekoliko meseci treninga i suplemente koje ovi imaju, dobili bi i potrebnu kondiciju. Kacio sam vec, Dzesi Ovens bi bio samo jedan korak iza Useina Bolta da je trcao po istoj podlozi. Lopte su kudikamo brze sada.

 

A promene u pravilima su dovela do promena u taktici. Sva dodavanja napadacima kad je napadac u liniji sa odbrambenim su osamdesetih bila ofsajd. Nekad je bilo razumno  igrati covek na coveka sa tako striktnim pravilom ofsajda i lezernim kriterijumima faula (da ne govorimo o vremenu kad nije bilo ni kartona). Kad je promenjeno pravilo taktike su se prilagodile i to se desava uvek.

 

Edited by Meazza
Link to comment

Ti uzimaš ekstreme za primer, ja govorim uopšteno. Naravno da je moguće i u današnjem fudbalu naći situaciju kad se odbrana zablesavila i ostavila nekog majstora samog na nekoliko sekundi. A i logično mi je da se stavlja flaster na Maradonu, kao jednog od top3 ikad. Ono o čemu ja pričam je da u današnjem fudbalu čak ni štoperi nemaju puno vremena za razmišljanje, jer timovi igraju jak gegenpresing po celom terenu, a kamoli neki Maradona. Pričam o ozbiljnoj ligi kao što je PL. Ne kažem da sam gledao više "starih" utakmica od tebe, ali iz onog uzorka što sam gledao, jako retko se igrao full court presing, i igrač sa loptom je najčešće imao masu vremena i prostora. Pričam o 70im i 80im, a cenim da je ranije bilo još i gore tj. sporije.

Link to comment

Razmisli malo o ovome - jel bi imalo smisla danas igrati full court presing ako odbrambeni sme da doda golmanu u ruke u bilo kom trenutku ili bi to bilo cisto tracenje energije?

  • +1 1
Link to comment

 

36 minutes ago, Mindaugas Žukauskas said:

Naravno da je moguće i u današnjem fudbalu naći situaciju kad se odbrana zablesavila i ostavila nekog majstora samog na nekoliko sekundi. A i logično mi je da se stavlja flaster na Maradonu, kao jednog od top3 ikad. Ono o čemu ja pričam je da u današnjem fudbalu čak ni štoperi nemaju puno vremena za razmišljanje, jer timovi igraju jak gegenpresing po celom terenu, a kamoli neki Maradona. Pričam o ozbiljnoj ligi kao što je PL. 

 

Time sto pricas o EPL vec si uzeo ekstreman primer, to je jedina preostala kompetitivna liga u top 5 Evrope. EPL nije "danasnji fudbal" nego presedan. Treba da gledas malo Italiju i njihov gegenpresing i na sta lice prosecne utakmice nekih drugih liga. 

 

Druga stvar, prisustvo presinga ne znaci brzi fudbal. Utakmica visokog tempa je ona gde se lopta krece brzo s jednog na drugi kraj terena. Takvih utakmica u proseku ima vise tamo gde se igra otvorenije.

 

Najbolji pokazatelj za poredjenje su takmicenja nacionalnih timova jer je tu situacija uvek uporediva kroz decenije.

 

 

Link to comment

Dalje, sta cemo s tim sto nekad nisu postojale izmene? 1970 si imao pravo na samo jednu izmenu. Jel bi mogao da igras gegenpresing sa samo jednom izmenom ili bez izmena? Tri izmene su dozvoljene tek 1995.

 

 

Link to comment

Jbg, ti zapeo za Italijane, a ja za Engleze :D. Mada, eto možemo uzeti i Bundes i Primeru kao moderne lige, gde ima dosta ovih elemenata o kojima pričam. Recimo Nagelsman fura prilično inovativan fudbal.

 

Ovo si u pravu, zaboravio sam da se nekad vraćalo golmanu u ruke, to je bitan faktor. Šta je po tebi razlog što fudbal nazaduje vremenom, pošto čini mi se da zastupaš taj stav? 

 

I btw, ne bih ja uzimao utakmice nacionalnih selekcija kao bilo kakav reper kroz istoriju. Ja uvek te utakmice gledam jer mi je interesantno da vidim neke igrače zajedno u timu, a manje zbog kvaliteta igre. Mislim da je finalni proizvod u vidu fudbala koji servira neka ligaška ekipa u sezoni od 38 kola, gde su igrači zajedno maltene cele godine, mnogo reprezentativniji uzorak od onog fudbala kad se nakratko okupi grupa igrača i za 10 dana odigra par utakmica. Nema tu uigranosti.

Link to comment

sadasnji prosecan igrac je em brzi em jaci em takticki mnogo potkovaniji nego od prosecnog igraca od pre deset, petnaest godina, da ne idemo jos dalje u istoriju.

 

vecina ekipnih sportova sa loptom je mnogo napredovalo van terena da bi igraci na terenu bili najbolja izvedljiva moguca verzija. mentalitet isto ima veliku ulogu. igraci tipa nasrija, ben arfe, balotelija ili morisona kao vecitih talenata sada ne uspevaju a ranije bi imali mesta jer bi se sa manjom paznjom obracali paznju na ponasanje van terena i slicno. imamo c. ronalda koji je bolesno posvecen fudalu kao sto su bili npr jordan ili kobe u kosarci i to mu se dobrano isplacuje da nadoknadi manjak talenta u odnosu na npr messija, ronaldinha, ronalda. medicina i nutricionizam isto ne treba zaboraviti.

kosarka je najbolji primer toga. streberi su preuzeli nba ligu i ono sto se igralo pre samo pet, sest godina je totalno drugacije, da ne kazem pogresno u odnosu na ono sto se sada igra.

 

prosecan fudbaler ce uvek biti bolji sada nego tada™. kao sto ce prosecan fudbaler za 30 godina biti bolji nego ovaj danas.

Link to comment
15 minutes ago, Mindaugas Žukauskas said:

Jbg, ti zapeo za Italijane, a ja za Engleze :D. Mada, eto možemo uzeti i Bundes i Primeru kao moderne lige, gde ima dosta ovih elemenata o kojima pričam. Recimo Nagelsman fura prilično inovativan fudbal.

 

Ovo si u pravu, zaboravio sam da se nekad vraćalo golmanu u ruke, to je bitan faktor. Šta je po tebi razlog što fudbal nazaduje vremenom, pošto čini mi se da zastupaš taj stav? 

 

I btw, ne bih ja uzimao utakmice nacionalnih selekcija kao bilo kakav reper kroz istoriju. Ja uvek te utakmice gledam jer mi je interesantno da vidim neke igrače zajedno u timu, a manje zbog kvaliteta igre. Mislim da je finalni proizvod u vidu fudbala koji servira neka ligaška ekipa u sezoni od 38 kola, gde su igrači zajedno maltene cele godine, mnogo reprezentativniji uzorak od onog fudbala kad se nakratko okupi grupa igrača i za 10 dana odigra par utakmica. Nema tu uigranosti.

 

Kao prvo, bold: ne zastupam nista slicno. Moj stav je: fudbal se neprestano menja. Menjaju se uslovi i pravila, sto dovodi do promene strategija igre. Uslovi i pravila mogu da napreduju i nazaduju, recimo uvodjenje zutih i crvenih kartona je pozitivna promena, a tendencija da se nagradjuju dajveri je negativna tendencija. Ono sto se nikad ne menja su osnovni elementi fudbalske igre i osobine koje razlikuju dobrog, prosecnog, loseg i vanserijskog fudbalera. 

 

Bojim se da moramo uzeti nacionalne selekcije kroz istoriju jer su one jedine uporedive. Fudbal je globalni sport sa raznolikom istorijom i tektonskim promenama u funkcionisanju klubova i svih klupskih takmicenja koje znamo. Nacionalne lige pre pada Berlinskog zida i nakon toga nisu uporedive. Liga sampiona pre Bosmana i nakon njega nije uporediva. Serie A pre kalcopolija i posle njega nije uporediva. Juznoamericki fudbal pre masovnog egzodusa u Evropu i posle njega je kao nebo i zemlja. Jedino sto jeste uporedivo su nacionalne selekcije: bile one reprezentativne ili ne, to je jedina konstanta koju imas.

 

 

Link to comment
1 minute ago, 189- said:

sadasnji prosecan igrac je em brzi em jaci em takticki mnogo potkovaniji nego od prosecnog igraca od pre deset, petnaest godina, da ne idemo jos dalje u istoriju.

 

Pitanje je: koliko? Koliko brzi, koliko jaci? 

 

 

 

Odgledaj ovo. Atletske performanse u sportu uzrokuju uglavnom dva faktora:

1) tehnologija (bolja oprema i tereni)

2) favorizovanje "cudnih tela" - selekcija gde se favorizuju odredjeni tipovi tela za odredjene sportove (to sa fudbalom nema veze; u njemu su zastupljeni najrazlicitiji tipovi tela, to je "najdemokratskiji" sport)

 

Kad se oduzmu ova dva faktora, pitanje je koliko mozemo otpisati na napredni trening i suplemente. Pitanje je kad se doslo do tacke posle kojeg trening ne pravi toliku razliku. Osamdesetih? Devedesetih? Sezdesetih? 

 

 

A cak i ako prihvatimo tvoju tezu. Koliko vremena dajes vrhunskom sportisti kojeg si teleportovao iz sedamdesetih da ima pristup modernom treningu i modernoj hemiji da moze da se takmici sa modernim sportistom? Par meseci, malo vise? Jer inace poredjenje nije pravedno; moras da ih poredis u istim uslovima, zar ne?

Link to comment
15 minutes ago, 189- said:

 igraci tipa nasrija, ben arfe, balotelija ili morisona kao vecitih talenata sada ne uspevaju a ranije bi imali mesta jer bi se sa manjom paznjom obracali paznju na ponasanje van terena i slicno.

 

I sta s tim? Ranije nije bilo talenata koji ne ispune potencijal nego je igrao svako ko je umeo lopte? (Pod uslovom da si uopste u pravu, jer ja bih pre rekao da je Baloteli pre svega zbog lose igre izgubio mesto u Liverpulu, kasnije i u drugim timovima.)

 

Siguran sam da mozemo naci masu primera iz bilo koje dekade koji se uklapaju u ovaj opis.

 

Devedesetih i pocetkom 2000-tih mnogi majstori fudbala nisu mogli da igraju kod trenerskih buzdovana jer se "nisu uklapali u taktiku". Badjo, Rikelme, Piksi i mnoge druge desetke bi danas igrali za ovih nekoliko supertimova, ne bi zavrsavali u Bresi, Viljarealu i Japanu. 

 

Danas igrac ima neuporedivo vecu moc, vise se pita, a trener mnogo manju. Pogotovo skupo placen igrac, kao recimo Pogba, koji se cak ni ne zalaze na terenu, a drze ga kao malo vode na dlanu i uvek ce pre stati na njegovu stranu kad mora da se bira izmedju njega ili trenera. To nekad nije prolazilo.

Link to comment

Meni svakako zanimljiviji za gledanje je onaj pre 2000. godine, vise kreativnosti, slobode u igri, ujednaceniji timovi. Ovaj danasnji je kao neki sablonski rukomet bez driblinga.

 

 

 

 

Link to comment

Ogromne pare su ušle u fudbal, a ni društvene mreže ne pomažu. Jedna greškica se analizira do besvesti po forumima, i igrači su postali preoprezni i robotizovani. Nekad je fudbal više bio igra, a sad je posao.

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...