Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Slusam ih jutros na radiju, kakvo opste jedenje govana, kakvi lomovi mozga, kakva kosmicka nebitnost. Retorika takva, da je cujes u filmu, da pomislis, ajde mogli su malo da se potrude neku novu recenicu da ubace. Bukvalno ko A.I. da im je svima pisao govore. Svi ti pokreti (s jedne ili druge strane) koji zive od pujdanja lokalnih nacionalizama, kao da surfuju na savrsenom talasu ljudske gluposti. Uhvatilo talas, vozi i ne staje.

Link to comment
53 minutes ago, chandra said:

Slusam ih jutros na radiju, kakvo opste jedenje govana, kakvi lomovi mozga, kakva kosmicka nebitnost. Retorika takva, da je cujes u filmu, da pomislis, ajde mogli su malo da se potrude neku novu recenicu da ubace. Bukvalno ko A.I. da im je svima pisao govore. Svi ti pokreti (s jedne ili druge strane) koji zive od pujdanja lokalnih nacionalizama, kao da surfuju na savrsenom talasu ljudske gluposti. Uhvatilo talas, vozi i ne staje.

Juce sa skvo uz kaficu komentarisemo isto, kakva arogantna i nesposobna bagra vrslja na poltickoj sceni Spanije je za neverovati. Od prvog do poslednjeg, bez izuzetka, sljam.

Link to comment
  • 2 months later...

Pobeda PP-a na izborima u Madridu i katastrofa Pabla Iglesiasa, koji je najavio da napusta politiku. Nadam se da je ovo kraj populizma, kako s leve, tako i sa desne strane.

Link to comment
38 minutes ago, Lancia said:

Pobeda PP-a na izborima u Madridu i katastrofa Pabla Iglesiasa, koji je najavio da napusta politiku. Nadam se da je ovo kraj populizma, kako s leve, tako i sa desne strane.

 

Stvarno se nadas? :)

 

C's su nestali, ti glasaci su se vratili uglavnom PP odakle su i dosli, nesto u Vox. Od pada PSOE je profitirao Mas Madrid, Podemos je tu gde je - Madrid inace nije njihova kuca. Nisam siguran zasto se govori o "katastrofi" Iglesiasa? U krajnjem ishodu levica dobila oko 400k manje od desnice u Madridu, to i nije neka vest.

 

S obzirom na to kako je vodjen Madrid tokom covida, meni se cini da je upravo najprimitivniji populizam nagradjen na ovim izborima. Plus sto ce ih sada umesto C's u koaliciji, jahati Vox u manjinskoj vladi.

 

1500px-OpinionPollingMadridRegionalElect

Link to comment

Sve te stranke iz ocaja, kako nastale, tako ce nestati - produkt su Pabla Iglesiasa i njegove pojave na politickoj sceni. Ne intersuju me toliko grafikoni, vec uzrok nastanka ekstrema i populizma.

Kad sam dosao na Kanare, to je bila tada destinacija nº1 za zivot u svetu, moje golo oko je najbolji grafikon, gde smo sada.

Edited by Lancia
Link to comment
56 minutes ago, Lancia said:

Sve te stranke iz ocaja, kako nastale, tako ce nestati - produkt su Pabla Iglesiasa i njegove pojave na politickoj sceni. Ne intersuju me toliko grafikoni, vec uzrok nastanka ekstrema i populizma.

Kad sam dosao na Kanare, to je bila tada destinacija nº1 za zivot u svetu, moje golo oko je najbolji grafikon, gde smo sada.

 

Mislis da su Podemos i poslednjih 8 godina unazadili drasticno Kanare? Na sta tacno mislis?  Odnos Kanara i centralne vlasti? Ekonomija? Turizam? Sta je faktor koji je tebi najvise uticao da vise nije destinacija 1 za zivot?

 

Ja tu ne vidim mnogo bilo kakve "politike" pored CC hobotnice, koja je pak slika i prilika svih drugih spanskih hobotnica i hobotnickih administracija. A "populizam" Podemosa jeste bio u velikoj meri odgovor na tu administraciju.

 

Digresija: Mene spanska administracija zapravo fascinira. Neverovatno je kakva homogena struktura je u pitanju. Bila je prica o onim fatbergs, nakupinama masti, govana i svakakvog otpada u londonskoj kanalizaciji koje dosegnu stotinu tona i velicinu autobusa. Tako i spanska admin. Sluzava masa na koju se samo lepi  sa svih strana. Par puta sam nesto pokusavao da izboksujem - logicno, stedi ogroman novac, ne krsi nijedan zakon (naprotiv!) - i onda krene vozanje u krug. Svaki novi sloj se ponasa kao linija odbrane i zivotom je spreman da brani one iza. Znas da si zabrazdio kad dobijes odgovor "Madrid". Jebiga, kad "Madrid" nesto kaze, onda tu valjda vise nema sta da pitas. U nekom nastupu ludila sam krenuo da busim dalje, pa ajde da zovemo Madrid, ajde da kontaktiramo ministra (kojeg igrom slucaja znamo iz druge ruke), e tu smo stigli do poslednjeg jezgra odbrane Agencia Tributaria (poresko). Odatle vise nema dalje. Njih ne mozes da zoves, s njima ne mozes da razgovaras, ne mozes da se ubedjujes. Kao da stojis pred crnom rupom sa svojim pet fascikli punih neke dokumentacije. Bukvalno shvatis zasto je Don Kihot ovde nastao. Ili o cemu Bunjujel prica u Diskretnom sarmu burzuazije. Nevidljiva sila ogranicava tvoj zivotni prostor. Ja sam negde iskreno ubedjen da je sve to moguce u tolikoj meri jer su spanci, bez obzira na religijska opredeljenja, odgojeni u tom svetu u kojem visa sila sve na kraju resava.

 

 

EDIT: CC je Kanarska Koalicija, lokalna mafija desnog centra ogrezla u korupciji i na vlasti skoro svuda poslednjih 20-30 godina. I kad odu s vlasti, brzo se vrate kroz razna preletanja.

Edited by chandra
Link to comment
2 minutes ago, Lancia said:

Komsija, odgovoricu popodne, moram hitati van sad :)

 

Samo polako. Ja ne znam koliko cu imati vremena do petka za forum. Ako se ucutim, da znas -

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

 

Mislis da su Podemos i poslednjih 8 godina unazadili drasticno Kanare? Na sta tacno mislis?  Odnos Kanara i centralne vlasti? Ekonomija? Turizam? Sta je faktor koji je tebi najvise uticao da vise nije destinacija 1 za zivot?

 

Ja tu ne vidim mnogo bilo kakve "politike" pored CC hobotnice, koja je pak slika i prilika svih drugih spanskih hobotnica i hobotnickih administracija. A "populizam" Podemosa jeste bio u velikoj meri odgovor na tu administraciju.

 

Digresija: Mene spanska administracija zapravo fascinira. Neverovatno je kakva homogena struktura je u pitanju. Bila je prica o onim fatbergs, nakupinama masti, govana i svakakvog otpada u londonskoj kanalizaciji koje dosegnu stotinu tona i velicinu autobusa. Tako i spanska admin. Sluzava masa na koju se samo lepi  sa svih strana. Par puta sam nesto pokusavao da izboksujem - logicno, stedi ogroman novac, ne krsi nijedan zakon (naprotiv!) - i onda krene vozanje u krug. Svaki novi sloj se ponasa kao linija odbrane i zivotom je spreman da brani one iza. Znas da si zabrazdio kad dobijes odgovor "Madrid". Jebiga, kad "Madrid" nesto kaze, onda tu valjda vise nema sta da pitas. U nekom nastupu ludila sam krenuo da busim dalje, pa ajde da zovemo Madrid, ajde da kontaktiramo ministra (kojeg igrom slucaja znamo iz druge ruke), e tu smo stigli do poslednjeg jezgra odbrane Agencia Tributaria (poresko). Odatle vise nema dalje. Njih ne mozes da zoves, s njima ne mozes da razgovaras, ne mozes da se ubedjujes. Kao da stojis pred crnom rupom sa svojim pet fascikli punih neke dokumentacije. Bukvalno shvatis zasto je Don Kihot ovde nastao. Ili o cemu Bunjujel prica u Diskretnom sarmu burzuazije. Nevidljiva sila ogranicava tvoj zivotni prostor. Ja sam negde iskreno ubedjen da je sve to moguce u tolikoj meri jer su spanci, bez obzira na religijska opredeljenja, odgojeni u tom svetu u kojem visa sila sve na kraju resava.

 

 

EDIT: CC je Kanarska Koalicija, lokalna mafija desnog centra ogrezla u korupciji i na vlasti skoro svuda poslednjih 20-30 godina. I kad odu s vlasti, brzo se vrate kroz razna preletanja.

Msilim da i ti i ja pricamo o istoj stvari - Spanija ima duplo manje stanovnika od Nemacke i cetiri puta veci administrativni aparat. Niko osim VOX-a :isuse: ni ne pomislja da se napravi neka reorganizacija i smanji broj parazita. Profesionalni politicar uglavnom bez radnog iskustva je san svakog Spanca, jer se uz redovne prinadleznosti i kojekakve diete redovno ulazi i u zacarani krug savetnika (famozni consejero sa po hiljadu i jednim dohotkom iz drzavnih jasli).

Nije problem bio ni tada u dvopartijskom sistemu a ni sada u ideoloskoj i socijalnoj podeli, vec u inertnosti sistema, samim tim nove stranke, C's, Podemos i VOX nisu nista novo ni donele svojim postojanjem, osim ispaljivanja parola i negacija, bez ijednog jedinog validnog resenja sa stanovista politike ili ekonomije. jedini dobitnici od postojanja Podemos su neradnici per se i mafija koja se organizovano bavi okupacijom tudjeg stambenog prostora. Ono sto se ne moze sporiti je oratorstvo Iglesiasa, kome je tesko izaci na crtu, jer su spanski politicari uglavnom ko i nasi, jeftini ispaljivaci parola a misljenje struke se uglavnom zaglavi na trecim stranam novina ili u beznacajnim TV emisijama. 

Sto se Kanara tice, hronoloski propast ide ovim redom:

- uvodjenja Euro valute

- preorijentacija na all inclusive turizam ili u prevodu secenje grane na kojoj sedis

- svetska ekonomska kriza

Postojanje CC, koja je toliko zaostala da jos uvek egzistira po rodovskom uredjenju, nije primarni uzrok sloma Kanara samo po sebi, vec neobrazovanost, nedostatk vizije i rigidnost prema svemu novom. To je generalno mali broj koji poseduje ogromno bogatstvo u svetskim razmerama okruzenih lokalnim poslusnicima. Ono sto je njihova protivteza su raspali PSOE i PP, koji ili su prebegli iz CC-a zbog lokalnih svadja ili su druga linija ispod po raspodeli bogatstva i uglavnom su ukljuceni u sve moguce i nemoguce korupcionaske afere. 

Nove stranke poput Podemos ili VOX-a, posto je C's vec verovatno politicki mrtva, nije kriva za ekonomski slom Kanara, ali i ne moze da donese nista novo, jer je jednostavo rec o (bar ovde kod mene) politickim, ekonomskim i socijalnim analfabetama, uglavnom pre toga nezaposlenim ljudima, koji su u jednom trenutku videli sansu da nesto namaknu i da se negde ucipe. Imaju taj obicaj sve stranke da obilaze radnje i poslovne prostore pre izbora, kad mi je upalo par njih, koje znam po dobru ovde poslednjih dvadeset i kusur godina, samo sam rekao, 'Coño, jel ti to mene zajebavas?' :D pitam sta mu je plan da urade posle izbora, kaze, uvescemo prvo turisticki vozic da kruzi mestom. a ne pada ti na pamet da prvo pocistis ulice, sredis kanalizacione otvore i jos hiljadu i jednu stvar pre turistickog vozica?¿

Da ne tupim dalje, mozemo ovo i natenane uz neko vince jednog lepog dana, za strukturalne promene i ukidanje all-inclusive sistema, ovde niko nije raspolozen a nije ni kvalifikovan da uradi, tebe kao naucnika, to i ne pogadja puno, zato uzivaj u lepoti Kanara, ostatak od nekih 90% ljudi, koji direktno zavise od turizma i svog rada ceka mucan period ili tutanj na neku bolju destinaciju.  

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Lancia said:

Kad sam dosao na Kanare, to je bila tada destinacija nº1 za zivot u svetu

Uvek sve upropastiš.

Edit: ne mrdaj sad, sedi di si.

Edited by Skyhighatrist
  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
On 5.5.2021. at 15:36, Lancia said:

Da ne tupim dalje, mozemo ovo i natenane uz neko vince jednog lepog dana, za strukturalne promene i ukidanje all-inclusive sistema, ovde niko nije raspolozen a nije ni kvalifikovan da uradi, tebe kao naucnika, to i ne pogadja puno, zato uzivaj u lepoti Kanara, ostatak od nekih 90% ljudi, koji direktno zavise od turizma i svog rada ceka mucan period ili tutanj na neku bolju destinaciju.  

 

Da, da, izgleda da se razumemo. Izvini, delovalo mi je kao da pises nesto drugo. Podemos jeste prdnuo u cabar, ali stvari su toliko duboko sjebane da ja stvarno ne znam vise kakva neocekivana sila bi trebalo iznenada da se pojavi i resi stvar. Postoji ta neka nasledjena inertnost i toliko duboka korupcija koja verovatno ide vekovima unazad.

 

Tih likova sto sam ih upoznao da su funkcioneri (funksionario je ovde bilo koji drzavni sluzbenik)... kakva galerija nesposobnih, lenjih, raspustenih karaktera.

 

Ma da, ovde je opasno promasena koncepcija turizma. A i populacija je zahvaljujuci turizmu previse porasla - ocajnicki je sad potrebno da proradi jos neka ekonomska grana, a za to je mrka kapa. Ovde kod mene je krenulo poslednjih godina sa raznim digitalnim profesijama, privlacenje nomada i otvaranje nekih centara, ali sve to je kikiriki.

 

Vazi, mozemo da bistrimo to uz vino jednog dana. Mi nesto planiramo da provedemo neku nedelju u tvom komsiluku ovog leta, na "osmom" otoku. Ali ako smo nesto naucili to je da ne treba mnogo planirati unapred.

Link to comment
  • 3 weeks later...
On 5.5.2021. at 5:09, Lancia said:

Pobeda PP-a na izborima u Madridu i katastrofa Pabla Iglesiasa, koji je najavio da napusta politiku. Nadam se da je ovo kraj populizma, kako s leve, tako i sa desne strane.

 

Ovo nisam video. :laugh:

Diaz Ayuso i kraj populizma. Pa ona je veci Trampara od Abascala. Jeziva je.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...