Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

3 hours ago, vememah said:

Tenerifima nikako nije pravilno, a ni to tvoje Tenerifeu.

 

Iz važećeg pravopisa:

 

 

 

Vazeci pravopis je onda jednako debilan jer pogresno pretpostavlja da je Tenerife mnozina, tj. da se odnosi na arhipelag, tj. vuce ekvivalneciju sa Azorima, Balearima ili - Kanarima kojima Tenerife pripada. Tenerife je jedno ostrvo i naziv mu je u jednini ("snezna planina"), pa u srpsko-hrvatskom jeziku nema boga po kojem u bilo kom obliku moze da bude Tenerifama. Menja se kao Santa Fe.

 

Inace ovde ti nasi sto padaju, uvek ko pocetak nekog vica. "Uhicena barka s pola tone koksa, a na njoj po pravilu Srbin, Hrvat, Bosanac i jos jedan (a taj jedan varira od Albanca do Urugvajca)."

Link to comment
50 minutes ago, chandra said:

 

... srpsko-hrvatskom jeziku ..

 

 

иди бегај, не знаш ти у српскохрватски, држ се шпањолског...:cool:

Link to comment
38 minutes ago, koksy said:

 

 

иди бегај, не знаш ти у српскохрватски, држ се шпањолског...:cool:

 

:) U pravu si! Ali i ja sam za menjanje Tenerifea po padezima. :P

Link to comment
  • 1 month later...

Podjeljena zemlja, nema sanse da se tako nesto dogodi i bilo bi pozeljno da se i ne desi (kada vidis kako je podjeljeno). Naravno, monarhija treba da se promjeni (reformise) posto je ocigledno vecina ne voli.

Link to comment
28 minutes ago, borris_ said:

Podjeljena zemlja, nema sanse da se tako nesto dogodi i bilo bi pozeljno da se i ne desi (kada vidis kako je podjeljeno). Naravno, monarhija treba da se promjeni (reformise) posto je ocigledno vecina ne voli.

 

Malo razmisljam na prvu loptu, ali mislim da je glavna prepreka ustav. Isti onaj ustav koji se koristi kao sveto slovo kada treba Kataloniji uskratiti pravo na referendum o nezavinosti. Logicno bi onda bilo pitanje, kako moze referendum o drzavnom uredjenju, a ne moze o nezavisnosti? Sa ovim u vezi, mislim da bi republika, oduzela zamah separatistickim tendencijama, makar na nekoliko decenija, a mozda i duze.

Link to comment

Mozda bi se raspala utoliko sto je, koliko ja vidim, pravno nemoguce da se proglasi republika, a da se ne dozvoli makar referendum o samostalnosti. Ali bi bez ikakve sumnje Kataloncima i Baskima republika bila manje antipaticna od kraljevine (u ovoj anketi je ubedljivo najveca podrska republici upravo u Kataloniji i Baskiji).

Link to comment
On 12.10.2020. at 15:14, Kampokei said:

Radjena je do sada najveca spanska anketa o drzavnom uredjenju. Pobedila republika. Ne zivim vise u Spaniji, niti imam drzavljanstvo, ali bih bas bio srecan da se to ostvari  Mada, sumnjam u dogledno vreme. Vise detalja:

 

https://ctxt.es/es/20201001/Politica/33726/referendum-reformas-encuesta-monarquia-constitucion-republica-monica-andrade.htm 

 

Takodje, samo sto ovaj trenutak nikako nije dobar za to. Bukvalno bi poguralo biracko telo od PP ka Voxu na duge staze, a to je poslednje sto nam treba.

 

A sve vise verujem da i ne bi bila neka epska steta da se Spanija u danasnjem obliku raspadne. U svakom slucaju, 40 godina posle diktatature, vreme je da se napravi korak napred. Drzava jednostavno ne fukncionise izgubljena u raljama svemoguce i preglomazne administracije. Ja bih bio srecniji da ostane zajedno, ali u nekom bitno drugacijem formatu.

 

Kako se zvao onaj Bunjuelov film gde pokusavaju da veceraju, ali ih visa sila stalno sprecava? Spanci imaju usadjen taj neki strah od vise sile valjda kroz vekove katolickog odgoja. Strah od boga je bukvalno prenet na strah od te nevidljive administracije "jer tako je rekao Madrid". A jebo mater mozes li ti tom Madridu nesto da kazes? Ono, okrenes broj, pozoves, posaljes mail, napises pismo... Ali bog nema telefona ko sto je Zoran Predin odavno otpevao.

Link to comment
  • 3 months later...

Na današnjim izborima 4 independističke liste u zbiru po projekciji koju emituju TVE i katalonska TVC uzele većinu, tj. imaju daleko više od 68 potrebnih poslanika od 135 mogućih.

 

Projekcija:

Junkerasov ERC: 36-38

Puđdemonov Junts: 30-33

CUP: 7

PdeCAT: 0-2

 

U zbiru minimalno: 73

U zbiru maskimalno: 80

Edited by vememah
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...