Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

2 minutes ago, pasha said:

Cs je koliko znam menjao svoje pozicije, tako da ne bi bilo cudno da i sada promene.

 

Je l' ce PSOE+Podemos+ERC  uopste imati vecinu?

Mislim da PSOE+Podemos nece ici vise od 166 mesta a za vecinu treba 176.

 

 

ERC: 13-14

Link to comment

Kombinacija sa podemos je mnogo komplikovana jer mora ukljuci i one koji se bore za neazvisnost regija poput Katalonije i Baskije koliko shvatam.

Zbog toga je pala prethodna socijalisticka vlada.

Ali moze psoe+podemos+cs. Mada mislim da ce ici na psoe+cs+par manjih regionalnih stranaka.

Los rezultat PP.

Link to comment

Rezultati po opstinama. Mrzi me da proveravam sad, ali neki Spanci na Tviteru vele da lagano podseca na liniju fronta 1936, heh. Btw, ja se obtadovao propasti Cs, a vrlo moguce zavrse u Vladi na kraju. 

IMG_20190429_012231.jpg

Link to comment

Cs koaliciju sa PSOE mogu da opravdaju time da tako sprečavaju koaliciju Sančeza sa Podemosom, baskijskim nacionalistima, i najvažnije, katalonskim separatistima. I time da se postave kao zaštitnici Španije koji stavljaju državni interes iznad svog.

 

PSOE može da opravda koaliciju isto željom da ne zavisi od nacionalista i separatista koji su i izazvali ove izbore, stabilnošću koju donosi dvopartijska koalicija i da kažu da ovime sprečavaju da se Cs približi Voxu kao što se PP već približio.

Link to comment

Problem te koalicije ce biti sukobi oko ekonomske politike. Cs su desnicari po tim pitanjima.

Cs se mislim protivi predlogu budzeta PSOE. PSOE trazi povecanje poreza da bi pokrili veca socijlna davanja nisam siguran da Cs to moze da progura jer oni traze rezanje poreza.

Sa druge strane PSOE ce imati problem oko novca i ako udje u koaliciju sa podemos i katalonskim i baskijskim strankama koje traze vecu nezavisnost od Madrida sto se tice novca. Zbog toga je pala prethodna vlada.

Link to comment

Ne verujem da bi socijalisti išli u koaliciju sa Cs. Jednostavno, za njih bi crvena linija trebalo da bude taj zajednički nastup Cs sa PP i Voxom na madridskom mitingu. Vox je kao dobro prošao, ali to više nije neočekivano. Ono što je najbitnije nije se ponovio scenario iz Andaluzije. Vox je svojom retorikom, koju je PP sa Kasadom dosta dobro pratio, dosta uticao da ljudi u većem broju izađu na izbore, od čega su profitirali socijalisti. Poziv Voxa na ukidanje autonomija i praktično napad na ustav iz 78. je za mnoge ljude bilo nešto alarmantno. Sančez je od sve tri ove stranke bio pritisnut i označen kao izdajnik i morao je često da bude u defanzivi. Sada je već i za njega lakše i ima veći manevarski prostor. Nastavak saradnje socijalista i Podemosa, sada kroz zajedničku vladu, je dosta izgledan. Ja čak ne bih rekao ni da će pregovori sa regionalnim partijama biti nemogući. Sa baskijskom PNV je saradnja već uhodana, dok se katalonskim separatistima treba nešto ponuditi. Sad, nisam siguran koliko je u Sančezovoj moći da nešto kapitalnije iznese pred njih, ali mislim da bi oni i sa nekim manjim ustupkom bili zadovoljni. Ukoliko bi Sančez mogao povoljno da okonča ovaj postupak koji se vodi protiv katalonskih političara to bi bilo idealno. Ali poznato je da nema dovoljno uticaja na pravosuđe, gde dominira desno raspoloženje.

 

U svakom slučaju socijalistima ne bi odgovaralo ponavljanje izbora, ali verovatno neće žuriti sa formiranjem vlade.

Link to comment

Mislim da bi upravo zbog svega toga koalicija PSOE-Cs bila dobra za Španiju, jer bi se malo spustila lopta i oladilo bi se sa retorikom. Sa nacionalistima i separatistima u opoziciji, ne bi se nastavio taj igrokaz ko je izdajnik, ko voli Španiju itd.

Link to comment
34 minutes ago, hazard said:

Mislim da bi upravo zbog svega toga koalicija PSOE-Cs bila dobra za Španiju, jer bi se malo spustila lopta i oladilo bi se sa retorikom. Sa nacionalistima i separatistima u opoziciji, ne bi se nastavio taj igrokaz ko je izdajnik, ko voli Španiju itd.

Cs je nista drugo nego rezervni polozaj PP-a u slucaju da ih uhvate na ili u __________. Tamo gde je rodjena i stekla neku popularnost, sad je najomrazenija stranka, tako da bi sa njima u koaliciji svaki dogovor sa Kataloncima bio nemoguc. S druge strane, Rivera je vrlo iritantan i limitiran politicar, daleko bolji i konkretniji lider bi bila Ines Arrimadas.  

Link to comment

Meni se čini da je u ovom trenutku nemogućnost dogovora s katalonskim separatistima/nacionalistima pre do njih nego do bilo koga drugog...tj. ono što oni hoće, nijedna španska vlada im neće dati, bez obzira da li su premijer Sančez, Rivera ili Kasado

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...