Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Jel postoji Španac kao etnički a ne politički identitet? Nikada mi to nije bilo jasno. Jel Španija Jugoslavija ili je kao Engleska u VB?

Ustav u clanu 2 kaze da postoji samo spanska nacija. A u praksi, takodje postoje ljudi koji sebe smatraju samo Spancima, a regionalni identitet im je nebitan. Procenjuje se da ih je oko 30%. S druge strane, izmedju 45% i 50% stanovnistva "neguje" dualni identitet, tj i regionalni i "spanski". 8.7% stanovnistva u Spaniji se vezuje iskljucivo za svoj region. 10-15% kaze da im je bitniji regionalni identitet, ali ne zanemaruju ni spanski.

Edited by Borko
Link to comment

To mu dodje maks 73%. Sta je sa ostalima? Stranci, imigranti?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Permutovao brojeve, ispravljeno. Zaboravio sam na ove "bitniji mi je region ali mi Spanija nije nebitna".. Njih je 15ak posto, a onih koji se smatraju samo Spancima oko 30 :)

Edited by Borko
Link to comment

Zeznuto podeljene brojke

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

U kom smislu?

 

Ono sto je zanimljvo je da je Katalonija tek peta po procentu stanovnistva kojima je iskljucivo regionalni identitet bitan (31,8), ubedljivo prva je Baskija sa 49,7%.

Link to comment

U smislu da ima prostora za borbu oko podeljene većine ukoliko se regionalne razmirice prošire. Ono cg stajl. Dva rodjena brata, jedan španac drugi aragonac npr. Porast tenzija u društvu i prostora za demagaoge i profesionalne homogenizatore sa obe strane.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

U smislu da ima prostora za borbu oko podeljene većine ukoliko se regionalne razmirice prošire. Ono cg stajl. Dva rodjena brata, jedan španac drugi aragonac npr. Porast tenzija u društvu i prostora za demagaoge i profesionalne homogenizatore sa obe strane.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moguce je, ali ne i verovatno. 2 autonomne zajednice su problematicne, Katalonija i Baskija. Treca AZ koja sebe smatra posebnom i u proslosti je izrazavala odredjene separatisticke tendencije je Galisia. A tamo se svega 24% stanovnistva izjasnjava da im je samo regionalna pripadnost bitna.

Link to comment

Da nastavim malo sa procentima. Precizna brojka "bitna mi je samo spanska nacija" je 28,8 posto, sad sam proverio u spisima :). Autonomne zajednice u kojima se najvise ljudi poistovecuje iskljucivo sa spanskom nacijom a region im je nebitan jesu tri kastiljanske AZ - Kastilja - La Manca, Madrid i Kastilja i Leon - 48,8%, 43.6 % i 40.8 posto. Ono sto je zanimljivo je da se u autonomnoj zajednici Valensija, koja je pored Katalonije a jezik kojim govore iz izuzetno slican kao i Katalonci cak 43.4 posto stanovnistva poisovecuje samo sa Spanskom nacijom, a 43.6 posto kaze da im je regionalna pripadnost podjednako bitna.

 

U samoj Kataloniji 31.8 posto ljudi kaze da neguju samo regionalni (katalonski) identitet, 26,5% kaze da se smatraju samo Spancima, a 38,9 posto ljudi kazu da su im podjednako bitni i regionalni i spanski identitet. 3.2 posto je reklo "no se".

Link to comment

Ti procenti su skroz irelevantni, Spanci imaju obicaj da u svakodnevnom govoru uz svakog pojedinca prisiju teritorijalnu pripadnost. Dva osnovna problema su nezaposlenost i korupcija, to je ono sto brine 90 posto stanovnistva. Mislim da je problem sa Katalunjom dosao vladajucoj stranci (a i socijalistima) kao kec na jedanaest.

Nesposoban, kratkovid i operativno lenj aparat nije u stanju da se izbori Kataloncima. Svaki njihov potez, kojim se kriju iz zakona i paragrafa samo povecava sanse separatista, koje su doskora sigurno bile ispod 45%. Danas, ko ga zna.

Link to comment

Ono sto je zanimljivo je da se u autonomnoj zajednici Valensija, koja je pored Katalonije a jezik kojim govore iz izuzetno slican kao i Katalonci cak 43.4 posto stanovnistva poisovecuje samo sa Spanskom nacijom, a 43.6 posto kaze da im je regionalna pripadnost podjednako bitna.

 

 

Znam nesto malo da postoje i regionalna prepucavanja na liniji Katalonija - Valensija, Katalonci ubrajaju Valensiju u "Paisos Catalans" (katalonske zemlje) i smatraju da se u Valensiji govore katalonski, dok je valjda procenat samodeklarisanih katalonaca u Valensiji jako nizak, i tamo vecina (od onih koji smatraju regionalni identitet bitnim) tvrdi da su oni Valensijanci koji govore valensijanski, i jako se protive tome da ih Katalonci svojataju.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...