Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Foca. Heroji koji su zauzeli grad 1992 su se istripovali da je Foca turska rec i promenili u sta drugo nego Srbinje (to su takvi kreativni mozgovi bili). Usput su uspostavili i kamp za silovanja u sportskom centru Partizan i u kome su bile smestene desetine zena (koliko se secam od 14 godina pa navise) i u koji su vojnici svracali i silovali ih kad god bi se uzeleli. To sve zna bukvalno 0.001% populacije u Srbiji.

+1

tako su isto nestali svi srpski/srpske/srpsko iz naziva mesta po hrvatskoj, vrginmost postao gvozd, banija banovina

ovo zna dosta vise od 0.001% populacije u srbiji, ali nije zgodno pominjati jer kvari pogled na svet u kom iskljucivo jedna strana moraju biti dobri momci, a druga zli. pa onda izaberemo stranu i rokamo se do poslednjeg tastera na tastaturi

sad, sto to nije bas (cela) istina ko ga jebe, ipak se to desavalo tamo negde daleko u drugom vremenu i nekim drugim nama potpuno nepoznatim ljudima

Link to comment

+1

tako su isto nestali svi srpski/srpske/srpsko iz naziva mesta po hrvatskoj, vrginmost postao gvozd, banija banovina

ovo zna dosta vise od 0.001% populacije u srbiji, ali nije zgodno pominjati jer kvari pogled na svet u kom iskljucivo jedna strana moraju biti dobri momci, a druga zli. pa onda izaberemo stranu i rokamo se do poslednjeg tastera na tastaturi

sad, sto to nije bas (cela) istina ko ga jebe, ipak se to desavalo tamo negde daleko u drugom vremenu i nekim drugim nama potpuno nepoznatim ljudima

 

Bas te pogodilo ovo. Nije pitanje bilo Vrginmost nego Foca (Srbinje) i ono sto se tamo izdesavalo. 

Link to comment

U kom smislu je Aragon bio diskriminisan u podeli plena u odnosu na Kastilju? (ozbiljno pitam, pojma nemam)

 

No ok sad vidim to je komplikovanije pitanje, jer je Katalonija nije deo Kraljevine Aragon u uzem smislu, ali je bila pod aragonskom krunom. Mada sam ja uvek mislio da je Barselona bila glavni aragonski grad...gresim li?

 

Ne, ne, ne gresis. Ta aragonska drzava u kojoj su sredinom XIV v. bile i Valensijana i Katalonija je bilo jedno carstvo lokalnih autonomija (citaj privilegija lokalnih patricija)

Link to comment

Ni ovde nije u pitanju Foča, nego Katalonija vs Španija. OPet te molim da ne troluješ topik.

 

 

Šta je Srbinje?

 

edit: ono nije da ne znam koji se to drevni grad tako naziva samo u Srbiji i nigde više.

 

Pitao je covek.

Link to comment

Ima, to stoji. Recimo Skotska je sasvim ucestvovala u deljenju imperijalnog plena, cak su Skoti i predvodili ponegde, tipa u na dosta mesta u West indies, dok je Madrid prilicno diskriminisao Kataloniju u tom smislu, Drugo, sta god Skoti mislili o sebi, Katalonija i Aragon su u srednjem veku bile evropske sile/sila, ozbiljna država, sa ozbiljnim nasleđem. Ali bez obzira na to, licno bih voleo da se kriza završi što pre uz ustupke obe strane. Mislim, u redu je pravo na samoopredeljenje, ali dajmo neke preduslove prvo, posto npr reci da su katalonci nesto diskriminisani u Spaniji je smešno - oni su u Kataloniji viša srednja i najviša klasa, vlasnici kapitala što bi rekli drugovi marksisti, u tom smislu apsolutno im ništa ne fali, jezik je zaštićen, identitet se 100 posto neguje, nema govora o nekoj institucionalnoj obespravljenosti.

Pa da, ali oni vade dogadjaje od pre tri veka, trube o kukavnom katalanstvu pokorenom od strane zlih Burbona i paora Kastiljanaca. Mislim, meni idu na ganglije zbog prilicne selektivnosti, bili su ogledni prostor za industrijalizaciju Spanije od 19 veka, imali ubrzan rast sa sve bujajucim nacionalizmom. Cak i u doba Franka, pored suzbijanja nacuonalne posebnosti i jezika dobijali su ogromne subvencije za razvoj turizma i industrije.

 

Niko im nije po volji. :cool:

 

@hazard: Saragosa je centar Aragona, a Barsa katalonskih grofovija. U 12 veku ujedinili su se Aragon i Katalonija, a aragonski kralj nosio je titulu grofa Barselone. Aragon je u okviru Spanije poceo da gubi moc od dolaska Habsburgovaca, da bi Burboni izvrsili centralizaciju Spanije po francuskom modelu.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment

Meni su uvek ogavni ti bogati regioni sto bi da se osamostale (Slovenija, Katalonija, Lega Nord) jer eto suvise izdrzavaju neku sirotinju. Necemo da vam dajemo pare jer smo eto tako hoh, ali zato hocemo da imamo i dalje pristup vasem trzistu da bi nastavili na vama da zaradjujemo. Jos ako mozemo svoje da stitimo od vasih jeftinijih proizvoda, ekstra. Zato ja iz principa ne kupujem slovenacke proizvode recimo, tudji merkantilizam ne moram da podrzavam bas.

Link to comment

Dobro, iako i ja navijam da se ocuva 1 jedinstvo Spanije, pa makar i samo na papiru, treba priznati da za razliku od Slovenaca (pogotovu pre Slobe) i, posebno, Padanjana, ovi imaju kakav-takav "case". Mislim, "istorijski". Ali sve je to pre ihaha kad se gleda od danas. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Interesantno je da su dolaskom demokratije i ulaskom Spanije u EU Baskija i Katalonija izgubile ekonomski primat u odnosu na Madrid. I to ih zulja, a za to je regionalna politika vlade od manjeg uticaja od spoljnog kapitala.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment

Mene sad zanima, Kampokei mozda moze pomoci - znam da je veci procenat za nezavisnost u unutrasnjsti, tipa Lleida i Girona, nego Barca i Tarragona, ali to objasnjavam time sto u ova dva mesta ima vise ovih sto su dosli trbuhom za kruhom i njihovih potomaka iz drugih delova Espanye. Ali generalno medju "urbanim jugošpanjelima" da li je raspoloženje za nezavisnost jače ili slabije nego u nekoj Lleidi na primer ali gledano samo među "etničkim" Katalunjanima?

Link to comment

Bas te pogodilo ovo. Nije pitanje bilo Vrginmost nego Foca (Srbinje) i ono sto se tamo izdesavalo. 

naravno da me pogodilo i pogadjace me dok sam ziv

prosto mi je neverovatno da mi dan danas imamo takav pogled na ratove devedesetih

ja razumem da je devedesetih, pod vlascu milosevica, dok je to sve jos bilo sveze i dok ljudi nisu imali potpune informacije prosto bilo ljudski i obavezujuce da se u svakom trenutku govori protiv nasih zlodela

tim vise sto je ogromna vecina drustva na ta desavanja gledala kroz rts naocare

 

ali jebene 2017 na ppp-u insistirati iskljucivo na srpskim zlocinima i predstavljajuci sve druge iskljucivo kao zrtve je nesto protiv cega cu uvek pisati, pa makar to bio potpuni promasaj teme kao ovo sad

ne zato sto sam ja srbin ili sto zelim videti/prikazati zlocine srba u foci/prijedoru/srebrenici gde god kao nesto drugacije, vec samo zato sto to nije potpuna istina

 

dakle, menjanje naziva mestima zato sto nisu po nacionalnom/verskom ukusu "oslobodilackoj" vojci nije nikakva eksluziva srba 90tih na prostoru ex sfrj. da je tako, ratovi bi mnogo krace trajali sa mnogo manje nacinjenje stete

Link to comment

naravno da me pogodilo i pogadjace me dok sam ziv

prosto mi je neverovatno da mi dan danas imamo takav pogled na ratove devedesetih

ja razumem da je devedesetih, pod vlascu milosevica, dok je to sve jos bilo sveze i dok ljudi nisu imali potpune informacije prosto bilo ljudski i obavezujuce da se u svakom trenutku govori protiv nasih zlodela

 

Ja cu uvek govoriti protiv srpskih zlodela jer sam Srbin, i ocekujem da Srbin bude bolji od ostalih. Ne malo, nego mnogo. Zato mnogo bolji? Iz istog razloga sto ne bih bio zadovoljan pretposlednjim mestom na (recimo) evropskom prvenstvu u kosarci, ukoliko bi Hrvatska bila poslednja. Sta ja imam od toga sto su oni najgori, kada sam i ja jako los?

 

Ono sto mene zanima je kako je moguce da je jedan narod koji se nije svetio za vesanja civila po Macvi 1914, i koji nije umarsirao u Sofiju da se sveti zbog Bugarskog nacina gusenja toplickog ustanka, dakle kako je taj isti narod na samom pocetku rata u oktobru 1991 spao na to da civile Hrvate tera da hodaju po minskom polju? I to civile koji nisu pruzali nikakav otpor ni kada su im u pola noci pucali po kucama, ni kada su ih vodili u mesnu zajednicu da ih maltretiraju, dakle Srbi su ih terali da hodaju po minskom polju iz ciste obesti i izivljavanja, a ne iz osvete. I u to su bili umesani i oficiri JNA, i dobrovoljci iz Srbije, i lokalni Srbi iz Lovasa i okoline. 

 

Tebi mozda znaci to sto su Hrvati bas tog dana ubili 10 Srba na mostu na Korani. Meni ne, jer nekad smo umeli bolje. Ti budi zadovoljan sto je Hrvat gori. Ja to ne umem.  

Link to comment

Ja cu uvek govoriti protiv srpskih zlodela jer sam Srbin, i ocekujem da Srbin bude bolji od ostalih. Ne malo, nego mnogo. Zato mnogo bolji? Iz istog razloga sto ne bih bio zadovoljan pretposlednjim mestom na (recimo) evropskom prvenstvu u kosarci, ukoliko bi Hrvatska bila poslednja. Sta ja imam od toga sto su oni najgori, kada sam i ja jako los?

 

Ono sto mene zanima je kako je moguce da je jedan narod koji se nije svetio za vesanja civila po Macvi 1914, i koji nije umarsirao u Sofiju da se sveti zbog Bugarskog nacina gusenja toplickog ustanka, dakle kako je taj isti narod na samom pocetku rata u oktobru 1991 spao na to da civile Hrvate tera da hodaju po minskom polju? I to civile koji nisu pruzali nikakav otpor ni kada su im u pola noci pucali po kucama, ni kada su ih vodili u mesnu zajednicu da ih maltretiraju, dakle Srbi su ih terali da hodaju po minskom polju iz ciste obesti i izivljavanja, a ne iz osvete. I u to su bili umesani i oficiri JNA, i dobrovoljci iz Srbije, i lokalni Srbi iz Lovasa i okoline. 

 

Tebi mozda znaci to sto su Hrvati bas tog dana ubili 10 Srba na mostu na Korani. Meni ne, jer nekad smo umeli bolje. Ti budi zadovoljan sto je Hrvat gori. Ja to ne umem.  

ti si jos ekstremniji primer od kolege ti

kapiram da se superiorno osecas dok tako razgovaras sa virtuelnim srbendom, koji zavrsava 6to pivo ispred zadruge u kraju, kunuci boga (bog da ne cuje) sta nam sve rade i tacno znas sta ce ti on odgovoriti, ali ti ga britkim mislima postavljas na mesto koje zasluzuje. jel tako?

ja ne vidim apsolutno nikakvu razliku izmedju onog sto pisete eraser, ti ili vasic sa druge strane

potpuno iste stvari pisete, bez ikakvog osecaja za realnost i osvrtanja na istinu

kad pisete o necem drugom, udrite do mile volje, kad pisete o ratu o ex yu imam potrebu da reagujem, posto se radi o necemu sto se desilo relativno skoro, necem sto se desilo ovde i necem sto se desilo dobrom delu nas

 

za razliku od vas nabrojanih ja ne osecam potrebu da kad se pise o srebrenici/prijedoru ili nekom drugom srpskom zlocinu, napomenem "sta su oni radili nama", vi to radite konstantno

niti imam potrebu da na temi o spaniji uvedem jebeno srbinje

 

zanimljivo, bez obzira na prvi pogled velike razlike, pored sustinski dve strane iste medalje, sve vas odlikuje i to da zivite na drugom kontinentu u sad i odatle nas bombardujete svojom istinom po kojoj su iskljucivo srbi krivi za sva sranja na ovom svetu, pa evo i za eventualnu samostalnost katalonije ili pak je slucaj isti kao i sa nama srbima kojima je sve namesteno, svi nas mrze, kao i ovu katalonsku bracu

 

tako da, ja sa zlocinima u lovasu/srbinju nemam nista zajednicko, jbg vi ocigledno da cim imate potrebu da taj i ostale slicne zlocine pominjete koja god tema da je u pitanju

Link to comment

Ja cu uvek govoriti protiv srpskih zlodela jer sam Srbin, i ocekujem da Srbin bude bolji od ostalih.  

 

To jeste, Srbin je šampion kada treba da posipa pepelom druge Srbe a da njegova guzica nije ni slučajno na mestu gde pada radioaktivni pepeo. 

Edited by slow
Link to comment

Mene sad zanima, Kampokei mozda moze pomoci - znam da je veci procenat za nezavisnost u unutrasnjsti, tipa Lleida i Girona, nego Barca i Tarragona, ali to objasnjavam time sto u ova dva mesta ima vise ovih sto su dosli trbuhom za kruhom i njihovih potomaka iz drugih delova Espanye. Ali generalno medju "urbanim jugošpanjelima" da li je raspoloženje za nezavisnost jače ili slabije nego u nekoj Lleidi na primer ali gledano samo među "etničkim" Katalunjanima?

Nisam siguran. Etnicko poreklo je bitno, ali nije savrsen pokazatelj stava prema nezavisnosti. Dosta dece "charnegosa" (doseljenika iz ostatka Spanije) se smatraju Kataloncima i gorljive su pristalice nezavisnosti, a dosta etnickih Katalonaca nije za. Moguce da je podrska u unutrasnjosti veca nezavisno od porekla prosto stoga sto je tamo manje Spanije nego u Barseloni. Mladje generacije po manjim mestima i dalje naravno govore spanski, ali mnogi od njih nisu savrseno bilingvalni i osetno bolje govore katalonski. U Barseloni su gotovo svi bilingvalni, cak i one dileje sto kao odbijaju da pricaju spanski.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...