Jump to content
IGNORED

Kaubojstina


Viloticka

Recommended Posts

Dok je meni recimo italijanska banka naplatila 10 evra na transakciju.
Da si slao iz Srbije ka inostranstvu umesto iz Italije video bi da doslovno sve banke uzimaju minimalnu proviziju od 1% sto je za vece iznose bezobrazno mnogo.
Link to comment
rajfajzenova tarifa stanovništvotarifni stav V.5Rajfajzen je jedna od skupljih domaćih banaka, ne verujem da nostro doznake nešto odskaču od toga, pa su opet manje od 1 posto :wink:. Kad bi još čeprkao po sajtovima banaka verujem da bi se našlo i jeftinije.
Pa da. Nego nemam više nerava ni da komentarišem šuplje priče kao ovo oko "najmanje 1%". Odmah se vidi da nema veze sa realnošću.
Link to comment
rajfajzenova tarifa stanovništvotarifni stav V.5Rajfajzen je jedna od skupljih domaćih banaka, ne verujem da nostro doznake nešto odskaču od toga, pa su opet manje od 1 posto :wink:. Kad bi još čeprkao po sajtovima banaka verujem da bi se našlo i jeftinije.
Bas na linku koji si prilozio pogledaj:Plaćanje roba i usluga u inostranstvu 1.00% (XIV Kreditna kartica). Ovo vazi i za debitne kartice i istovremeno je jedini nacin za mene da platim skolarinu za studije u inostranstvu. Licno sam obisao nekoliko banaka pokusavajuci da nadjem povoljniju opciju i nema je, minimum je 1%.Ako neko zna kako povoljnije da posaljem skolarinu preko univerzitetskog sajta molim da mi javi.Sa doznakom ne ide jer univerzitet daje samo dve opcije Bank draft ili online, a nase banke rade samo direktne doznake na bankovne racune. Kada sam pitao univerzitet za instrukciju za transfer novca oni su rekli pa samo napisite bank draft za University of XX. :mellow:Evo i uputstva univerziteta o bank draft:Payments are made by bank draft or cheque. Please see your local bank for more information this form of payment. Ask for the bank draft or cheque to be made payable to the ?University of XX? in Australian dollars (AUD). This type of cheque / draft will include an associated Australian bank, with an Australian address. Your home bank will withdraw the equivalent amount of money in your home country currency from your bank account and then process the cheque or draft. The amount will be converted according to the exchange rate on that day. There is often a small charge for this service.This is a guaranteed form of payment and cannot be cashed or deposited by anyone other than the University of XX.E sad, sto niko od ovdasnjih bankarskih sluzbenika ne zna sta je to bank draft ja nisam kriv. Edited by noskich
Link to comment

Ја имам потпуно другачије искуство.Моја локална банка пребацује телегрефски паре у Србију за три дана и узима 40$ без обзира на суму. Банка прималац била је Комерцијална. Све уредно стиже, плати се какава мала такса.

Link to comment
Bas na linku koji si prilozio pogledaj:Plaćanje roba i usluga u inostranstvu 1.00% (XIV Kreditna kartica). Ovo vazi i za debitne kartice i istovremeno je jedini nacin za mene da platim skolarinu za studije u inostranstvu. Licno sam obisao nekoliko banaka pokusavajuci da nadjem povoljniju opciju i nema je, minimum je 1%.Ako neko zna kako povoljnije da posaljem skolarinu preko univerzitetskog sajta molim da mi javi.Sa doznakom ne ide jer univerzitet daje samo dve opcije Bank draft ili online, a nase banke rade samo direktne doznake na bankovne racune. Kada sam pitao univerzitet za instrukciju za transfer novca oni su rekli pa samo napisite bank draft za University of XX. :mellow:Evo i uputstva univerziteta o bank draft:Payments are made by bank draft or cheque. Please see your local bank for more information this form of payment. Ask for the bank draft or cheque to be made payable to the ?University of XX? in Australian dollars (AUD). This type of cheque / draft will include an associated Australian bank, with an Australian address. Your home bank will withdraw the equivalent amount of money in your home country currency from your bank account and then process the cheque or draft. The amount will be converted according to the exchange rate on that day. There is often a small charge for this service.This is a guaranteed form of payment and cannot be cashed or deposited by anyone other than the University of XX.E sad, sto niko od ovdasnjih bankarskih sluzbenika ne zna sta je to bank draft ja nisam kriv.
Mislim da treba malo više da insistiraš na tome da ti daju broj računa i IBAN, jer račun imaju-negde moraju da polože draft koji bi im doneo.Ono na šta oni misle bi u Srbiji moglo da se izdaje pod imenom Certificirani ček. Naime, umesto da recimo ti pišeš svoj lični ček Univerzitetu, ili bilo kom drugom, pa taj ne zna da li ti imaš pokriće, banka ti unapred skine novac sa tvog računa, i izda ti bančin ček, trasiran direktno na bančin račun i sa naznakom Certified payment, tj. da je isplata čeka garantovana, jer je garantuje banka svojim sredstvima, a ne ti kao fizičko lice. Izdavanje takvog čeka je obično malo skuplje, ali nekad je komotno.U Italiji se zove npr. Assegno circolare.Probaj tako.
Link to comment

haug! pozdrav iz zemlje koja zivi od bankarstva!posle svega procitanog i ovdasnjeg iskustva, nalazim da kritika srpskog bankarstva mora da se usmeri na ono sto stvarno ne valja - naveli ste neke od losih banaka.sa druge strane moja iskustva sa Raiffeisen Bankom su izuzetno pozitivnaGeneralno, tranzakcije KOSTAJU. Ako nije poznat IBAN banka ce naplatiti oko 20-ak E da ga sama nadjeako trazite da vam banka posalje slucajno izgubljen izvod vaseg racuna - to ce da kosta 25 E za sve izvode starije od 30 danaPaket od 25 transfera mesecno (sto za firmu nije mnogo) kosta 100E godisnje, ali svaki transfer preko tih 25 se placaprimanje para van EU podleze sve strozijim proverama - mora da se navede zasto se salje primaju/salju, obicno se trazi lista materijala/usluga koji je prodat/kupljente "provere" transfera koje dolaze van EU obicno primaoca kostaju dodatnih 15-20 E i to sve posto je onaj koji salje vec platio te usluge svojoj bancina sve to, danas bi trebalo da paltim 700 USD nekoj firmi u US - ako platim karticom - nece biti dodatnih troskova, ako budem htela placanje preko wire transfera sama ta firma ce da mi naplati jos 75 USD za "uslugu" slanja svog ABA koda i broja svog racuna....

Link to comment
Topik je trebalo nazvati kako je poslati pare u PBB, a ne u Srbiju. žalim svakog ko ima posla sa PBB, ja im ne bi prag prekoračio ni za džak krompira. U Srbiji ima barem 20 banaka u kojoj se nijedna od navedenih stvari ne bi desila.Ovo u Hipu ne znam zašto je trajalo 2 nedelje, ali morate imati u vidu da je ovo evro zona i da nijedna banka ne drži u kešu hlijade dolara,funti, whatever tek tako. Praksa je da se najavite barem 1 radni dan ranije da bi se obezbedila sredstva za isplatu.Inkaso čeka (provera pokrića) se čeka 30ak dana i tako trenutno stoje stvari. Protećiće još vode pre nego što ćemo moći kao u filmovima da galantno ispišemo ček na bilo koju sumu a druga strana ga sa osmehom prihvati.LM, doznake sasvim lepo funkcionišu, nisu ni skupe samo birajte banku.
Od tih dvadeset, ja sam se igrao sa Rajfom, čekao kesh radi kupovine nekretnine (garaža), to je potralao nedelju dana, zatim izjava u banci, od koga/zbog čega/zašto/kako, ja naivno napisah "kupovina nekretnine", a onda vrla službenica mi zatraži da donesem overen ugovor o kupoprodaji, itd...pa sam budući da joj je primerak moje izjave još bio u ruci, zamolio da pogledam još jednom isti, nakon čega sam ga rastrgao na komade, a na drugom kao razlog primanja novca napisao "provod i opijanje".Niko mi nije tražio ništa više...
Link to comment
Od tih dvadeset, ja sam se igrao sa Rajfom, čekao kesh radi kupovine nekretnine (garaža), to je potralao nedelju dana, zatim izjava u banci, od koga/zbog čega/zašto/kako, ja naivno napisah "kupovina nekretnine", a onda vrla službenica mi zatraži da donesem overen ugovor o kupoprodaji, itd...pa sam budući da joj je primerak moje izjave još bio u ruci, zamolio da pogledam još jednom isti, nakon čega sam ga rastrgao na komade, a na drugom kao razlog primanja novca napisao "provod i opijanje".Niko mi nije tražio ništa više...
ali to se trazi u svakoj banci u Evropi :blink: ne nalazim nista neuobicajeno
Link to comment
ali to se trazi u svakoj banci u Evropi :blink: ne nalazim nista neuobicajeno
Sa napišeš svrhu - to da. Ali da donosiš razne dokumente i kupoprodajne ugovore da bi njima opravdao podizanje sopstvenih para (ne kredita)?!!?
Link to comment
Sa napišeš svrhu - to da. Ali da donosiš razne dokumente i kupoprodajne ugovore da bi njima opravdao podizanje sopstvenih para (ne kredita)?!!?
koliko sam ja razumela on je:
Od tih dvadeset, ja sam se igrao sa Rajfom, čekao kesh radi kupovine nekretnine
cekao kesh odnekle za nesto.ucinilo mi se da kesh nije stajao na racunuEdit: da, donesem ugovor ili racun. to vec trazi porez, TVA administracija, pa i bankane vidim nikakav problem Iz te iste banke moja sestra uzima pare poslate iz inostranstva bez ikakve deklaracije...ULTIMATIVNI EDIT: da, priznajem neverovatno sam dosadna, ali sve nesto mislim ako ja moram da dajem sve te papire svima kako se kome cefne, mogu i drugi :D Edited by msmodesty
Link to comment
Mislim da treba malo više da insistiraš na tome da ti daju broj računa i IBAN, jer račun imaju-negde moraju da polože draft koji bi im doneo.Ono na šta oni misle bi u Srbiji moglo da se izdaje pod imenom Certificirani ček. Naime, umesto da recimo ti pišeš svoj lični ček Univerzitetu, ili bilo kom drugom, pa taj ne zna da li ti imaš pokriće, banka ti unapred skine novac sa tvog računa, i izda ti bančin ček, trasiran direktno na bančin račun i sa naznakom Certified payment, tj. da je isplata čeka garantovana, jer je garantuje banka svojim sredstvima, a ne ti kao fizičko lice. Izdavanje takvog čeka je obično malo skuplje, ali nekad je komotno.U Italiji se zove npr. Assegno circolare.Probaj tako.
Hvala. Probacu sa tim cekom, a univerzitet krije broj racuna kao zmija noge, he he, tako da nista od toga. :rolleyes: Sta mislis koliko bi kostalo izdavanje certificiranog ceka posto vidim da se razumes?Hvala mnogo. :Hail:
Link to comment
Hvala. Probacu sa tim cekom, a univerzitet krije broj racuna kao zmija noge, he he, tako da nista od toga. :rolleyes: Sta mislis koliko bi kostalo izdavanje certificiranog ceka posto vidim da se razumes?Hvala mnogo. :Hail:
Pa, ne znam tacno, zavisi od banke do banke. Ali, trebalo bi da se radi o desetinkama procenta. Naravno, treba uzeti u obzir i preracunavanje kursa iz RSD u AUD ili vec iz EUR u AUD.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...