Jump to content
IGNORED

Vučić, jedno novo i drugačije presidency?

Hamlet Strašni

Vučić  

231 members have voted

1. 1. Posle prvog mandata

• sledi i drugi
      135
    • gubi izbore (šifra BT)
      32
    • povlači se na Svetu Goru (šifra SN)
      16
    • neće dočekati kraj mandata (šifra LL)
      24
    • nešto sasvim treće (objasniti)
      24
  2. 2. Da li podržavate rad Aleksandra Vučića

• Da
      15
    • 100%
      11
    • u potpunosti
      8
    • ja sam izdajnik i strani plaćenik
      197

Recommended Posts

1 hour ago, Braća Strugacki said:

vučić nit je bitan, nit je suština problema

On je posledica. Shvata šta živalj hoće/želi/sanja i to prodaje najbolje od svih. 

šta živalj novo hoće, što nije hteo zadnjih par milenijuma

čiji je bio čučković, vesić, šapić, koje su kvalifikacije za upravni odbor nisa

• +1 2

čitam pre sto godina srpsku reč, tamo neke fotke ljudi i ispod pitanje gde su vaši glasovi

bilo mi je smešno tad, a smešno mi je i sad

mi smo farsa i kao država i kao narod

• +1 1
Posted (edited)
3 hours ago, Heaviside said:

Da ne ispadne sad da previše banalizujemo. Ted je naravno u pravu kada kaže da se Srbija nalazi u kompleksno situaciji. Stvari su povezane i pogrešno je na unutrašnja pitanja gledati van međunarodnog konteksta. Ja sam više hteo da kažem da međunarodni odnosi nisu nešto što mene lične zanima, ne i da su nebitni. Nas stranci od kojih ekonomski zavisimo iz sve snage pokušavaju da urade i na temama kakva je ekologija, sramotno zaista. Samo to što za neke stvari nismo samo mi krivi i što je objektivno vrlo teško preokrenuti negativni trend ne menja činjenicu da je trend negativan. Baš smo krenuli jako i do samog kraja. Slažem se i sa Đorđem da postoji i veliki broj stvari koje bi mogli samostalno da rešimo i onda bi nam bilo lakše i da se nosimo i sa spoljnim izazovima. 

problem je u tome što nije bitno dal tebe ili mene nešto zanima ili ne. ja mogu da se složim da u svim oblastima koje ste naveli ti i đorđe postoje problemi. i da sve to može da bude značajno bolje. nezgodacija je u tome što osnovni problemi neće da nestanu ako zauzmeno stav da nas ne interesuju ili da ćemo lako da ih rešimo. ja znam da mnogi od ovih šta sada ulaze u politiku ili se bore za procente i dolazak na vlast upravo idu sa pričom o tome kako bi se oni bavili svim tim stvarima (problemima običnih građana, a ne tzv visokom politikom) i kako bi ih rešili, pomerili sa mrtve tače i tome slično. te priče smo slušali i od oktobra 2000. godine, pa se nije puno odmaklo. ne sumnjam u dobre namere, ali ono što bi se desilo kada bi ti likovi došli na vlast, bilo bi to da bi u roku od par meseci uvideli da to tako neće da ide. zato što bi nasledili bagaž nerešenih pitanja od prethodnika (a koj isu oni nasledili od svojih prethodnika) i vrlo brzo bi morali da se bave upravo tim stvarima. nezavisno od toga šta su hteli i mislili prethodno.

mi smo već preživeli jednu zabludu, koja se sastojala u tvrdnji da je probelm Milošević i kad to rešimo sve će ići lakše i brže. svi smo živi svedoci da to tako ne ide. ista bi stvar bila i sa tvrdnjom nam je prioritet da se rešimo Vučića i njegovih i biće lakše. pa neće jbg. što ne znači da treba Vučiča da podržavamo ili glasamo za njega (kao što nismo podržavali i glasali Miloševića), ali znači da ne treba da se zanosimo fantazijama o nekom veleobrtu koji bi nastupio, samo ako mu nekako doakamo. mi ovde više treba da se pitamo da li problem u tome što mi nešto radimo ili ne radimo ili je problem u onome što nešto jesmo ili što ne pristajemo ili ne možemo (većinski) da budemo ono što se od nas traži.

dakle, situacija je takva da imaš jedan set pitanja koji nikuda neće da odu i ne možeš da ga ignorišeš, a koji te objektivno sprečavaju da se temeljno i suštinski baviš sektorskim reformama. to je jedan put u kome ti možeš da odmakneš dobrano, ali uvek naiđeš na zid koji ne možeš ni da preskočiš ni da zaobiđeš. nije to nikakvo pitanje srbovanja, mitomanije, kosovarenja isl, to su objektivni i konkretni problemi u pogledu kojih trpiš konstantne pritiske da postupiš protivno sopstvenim interesima. te pritiske sada trpi Vučić, sutra bi ih podjednako trpeo i Đilas i Moramo i ko god da bi uspeo da se formalno dočepa vlasti (osim ako ne bi bio instaliran, onda bi radio ono za šta je plaćen, što bi nas verovatno dovelo u predgrađe nekakvog građanskog rata).

mnogo je novca i truda uloženo sa zapada u razne vrste pokušaja da se građani ovde većinski preume, denacifikuju, suoče sa ovim ili onim isl, puno je uslužnih intelektualaca upregnuto u tu priču, ali dometi toga su nikakvi na opštu populaciju. to se ovde ne lepi i ne ide nikako. puno je tu apsurda, paradoksa pa i komike. danas levičari (odnosno oni koji sebe tako vole da krste) ne jurišaju na fašiste ili kapitalistički poredak i ištu socijalne pravde već jurišaju na razne fondove, šta ti ja znam, Roze Luksemburg, NED i bave se perifernim ili nametnutim pitanjima tipa dženderizma, LGBT isl. pojedini čak i otvoreno nazivaju građane Srbije debilima ili maloumnima (Jovo Bakić npr).

tako da, ako me pitaš kuda idemo, mi ne idemo. mi igramo (uglavnom spolja nametnutu) igru iznurivanja i generalno nismo u dobrom položaju. ta je igra većinom u rukavicama, ali nije isključeno da opet počne i da se igra pesnicama. to ne zavisi samo od nas. zapravo to zavisi najmanje od nas.

ali se slažem da, u tom skučenom polju gde se mi pitamo, možemo i bolje i efikasnije i pravičnije da uredimo pojedine oblasti života. to bi moglo da bude neko realno očekivanje, ali ne od ovog režima. ovaj režim gura ekonomsku priču na uštrb vladavine prava, slobode medija, socijalne pravde, borbe protiv kriminala i korupcije isl. nevolja je što to radi prilično vešto (za sada) a sa suprotne strane nema doraslu opziciju niti bilo kakvu konkretnu opasnost. jeidna opasnost mu preti spolja. 

Edited by Ted
  • +1 7

U principu se slažem, jedino što ne mislim da je zid u koji bi udarili kada bi pokušali da se upristojimo toliko blizu. Srbija ima ogroman prostor za napredak u bazičnim stvarima koje nam niko ne bi branio da sredimo a koje bi donele veliki napredak u kvalitetu života. Niko nas zbog Kosova ne tera da pokvarimo termo-elektranu ili da u 2022-goj godinu svo đubre strpamu u jednu plastičnu kesu i zavrljačimo je u kontejner (u najboljem slučaju) ili da nam sva deca moraju imati peticu ili da postavljamo svetske rekorde u pušenju cigareta per capita i tako dalje. Išli bi u dobrom smeru kada bi takve stvari počeli da rešavamo.

Još jednom, ne mislim da su pitanja kao status Kosova nebitna nego nemam ni znanja ni volje da nešto novo kažem na tu temu. Rasprava je krenula od ankete "da li se Srbija razvija u pravom smeru" i "da li mislite da mladi imaju dobru budućnost ovde", čije sam ja rezultate prokomentarisao blakonaklono iako se naravno ne slažem da idemo u dobrom smeru. Ti si onda digao diskusiju na geostrateški nivo, što je naravno sasvim OK, samo što se meni lično ne ide u te vode.

• +1 4
20 hours ago, James Marshall said:

Ovoliki nivoi korupcije, bahatosti, krađe državne imovine, nepotizma, klijentelizma, slizavanja kriminalnih struktura sa državnim, medijski mrak, podilaženje najnižim strastima, ovoliko zaglupljivanje nacije kroz promociju najgorih, ovakva negativna selekcija, potpuni kolaps povjerenja u državu i pravosuđe, stavljanje vojske, namjenske industrije i policije u službu bogaćenja uskog kruga ljudi, favorizovanje nasilje svih vrsta, guslanje svih mogućih mitomanija i autoviktimizacije, odsustvo bilo kakve brige za životnu sredinu od najizolovanijeg seljaka na planini do predsjednika države, obesmišljavanje sistema obrazovanja (kroz štancanje i branjenje falš diploma), odsustvo bilo kakve odgovornosti...

... je istorija Srbije in a nutshell. Kao i svake druge siromasne drzave na svetu.

Nije istorija Srbije i nije samo korupcija koja prati zemlje u razvoju problme Srbije. Nivo unistavanje birokratske sposobnosti drzave je fascinatan. I to nije jedino lose sto se desava mimo korupcije.

• +1 3
Posted (edited)
19 hours ago, Ted said:

problem je u tome što nije bitno dal tebe ili mene nešto zanima ili ne. ja mogu da se složim da u svim oblastima koje ste naveli ti i đorđe postoje problemi. i da sve to može da bude značajno bolje. nezgodacija je u tome što osnovni problemi neće da nestanu ako zauzmeno stav da nas ne interesuju ili da ćemo lako da ih rešimo. ja znam da mnogi od ovih šta sada ulaze u politiku ili se bore za procente i dolazak na vlast upravo idu sa pričom o tome kako bi se oni bavili svim tim stvarima (problemima običnih građana, a ne tzv visokom politikom) i kako bi ih rešili, pomerili sa mrtve tače i tome slično. te priče smo slušali i od oktobra 2000. godine, pa se nije puno odmaklo. ne sumnjam u dobre namere, ali ono što bi se desilo kada bi ti likovi došli na vlast, bilo bi to da bi u roku od par meseci uvideli da to tako neće da ide. zato što bi nasledili bagaž nerešenih pitanja od prethodnika (a koj isu oni nasledili od svojih prethodnika) i vrlo brzo bi morali da se bave upravo tim stvarima. nezavisno od toga šta su hteli i mislili prethodno.

mi smo već preživeli jednu zabludu, koja se sastojala u tvrdnji da je probelm Milošević i kad to rešimo sve će ići lakše i brže. svi smo živi svedoci da to tako ne ide. ista bi stvar bila i sa tvrdnjom nam je prioritet da se rešimo Vučića i njegovih i biće lakše. pa neće jbg. što ne znači da treba Vučiča da podržavamo ili glasamo za njega (kao što nismo podržavali i glasali Miloševića), ali znači da ne treba da se zanosimo fantazijama o nekom veleobrtu koji bi nastupio, samo ako mu nekako doakamo. mi ovde više treba da se pitamo da li problem u tome što mi nešto radimo ili ne radimo ili je problem u onome što nešto jesmo ili što ne pristajemo ili ne možemo (većinski) da budemo ono što se od nas traži.

dakle, situacija je takva da imaš jedan set pitanja koji nikuda neće da odu i ne možeš da ga ignorišeš, a koji te objektivno sprečavaju da se temeljno i suštinski baviš sektorskim reformama. to je jedan put u kome ti možeš da odmakneš dobrano, ali uvek naiđeš na zid koji ne možeš ni da preskočiš ni da zaobiđeš. nije to nikakvo pitanje srbovanja, mitomanije, kosovarenja isl, to su objektivni i konkretni problemi u pogledu kojih trpiš konstantne pritiske da postupiš protivno sopstvenim interesima. te pritiske sada trpi Vučić, sutra bi ih podjednako trpeo i Đilas i Moramo i ko god da bi uspeo da se formalno dočepa vlasti (osim ako ne bi bio instaliran, onda bi radio ono za šta je plaćen, što bi nas verovatno dovelo u predgrađe nekakvog građanskog rata).

mnogo je novca i truda uloženo sa zapada u razne vrste pokušaja da se građani ovde većinski preume, denacifikuju, suoče sa ovim ili onim isl, puno je uslužnih intelektualaca upregnuto u tu priču, ali dometi toga su nikakvi na opštu populaciju. to se ovde ne lepi i ne ide nikako. puno je tu apsurda, paradoksa pa i komike. danas levičari (odnosno oni koji sebe tako vole da krste) ne jurišaju na fašiste ili kapitalistički poredak i ištu socijalne pravde već jurišaju na razne fondove, šta ti ja znam, Roze Luksemburg, NED i bave se perifernim ili nametnutim pitanjima tipa dženderizma, LGBT isl. pojedini čak i otvoreno nazivaju građane Srbije debilima ili maloumnima (Jovo Bakić npr).

tako da, ako me pitaš kuda idemo, mi ne idemo. mi igramo (uglavnom spolja nametnutu) igru iznurivanja i generalno nismo u dobrom položaju. ta je igra većinom u rukavicama, ali nije isključeno da opet počne i da se igra pesnicama. to ne zavisi samo od nas. zapravo to zavisi najmanje od nas.

ali se slažem da, u tom skučenom polju gde se mi pitamo, možemo i bolje i efikasnije i pravičnije da uredimo pojedine oblasti života. to bi moglo da bude neko realno očekivanje, ali ne od ovog režima. ovaj režim gura ekonomsku priču na uštrb vladavine prava, slobode medija, socijalne pravde, borbe protiv kriminala i korupcije isl. nevolja je što to radi prilično vešto (za sada) a sa suprotne strane nema doraslu opziciju niti bilo kakvu konkretnu opasnost. jeidna opasnost mu preti spolja. 

Ima u tvom izlaganju dosta istine ali i dosta promasenih stavova.

Kazes ne moze da se vode reforme jer te stiskaju zbog Kosova. To nije tacno.

SNS vlada preko ucenjenog clanstva i medijskom manpulacijom. Preko 500 000 clanova ima SNS sto je vise nego CDU u Nemackoj sa 10 puta vise stanovnika od Srbije. Dakle tu se desilo nesto poptuno obrnuto, svesno je unistavan birokratski aparat drzave po dubini da bi se zaposlio kadar koji sluzi da obezbedi glasove kapilarne prirode preko ucene za posao.

Ljudi su postojali ministri tako sto plate odredjenu svotu novca gde treba.

To mozes reci da se to desavalo i za vreme SPS, DS, G17...sve tacno i tacno je da su oni napravili temelje takvog sistema ali ovo je neverovatno eksaliralo pod vlascu SNS. To ne moze da se promeni jer je SNS duboko nepopularan ovde i odrzavaa se upravo nabrojanim mehanizmima koji su neverovatno koruptivne prirode.

Edited by pasha
  • +1 4
21 hours ago, Braća Strugacki said:

čitam pre sto godina srpsku reč, tamo neke fotke ljudi i ispod pitanje gde su vaši glasovi

bilo mi je smešno tad, a smešno mi je i sad

mi smo farsa i kao država i kao narod

Što reče jedan komentar negde, mi ne znamo čak ni koliko nas ima, jel 7 miliona ili 6 miliona ili 6,5 miliona, zatim jel su birački spiskovi stvarno tačni/ažurni itd, a to je praktično populacija jednog (velikog) grada u nekoj mnogoljudnoj zemlji

• +1 2

stvarno, koliko stanovnika ima srbija bez kosova a koliko ima kosovo. pois nije obavljen lane, kada će?

37 minutes ago, djordje geprat said:

stvarno, koliko stanovnika ima srbija bez kosova a koliko ima kosovo. pois nije obavljen lane, kada će?

Pričalo se da bi popis trebalo da bude u oktobru ove godine, a da li će ga i biti, vidjet ćemo.

Pitanje je da li vrhuški trenutno odgovara da se zna koliko nas u stvari ima/nema, jer to može da povuče i čišćenje biračkih spiskova.

A tu je i korona.

3 hours ago, Ptica trkacica said:

Pričalo se da bi popis trebalo da bude u oktobru ove godine, a da li će ga i biti, vidjet ćemo.

Pitanje je da li vrhuški trenutno odgovara da se zna koliko nas u stvari ima/nema, jer to može da povuče i čišćenje biračkih spiskova.

A tu je i korona.

Popis ne mora imati veze sa čišćenjem spiskova. Odavno postoji diskrepanca između popisa i birackog spiska u nekim delovima zemlje. Savski venac otprilike jedva 40.000 stanovnika, a 44.000 u birackom spisku. I to je tako 30 godina. Zašto? Najviše zato sto se ljudi ne odjave kad odu u inostranstvo ili izdaju stan u centru a žive na periferiji. Nije iskljuceno da se ljudi koji kupuju stanove kao investiciju, naročito nove, prijave u njih da bi dobili popust na porez na imovinu koji je značajan, a žive u starom stanu. 

Uz relativno kvalitetnu kontrolu - sprej i uv lampa, biracki spisak postaje najmanje bitan problem na izborima.

• +1 2
  • Hvala 1

Najveci problem na izborima, cak i u BG, su mediji.

Tako je vladao i Sloba, tako vlada i Vucic. Kad imas medije kao danas u Srbiji, lako je sakriti da ti je drzava diktatura, a predsednik autoritarni diktator.

I dok je tako, vladace Vucic dok je ziv.

• +1 2
  • Create New...