Jump to content
IGNORED

Balkan


Lord Protector

Recommended Posts

Pročitao sam prvi tekst, vidi se iz priloženog da su saglasnost na predlog o angažovanju Iranaca dali direktno predsednik Klinton uz asistenciju Entoni Lejka i Stroba Talbota, bez znanja CIA-e i Pentagona. Ako tu dodamo Madlen Olbrajt i Ričarda Holbruka, ispada da  je sudbinu regiona krojilo pet ljudi iz Klintonove administracije, računajući tu i njega. Ovo govorim nevezano za iransku epizodu, ona u ukupnom zbiru nije toliko bitna, više pokazuje način odlučivanja o životu i smrti miliona ljudi pet gospodara rata.

 

pet ljudi...

 

 

 

 

 

Edited by slow
Link to comment
  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Lord Protector

    30

  • MancMellow

    19

  • dillinger

    12

  • hazard

    10

On 1/27/2018 at 3:32 PM, Redoran said:

Prvo sam krenuo na iranski topik ali on se (mislim) nigde nije doticao Balkana, pa zato ajde da probam ovde. Natrčao sam na dva interesantna teksta o iranskom angažmanu tokom rata u BiH. Jedan je iz 1996. a drugi iz 2013. godine, oba dolaze iz manje-više kredibilnih zapadnih izvora. Posebno je interesantan drugi tekst koji se bavi mrežom koju je Iran gradio u BiH u godinama nakon rata, ali i vezama koje su autori "Islamske deklaracije" imali sa Iranom pre rata. Prvi tekst je više fokusiran na metodologiju kršenja embarga na oružje tokom rata.

 

Prvi tekst.

Drugi tekst.

 

Autor drugog teksta zaključuje nešto u fazonu: "Predaleko je Iran za Bosnu" i verovatno je u pravu. Vremena su se promenila u odnosu na 90-te i danas niko na zapadu ne bi blagonaklono gledao (a nije ni onda gledao) na neko jačanje iranskog uticaja na Balkanu. Obaška što Iran sada ima mnogo važnije brige koje treba da brine.

 

Bilo kako bilo, Srbija je iranskim državljanima ukinula vize i uspostavlja se redovan avio saobraćaj. Bilo bi zanimljivo malo prodiskutovati tu odluku i prateći uspon odnosa sa Iranom u svetlu drugog teksta (u kojem se pominje i Sandžak). Posebno bi mi bilo zanimljivo da pročitam šta Manc misli o ovome.

Nisam još pročitao te tekstove, ali otopljavanje sa Iranom je generalno na fonu EU politike. E sad baš ukidanje viza...ako jednom budemo ulazili u EU onda ćemo verovatno morati ponovo da ih uvedemo. Teorija zavere bi bila da Srbija nema ništa protiv da se među Bošnjacima nekakav eventualni turski uticaj među Bošnjacima pomalo balansira nekakvim iranskim. Ali kad pročitam napisaću više. 

Link to comment

Balansiranje turskog uticaja s iranskim ide malo teže, s obzirom na verske podele, tj. Bošnjaci su suniti i to ,,turske fele", Iranci su šiiti, i to limitira domet nekakvog uticaja. S druge strane, sve alternativne sunitske sile su blaga katastrofa (S. Arabija, zalivske monarhije i sl.), u poređenju s njima Turska je 1 etalon modernosti i prosvetiteljstva. Ako govorimo o ratnom petljanu Iranaca u Bosni, mislim da su tu Bošnjaci bili u fazonu ,,daj šta daš" u smislu inostrane pomoći u tim okolnostima.

 

A ovaj drugi tekst (nisam pročitao ceo), u kontekstu iranske pretnje pominje vehabiste - nabraje vehabističke kampove i aktivnosti, a onda kaže ,,napad na Iran bi verovatno dodatno motivisao vehabiste na Balkanu" - mislim, ovo je tako nategnuto da je urnebesno. Veza vehabista i Irana je otprilike kao veza Sadama i Al Kaide, štaviše vehabisti i Iranci su ljuti neprijatelji, prvenstveno željom samih vehabista.

Link to comment

Da, nisam uzeo u obzir proverenu mogućnost da jedan ili oba teksta služe da dodatno naelektrišu atmosferu spram Irana ("evo, i Balkan će ponovo da zapale a onoliko smo ga jadni gasili"). Ali nekako mi je ključni detalj to naše ukidanje viza, to pokušavam da skapiram jer mi se čini da tu ima više od puke želje da se dovedu turisti.

Link to comment
5 hours ago, aram said:

 

 

pa ne baš

 

 

 

Doima se da autoru promiče mogućnost da se može istovremeno biti protiv dužničkog ropstva i otimačine istorijskog nasleđa.

Link to comment

Pa ne verujem da mu promiče, rekao bih da samo baca naglasak na ovo prvo, budući da to svi ostali zanemaruju... Uostalom, koliko znam, makedonci su već prihvatili da promene mnogo stvari, npr. ime aerodroma, glavnog trga u Skoplju, ... Da je u Grčkoj situacija povoljnija po običan svet, to bi im se moglo prodati, ovako jebi ga.

Link to comment

92-ge je situacija bila daleko povoljnija po običnog Jorgosa, imalo se i moglo se, pa ih je opet milion izašlo na ulice da kažu šta misle o Makedoniji kao nezavisnoj državi. Da me ne shvatiš pogrešno, jesu Grci autentično ludi kao i ovi mojitm, ali mislim da definitivno postoje nacije kod kojih su neke stvari (bile utemeljene na činjenicama ili tripovima) konstante koje ne zavise od stanja novčanika. A postoje i one kod kojih se apsolutno sve meri kroz novčanik pa zato i prolaze onako kako prolaze.

Link to comment
8 hours ago, dillinger said:

Jbg nisu to Srbi da ćutke pristanu na sve novotarije i skrnavljenja u komšiluku

Jbg treba da posalju gardijske brigade na Bitolu tj Vukovar.

Link to comment
1 hour ago, djeneralche said:

Jbg treba da posalju gardijske brigade na Bitolu tj Vukovar.

 

Pa ne to je posao za Bugare i Albance, oni su gladni teritorije BJRM.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...