Jump to content
IGNORED

Trump - hoće li biti impeachment ili 8 godina drugačijeg predsednikovanja?


radisa

Recommended Posts

57 minutes ago, ObiW said:

E ovo bih hteo da prokomentarišem: u Srbiji ima 10% vernika, ali 90% Srba uredno slave slavu i zovu popa u kuću da obavi ritual. Moj zaključak je da Srbi ne veruju u Boga, ali veruju u Crkvu. Zašto? Jer je to jedini element koji povezuje Srbe u ex-YU. Jezik to svakako nije, jer srpski koji se govori u Bosni ima više sličnosti sa bosanskim nego sa srpskim u Srbiji.

 

I onda dolazimo do toga da, iako 90% Srba nisu religiozni, svaki kandidat za predsednika Srbije u svojoj biografiji naglašava da je pravoslavac. Ergo, čepi se pravoslavnoj crkvi jer zna da to raju uzbudjuje. Što nije daleko od republikanaca koji se čepe evangelistima.

neuk si, srpski, bosanski, crnogorski i hrvatski su jedan jezik.

 

 

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

Ima li ih kod pravoslavaca? Katolika? Jel ima neko da je čuo u našoj, srpskoj crkvi da je pop rekao da nismo postali od Adama i Eve nego od majmuna?

Papa Franja ne osporava ni evoluciju ni Veliki Prasak. Jovan Pavle II je rekao, citiram, da je evolucija "dokazana činjenica". Vatikan je poslednjih decenija gotovo u potpunosti kooptirao nauku u svoj pogled na svet. 

 

SPC se na višem pastirskom nivou vrlo retko bavi pitanjima materijalnog postanja i materijalne eshatologije jer je to za nju dogmatski beznačajno. Govor o evoluciji je ipak tabu za Sinod.

 

Što se nenaučnih stavova i zamisli tiče, njihov rasadnik kod nas su društvene mreže na kojima se kopiraju američki mimovi i sumanute teorije zavera. Sveštenstvo ima izuzetno mali duhovni uticaj na digitalnu generaciju, jer se ne bavi propagandom koja je metodski saobrazna ovom dobu. 

Edited by Vila Šindivila
Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

Ima li ih kod pravoslavaca? Katolika? Jel ima neko da je čuo u našoj, srpskoj crkvi da je pop rekao da nismo postali od Adama i Eve nego od majmuna?

Naravno da ima. Evo npr. šta kaže Orthodox Church in America

Quote

 

Interpretation of the creation stories too often degenerates into an argument between the theory of evolution vs. what is sometimes called “creation science”.

 

Happily for people with weak arms like myself, the Church does not call us to take part in this arm-wrestling match. The creation stories in Genesis were not written, I suggest, to give us a blow-by-blow account of how we got here. Rather, they were written to reveal something fundamental about the God of Israel and the privileged status of the people who worshipped Him. 

 

The stories of Genesis cannot be read apart from their original cultural context, and when we read them as they were meant to be read, we see that the creation story was a gauntlet thrown down before the prevailing culture of its time.

 

 

Dakle, nisu sve verske organizacije antinaučne džamahirije. Dugo jesu bile ali štonokažu, reality asserts itself.

 

Protestanti su nekad davno forsirali empirizam, kad je bilo kul prkositi katoličkoj dogmi. Ta dogma se sa vremenom urušila, pa se isto tako urušio i racionalistički, objektivistički duh kod mnogih protestanata, bar u Americi. Sa vremenom ste se primili na jevanđelizam koji karakteriše ekstremno subjektivan i regresivan način razmišljanja. Upravo to vam je donelo Peta Robertsona i njemu slične šarlatane - nisu tu krivi ni Papa ni Vaseljenski patrijarh ni Veliki ajatolah...

 

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

E ovo bih hteo da prokomentarišem: u Srbiji ima 10% vernika, ali 90% Srba uredno slave slavu i zovu popa u kuću da obavi ritual. Moj zaključak je da Srbi ne veruju u Boga, ali veruju u Crkvu. Zašto? Jer je to jedini element koji povezuje Srbe u ex-YU. Jezik to svakako nije, jer srpski koji se govori u Bosni ima više sličnosti sa bosanskim nego sa srpskim u Srbiji.

 

I onda dolazimo do toga da, iako 90% Srba nisu religiozni, svaki kandidat za predsednika Srbije u svojoj biografiji naglašava da je pravoslavac. Ergo, čepi se pravoslavnoj crkvi jer zna da to raju uzbudjuje. Što nije daleko od republikanaca koji se čepe evangelistima.

ovo za jezik nema veze s vezom.

dijalekat kojim srbi iz bih govore u osnovi potice sa tromedje bih, crne gore i srbije, a mislim da ga je pavle ivic prvi nazvao istocnohercegovackim.

danasnji knjizevni jezik u srbiji zasnovan na sumadijsko-vojvodjanskom dijalektu od srpskog u bih razlikuje se iskljucivo po izgovoru (ekavski-ijekavski), dok je akcenatski i deklinacioni sistem identican.

bosanski jezik je miks istocnohercegovackog i istocnobosanskog dijalekta ciji su govornici u ogromnoj vecini bosnjaci.

hocu da kazem da srbi sa npr. korduna na nivou dijalekta govore gotovo identicno srbima/crnogorcima iz npr.pljevalja. drugim rijecima moja baba iz podgrmeca savrseno dobro ce razumjeti babu iz priboja (500km) ali nista nece razumjeti babu iz okoline siska (70km) koja govori kajkavski.

shodno tome, tesko da je jezik kamen spoticanja kad je u pitanju jedinstvo srba u bivsoj jugi.

 

 

Link to comment
3 hours ago, Ivo Petović said:

 

Stvarno sam se trudio da izbegavam tebe i tvoje nadobudne fašovske onelinere (bezobrazluk je da neko poput tebe priča o nadobudnosti), ...od sad ću ti se malo nakačiti na vrat i jebati te u (ne)zdrav mozak za svaki tvoj nadobudni oneliner.

 

Ali, najjače da se retardinjo u 21. veku poziva na iskustvo života negde kako bi pričao o nekim stvarima, a Karl Maj pre skoro 200 godina pisao Vinetua bez da je kročio na američko tle :)

Како да ти кажем ја живим овде 20 година. Прошао сам 9 савезних држава у којима сам имао место боравка. Како да ти кажем то је малко више од твог искуства.

Link to comment

Devet stejta proshao, tri prezidenta smenio
Od midvesta nasega pa do juga casnoga
Tamo gde se znao red, gde nije se kukalo
Zbog amandmana drugoga sa pickama se tukao
Ko kosovo polje, nasha zemlja ravna je
Ko vestice nekad, ubijamo camuge
Nikada agresija i samo samoodbrana
Sa bacacem plamena odlazim do volmarta

 

Bsbs

Link to comment
8 hours ago, porucnik vasic said:

Много самоуверено причаш о стварима о којима појма немаш. Занимало ме да ли има барем грам озбиљног искуствао у твом надобудном лупетању.

 

Kad je spoljna pretnja Petovica u pitanju, ObiW i Porucnik Vasic su prave americke patriotre.

Link to comment
6 hours ago, porucnik vasic said:

Како да ти кажем ја живим овде 20 година. Прошао сам 9 савезних држава у којима сам имао место боравка. Како да ти кажем то је малко више од твог искуства.

u 100 maraka da i dalje imas rumene obraze.

Link to comment
22 hours ago, 3opge said:

neuk si, srpski, bosanski, crnogorski i hrvatski su jedan jezik.

 

Jel to znaci da ti i ja sada razgovaramo na hrvatskom? 

22 hours ago, Vila Šindivila said:

Papa Franja ne osporava ni evoluciju ni Veliki Prasak. Jovan Pavle II je rekao, citiram, da je evolucija "dokazana činjenica". Vatikan je poslednjih decenija gotovo u potpunosti kooptirao nauku u svoj pogled na svet. 

Evolucija je "dokazana cinjenica" osim evolucije coveka. Jer ako kazu "covek je evolucijom nastao od majmuna", onda nema potrebe za Bogom. Odmah pada u vodu prica o Isusu koji je rodjen bezgresnim zacecem, i kao takav bio i covek i bozanstvo. Posledicno pada prica o njegovom vaskrsenju i odlasku u nebo kod tate, tj Boga. I kada sve to padne u vodu, od hriscanstva ostane samo 10 zapovesti o lepom ponasanju, ergo bonton. Dakle, mogu oni da priznaju da zivotinje evoluiraju, ali ne mogu nikad da priznaju da je covek nastao od zivotinje. 

 

21 hours ago, BWA said:

dijalekat kojim srbi iz bih govore u osnovi potice sa tromedje bih, crne gore i srbije, a mislim da ga je pavle ivic prvi nazvao istocnohercegovackim.

danasnji knjizevni jezik u srbiji zasnovan na sumadijsko-vojvodjanskom dijalektu od srpskog u bih razlikuje se iskljucivo po izgovoru (ekavski-ijekavski), dok je akcenatski i deklinacioni sistem identican.

 

 

Koliko ima reci koje se razlikuju? 200 ? 300?  Razlika je dovoljno velika da covek koji govori ekavicu veoma tesko moze da nauci da pravilno govori ijekavicu. Sto se razlike u akcentiranju reci tice i tu ima razlike, u Bosni se recimo kaze bEograd, a u Srbiji beOgrad. Razlika nije velika meni i tebi, ali ako bi stranac prvo naucio ijekavsku varijantu srpskog,  pa onda ucio ekavsku varijantu morao bi  opet da nauci  te reci koje se razlikuju, kojih nema malo. A kada bi prvo ucio  ijekavsku varijantu srpskog pa bosanski, morao bi da nauci samo 3 nove reci: kahva, lahko i mehko.  O tome sam pricao kada sam rekao da je srpski u Bosni blizi bosanskom nego srpskom u Srbiji. S druge strane nema razlike u pravoslavnim obicajima kod Srba bez obzira gde zive.

 

 

Link to comment
On 11.8.2019. at 22:43, Budja said:

 

Kad je spoljna pretnja Petovica u pitanju, ObiW i Porucnik Vasic su prave americke patriotre.

Не него то надобудно прђење о стварима о којима се појма нема је заморно. Ајде на фудбалу могу да га истрпим кад лупета, оно Зидан му је један од три најбитнија тренера икад, али ово је превише...

Link to comment
6 hours ago, ObiW said:

Jel to znaci da ti i ja sada razgovaramo na hrvatskom? 

Evolucija je "dokazana cinjenica" osim evolucije coveka. Jer ako kazu "covek je evolucijom nastao od majmuna", onda nema potrebe za Bogom. Odmah pada u vodu prica o Isusu koji je rodjen bezgresnim zacecem, i kao takav bio i covek i bozanstvo. Posledicno pada prica o njegovom vaskrsenju i odlasku u nebo kod tate, tj Boga. I kada sve to padne u vodu, od hriscanstva ostane samo 10 zapovesti o lepom ponasanju, ergo bonton. Dakle, mogu oni da priznaju da zivotinje evoluiraju, ali ne mogu nikad da priznaju da je covek nastao od zivotinje. 

 

Koliko ima reci koje se razlikuju? 200 ? 300?  Razlika je dovoljno velika da covek koji govori ekavicu veoma tesko moze da nauci da pravilno govori ijekavicu. Sto se razlike u akcentiranju reci tice i tu ima razlike, u Bosni se recimo kaze bEograd, a u Srbiji beOgrad. Razlika nije velika meni i tebi, ali ako bi stranac prvo naucio ijekavsku varijantu srpskog,  pa onda ucio ekavsku varijantu morao bi  opet da nauci  te reci koje se razlikuju, kojih nema malo. A kada bi prvo ucio  ijekavsku varijantu srpskog pa bosanski, morao bi da nauci samo 3 nove reci: kahva, lahko i mehko.  O tome sam pricao kada sam rekao da je srpski u Bosni blizi bosanskom nego srpskom u Srbiji. S druge strane nema razlike u pravoslavnim obicajima kod Srba bez obzira gde zive.

 

 

 

Hm, sa prvim dijelom bolda da se i složim, sa srednjim... Teško. Kao prvo i bosanski™ je nategnut pojam, ovo lahko, mehko, kahva, je više vezano za Bošnjake muslimane, drugo, zavisi i od lokaliteta u Bosni, u nekim srednje-zapadnim krajevima ćeš čuti više sličnosti sa hrvatskim, nego sa bosanskim ili srpskim. Ljestve, mrkva, zrak, plin. 

 

Opet. ovo iz posljednje rečenice... Uf. Ode nas nekoliko na neku svadbu u Zaječar, brate, izgledali smo kao vanzemaljci, a osjećali smo se kao u Teheranu, što se otuđenosti tiče. Najjači momenat je bio kad je muzika za "goste iz Bosne" zasvirala Moravac. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unpinned this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...