Jump to content
IGNORED

Lynch i Hitchcock


Caligula

Recommended Posts

Nije manipulacija - to su uputstva za tumačenje sižea, što, je li, najviše zanima ljude. Iznuđena igrarija - neće valjda da prepričava siže. Inače, evo na primer - pod 5., što je možda i najvažnije - plaćeni ubica ostavlja ključ Dajen Selvin, da bi je time obavestio da je Kamila Rouds ubijena. On je znak da je ubistvo počinjeno i da je Dajana ubica. Zato on u Dajeninom snu ima jako simboličko značenje, sve sa onom kutijom koju Rita otvara posle Teatra Silencio gde san ulazi u zavšnu fazu, java ga nagriza i iznenada se pojavljuje ključ, koji vraća zaspalu Dajen Selvin u realnost. Potom Beti nestaje u stanu, ostaje samo Rita koja ključem otvara simoličku kutiju i potom sama nestaje, kao i čitav san. Pojavljuje se Kauboj koji eksplicitno kaže - "Wake up, girl, the dream is over". 

 

Linč, naravno, zna da plot nije najbitnija stvar u filmu i zato i priča ovo što priča u tom intervjuu. I to je istina 1/1.

Link to comment

Zanimljivo da se sa; "Silenzio", završava i Godarov "Prezir" a plavuša (Bardo) u tom filmu se zove Camille...

mislim, nemoj da vas to odvuče sa glavnog traga just sayin'  :)

Link to comment

Nije manipulacija - to su uputstva za tumačenje sižea, što, je li, najviše zanima ljude. Iznuđena igrarija - neće valjda da prepričava siže.

 

Pa to i kazem.

 

Imam utisak da se, dok je sastavljao ove Agata Kristi tragove, mazohisticki smejao sam sebi. U intervijuu kojeg sam iza okacio on sam kaze da je, parafraziram, velika sramota za film ako ne moze da se gleda i tumaci bez autorovog objasnjenja, i tu me kupio. Kaze da se umetnost stvara i posmatra/razume intuicijom i da je svaka racionalizacija ili matematicko tumacenje devalvacija dela.

 

Otuda i utisak da on zapravo sa ovih deset tragova zavarava i manipulise publiku vazda gladnu povrsnosti. Kako bi izgledalo kada bi Goja tumacio svoje delo hintovima tipa "obratite paznju na raspored konja u dolini "... pa jbt ako te celina ne tresne, sta tu znace detalji? Linch sve vreme insistira na celini i sagledavanju celine. A onda nam se podsmeva ovom (ocigledno iznudjenom) fragmentacijom kroz tragove:)

 

Ne znam, ja to tako vidim.

Edited by Caligula
Link to comment

znam ljude za koje postoji lynch i niko drugi od rezisera. on je Bog u njihovim ocima.

sta znam ja...nije moj fazon. naravno da sam vecinu mu filmova odgledala ali ni jedan kao celina me nije pomerio. bez obzira, svaki njegov film je njegov pecat s tim sto se slazem da je uzimano/omaz/inspiracija od nekih drugih autora (po onom video sto je caligula sklopio skoro pa isto...cak mislim da je lynch jednom prilikom rekao da mu je hitchkoh jedan od...). nisam cak sigurna koliko je lynch uspesan u prenosenju ideja kroz meditativnu inspiraciju. ili ja definivno treba da uzmem jedan lsd pa da mi bude jasnije sta je autor hteo reci. previse je opsiran ili sanjalacki nefokusiran da bih se bavila tematski. ponekad se dotakne bola tek onoliko da ga osetimo da postoji ali ne i da produbi znacenje ili koren istog.

Link to comment

Pa cekaj Caligula ti si do malopre iz sve snage jurio detalje Hickokovih i Lincovih filmova, dakle, bavio si se pojedinacim delovima filma i na bazi toga iskonstruisao citavu teoriju o svojevrsnim omazima mladjeg starijem i sad odjednom okreces pricu i govoris o celinama, siroj slici.

 

O cemu se zapravo ovde radi?

 

Ako bi u celini cenio Hickokov uticaj na Lincov rad, koji bi to procenat bio, 10% najvise, jer si zapravo svo vreme samo navodnjavao da iskljucivo male i sporedne stvari je Linc pozajmio od Hickoka. Pazi, govorimo o toliko abitnim deonicama, da one same za sebe, istrgnute iz celine, nemaju apsolutno nikakvo znacenje, one bez uvezivanja sa glavnim tokom filma prosto nemaju egzistenciju. Jos vise, svi ti fragmenti i parcici su upravo samo to, minimalne naznake na osnovu kojih si bezuspesno pokusao da na neki nacin Lincu oduzmes na autenticnosti i identitetu.

 

Da filmove gledas kao celinu, 1/1 bi ti bilo jasno da je Lincov filmski otac Bunjuel, a Hickok pradeda u snu

Link to comment

Vidi, to za Bunjuela je relativno. Na fonu opšte zatrpanosti realizmom koji čini 99 posto produkcije koju gledamo čini se da su oni jako bliski. S druge strane, oni su samo dvojica nadrealista, ni manje ni više  od toga.

Uticaj Hičkoka je u postupcima, građenju saspensa, načinu komunikacije sa publikom u smislu izbijanja osnovnih oslonaca koji se nude gledaocu. Linč je naravno, tu mnogo radikalniji, ali Hičkokovi izumi, upravo oni po kojima je on jedinstven, se prepoznaju kod Linča.

Link to comment

Pa cekaj Caligula ti si do malopre iz sve snage jurio detalje Hickokovih i Lincovih filmova, dakle, bavio si se pojedinacim delovima filma i na bazi toga iskonstruisao citavu teoriju o svojevrsnim omazima mladjeg starijem i sad odjednom okreces pricu i govoris o celinama, siroj slici.

 

O cemu se zapravo ovde radi?

 

Ako bi u celini cenio Hickokov uticaj na Lincov rad, koji bi to procenat bio, 10% najvise, jer si zapravo svo vreme samo navodnjavao da iskljucivo male i sporedne stvari je Linc pozajmio od Hickoka. Pazi, govorimo o toliko abitnim deonicama, da one same za sebe, istrgnute iz celine, nemaju apsolutno nikakvo znacenje, one bez uvezivanja sa glavnim tokom filma prosto nemaju egzistenciju. Jos vise, svi ti fragmenti i parcici su upravo samo to, minimalne naznake na osnovu kojih si bezuspesno pokusao da na neki nacin Lincu oduzmes na autenticnosti i identitetu.

 

Da filmove gledas kao celinu, 1/1 bi ti bilo jasno da je Lincov filmski otac Bunjuel, a Hickok pradeda u snu

 

Nesto si me pogresno razumeo.

 

Samo sam preneo svoj utisak o prve dve trecine filma koje su poprilicno hickokijanski snimljene, od estetike preko simbola do rediteljskih resenja. Dakle nisu detaljcici, ali nigde nisam ni tvrdio da je to neka celina odnosno da je glavna Linchova ideja (o boze nikako ne) bila da pravi hickokovski film.

 

Obojica su umetnici i obojica imaju vrlo licni rukopis. Ali Linch i sam kaze da "nista sto pripada filmu ne stoji tu bez razloga" te ako se igrao estetikom iz pedesetih (uz naglasena hickokovska estetska resenja) to je radio valjda zato da prikaze snenu slavu starog Holivuda, onako kako ga sanjaju™ malogradjani iz provincije, babe(!) dede(!) i nesudjene glumice(!).

 

I da, ima Bunjuela u Linchu jer je npr. karnalan na slican nacin (jako krupni kadrovi delova ljudskog lica, dlake, nesavrsenosti, mravi i insekti) ali Kobni ispravno rece da je to nuznost nadrealnog pristupa; nudis kadrove koji realnost vide iz neuobicajenog ugla te kada udjes u divan navodnjavani travnjak i vidis realne insekte, scena ce postati bizarna i nadrealna, i bice sve nadrealnija dok budes isao ka nivou organa, celija, atoma. Takodje, Bunjuel scene koje pocnu najnormalnije cesto zavrsava uvrnutim postupkom aktera, sto je i Linchova tehnika.

 

btw. meni jedna od najkarnalnijih, najfizickijih i najbizarnijih filmskih scena samoubistvo Perua (Peru - kao drzava:) gde mu gornji deo lobanje sa carapom leti u nebo da bi se vratio na beton uz mesnat, krckavo koskast vlazan zvuk. Ujedno jedna od najboljih filmskih smrti ikad (za mene naravno). Scena popuno realisticna sa insistiranjem na bizarnim detaljima dobija nadrealnu dimenziju i majstorski zaokruzuje lik Perua.

Edited by Caligula
Link to comment

Javlja mi se jos jedna paralela oko jedne konkretne stvari, kod tri konkretna autora u tri konkretna filma: tretman i simbolika crvene boje u Hickokovoj Marni, Lincovom Vatro hodaj sa mnom i Refnovom Demonu pod svetlima, ali to nije tema.

 

Zavrsavam sa time da mi je omiljeni Hickok Ptice, a omiljeni Linc Plavi somot.

Link to comment

Čekaj, a Hitchcock blonde, kadrovi u službi subjetivno/objetivno, crna kosa, plava kosa. Iskopiran Hitchcock stil, jasna paralela između Vertiga i MD  :cry:

Onda da je Linč kompletno Hičkokovo dete, iz Vertiga je čitav koncept sa dvojnicima kao i hičkokovska podela filma na dve celine... puj pike ne važi :unsure:

 

Hmm.. Omiljeni Hitchcock mi je "Vertigo", a Linč, "Glava za brisanje"

 

Hitchcockova Linčova plavuša; lady in the radiator

 

http://youtu.be/UmyzYBeGrE8

 

...odoh da gledam Žikinu dinastiju

Link to comment

Čekaj, a Hitchcock blonde, kadrovi u službi subjetivno/objetivno, crna kosa, plava kosa. Iskopiran Hitchcock stil, jasna paralela između Vertiga i MD  :cry:

 

 

 

Eno nacrtao sam ti. Ajde ti sad obori to pa paralelno izmontiraj MD i Zikinu Dinastiju, jer u svemu je moguce naci slicnosti.

 

Covek koji bezvoljno ide ka svom najvecem strahu, identicno montiran, identicno reziran, identican u ritmu. Fotografija Hickokovska. Boje enterijera Vertigo. Mahanje kamerom po enterijeru (subjektivno) u ritmu i fotografiji vertigo. I u Zikinoj dinastiji imas ulazak u sumu sniman s ledja, dve osobe koje su u nerazresenom odnosu.

 

btw. podela na dva dela filma je ocigledno iznudjena pretvaranjem pilot serije u smislenih dva i kusur sata filma, ali i ta slicnost sa Vertigom postoji. Moze biti da u Vrucem Vetru ima slicnih scenaristickih resenja ali nisam gledao jbg.

 

A evo i tvoje neuspele diverzije odozgo:

 

Displaying 111 results for "camille"

 

 

tumblr_ojqfoy1Uqx1rjssdoo1_1280.jpg

 

... dgjbm, mogao si svih sto jedanaest da pomenes, zasto samo Godarovu?

 

Najgori su pametnjakovici. Ne umeju da brane niti argumentuju, ali umeju da budu vickasti.

Edited by Caligula
Link to comment

 MD i Zikinu Dinastiju,

 

Najgori su pametnjakovici. Ne umeju da brane niti argumentuju, ali umeju da budu vickasti.

 

Šta hvali, i ja b' vol'o tako, da imam par prikladnih fraza, al' ne previše, da  mogu lako da ih primenjujem u svakoj situaciji. Divota.

 

I gledao si Žikinu dinastiju?  :o

 

ma zezam te kaljuga, ti si sampion, stvarno si sampion, opusti se covece... volim te ( nikakao gej varijanta)

 

Gej je okej.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...