Jump to content
IGNORED

Književni RIP


אַף אֶחָד

Recommended Posts

Quote

...he turned down British knighthood because, “I don’t want to posture as somebody who’s been honored by the state — and must therefore, somehow, conform with the state.”

Iza ove izjave, stoji mozda najveci knjizevni, umetnicki doprinos LeCarre-a pitanju svih pitanja Zapada, izrecenim kroz usta malog debelog i nespretnog spijuna, pitanje koje je LeCarre/George Smiley postavio u jeku Hladnog rata, svesno i duboko angazovan na strani Zapada, sa sve istinskom verom u njegove istinske vrednosti, i pravom na sopstvenu veru koju nije osporavao ni drugoj strani:

'ako se u borbi protiv njih sluzimo istim sredstvima kojima i oni, ne preti li nam na kraju opasnost da postanemo kao oni....'

Pitanje na koje Zapad ni tada ni sada nije ni pokusao da nadje odgovor, da bi danas dosao, doveo sebe u situaciju da je u poprilicno stvari postigao rezultatetm na kojima bi mu pozavideli svi НКВД-и, ГПУ-и, ГРУ-и...

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Iza ove izjave, stoji mozda najveci knjizevni, umetnicki doprinos LeCarre-a pitanju svih pitanja Zapada, izrecenim kroz usta malog debelog i nespretnog spijuna, pitanje koje je LeCarre/George Smiley postavio u jeku Hladnog rata, svesno i duboko angazovan na strani Zapada, sa sve istinskom verom u njegove istinske vrednosti, i pravom na sopstvenu veru koju nije osporavao ni drugoj strani:

'ako se u borbi protiv njih sluzimo istim sredstvima kojima i oni, ne preti li nam na kraju opasnost da postanemo kao oni....'

Pitanje na koje Zapad ni tada ni sada nije ni pokusao da nadje odgovor, da bi danas dosao, doveo sebe u situaciju da je u poprilicno stvari postigao rezultatetm na kojima bi mu pozavideli svi НКВД-и, ГПУ-и, ГРУ-и...

 

Nevezano za LeCarrea (a moze i split - vazna je tema). Miroslav Popovic, autor Sudbina, napisao je jos samo dve knjige, obe objavljene ili posthumno ili pred kraj zivota. Jedna je zbirka prica Tvrdo nebo. Poslednja prica u knjizi odudara po temi i formi od ostatka. Vitez krece da ubije strasnog zmaja koji terorise selo i zivi u pecini na brdu iznad. Zmaj je vec pobedio mnoge divjunake. Ovaj ulazi u pecinu prepunu dima i kostiju, pocinje borba, i u trenutku kad zada zmaju poslednji udarac, vitez se onesvescuje od stravicnog smrada koji tu vlada. Kada se osvesti, juri na izlaz pecine da narodu iz sveg glasa objavi da je zver mrtva, ali iz usta izlaze samo zmajevska rika, dim i plamenovi.

 

Ako neko ima knjigu pri ruci, ne bilo mu zapovedjeno, nek isfotka pricu i postavi (ima svega par strana). Tema dakako nije originalna, ali prica je majstorski ispricana.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Nije književni RIP, ali jeste vezano za skorašnji RIP John Le Carréa... George Blake: Soviet Cold War spy and former MI6 officer dies in Russia

 

Quote

George Blake did enormous damage to British intelligence operations during the Cold War, betraying agents and secret operations and showing that the KGB could run agents within the heart of the British state.

 

His escape from prison added to the embarrassment.

 

The reasons behind Blake's actions sometimes seemed mysterious, particularly his initial recruitment.

 

When I contacted him a decade ago, he told me: "It is no longer of particular importance to me whether my motivations are generally understood* or not."

 

Part of the problem for him was that he had chosen communism but lived to see its collapse and the end of the Soviet Union, living out his days in Russia, where he was still seen as a hero by the successors to the KGB.

 

Baš sam sinoć čitao o njemu u Carréovom The Pigeon Tunnel, nisam pojma imao da je još živ... a bio je (do juče), 98 godina.

 

Quote

He never had regrets and remained a committed Marxist-Leninist.

 

A bio je inspiracija za John Le Carréa, kao i (omraženi) Kim Philby:

 

Quote

In 1955 he was sent to Berlin where he was given the task of recruiting Soviet officers as double agents.

 

It was the ideal role for the man who was now committed to the Soviet Union.

 

Much in the manner of Bill Haydon, in John le Carre's Tinker, Tailor, Soldier, Spy, Blake passed British intelligence to his Soviet handlers while pretending the flow was the other way.

 

*

Spoiler

Na drugom mestu, George Blake je svoje regrutovanje za Sovjete objasnio ovako - Na početku rata u Koreji nalazio se tamo (na zadatku, špijunskom). Bio je svedok nezapamćenih američkih bombardovanja civila (o kojima se i danas slabo zna na zapadu, a koja su bila ubitačna i rasistička, i rezultovala sa više od milion civilnih žrtava; tri miliona, kaže ovde.) Bio je uhapšen, zajedno sa ostalim diplomatskim osobljem. Dok je bio na robiji u Koreji, pročitao je Marksov Kapital. Onda mu se učinilo da bi svetski komunizam stavio kraj na ovakve ratne užase, te je kontaktirao Sovjetsku ambasadu i tražio da radi za njih...

 

Link to comment

Ima u Smiley's People cini mi se, gde pijana Connie Sachs Smajliju koji je dosao da je ponovo angazuje, kroz pijani plac objasnjava motive britanske generacije koja se krajem 30-ih opredelila za komunizam/CCCP koji su tada - uprkos svemu - bili prakticno sinonimi, otprilike, parafraziram: jadni moji mladici, obozavam ih, vaspitavani i skolovani da upravljaju Imperijom...

Inace, interesantan bi bio pool na temu koja stvarna licnost, glumac, svejedno, bi bio slika i prilika Smajlija: meni Alek Ginis - pogledao sam samo par epizoda, nije to to, jednostavno nije Smiley, obaska sto pisce kao Le Carre uopste je tesko, ako ne i nemoguce ekranizovatitm, oni se pre svega citaju i samo citaju.

Moj favorit je jedan takodje majstor spijunskog zanata, ali izistinski, stvaran:

Rado-Sh.jpg

 

Vodja, izmedju ostalog, verovatno najuspesnijeg spijunskog poduhvata u istoriji tog zanata, one cuvene Rotte Kapelle, sovjetske mreze koja je iz Svajcarske tokom prakticno celog WW2 pokrivala pre svega Nemacku, ali i ostatak Evrope i ciji tragovi koji su vodili i do najvisih nivoa do danas nisu rasvetljeni.

Imenovani je, pored izuzetno i u medjunarodnim okvirima uspesne karijere kartografa, objavio i knjigu...

rado-knjiga.jpg

 

A poprilicno sam siguran da bi - da su se sreli - on i Le Carre itekako imali o cemu da razgovaraju.

 

 

Link to comment

neko je, čini mi se, ovde napisao da je denholm eliot najbolji smajli. meni je džems mejsn odličan a, valjda što sam najviše njega gledao, ginis mi je najbliži.

Edited by djordje geprat
Link to comment

Smajli je, po Le Carre-u: mali, ćelav, trapav, zbunjen, neprestano kada je administrativnotm gusto, nervozno kravatom brise cvikere, dremljiv je i usporen...

I - kao niko - svoje ultraistrenirane telohranitelje zaduzene da ga prate i cuvaju, izbezumljuje svojom neverovatnom sposobnoscu da ocas posla - nestane, izgubi se. :fantom:

Tako barem tvrdi Le Carre i bice da mu je stalo do te predstave o Smajliju...

Link to comment
On 27.12.2020. at 14:15, namenski said:

Inace, interesantan bi bio pool na temu koja stvarna licnost, glumac, svejedno, bi bio slika i prilika Smajlija: meni Alek Ginis - pogledao sam samo par epizoda, nije to to, jednostavno nije Smiley, obaska sto pisce kao Le Carre uopste je tesko, ako ne i nemoguce ekranizovatitm, oni se pre svega citaju i samo citaju.

 

Ni meni Guinness nikad nije bio Smiley.

 

Sredinom 90-tih mi se desilo da sam za Trivu Indjica pri prvom susretu pomislio da tako zamisljam Smileya. Ne mogu sad da nadjem njegovu sliku iz tog vremena, cak ni ne znam koliko je licio na Smileya fizicki, ali imao je tu pojavu malog smusenog coveka s debelim naocarima, u prevelikom kaputu/odelu, utisak intelektualca zalutalog u deep state, zanesenog, a opet sa zivim i pronicljivim pogledom. To je bilo pre njegovih ambasadorskih dana. Zapravo u tom trenutku se nismo znali, niti sam znao bilo sta o njemu.

 

Imam jos jednog boljeg kandidata, ali on nije za "javnost". :D

Link to comment
On 28.12.2020. at 2:02, namenski said:

Smajli je, po Le Carre-u: mali, ćelav, trapav, zbunjen...

 

Baš u vreme kad sam naišao na ovaj post, tamo gde se nalazim u LeCarréovom memoaru govori o odabiru glavnog glumca za film The Spy Who Came In from the Cold. Posle dosta zapetljancije završili su sa Richardom Burtonom (jedno vreme je bila ideja da bude Burt Lancaster, na LeCarréov horor, pošto Alec Leamas definitivno mora biti Britanac.) Uglavnom, ni Burton nije bio ni blizu onog što je Leamas trebalo da bude, LeCarré je imao druge ideje, ali tu su mnoge druge stvari bile bitne ... posebno da glumac mora biti adekvatan budžetu filma; veliki budžet - veliko ime.

Edited by Indy
Link to comment
On 15.12.2020. at 1:44, namenski said:

'ako se u borbi protiv njih sluzimo istim sredstvima kojima i oni, ne preti li nam na kraju opasnost da postanemo kao oni....'

Retoričko pitanje - odlično za jednu beskrajnu akademsku diskusiju.

Realnost je da se drze pravne regulative k'o i drug Stari (pa necemo se drzat zakona k'o pijan plota) i to do nivoa da - posto u jednom periodu nisu smeli da shpijuniraju svoje gradjane direktno onda su to radili indirektno - preko britanske tajne sluzbe (i uzvracali istom merom - jer je i u UK postojao slican zakon)... Kako je zakonski bilo (i sad je) pravno regulisan water-boarding i slicni humanitarni radovi videti dole

 

 

Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...