Jump to content
IGNORED

Blade Runner 2049 (2017)


Pečorin

Recommended Posts

Na ovo prvo ne umem da odgovorim, kao ni jedan filozof do sada.

No, u samom filmu, za nas, gledaoce, Dekard, kao primer umornog, razočaranog ljudskog bića, služi da nam pokaže kako su te definicije ljudskosti maglovite i neprecizne i kako je to, i dalje, vrlo otvoreno pitanje. 

Po mom ličnom mišljenju, to opsolutno treba i mora ostati otvoreno pitanje.

 

Da, to je slicno onome sto je Toni napisao, taj razlog mi je vec razumljiv.

Link to comment

Ja sam inace gledao samo jednu verziju, ne znam o kojoj se verziji radi, ali ona zaista navodi na zakljucak da je verovatno i Dekard replikant. Nisam ni znao da postoji vise verzija.

 

postoji bar 5 verzija ne racunajuci prototype i sneak preview:

  • US theatrical release (1982)
  • International theatrical release (1982)
  • US broadcast version (1986)
  • The Director's Cut (1992)
  • 5 The Final Cut (2007)
Edited by 3opge
Link to comment

Kakve veze ima bog? Bar bi ti, materijalista, morao da verujes u iluziju slobodne volje. :)

 

Pa, nije slobodna volja neki jednostavni, materijalistički, koncept. Ako sam jutros ustao i odlučio da skuvam kafu da bih je popio, je li to moja slobodna volja, kulturološko uslovljavanje, isprogramiranost marketingom proizvodjača kafe  ili zapovest mojih materijalnih gena?

Link to comment

Da, to je slicno onome sto je Toni napisao, taj razlog mi je vec razumljiv.

 

 

Pa da, to je film, obraća nam se filmskim jezikom. Nije to neki filozofski doktorat koji je objavila Francuska Akademija Nauka

Link to comment

Pa da, to je film, obraća nam se filmskim jezikom. Nije to neki filozofski doktorat koji je objavila Francuska Akademija Nauka

 

Pa upravo o tome i pisem. U filmu se vec videlo da su to bica slicna nama i da nije potrebno Dekardovo vestacenje da ih takvim prihvatimo, a Toni je posle dao drugi argument, da je za poentu filma bitan kontrast izmedju pravog coveka i replikanta, i taj drugi argument mi je smislen za razliku od prvog.

Edited by IndridCold
Link to comment

Pa, nije slobodna volja neki jednostavni, materijalistički, koncept. Ako sam jutros ustao i odlučio da skuvam kafu da bih je popio, je li to moja slobodna volja, kulturološko uslovljavanje, isprogramiranost marketingom proizvodjača kafe  ili zapovest mojih materijalnih gena?

 

Necemo sad o tome ovde, mada na metafizici sto da ne. :)

Link to comment

nisam gledala final cut...ali jesam directors cut. ima li nekog da je gledao oba i po cemu se razlikuju?

 

Otprilike je isto, s tim sto je final cut baziran na internacionalnoj (necenzurisanoj, vise nasilja) verziji a director's cut na US (cenzurisanoj) verziji originalnog izdanja filma iz 1982.

Link to comment

Pa upravo o tome i pisem. U filmu se vec videlo da su to bica slicna nama i da nije potrebno Dekardovo vestacenje da ih takvim prihvatimo, a Toni je posle dao drugi argument, da je za poentu filma bitan kontrast izmedju pravog coveka i replikanta, i taj drugi argument mi je smislen za razliku od prvog.

 

Kao i svako uspešno (umetničko) delo, i Blejdraner ima više slojeva, otvoren je za tumačenja. Ta slojevitost je, po mom mišljenju, glavna osobina svih dobrih dela. Eto, Duda i ja se, veerovatno, u potpunosti slažemo u tumačenju, ali, bio bih budala kad bih tvrdio da je to jedino ispravno tumačenje, ili, još gore, kad bih tvrdio da je to ejedino tumačenje.

Link to comment

Onda je definitivno nisam čitao, ništa od toga  se ne sećam. Koliko god da sam duvao tad, nisam toliko zaboravan ;)

 

Napravljeni su. I  po definiciji, i te ličnosti su im napravljene. Dakle, reklo bi se  da nisu slobodni, da su isprogramirani, kao neke mašine. I zato je Dekardov čin, ako je on čovek, toliko značajan. On briše te razlike. Da li je isprogramiranost problem? Da li smo i mi, ljudi, na neki način isprogramirani. Da li isprogramiranost uopšte postoji. Da li se život radja u postupcima a ne u prostoj materiji. Da li su Dekard, Bati i Rejčel živi na isti način. 

 

А можда си читао роман написан по филму, било је и тих акција.

 

Код човека (а репликанти ипак јесу људи, иако модификовани и вештачки направљени) постоји велик степен насумичности у реакцијама. Сви смо учили у школи ствари из исте књиге, а опет нема двоје које ће да их исто тумаче. Програмирање у данашњем смислу ипак има ужи избор реакција.

 

Link to comment
  • 3opge unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...