Jump to content
IGNORED

Blade Runner 2049 (2017)


Pečorin

Recommended Posts

Ja sam uporedjivao i skapirao da mi se više svidja verzija sa naracijom Harisona Forda. jbg, znam da to neki shvataju kao jeres, al', šta da radim, svidja mi se njegov glas. I nekako se uklapa u onu čuvenu atmosveru filma, a ona je najvažnija, važnija od pitanja ko je replikant i šta čini da smo ljudi a ne roboti.

Amen.

Naracija je kao krvotok filma. Bez nje, kao da gledam zombirani film.

Link to comment

Mada meni to lično nije bitno, Dekard je u knjizi definitivno čovek. Ima i drugih razlika, kao što je njegova žena koja je itekako bitan karakter (a u filmu se ne pojavljuje), a sam Dekard je  bio opisan kao nizak čovek, pa mi je uvek bilo čudno da su uzeli Forda da ga glumi.

Edited by Jeremija
Link to comment

Jel mozete da obrazlozite zasto je jako bitno da je covek?

 

Mogu.

Ako je Dekard replikant, onda je priča prosta, zabavna ali prosta: Neki roboti/androidi malo zabagovali i počeli da se ubijaju medjusobno. Neki su, čak, zbog isprogramiranosti da imitiraju ljude, počeli da se jebu i da zamišljaju da se vole. Roj Batijevo: I have seen things... nema nikakvog smisla, mis'im, šta može da vidi obična mašina?

 

No, ako je Deakard čovek, onda su stvari mnogo ozbiljnije. On, koji o replikantima zna više nego skoro bilo ko drugi, prihvata Rejčel. I ne prihvata je kao sex robota, prihvata je kao biće, kao osobu sa kojom želi da provede svoj život. Prihvata je kao ljudsko biće, iako zna da je napravljena. Dakle, tek tu se brišu granice izmedju androida i čoveka. Tek tu Roj Batijev čuveni govor pod onom sumornom kišom dobija smisao. Tek tu je prostor za ključna pitanja. Jako je važno da Dekard bude čovek, ili, barem, da nije jsno odredjeno da li jeste ili nije.

Link to comment

Upravo Batijev govor brise sve granice izmedju coveka i androida, tako da ne vidim zasto je bitno da li je Dekard replikant ili covek.

 

E da, koliko se secam u knjizi ima replikanata koji sve vreme veruju da su ljudi, mozda si zato pomesao.

Link to comment

Mada meni to lično nije bitno, Dekard je u knjizi definitivno čovek. Ima i drugih razlika, kao što je njegova žena koja je itekako bitan karakter (a u filmu se ne pojavljuje), a sam Dekard je  bio opisan kao nizak čovek, pa mi je uvek bilo čudno da su uzeli Forda da ga glumi.

 

Jbt, ja se toga ništa ne sećam. Možda je i nisam čitao, iako je prevedena. Ko zna kako sam se obaveštavao o noveli  :unsure:

Link to comment

Ja sam čitao stranu verziju, nemam pojma da li je prevodjena kod nas, ali osamdesetih je nisam vidjao u knjižarama.

 

 

Mislim, ali nisam siguran, da sam prvi put našu neku verziju video u Platou sredinom devedesetih.

Edited by Jeremija
Link to comment

Upravo Batijev govor brise sve granice izmedju coveka i androida, tako da ne vidim zasto je bitno da li je Dekard replikant ili covek.

 

E da, koliko se secam u knjizi ima replikanata koji sve vreme veruju da su ljudi, mozda si zato pomesao.

 

Pa, ako su svi replikanti, onda je i Batijev govor isprogramiran, ma koliko emotivan bio. Ali, ako stručnnjak za replikante odluči da zanemari granice izmedju ljudi i androida, onda ima razloga da Batijev govor shvatimo kao govor nesrećnog živog bića. 

Ja bar to tako shvatam, lakše mi je da Batija, Rejčel i ostale prihvatim kao živa bića ako je Dekard čovek. On mi je kao neki primer koji mi kaže: Ne samo što može ovako, nego treba ovako

Link to comment

Књига ”Сањају ли андроиди електричне овце” је потпуно другачија од филма ”Блејд ранер”.

Иако сам читао књигу давно, сећам се главних детаља.

 

Могла је послужи евентуално као инспирација.

 

Главна теза књиге је да андроида има све више, али да немају емпатије - што их и чини другачијим од људи.

 

У главном обрачуну Декард постави некакав одашиљач који заплаши репликанте и он их лако утепа.

Има доста мање акције, али више триповања од филма.

Мислим да има сцена кад оде у полицијску станицу, а тамо немају појма ко је он, или тако нешто.

Класичан Диковски моменат.

Link to comment

Pa, ako su svi replikanti, onda je i Batijev govor isprogramiran, ma koliko emotivan bio. Ali, ako stručnnjak za replikante odluči da zanemari granice izmedju ljudi i androida, onda ima razloga da Batijev govor shvatimo kao govor nesrećnog živog bića. 

Ja bar to tako shvatam, lakše mi je da Batija, Rejčel i ostale prihvatim kao živa bića ako je Dekard čovek. On mi je kao neki primer koji mi kaže: Ne samo što može ovako, nego treba ovako

 

Репликанти нису роботи да буду програмирани.

Имају уграђена сећања, али и своју личност.

Link to comment

Upravo Batijev govor brise sve granice izmedju coveka i androida, tako da ne vidim zasto je bitno da li je Dekard replikant ili covek.

 

E da, koliko se secam u knjizi ima replikanata koji sve vreme veruju da su ljudi, mozda si zato pomesao.

beti prvo dovodi dekarda u smrtnu opasnost i pokazuje mu kako se oseca android koji zna da mu je rok trajanja cetiri godine. onda mu i doslovce daruje zivot.

slicno cini i rejcel, tako sto ga vadi iz lupa u koji je upao.

prica bi bila potpuno besmislena ako bismo imali robotskog dekarda.

 

naprosto, nemas more human than human momenat ako nemas coveka za poredjenje.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Pa, ako su svi replikanti, onda je i Batijev govor isprogramiran, ma koliko emotivan bio. Ali, ako stručnnjak za replikante odluči da zanemari granice izmedju ljudi i androida, onda ima razloga da Batijev govor shvatimo kao govor nesrećnog živog bića. 

Ja bar to tako shvatam, lakše mi je da Batija, Rejčel i ostale prihvatim kao živa bića ako je Dekard čovek. On mi je kao neki primer koji mi kaže: Ne samo što može ovako, nego treba ovako

 

Ne razumem, odakle sledi da su replikanti isprogramirani? Valjda ih niko ne bi isprogramirao da ubiju svog tvorca? Ja uopste ne dovodim u vezu to kako ih Dekard dozivljava sa svojim dozivljajem replikanata. Ocigledno je da ta bica imaju zelje i da pate, ocigledno je da imaju svest.

 

E sad, zanimljivo je sta ti podrazumevas pod zivim bicem? Ako ovo sto se vidi iz samog filma nije dovoljno, sta je po tebi ono neophodno da bi se replikanti racunali u ziva bica i zasto je za to bitna Dekardova strucnost?

Link to comment

sasvim je sigurno da si bolje ti bolje upoznat sa idejom negoli glavni glumac kome je govoreno sta i kako da glumi. na kraju, drzao se za sims i roj beti mu je znao ime, i jos puno toga, nema nikakve sumnje.

 

sad si me bas ubedio da glavni glumac zna bolje od rezisera sta je bila ideja i da se njemu do tancina ispovedao.

svi ovi hintovi su greske u reziji?

Link to comment

beti prvo dovodi dekarda u smrtnu opasnost i pokazuje mu kako se oseca android koji zna da mu je rok trajanja cetiri godine. onda mu i doslovce daruje zivot.

slicno cini i rejcel, tako sto ga vadi iz lupa u koji je upao.

prica bi bila potpuno besmislena ako bismo imali robotskog dekarda.

 

naprosto, nemas more human than human momenat ako nemas coveka za poredjenje.

 

Ovo je vec veoma dobar razlog.

Link to comment
  • 3opge unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...