Jump to content
IGNORED

Davanje krvi


Bujodrag

Recommended Posts

Ne znam jel vazi i dalje ono za dva slobodna dana.

 

Važi.

Kod mene u firmi se strogo poštuje pa to bude godišnje i po nedelju dana odmora više.

 

Ja sam do sada dao 20+ puta.

Imao sam pauzu od preko dve godine kada mi se rodila ćerka malo zbog obaveza, malo zbog inertnosti. Ali, sada sam se vratio i planiram uskoro ponovo da odem na davanje.

 

Laički znam da je Hemoglobin nizak ako ste umorni, neispavani ili niste jeli.

Ako ste bili bolesni do pre 7 dana ne možete da date krv. Pretpostavljam da je to neki period da se organizam očisti od virusa.

 

Zavod radi duže od 15h, što je napisano negde na početku teme. Ne znam tačno koliko, ali ja svaki put dajem krv posle posla, tj. tamo dođem između 17.30 i 18h. Pa pretpostavljam da rade do 19 ili 20h.

Link to comment

 

Laički znam da je Hemoglobin nizak ako ste umorni, neispavani ili niste jeli.

Ako ste bili bolesni do pre 7 dana ne možete da date krv. Pretpostavljam da je to neki period da se organizam očisti od virusa.

 

 

 

 

Tačno za hemoglobin. Mene su jednom odbili zbog  hemoglobina a baš sam bio umoran i neispavan.

U upitniku stoji pitanje da li se skoro pili acetisal (to mu dodje andol, aspirin i sl.), valjda zato  što   "razvodni krv", nisam siguran.

I pitanje: Da li ste u poslednjih šest sati pili alkohol?

Sećam se da sam jednom sestri rekao, tokom cca podnevnog davanja, sa sam sinoć imao dobru pijanku i da mi je rekla da to nema veze. Dakle, prošlo je dovoljno vremena

Link to comment

ja dajem povremeno <doduše ne u Srbiji>, mada nisam par godina, baš bih mogla opet

 

ideja mi je da bar nekako doprinesem opštem dobru i pomognem nekome

 

ako pri tome dobijem i sendvič i koji evrić* naravno da se ne ljutim, ali mi je totalno nebitno

 

ali: pitam se malo ima li zapravo smisla, jer sam AB :(

 

 

znam i za davanje trombocita mada nikad nisam probala, možda bi to bilo pametnije? ili je i to bitno koja si grupa

 

 

prijavila bih se i za koštanu srž, ali ne mogu jer sam "tamo-vamo"

jednom sam htela u Nemačkoj no pošto sam stranac rekli "najn" jer se nikad ne zna da li ćeš još uvek biti tu kada bude trebalo

u Srbiji iz istih razloga, jer uglavnom nisam tu tako da je verovatnoća prevelika

 

verovatno će me pustiti Nemci kad budem dobila državljanstvo

 

 

e sad, možda bezveze trolujem pošto je ovo topik o davanju u Srbiji?

a možda i nije?

 

u svakom slučaju lepa i korisna stvar, a i prijatna osim što si posle par sati malo umoran no prijatno umoran :)

 

inače jednom sam davala pred karneval pa me je doktor zezao da sam izabrala super dan jer ću se sutradan lakše napiti :lolol:

 

 

 

 

*što se tiče evrića, svojevremeno je univerzitetska klinika plaćala 20 za svako davanje jer im je to bilo jeftinije nego da kupuju od crvenog krsta

Edited by Hjortron
Link to comment

Svasta je ranije pisalo u upitnicima koju se popunjavaju pred davanje. Npr da li ste ikada probali neku drogu. Ja pisao iskreno, oni me vracali da ponovo popunim. Zvanicno je bilo - ako si jednom duvao nikad ne mozes da das krv. Srecom izmenise, pocrkali bi svi.

 

Pa onda velika diskriminacija gej osoba. Samo li priznas, gotovo, imas Sidu u njihovom ocima. Pa se prvo bunile lezbejke, tipa njihov seks nije sklon prenosu bolesti, pa mic po mic i ljudska prava, pa je sad to sve mnogo normalnije.

 

Razmisljam sto mi krivo sto nemam sad taj test, lep je to prikaz razvoja srpske misli od kraja 20.veka do danas.. Ako neko moze da ga iskopa nekako obradovace me :)

Link to comment

 

 

 

e sad, možda bezveze trolujem pošto je ovo topik o davanju u Srbiji?

a možda i nije?

 

 

Ja sam gradjanin planete Zemlje. Dakle, troluj koliko voliš, samo nastavi. I daj krv, gde god ti odgovara. Sve grupe  nedostaju.

 

I ta baza podataka i kolekcija (gde god čuvaju krv), to je jedno veliko ljudsko dostignuće, takvog nečega nikad ranije nije bilo. Ne radi se toliko o krvi nego o evidentnoj činjenici da su ljudi voljni da iz altruističnih razloga urade nešto što će pomoći nekome koga uopšte ne poznaju. To je divno.

I zato ja tvrdim da ćemo na kraju svi da se volimo i ljubimo.

 

 

 

Svasta je ranije pisalo u upitnicima koju se popunjavaju pred davanje. Npr da li ste ikada probali neku drogu. Ja pisao iskreno, oni me vracali da ponovo popunim. Zvanicno je bilo - ako si jednom duvao nikad ne mozes da das krv. Srecom izmenise, pocrkali bi svi.

 

Pa onda velika diskriminacija gej osoba. Samo li priznas, gotovo, imas Sidu u njihovom ocima. Pa se prvo bunile lezbejke, tipa njihov seks nije sklon prenosu bolesti, pa mic po mic i ljudska prava, pa je sad to sve mnogo normalnije.

 

Razmisljam sto mi krivo sto nemam sad taj test, lep je to prikaz razvoja srpske misli od kraja 20.veka do danas.. Ako neko moze da ga iskopa nekako obradovace me :)

 

 

Ja sam jednom davno zaokružio nešto kao: imao sam nebezbedan seks ili tako nešto. Pa su me detaljno ispitivali (doduše, smejali su se na moje odgovore jer sam vešt zajebant) Sad kad sam bio nisam video takva pitanja, uglavnom su mi sva izgledala smislena i razumna. Al' možda sam nešto propustio jer sam ih jedva čitao i brzinski samo zaokruživao ispravne odgovore.

U sledećoj šetnji ću otići do zavoda, uzeti im jedan upitnik pa ću ga skenirati i postaviti ovde

Link to comment

Odličan je novi upitnik... <_< Čim je videla dijagnozu, aj cmok cmok cmok... Završio sam karijeru™. Malo je glupo to, nisu svi isti i nije 1 bolest kod svakoga ista, ne vidim razlog što ne bih dao krv ako se osećam dobro, mogu ići na rekreaciju i naravno ne ugrožavam

primaoce.

IMG_20161216_093437_zpswg4fjlvo.jpg

Edited by wall
Link to comment

Ne znam ništa o davanju krvi, trombocita ili krvne plazme...

Niti me interesuje nešto posebno. 

 

Dajem krv barem 2-3 puta godisnje...

Nekada sam i češće davao... na svakih 2-3 meseca

Sad nešto "nepostizavam", a čak sam "doživeo" i da me odbiju jednom, zbog niskog pritiska... :cry:

Jednom mi se desilo da im se "otkačilo" crevce,  dok je trajalo uzimanje krvi.. ne moram da vam opisujem kako su mi izgledale košunja i pantalone. 

 

Generalno to radim zbog "humanosti" i da budem "dobar čovek",

UgIavnom dajem krv u onoj zgradi kod Hrama u ulici Sveti Sava

Link to comment

najbolje je ono krajnje nedvosmisleno pitanje:

 

 

д) Да ли сте икада за пружање сексуалних услуга узимали новац или дрогу?

 

 

nema pripreme u smislu da li ste se prostituisali (nekad u životu), nego odma u centar... je l znaju vaši roditelji da ste.... ?

Edited by Marcus Wulffings
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...