Jump to content
IGNORED

Jugosloveni, odnosno zapadnobalkanci...


namenski

Recommended Posts

Inace, NSU Prinz, onaj sarajevski, sa sve par modela NSU motocikla, proizvodio se po licenci u sarajevskoj fabrici koja se zvala PRETIS, skraceno od PREduzece TIto Sarajevo, koje je posle postalo UNIS ili tako nekako.

PRETIS je u istoriju usao pocevsi da proizvodi i jednu kulinarsku napravu koja se dugo i zvala po njemu:

 

Pretis_Lonac.jpg

 

Sve dok nije, uglavnom, zamenjena imenom ekspres lonac podobnijim novim vremenima brzine i svakojakog drugog hitanja da se negde stigne.

U prva vremena pojave ovog cuda tehnike, zabelezeno je, bilo je najvise problema sa otvaranjem lonca, koje iz nestrpljiosti koje iz neznanja, koje iz sirom Jugoslavije Zapadnog Balkana rasirene pojave da je citanje uputstava za koriscenje nepotrebna stvar, jer sta znaju oni, mi to bolje znamo...

Koji god razlog bio, zabelezeno je takodje da su mnogi pasulji zavrsavali na plafonu i ukucanima.

Nije Pretis postao UNIS, mozda civilni deo kao deo holdinga, uvek je bio Pretis.

Inace, posle VTI koji je bio najvazniji deo, jedan od najvaznijih proizvodnih pogona bivse vojne industrije, mozda samo Zastava da je bila na tom nivou.

12km ukopana u brdo.

Deda dobio sat kad je otisao u penziju.

Edited by djeneralche
Link to comment

Nije Pretis postao UNIS, mozda civilni deo kao deo holdinga, uvek je bio Pretis.

Inace, posle VTI koji je bio najvazniji deo, jedan od najvaznijih proizvodnih pogona bivse vojne industrije, mozda samo Zastava da je bila na tom nivou.

12km ukopana u brdo.

Deda dobio sat kad je otisao u penziju.

"Bratstvo" Pucarevo, "Igman" Konjic, "Vitezit" Vitez, "Prvi Partizan' Uzice, "Djuro Djakovic" Sl. Brod, "Prva Petoletka" Trstenik, "Zrak" Sarajevo, "Sloboda" Cacak, "Rudi Cajavec" Banja Luka. Ko jos bio tzv. 1st tier, ne racunajuci "TAM", "FAP", "Tigar", "RIZ" i ostale koji su imali vecu civilnu proizvodnju?

Link to comment

Iskra, Slovenija, zaboravih gde joj je bilo sediste, bila je takodje jak igrac, Teleoptik, Zemun, takodje, brodogradilista su takodje bila jaki igraci, 3. maj, Split, je savladao podmornice, a Tito iz Kraljevice male borbene brodove sa sve znacajnom saradnjom sa Svedjanima i Norvezanima...

 

BTW, glede prica o seriji i opijumskim desavanjima u 1. Jugoslaviji, interesantno je da niko, za neposredno post-WW2 period ne pominje glavnog i odgovornog za devizni priliv od maka i derivata i to u drzavnoj reziji: Alkaloid iz Skopja je dugo bio broj 1. izvoznik i donosilac deviznoog priliva, koje crnog, koje belog...

Link to comment

Sad si me :D

Krusevac, Obilicevo, Trayal, Miloje Zakic i kako su se sve vec zvali, bio je takodje jak igrac, oni su se cak igrali i sa poprilicno ozbiljnom hemijom, ne mislim samo na eksplozive :ph34r:, predratna proizvodnja za vojsku na stranu, u Krusevcu jos mogu da se vide ostaci od Nemaca izbombardovanih pogona Obiliceva...

 

I, kad smo kod eksploziva - Milan Blagojevic, Lucani...

Link to comment

U pravu si, Igman sam smetnuo sa uma, obaska ona fabrika eksploziva u Vitezu, mogu da je se setim samo po imenu jednog od industrijskih eksploziva, ako se dobro secam zvao se Vitezit, dobar za pos'o, dobar za ribolov :ph34r:...

U nekoj sam jurnjavi, pa tek sad videh pitanje glede razlika/slicnosti u asortimanu Iskre i Teleoptika: ne znam, ne mogu da se setim ovako na prvu loptu, cini mi se da je Iskra - tako se barem svojevremeno talambasalo uradila svu optiku - ukljucujuci i ukrstanje sa dostupnim zapadnim izvorima - za novi tenk, radili su i neku komunikacijsku opremu, dok je Teleoptik bio poprilicno odmakao sa avionskim instrumentima, nesto od toga je jos i u poznim devedesetim islo za Rusiju i odrzavalo ih u zivotu.

Za busole znam sigurno :D

 

Meni je naj iz te oblastitm bila firma cini mi se da se zvala Megaplast iz Donjeg Milanovca, inace jedan od pratecih Djerdap: oni su pravili zvezde za kape (jos je neko to radio), znacke, medalje, odlikovanja, a sa Zlatarom Majdanpek i reprezentativno ordenje.

Ne mogu da se setim i makedonske firme koja je uoci ratova 90-ih bila na pocetku proizvodnje novog Yu slema po obrascu americkog.

 

Brodarski institut u Zagrebu, jedna od vrh institucija, u svetskim okvirima znacajnija i uspesnija od VTI, koji je od zamisli do izgradnje i razvoja bio dete JNA, sarajevski FAMOS je takodje opasno saradjivao sa tadasnjim svetskim brojem 1 sto se tice brzohodnih dizel motora, Pielstick-om....

Link to comment

U, obaska ona fabrika eksploziva u Vitezu, mogu da je se setim samo po imenu jednog od industrijskih eksploziva, ako se dobro secam zvao se Vitezit, dobar za pos'o, dobar za ribolov :ph34r:...

U nekoj sam jurnjavi, pa tek sad videh pitanje glede razlika/slicnosti u asortimanu Iskre i Teleoptika: ne znam, ne mogu da se setim ovako na prvu loptu, cini mi se da je Iskra - tako se barem svojevremeno 

 

Meni je naj iz te oblastitm bila firma cini mi se da se zvala Megaplast iz Donjeg Milanovca, inace jedan od pratecih Djerdap: oni su pravili zvezde za kape (jos je neko to radio), znacke, medalje, odlikovanja, a sa Zlatarom Majdanpek i reprezentativno ordenje.

Ne mogu da se setim i makedonske firme koja je uoci ratova 90-ih bila na pocetku proizvodnje novog Yu slema po obrascu americkog.

 

.

"Vitezit" is Viteza, vec sam ih naveo. Kad smo vec kod galanterije, uprtaci i torbice mislim da je radio KTK "Visoko" iz Visokog. A tu je i "Slavko Rodic" iz Bugojna sa raznim MES.
 
Iskra-Fotona je radila (ili trebala da radi) SUV (sistem upravljanja vatrom) za tenk M-84. FAMOS je bio u Hrasnici i na Palama i Koranu, radili dizel motore za M-84 i BVP. Ali, oni ipak nisu bili prvi esalon*, iako su bili veoma znacajni. Slem je trebalo da radi "11. Oktomvri" iz Prilepa.
 
* - firme gdje je glavnina proizvodnje bila namjenska.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...