Jump to content
namenski

Jugosloveni, odnosno zapadnobalkanci...

Recommended Posts

namenski

Stevan-_Labudovic_006.jpg

Stevan Labudović, snimatelj i novinar od zanata, kazu, koji je po drzavno-partijskom zadatku proveo vise od 3 godine u sred srede alzirske borbe za oslobodjenje od kolonijalnih gospodara.

Jedini izvor informacija sa one druge strane, izvor na koga se naslanjao ceo ondasnji svet: na stranu istorija koja se - kao i tolike druge - danas ponovo pise i u kojoj je u alzirskoj borbi za oslobodjenje najveca muka tuzna sudbina francuskih kolona, u ona vremena je svako ko je imao malo obraza znao na kojoj strani leze istina i pravda.

Cak i Francuzi, doduse ne svi, ali oni koji su bili spremni da priznaju da ipak nesto nije u redu sa pokusajima metropole da zadrzi svoje kolonije i to po svaku cenu.

Posle je na dnevni red dosla politicka korektnost koja danas zaboravlja da je kolonijalni gospodar tih godina u Alziru razvijao moderne, najmodernije tehnike torture, na primer.

Bilo kako bilo, Zapadnobalkanci su tih godina imali dovoljno jaku pregovaracku poziciju i medjunarodnu, svetsku specificnu tezinu da se upuste u podjebavanje bratske Fracuzije koja nas je, kao sto i vrapci znaju, vise volela od nas samih.

I koja se kurvinski i bespomocno utekla sistematskom zaustavljanju jugoslovenskih trgovackih brodova na putu iz plavog Jadrana ka Gibraltaru i dalje: brodovi su zaustavljani, pretresani i maltretirani, a gospoda jugoslovenski kapetani su gospodski tretirali mladjahne marinske oficire i ispostavljali im racune za zadrzavanja, dangubu, dok su se samouverene posade jugoslovenskih brodova zajebavale na racun trulog kapitalistickog zapada.

Doduse, brodove koji su zaista plovili za Alzir da tamo ilegalno iskrcaju dzebanu niko nije zaustavljao: pocetak je 60-ih, pobednici iz WW2 su jos dovoljno mladi i hrtasti da bez po muke organizuju istovar na nekom zabacenom mestu alzirske obale.

Kazu da se u alzirskom Hall od Fame i danas cuvaju artefakti prisustva ovog coveka i njegovog doprinosa sirenju istine o borbi Alziraca za slobodu.

Nisu ga zaboravili ni kada je umro prosle, 2017. godine:

Stevan-_Labudovic_007.jpg

Sa sve davno dodeljenim zvanjem pocasnog drzavljanina Alzira.

Stevan-_Labudovic_001.jpg

Stevan-_Labudovic_003.jpg

Stevan_Labudovic_04.jpg

Stevan_Labudovic_05.jpg

Edited by namenski

namenski

Pontijak

I ovaj je kao mlad bio Jugosloven i komunista... Ovako je 1980. u omladinskom časopisu "Zdravo" pisao Marko Lopušina, očigledan zaljubljenik u Kumrovec, komunizam i Tita.
Ne bi to samo po sebi bio problerm da 20 godina nakon toga taj isti masovno ne objavljuje knjige o zločinima UDBE, o "srpskim herojima" Karadžiću, Mladiću i Arkanu, o umetnici Ceci, o ustašama, balijhama, "krvločnim albancima" i tako dalje i bliže sve lepše od lepšeg

29542865_10208790070667795_4073789115693255997_n.jpg

namenski

nemanja-ex-trojan_prince.jpg \

Nemanja.

Jugoslovenski parobrod, jos jedan zapadnobalkanac, na fotografiji se predstavlja kao Trojan Prince, na rodjenju, 1918. dobio je ime War Perch, zvao se jos i Hoosac, sve dok ga 1926. nije pazarila Atlantska plovidba Ivo Racic, Dubrovnik, dala mu ime Nemanja i 1928. prodala ga Jugoslavenski Lloyd AD, Zagreb...

5,226 GRT, prolece ratne 1942, zapovednik Karlo Loser, 7200 tona secera iz Dominikanske republike za Veliku Britaniju, preko Halifaksa gde ce se okupiti konvoj.

Vremena su jos siromasna, Nemanja iz Dominikane plovi sam, bez pratnje, nekih 8,5 kt, po propisu u cik-cak, na danasnji dan, 8. aprila, otkriva ga i citavih 10 sati lovi nemacka podmornica U-84 pod komandom Oberleutnant zur See Horst Uphoff.

Uphoff_U84.jpg

Covek ne spada u vrhunske takozvane asove, on je onaj prosek od cijeg kvaliteta se dize kosa na glavi, 27 godina, za 2 ratne godine uknjizio je 461 dan na moru, da bi avgusta 1943. dolijao sa sve celokupnom posadom.

Tog 8. aprila Nemanja oko 2 Zapadnobalkanca Nemanju promasuju, love ga dalje i oko 5 ujutru dobija svoje: 1 pogodak i gotov je, 13 poginulih, 34 prezivela.

Nalazi se nekih 200-ak NM daleko od obala Nove Skotske, Nemci nisu raspolozeni za pricu pa ce posle jos jednog torpeda, onog za dokusurivanje, nekih pola sata kasnije da se pokupe.

Poginuli su zapovednik, 9 clanova posade i trojica britanskih tobdzija zaduzenih za pucanje dodatim topom.

Sutradan, 9. aprila, oko podne, prezivele je opazio i pokupio britanski tanker Franche Comte, stari borac koji je jos 1941. popio susret sa nemackim podmornicama i bio ostecen: pogodio ga je covek koji se kiti najvecim brojem potopljenih brodova od svih Nemaca tokom WW2, a za utehu je sto je taj isti as tokom te bitke, po Nemce nesrecnog marta 1941, dopao ropstva.

Nemanja-_Franche-_Comte-1936-original.jp 

Nemam ovde sve papire, tek, 1 od stradalih je bio i Zapadnobalkanac Ivan Kosović, 3 oficir stroja, rodom iz Dobrote...

namenski
10 minutes ago, gospa buba said:

pod objashnjavanjem podrazumevam iznoshenje istorijskih chinjenica koje su poznate. ne shta ja mislim o njima.

da. i poshto je umetnost 20 veka umetnost jugoslavije, dosta me pogadja chinjenica koliko je jugoslovenska scena tokom celog veka stajala tachno kako treba u odnosu na svet. kao svet.

i radost shto vidim slike i imena koja su deo moje istorije, o kojima se preventivno ne govori vec 20 godina, osim ono malo zivih, koje naganjaju povrmeno samo koliko da potvrde da su srbi, ukoliko (bi sad da) jesu :s_w:

gospa buba

jap. to sam ja. i taj moj vek je sve veci.

i meni je trebalo 2 decenije da shvatim.

zamalo da me zeznu :hihi:

sent from bubamoto

namenski

milan-spasic-i-sergej-masera.jpg 

Na danasnji dan su Zapadnobalkanci:

Милан (Саве) Спасић

i

Sergej (Frana) Mašera

oficiri Kraljevske ratne mornarice i Narodni heroji Jugoslavije,

na vest o ulasku Italijana u Boku i nedostatku zelje da se sa brodovima ide negde gde ce moci da se bije sa silama osovine, odlucili da dignu u vazduh jugoslovenski kraljevski brod Zagreb

razarac-_ZAGREB-u-_Boki.jpg 

I sebe na njemu, uradivsi tako nesto sto se u politicki korektna vremena tolerancije i svih vrsta razumevanja obicno karakterise kao 'ma pusti budale...'

bradilko

"ma pusti budale" niko normalan ne bi rekao ni u sadašnje vreme