Jump to content
Marvin (Paranoid Android)

Šta se tačno krije iza cele priče o atentatima?

Background story  

68 members have voted

1. 1. Šta je *stvarno* iza ovog celog galimatijasa?

• Obična predstava "Mene ubijajte ali Srbiju nećete" za raju
      46
    • CG / kosovski / čiji već / narko ili nenarko ratovi
      8
    • CIA i Soroš hoće da spreče reforme i novu ekonomsku silu na Balkanu
      6
    • Ništa od navedenog, sedi, sa' ću ti ja kažem sve...
      8

Recommended Posts

Time Crisis

Hipoteza k'o hipoteza, nedostaje joj samo odgovor na to ko ce da popuni upraznjena mesta: nema ko, Srbija odavno nema takozvane kadrove za tako nesto, ako ih daju Vucicevi :isuse: ostace im igracka za domacu upotrebu, svi napolju ce biti zadovoljni jer je posle vojske i policije, Srbija ostala i bez paznje vrednog obavestajnog aparata...

Ono, nije da ga je i do sada imala niti joj je ovakav kakav je bio trebao i radio nesto korisno, ali - i to je paradoks nad paradoksima, ciscenje takozvanih sluzbi je dobitak za Srbiju.

Aj' kad si već tu, čemu bi uopšte trebala da služi "služba", a da ne može da obavi regularna policija? Čini mi se da osim što decenijama proizvode najrazličitije afere ne rade bog zna šta korisno, tj. ako uopšte išta.

Caligula

Recimo da je policija dobila dojavu o zolji&bombama&municiji, obavestila ministra i sluzbe. Sledeci korak je svakako uklanjanje ili onesposobljavanje oruzja i postavljanje prismotre koja bi uhvatila atentatore sa rukama na oruzju. 

To se nije desilo. Dakle, ovo sa Jajincima i garazom na NBGD je ocigledno Vuciceva namestaljka smisljena za vecerom u geozavodu, bas kao i ono rusenje u Hercegovackoj. To je ta priglupa i providna kuhinja. U pitanju je klasicno mucenje vode jer nesto veliko treba uciniti nevidljivim.

E sad - Ameri se, IMHO, prozivaju zato sto ocigledno vrse (npr. Andrejevim aferama inspirisani) pritisak na Vucica glede NATO/Putin jasnog opredeljivanja i on (njegovi kerovi zapravo) reaguje nervozno i Milosevicevski jer nema drugaciji izlaz: vec je liferovao iz Srbije Putinove komandose zaduzene za izbore u CG i sada ako bi se jos javno odrekao Rusije (sto je najbolje moguce za Srbiju trenutno ali ne i za njegov rejting) izgubio bi solidan broj glasaca, otvorio bi front protiv Tome i Dacica i na predsednickim izborima se ne bi dobro proveo. 

Onda bi, kada izgubi, morao da napravi neko krvoprolice i potpuno odustane od zapadne pomoci, udje u Milosevicev mod i okrene se Rusiji pa neka traje dok traje. Zapravo, sada se upravo sprema za taj scenario cisteci Sluzbu i policiju od potencijalnih neposlusnika.

Mislim dakle da imamo tri paralelne stvari ovde: Putin/Zapad dilemu, ucesce srpskog zandara(?) u ruskoj reziji udara na MIla i na kraju ocigledan obracun mafije nevezano za politicka/agenturska previranja a neko vec rece da mafijaski obracuni nisu daleko od politicke elite, naprotiv. 

Stvarnost u srbiji je mutna kao biografija Milorada Vucelica, jos kada se tome pridoda psihoticna geopoliticka internacionalna situacija javljaju mi se samo tri reci: nece biti bolje.

Glasam zapravo za opciju 4 jer je jaka magla trenutno

namenski

Možda prethodna dešavanja u CG, Dikić i ekipa, istraga toga u SRB, hitan dolazak Patruševa, oružje u žbunju, tnt u meganu na N. Beogradu ukazuju da nije baš namešteni cirkus.

Jasno, dosta toga jeste lako iscirkusati™ ali meni liči da je ipak sve to povezano i malo jače od cirkusa za građane.

Treba imati na umu da je retko kada neka obaveštajna služba u većoj aktivnosti bez barem nekih saznanja druge (mislim na velike igrače) a male domaće nastoje tu ušićariti ili barem proći bez posledica.

Srbija odavno nema nista sto bi se, ma i reda radi nazvalo sluzbama: radi se o interesnim grupama koje se bave biznisom i unutrasnjom politikom, nesposobne za bilo sta drugo, a kamoli za igru :isuse: sa strancima.

Ukratko, gomila pijavica koju je davno trebalo...

James Marshall

Službu će zamijeniti nasljednici Mutavog, ko će da se jebava sa zakonima, pravilnicima, psiho testovima, uslovima u pogledu škole, sve te formalnosti treba ukinuti.

Ravanelli

Sve ono što sam propustio može da ide pod (4), to želim i da čujem.

Što se tiče čistki, pomenuo sam to kao jednu od mini-opcija u stavci 1, ali opet, sve što mi je nejasno da bih u potpunosti kupio priču da je sve ovo normalno samo loše izvedeni šou, su Slina, Vulin i Informer koji laju ovoliko na Amerikance. Sve se to moglo izvesti bez toga, to mi se čini kao potpuno nepotrebna eskalacija i navlačenje sebi bede na vrat. Sve ovo je moglo da se olaje na "narko klanove kojima nije u interesu da Vučić stvori pravnu državu i da se razračuna s kriminalom", prošlo bi to kao kao po loju, em raja voli apstraktne nevidljive neprijatelje, em je lakše boriti se protiv njih i koristiti ih. Umesto toga, oni sipaju gomilu govana po US diplomatama (ma kako se lepo primalo) za šta će, pre ili kasnije, dobitu punu bulju šimika. To je deo koji me buni, tu ne vidim logiku niti bilo kakav dobitak za njih.

ne možeš čistiti obaveštajne službe zbog dilera, nije baš VB-u u delatnosti da se bavi ulicom.

Ako je tako, a postoji mogucnost da jeste, onda je Vucicu - na vecnu sramotu svih koji su bili na vlasti posle Milosevica, titrali i dozvoljavali da budu titrani od strane sluzbi - zapalo ono sto je trebalo i moralo davno da bude uradjeno.

pa ne mislim da će on čistiti neke zle elemente i da ozbiljno reformiše te službe, pre neke koji mogu da misle svojom glavom ili su tu došli zahvaljujući ds/dss.

vučić otkako je došao na vlast ima sjajnu saradnju sa službama. koliko sam razumeo, tu vlada mišljenje da je on čovek patriota, a ne žuti evropski prdavac.

pogledajte medije koliko su mu podređeni i setimo se svih tajnih snimaka koji su procureli, a uvek u vučićevu korist.

Edited by Ravanelli

slow

Zanimljiva je glasna podrška Nikolića smenama u BIA i VBA. Znači da  se ipak ne sklanja "proruska" struja. Da je tako u najmanju ruku Toma bi ćutao u znak neslaganja. Ovde je aktivan u traženju smene.

Sada bi bilo zanimljivo posmatrati reakciju Dačića ako je uopšte bude.

Edited by slow

namenski

Službu će zamijeniti nasljednici Mutavog, ko će da se jebava sa zakonima, pravilnicima, psiho testovima, uslovima u pogledu škole, sve te formalnosti treba ukinuti.

+1

Upravo tako.

I, svako je dobio svoje.

Konacno demontirano nesto sto je davno trebalo raskantati, strukture™ koje su send svih najmanje promenile, ako uopste jesu, jos od onih vremena, a Vucic i njegovi dobijaju igracku za domacu upotrebu taman po njihovoj meri s kojom ce moci da rade sta hoce i kome hoce.

Malo li je? :fantom:

JozoMujica

Nije mi jasno kako je moguce da nase opozicione stranke vec nisu uvidele da je to jedina linija napada koja bi teoretski radila, ali imam neke ideje zasto je to tako.

Ne želišđ valjda da kažeš da su i naši drugačiji umešani u kriminal? :o

namenski

ne možeš čistiti obaveštajne službe zbog dilera, nije baš VB-u u delatnosti da se toliko bavi ulicom.

pa ne mislim da će on čistiti neke zle elemente i da ozbiljno reformiše te službe, pre neke koji mogu da misle svojom glavom ili su tu došli zahvaljujući ds/dss.

vučić otkako je došao na vlast ima sjajnu saradnju sa službama. koliko sam razumeo, tu vlada mišljenje da je on čovek patriota, a ne žuti evropski prdavac.

pogledajte medije koliko su mu podređeni i setimo se svih tajnih snimaka koji su procureli, a uvek u vučićevu korist.

Ma kakva reforma, ni na kraj pameti nikome.

Uostalom, s kim bi se reformisalo i zasto?

Kome jos to treba: Vucicu i njegovima treba pokrice da se instaliraju tamo i dobiju u ruke aparat za legalno maltretiranje svega i svakoga, a ljudi za to ce se naci uvek, ovima napolju treba da udare recku da je jos jedno poglavlje™ odradjeno...

Rusi, sva je prilika, dugorocno izgurani, svima lepo...

wall

Srbija odavno nema nista sto bi se, ma i reda radi nazvalo sluzbama: radi se o interesnim grupama koje se bave biznisom i unutrasnjom politikom, nesposobne za bilo sta drugo, a kamoli za igru :isuse: sa strancima.

Ukratko, gomila pijavica koju je davno trebalo...

Ne slažem se. A već se nismo ni slagali po ovom pitanju.

Da, vb agencije jesu često zloupotrebljene, jesu sive a neretko i crne ali takve su od nastanka.

E sada što se one lepe idealizuju s terminima black ops. i tajni fondovi a domaće sa krimosi i dileri je stvar pristupa.

Edited by wall

Marvin (Paranoid Android)

Za trenutak bih se osvrnuo na hipotezu koja se prožima često, da je sve ovo odrađeno zarad čistki u službama. Jedna stvar zbog koje ne kupujem™ da je sve šarada radi čistki i zamena kadrova je sledeće:

Ovi su na vlasti već pet jebenih godina. Na vrhovima službi, i policije su već poodavno njihovi ljudi, koji su u ešalone direktno ispod njih, dakle one bitne, postavili takođe svoje ljude koji će da slušaju bespogovorno i da rade šta god im se kaže. Poslednja high-profile zamena koja se dogodila, kada su smenili nekoga ko vrlo otvoreno nije bio njihov čovek (mislim, od samog početka), a bio je vrlo poznata figura, bio je Milorad Veljović. I umesto njega su doveli nekog svoga, i poslednja kutijica je štriklirana tu.

Visokoprofilna mesta u vojsci, policiji i službama su sva potpuno njihova, već četiri i više godina, sa izuzetkom Veljovića koji je odrađen, šta, pre godinu dana. Okej. Sva druga mesta u službama ispod njih, načelnici, podnačelnici, niži činovi kojima ni imena ne znam, itd, to su ljudi za koje javnost ne zna. To su ljudi koji nemaju glas, ne mogu da se pobune. Ne može Đura Đuranović koji je bio načelnik vojvođanskog resora DB-a do danas (izmišljam kako idem, nemam pojma jel taj resor/okrug postoji) sutra da ide u javnost (jer medija ionako nema, ali ajde, sve i da ima) i da vrišti kako je ovo politički progon, politička čistka, da postavljaju svoje ljude, poslušnike, zaove i sinovce, jer taj Đura Đuranović je nepoznato ime, za koje niko neće da se uhvati niti da ga uzme zaozbiljno.

Gašić na čelo BIA-e možda i dođe na kraju, ali za tako nešto ovo nije potrebno. Ako Gašić dođe na čelo BIA-e, to će biti neka interna rokada sa razlogom da on samo pokupi masnu platu i zvučno mesto, ali i ovog kojeg će da zameni je njihov čovek koji svakako ne bi zucnuo. Prema tome, ne vidim kako je cela ova udjurma neophodna radi malo smenjivanja ljudi u službama koje su ionako infiltrirane ko-zna-do-koje-sulude-mere u prošlih pet godina, i koje više ne mogu da pruže neki medijski otpor, i da hoće. Bar ja ne vidim kako.

Prospero

čistka u službama, ako je bude, nije cilj sam po sebi niti namirivanje partijaša nego sredstvo postizanja nove i kvalitetnije bezbednosti ekipe na vrhu.

namenski

Nije njima ni do medija ni do bilo cega drugog osim do biznisa™.

A bojim se da smo svi po malo podlozni poganoj mistifikaciji takozvanih sluzbi i u njima prisutne tevabije: gomila pijavica koja je metastazirala do neslucenih granica, korisna i opasna samo za potrebe unutrasnje politike.

@ wall: mislim da nisi u pravu: one tamo, ma koliko po prirodi stvari bile sklone zloupotrebama, imaju nad sobom kakvu-takvu kontrolu i htele to ili ne moraju nesto da rade.

Ove ovde su vec davno ono sto sam napisao, ukratko - ne rade one s dilerima.

One su diler.

Izmedju ostalog.

MancMellow

Mislim da ne bi bilo loše da prvo vidimo da se nešto desilo pa da tek onda komentarišemo.

wall

@Namenski

Pa imaju i ovi, one koji su na vlasti... E sada... Tu nastaje ozbiljna razlika ali mojne se zanositi da te "lepe" rade kao 007 na ekranima naših tv prijemnika.

Sve je u opticaju i šverc droge i mučenje i snajke za zavođenje i spinovanje... Rišelje je napravio pravila igre.