Jump to content
Marvin (Paranoid Android)

Šta se tačno krije iza cele priče o atentatima?

Background story  

68 members have voted

1. 1. Šta je *stvarno* iza ovog celog galimatijasa?

• Obična predstava "Mene ubijajte ali Srbiju nećete" za raju
      46
    • CG / kosovski / čiji već / narko ili nenarko ratovi
      8
    • CIA i Soroš hoće da spreče reforme i novu ekonomsku silu na Balkanu
      6
    • Ništa od navedenog, sedi, sa' ću ti ja kažem sve...
      8

Recommended Posts

Okej, na onom topiku o A. V. ima već dve i po iljade strana i priča o svakavom i neobičnom ludilu, pa će i ovo poslednje ludilo nekako da se izgubi u celoj kaljuzi. U tu svrhu, zasebni topik, valjda se primi.

U petak sam, priznajem, mislio da je sve ovo obična budalaština i još jedna fantazmagorija gde se Vučić širi u prsa junačka, Slina iskače ispred njega da ga zaštiti telom svojim, a da Pink naredna tri-četiri dana pumpa priču o dušmanima koji bi da nam ubiju Njega, ne bi li nas podjarmili, ali da je sve to, naravno, potpuni bulšit. I dalje držim da je to potpuno validna opcija, jedna od validnijih, ali ovakve umešne predstave obično imaju rok trajanja od 48h, kao kad je Kurir rušio Vučića, a Vučić naredni dan otišo na poligraf i rekao da govori istinu (i gotovo), ili kao kad su šiptarčine htele da ga ubiju u Zubinom Potoku, bacivšu bombu u generalni prostor gde je Vučić trebao biti, za nekih 12-13 sati.

Međutim, ovo pomalo predugo traje i počinjem da imam neke sumnje da možda i malo više ima iza ovoga. Ne, naravno, američke marince koji nose fantomke, ali... da ne serem sada mnogo produhovljeno, ali srpska politika se u 99% slučajeva može posmatrati kroz vrlo prosto pitanje - cui bono? Obično su sve magareće konstrukcije i prozirni planovi na mestu sa vrlo očiglednim ciljem, koji svako sa deset grama mozga može da provali, a ono što mene malo muči od petka je prosto pitanje: ne čudi me toliko što je Vučić pustio kerove s lanca da laju na Skota i US ambasadu, to im je klasični modus operandi, više me muči pitanje zašto to u ovom slučaju? Šta je mogući net gain za vladu da u budalaštinama oko oružja laju na Amerikance? Da namaknu još koji procenat podrške? Nemoguće. Ovo će kupiti oni koji već glasaju za njih. Oni koji ne glasaju će da gledaju ceo cirkus i da se fejspalmuju. So...

1. "Ovo sve je običan namešteni cirkus"

Po Okamu, ovo je i dalje najverovatnija pretpostavka. Ali ono što napisah gore me muči. Ako je sve samo još jedna predstava da se vidi kako je siroče ugrožen jer toliko ljudi žele da ga smaknu, čemu ovolika, do sada još nezapamćena, eskalacija sa US ambasadom? Da je sve samo šou, mogli su oni to i da izvedu a da ne viču Skotu u lice da je peder, mislim, koji mogući interes imaju iz toga? Mogli su samo da dreče "Albanci / Balije / narko klanovi oće da ubiju Vučića", bez mešanja Amerike. Da je reč i samo o fingiranju atentata radi čistki u BIA/VBA, pa jbt, mogli su da kažu i Soroš / Mišković / Dr Who. Ako je sve samo još jedna predstava, ovo mi je najveća nepoznanica, čemu to sa Amerikancima? Ovom dajem 70%.

2. "CG / kosovski / čiji već / narko ili nenarko klanovi i razračunavanja"

Zapravo mi, nakon ubistva Mutavog, i ovih silnih pucnjava po Beogradu (beše jedno sinoć) i ne zvuči toliko suludo da ili postoje određene bizmis strukture koje bi volele da pošalju poruku, ili da već možda postoji dovoljan broj malo jačih i većih igrača na čije je prste nagazio službenik Narodne Banke Srbije. U tom slučaju, cela halabuka na Amerikance ima smisla jer se uvek lakše prima da zlikovci oće da nas satru nego da, ne do bog, vladajuća garnitura ima upletene prste u nekim nečasnim radnjama. Aj da kažem ovom dajem 20%.

3. "Ovo je stvarni pokušaj atenatata stranog faktora"

Jakako. 0%, ajmo dalje

4. "Nešto sasvim drugo"

Ostavljam 10% jer je sasvim moguće da mi Šerloci sa internet foruma, možda ponekad baš i ne znamo sve informacije. Teško poverovati, ali je tako.

Aj da čujem ljude koji valjda znaju više od mene o svemu.

Fins fleet

Hoce da napakuju nekome nesto i treba im jak povod?

Da, moguće, ali to je pomalo apstraktno. Pre se nadam da će ljudi koji žive u Srbiji i koji verovatno čuju šuškanja više nego ja (dobro, nadam se da baš neće biti priča iz pijace ili taksija) podeliti svoju mudrost.

Ravanelli

fali opcija "kompletna čista bezbednosnih služba i mini verzija državnog udara"

stoga opcija 4

Edited by Ravanelli

Prokleto Djubre

Ja svakako nisam ljud koji zna vise o bilo cemu u nasoj politici, ali bi mi sledeci scenario bio veoma logican:

Prangijasi se bore na ulicnom nivou, sranje se zahuktava i nece biti lepse u sledecim mesecima. Nas vrh politike nije bas toliko iznad da ih to ne pipa, posto su u pitanju ljudi koji na svemu moraju drzati ruke. Mislim na premijera i batu dakako, posto oni ne mogu verovati nikome i ne bi me cudilo da je linija od ulicnog dilera do najvisih funkcionera veoma kratka i da se sastoji iz dva tri koraka. U situaciji ulicnog rata koji moze uprljati nase postenjacine, bitno je odmah na startu uperiti prst dovoljno visoko samo da se ne bi gledalo dole, na ulicu.

Ovo mi se cini najpre zato sto ima samo jedna stvar koja bi Aleka mogla usrati u ocima prosecnog Srbina, a to je da se nekako poveze sa kriminalom. Ovim obicnim, najnizim kriminalom. Nije mi jasno kako je moguce da nase opozicione stranke vec nisu uvidele da je to jedina linija napada koja bi teoretski radila, ali imam neke ideje zasto je to tako.

fali opcija "kompletna čista bezbednosnih služba i mini verzija državnog udara"

Sve ono što sam propustio može da ide pod (4), to želim i da čujem.

Što se tiče čistki, pomenuo sam to kao jednu od mini-opcija u stavci 1, ali opet, sve što mi je nejasno da bih u potpunosti kupio priču da je sve ovo normalno samo loše izvedeni šou, su Slina, Vulin i Informer koji laju ovoliko na Amerikance. Sve se to moglo izvesti bez toga, to mi se čini kao potpuno nepotrebna eskalacija i navlačenje sebi bede na vrat. Sve ovo je moglo da se olaje na "narko klanove kojima nije u interesu da Vučić stvori pravnu državu i da se razračuna s kriminalom", prošlo bi to kao kao po loju, em raja voli apstraktne nevidljive neprijatelje, em je lakše boriti se protiv njih i koristiti ih. Umesto toga, oni sipaju gomilu govana po US diplomatama (ma kako se lepo primalo) za šta će, pre ili kasnije, dobitu punu bulju šimika. To je deo koji me buni, tu ne vidim logiku niti bilo kakav dobitak za njih.

MNE

znaš kako da nije bilo ovog "terorizma" u CG bio bih sklon opciji 2, ovako mi je prevelika koincidencija da ovo u BG nema baš nikakve veze sa ovim u CG

dakle neko muti vodu, da li beba/vučić/milo sami sebi da bi malo pročistili svoje redove erdogan stajl ili im to neko nabacuje i gleda kako se budale koprcaju to već ne znam

slow

Nikolić i Vučić o BIA i VBA: Predsednik će tražiti smene?
FoNet | 03. novembar 2016. 10:17 |

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić će se sastati sa premijerom Aleksandrom Vučićem, a pretpostavlja se da će predsednik zatražiti smenu direktora BIA i VBA

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić potvrdio je za Kurir da će se sastati sa premijerom Aleksandrom Vučićem, a taj list navodi da će Nikolić zatražiti smenu direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandra Đorđevića i Vojno-bezbednosne agencije (VBA) Petra Cvetkovića.

Nikolić je potvrdio za Kurir da će tema sastanka sa Vučićem biti mere protiv odgovornih, posebno zbog propusta u "slučaju Jajinci".

Naravno da sam zabrinut. Ako je Andrej Vučić bio meta, to je spremano makar iz dva razloga - jedan je da bi Aleksandru bio nanet udarac od koga bi se teško oporavio, a drugi je to što Andrej nema toliki stepen zaštite, objasnio je Nikolić.

Ja nisam imao nikakav izveštaj službi i mislim da direktnu odgovornost snose BIA, VBA i njihovi beogradski centri, smatra Nikolić.

Edited by slow

James Marshall

Znači sve ovo da bi se udomio Bata G. Rispekt.

Lojalnost iznad svega.

Takeshi

odgovor je, sve po malo.

sto bi se reklo u fizici, akcija i reakcija. vise stiskanja raznih delova drustva (podzemnog i nadzemnog), veca sila iz suprotnog smera.

bila je slicna epizoda pre godinu-dve sa dramaticnim upozorenjima, kao povod da bi se smenili policijski generali ali je cudno da se ponavlja, valjda premijer pokusava da apsolutno svaka osoba u sistemu bude "njegova".

shvatio je da uprkos ispunjavanju zadataka, npr. na kosovu nece dobiti ni kulturno-umetnicko drustvo "zajednica srpskih opstina", uz pritisak oko trepce, pokusava da se duri tako sto ce pozvati neke ruse u posetu. onda mu se amerikanci fino podsmevaju tim maskenbalima i slicno, jer znaju da ce opet morati kod njih na vrata.

ili ukratko, dobro lazu ali su nesposobni  :fantom:

radnik

2. "CG / kosovski / čiji već / narko ili nenarko klanovi i razračunavanja"

Zapravo mi, nakon ubistva Mutavog, i ovih silnih pucnjava po Beogradu (beše jedno sinoć) i ne zvuči toliko suludo da ili postoje određene bizmis strukture koje bi volele da pošalju poruku, ili da već možda postoji dovoljan broj malo jačih i većih igrača na čije je prste nagazio službenik Narodne Banke Srbije. U tom slučaju, cela halabuka na Amerikance ima smisla jer se uvek lakše prima da zlikovci oće da nas satru nego da, ne do bog, vladajuća garnitura ima upletene prste u nekim nečasnim radnjama. Aj da kažem ovom dajem 20%.

Meni najvise lici na ovo. Sluzbenik NBS je okupio ekipu koja se razbahatila i ugrozava visedecenijske interese nekih ljudi.

namenski

kompletna čista bezbednosnih služba...

Ako je tako, a postoji mogucnost da jeste, onda je Vucicu - na vecnu sramotu svih koji su bili na vlasti posle Milosevica, titrali i dozvoljavali da budu titrani od strane sluzbi - zapalo ono sto je trebalo i moralo davno da bude uradjeno.

Kad kazem zapalo, onda mislim na to de je neko spolja rekao 'ajde sad i sluzbe' i da je ucestvovao u organizaciji i koreografiji cele price.

Interesantno je da se - ako je ovo tacno - sluzbe udaraju tako da takozvani narod moze da proguta pricu: naime, zaobidjena je mogucnost da se, kao u Kostunicina vremena brige za drzavu koja jel' nikako ne moze bez sluzbi, mnogo nasekira sto Srbija ostaje bez istih, nego cistka ide po liniji spijuniranja za strance, svejedno koje, neefikasnosti, jer, eto, pored njih zamalo pa ubise premijera, itd, itd...

U tom kontekstu ima smisla i mozda fingirana galama na Amerikance, nema veze, pretrpece oni to, a i narod to voli da cuje, jer je, izmedju ostalog, evidentno da po svoj prilici stradaju ruske struje...

Hipoteza k'o hipoteza, nedostaje joj samo odgovor na to ko ce da popuni upraznjena mesta: nema ko, Srbija odavno nema takozvane kadrove za tako nesto, ako ih daju Vucicevi :isuse: ostace im igracka za domacu upotrebu, svi napolju ce biti zadovoljni jer je posle vojske i policije, Srbija ostala i bez paznje vrednog obavestajnog aparata...

Ono, nije da ga je i do sada imala niti joj je ovakav kakav je bio trebao i radio nesto korisno, ali - i to je paradoks nad paradoksima, ciscenje takozvanih sluzbi je dobitak za Srbiju.

Edited by namenski

wall

Možda prethodna dešavanja u CG, Dikić i ekipa, istraga toga u SRB, hitan dolazak Patruševa, oružje u žbunju, tnt u meganu na N. Beogradu ukazuju da nije baš namešteni cirkus.

Jasno, dosta toga jeste lako iscirkusati™ ali meni liči da je ipak sve to povezano i malo jače od cirkusa za građane.

Treba imati na umu da je retko kada neka obaveštajna služba u većoj aktivnosti bez barem nekih saznanja druge (mislim na velike igrače) a male domaće nastoje tu ušićariti ili barem proći bez posledica.

Filozof manijak

Meni najvise lici na ovo. Sluzbenik NBS je okupio ekipu koja se razbahatila i ugrozava visedecenijske interese nekih ljudi.

I meni je ovo palo na pamet, pogotovo ekupa oko Strica nacije i Zvonka Veselinovića se mnooogo vozdigla u poslednje vreme , moguće je da su mnogim gurnuli prst u oko...