Jump to content
IGNORED

Ekologija


eumeswil

Recommended Posts

https://www.independent.co.uk/news/world/australasia/australia-wildfires-camels-shot-killed-helicopters-water-drought-bushfires-a9273366.html?fbclid=IwAR3KFXosXA3InPLip_dHbaERF3qKRG1bw_hGeCicTGw6s9sKQr0H_SqLWfI

 

More than 10,000 camels will be shot by professional firearms experts from helicopters to prevent them from drinking too much water in drought-afflicted South Australia.

 

:unsure:

Link to comment

Oficijelno, te (divlje) kamile su tamo "štetnici". Suša je nezapamćena, i one masovno umiru u pustinji (severni krajevi države Južna Australija). Jedan momak po imenu Šon Branden očajnički vozi okolo (u pitanju je ogromno prostranstvo) i pokušava da im dopremi vodu koliko je u mogućnosti.

 

Pokušava da skupi novac da im organizovano dopremi veću količinu vode i oformio je gofundme stranicu, međutim... slabo to ide. (Ja sam se i sam nešto učipio, ali ovih dana imamo buljuk donacija koje trebaju mnogima, počevši od dobrovoljnih vatrogasaca, pa do skloništa za divlje životinje, gde pokušavaju da spasu povređene koale, kengure, itd.)

 

Tužno zvuči, ali snajperisti im možda čine i uslugu, pošto u protivnom im predstoji zaista mučna smrt (skoro izvesno - vidite slike na gofundme stranici - nisu prijatne.)

 

Quote

Hot and dry conditions have led to huge bush fires across Australia in the last few months, but the country's drought has lasted for years. The camel cull is not directly linked to the fires crisis.

 

Ovo piše BBC... Ipak, te krize se preklapaju (i uzrokovane su sušom i rekordnim temperaturama). Ljudi koji imaju posede u državi NSW (u ruralnim područjima) moraju istovremeno da se bore i sa požarima i gledaju životinje kako skapavaju od gladi, suše i vrućine. Sve je to deo jedne te iste (veoma tužne i uznemiravajuće, za nas u rel. blizini) priče.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Indy
dopuna
Link to comment
  • 2 weeks later...

aj potrudite se malo, vidite koje su alternative i da li su flaše problem ili nešto drugo

 

lepo je imati predubeđenja i predrasude, ali ih je lepo i zadržati za sebe

Link to comment
Quote

Međutim, Bea Perez ističe da kompanija ne može potpuno da odustane od plastike, kao što neki aktivisti žele, jer bi to, prema njenim rečima, znatno smanjilo prodaju.

Quote

Takođe je rekla da se slaže s apelima da kompanija dostigne svoje ciljeve i pre 2030. godine, iako nije rekla kakve će korake preduzeti ako to ne bude slučaj.

Quote

Ovaj gigant pića proizvodi oko tri miliona tona plastične ambalaže godišnje, što iznosi 200.000 boca u minuti. U 2019. godini humanitarna organizacija Brejk fri from plastik proglasila je Koka-Kolu najvećim zagađivačem među brendovima, prenosi Klix.

alternativa je staklena flaša. da, smanjila bi se proizvodnja i prodaja tog đubreta od osvežavajućeg pića. što i ne bi bilo loše po opšte zdravlje. ako je predrasuda da je koka kola ( i pepsi i fanta i ostali kurci palci) nezdravo onda smo na različitim putevima i tu nema pomoći.

Link to comment

nije staklena flaša alternativa ničemu

 

staklena flaša je teška, za pranje se troši voda i nejenogeni detergenti, na staklene flaše ide drugi tip etikete koji nije lako reciklirati, sa prečišćavanje vode posle pranja se troši energija i hemikalije, staklene flaše se razbijaju, za čišćenje se opet koriste voda i detergenti i tako dalje i tako dalje

 

 

Edited by Braća Strugacki
Link to comment
On 25.1.2020. at 20:45, Braća Strugacki said:

nije staklena flaša alternativa ničemu

 

staklena flaša je teška, za pranje se troši voda i nejenogeni detergenti, na staklene flaše ide drugi tip etikete koji nije lako reciklirati, sa prečišćavanje vode posle pranja se troši energija i hemikalije, staklene flaše se razbijaju, za čišćenje se opet koriste voda i detergenti i tako dalje i tako dalje

 

 

Jesu li plasticne flase koje se koriste vise puta u prednosti u odnosu na staklene, ako je vec to pranje toliki problem? Znas na koje mislim, bas debela plastika, u Nemackoj su te standard za maltene sva pica (kisela voda i Kola, izmedju ostalog). Placa se kaucija na njih, bas kao i na tu jednokratnu plastiku (ali manje, 15 vs 25 centi), i vracaju se u drugim postrojenjima unutar prodavnica. Obicno je jedno za jednokratne flase a drugo za gajbice i te debele flase (i to je kul, ubacis gajbicu sa flasama unutra i sve se to skenira, ne moras jednu po jednu). I u principu u prodavnicama tesko i nadjes jednokratnu plastiku, osim za flasice od pola litre.

 

Sta bi bila onda alternativa svima njima?

Link to comment
11 hours ago, I*m with the pilots said:

Jesu li plasticne flase koje se koriste vise puta u prednosti u odnosu na staklene, ako je vec to pranje toliki problem? Znas na koje mislim, bas debela plastika, u Nemackoj su te standard za maltene sva pica (kisela voda i Kola, izmedju ostalog). Placa se kaucija na njih, bas kao i na tu jednokratnu plastiku (ali manje, 15 vs 25 centi), i vracaju se u drugim postrojenjima unutar prodavnica. Obicno je jedno za jednokratne flase a drugo za gajbice i te debele flase (i to je kul, ubacis gajbicu sa flasama unutra i sve se to skenira, ne moras jednu po jednu). I u principu u prodavnicama tesko i nadjes jednokratnu plastiku, osim za flasice od pola litre.

 

Sta bi bila onda alternativa svima njima?

 

ne znam, nisam video matematiku za te flaše

 

logično bi bilo da su zelenije od staklenih, zbog prevoza uglavnom

Link to comment

u ovom momentu ja sam za kauciju na svaku plastičnu i metalnu ambalažu. ne simboličnu da te mrzi da vraćaš. i za mleko i za vodu i za zejtin......... manje trovanja na TV, više šetnje na, hmm, čistom vazduhu. plus toga, za akcize na sve u plastici ako je jeftinije nego to isto u staklu. znam za vino.

Link to comment
On 25.1.2020. at 20:45, Braća Strugacki said:

nije staklena flaša alternativa ničemu

 

staklena flaša je teška, za pranje se troši voda i nejenogeni detergenti, na staklene flaše ide drugi tip etikete koji nije lako reciklirati, sa prečišćavanje vode posle pranja se troši energija i hemikalije, staklene flaše se razbijaju, za čišćenje se opet koriste voda i detergenti i tako dalje i tako dalje

 

 

sorry ako ponavljam ono što je već pisano ...

 

ako sam dobro razumeo, ti u stvari misliš da se trenutno rešava pogrešno postavljen problem, tj. da se pokušava naći alternativa korišćenju plastike, a trebalo bi da se razmišlja o tome kako tu plastiku kasnije pokupiti i šta sa njom uraditi nakon što se iskoristi ? Faktički, plastika je dosta dobar materijal u smislu trošenja resursa za proizovdnju i održavanja, "samo" je problem što se nakon korišćenja neadekvatno raspolaže sa njim ? 

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...