Jump to content
IGNORED

Ekologija


eumeswil

Recommended Posts

plastika je korisna, problem je postupanje sa plastičnim otpadom

 

- staklena ambalaža vs plastična - u fabriku dolazi 18 kamiona staklene ambalaže i 1 plastične za pakovanje iste količine proizvoda, staklo se razbija, potrebno ga je prati itd, staklo je bolje za organoleptičke osobine, ali to nema veze sa ekologijom uglavnom

- platnene torbe vs plastične - u proizvodnji pamučne torbe ime petnaestak faza, primenjuju se đubriva, pesticidi, pa detergenti, izbeljivači, boje, sredstva za fiksiranje, puno vode i još koječega - u jednoj studiji tekstilnih predmeta je nađeno tragova 320+ upotrebljenih hemikalija (ne u jednom, nego više uzoraka) - plastika se izduva i idemo dalje - ključ je da se upotrebljava višekratno

- plastični delovi vs metalni - plastika je lakša, zahteva manji nivo zaštite, jednostavnija obrada itd

 

 

da ne davim, nije problem sam materijal, nego isplativost reciklaže, to je problem koji mora da bude rešen

Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

staviću ovo i na DOOM. češće se baca pogled

Quote

Uprkos brojnim donacijama za zaštitu životne sredine, najveći zagađivači u regionu u Srbiji, EU zgrožena

 

Edited by djordje geprat
Link to comment

svojevremeno mi je 1 visoki vladin zvaničnik zadužen za eu integracije rekao da ćemo mi pre rešiti kosovo, nego problem ekologije

 

i da on ne vidi rešenje kako min eu standard može da se postigne u narednih 10-20 godina

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment
On 16.8.2019. at 11:11, Braća Strugacki said:

plastika je korisna, problem je postupanje sa plastičnim otpadom

 

- staklena ambalaža vs plastična - u fabriku dolazi 18 kamiona staklene ambalaže i 1 plastične za pakovanje iste količine proizvoda, staklo se razbija, potrebno ga je prati itd, staklo je bolje za organoleptičke osobine, ali to nema veze sa ekologijom uglavnom

- platnene torbe vs plastične - u proizvodnji pamučne torbe ime petnaestak faza, primenjuju se đubriva, pesticidi, pa detergenti, izbeljivači, boje, sredstva za fiksiranje, puno vode i još koječega - u jednoj studiji tekstilnih predmeta je nađeno tragova 320+ upotrebljenih hemikalija (ne u jednom, nego više uzoraka) - plastika se izduva i idemo dalje - ključ je da se upotrebljava višekratno

- plastični delovi vs metalni - plastika je lakša, zahteva manji nivo zaštite, jednostavnija obrada itd

 

 

da ne davim, nije problem sam materijal, nego isplativost reciklaže, to je problem koji mora da bude rešen

 

to sa kamionima je slucaj samo zato sto se plasticna ambalaza ekspanduje u samoj fabrici, nije kao da je staklena litarska flasa veca od plasticne. 

 

i ne, plastika nije korisna, nego je jeftinija, jer ne postoji obaveza reciklaze. kada bi, recimo, firme kao sto je knjaz milos imale obavezu da recikliraju ambalazu, a ne postoji ni jedan objektivan razlog da to tako ne bude, osim njihovog profita, uveli bi verovatno kauciju i na plasticne flase. 

 

i to je osnovni problem plastike, prejeftina je. vecina ljudi ce plasticnu kesu prosto baciti, a platnenu ce koristiti stotinama puta. i tako platnena kesa postaje zdravija za okolinu od plasticne.

Link to comment

to je to plastična ambalaža je jeftijana za proizvođača / prodavcapakovanja i komotnija za kupca .

 

ponavljam: sve što je upakovano u plastiku treba da bude opterećeno akcizom uključujući i unapred spakovano meso, sireve i slično. ili kaucijom ako postoji opcija vraćanja (konzerve)

Link to comment

image.png.637c5f06a71155e3f74d3439c3f4d2cd.png

Kako i nećemo biti najveći zagađivači, ovo valjda samo kod nas postoji. Ko god krene ka Crnoj Gori ima priliku da prođe pored deponije Stanjevine i da mu se život smuči od smrada i prizora koji ugleda.

Link to comment

ja sam link okačio zbog elektrana za čije su saniranje dobijene i potrošene pare. uživo to osećam svaki put kad vozim između očaga i stepojevca

 

ovo sa tvoje slike je lako rešivo kada bi se htelo.

Link to comment

ništa od ovoga što pišete nije tačno, a ja nemam preterano motiva da vas razuveravam

 

aj malo, zato što sam strašno dobar čovek

 

platnena torba je eXtra - da bi došli do njega uzimate obradivu zemlju, trošite vodu, herbicide, pesticide i đubriva, trošeći gorivo

 

onda poberete letinu, pa transportujete, trošeći gorivo

 

dovezete prljav pamuk u fabriku, perete ga, trošite energiju, vodu, detergente, zagađujete detergentima

 

onda šlihtate pamučne niti, kako bi izdržale tkanje, efikasnost i produktivnost zavise koliko će puta da puknu niti tokom tkanja

 

šlihtanjem trošite PVA, vodu i energiju

 

izatkali ste, sada je potrebno skinuti šlihtu, a za to se troše detergenti, voda i energija...i tako dalje kroz beljenje, bojenje, razna međupranja itd

 

plastična torba je tu iz 2 koraka, naravite je na pravi način, trajaće kao i pamučna

 

što se flaša tiče - kada vozite PET flašu od 2l prevozite od 24-36 grama, a staklenu izmerite

 

nije problem plastika, nego plastični otpad, bez plastike bi bili u XIX veku

 

i da, problem su ljudi, da budem precizniji

 

kuka se na plastične kese, a ako zavirite u svoj lepi platneni ceger kada dođete iz lidla, maksija ili već gde kupujete, naći ćete u njemu koliko plastičnih kesa, karton/alu/PE folija i sličnih materijala, možete sve da pakujete u krpe, verovatno je moguće

 

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

@djordje geprat

 

Valjda imamo različite asocijacije, zavisno od toga pored čega smo vozili :)

 

Nisam ja mislila da je ovaj primer presudan u tome da smo najgori, nego je jedan od mnogih. Mi imamo ekoloških problema na sve strane, pa i ovih gore navedenih 10-20 godina za dovođenje u red deluje čak optimistično.

Za ovo su takođe dobijene pare za sanaciju i izgradnju regionalne deponije, ali od toga nema ništa, i to tako traje skoro 20 godina. Neviđeno je ruglo i sramota da ovako nešto uopšte postoji, i to pored magistralnog puta, a zagađuje reku Lim pored koje se nalazi, što je jedna od posledica. Takođe se oseća uživo, veoma.

Link to comment
15 minutes ago, Braća Strugacki said:

ništa od ovoga što pišete nije tačno, a ja nemam preterano motiva da vas razuveravam

 

aj malo, zato što sam strašno dobar čovek

 

platnena torba je eXtra - da bi došli do njega uzimate obradivu zemlju, trošite vodu, herbicide, pesticide i đubriva, trošeći gorivo

 

onda poberete letinu, pa transportujete, trošeći gorivo

 

dovezete prljav pamuk u fabriku, perete ga, trošite energiju, vodu, detergente, zagađujete detergentima

 

onda šlihtate pamučne niti, kako bi izdržale tkanje, efikasnost i produktivnost zavise koliko će puta da puknu niti tokom tkanja

 

šlihtanjem trošite PVA, vodu i energiju

 

izatkali ste, sada je potrebno skinuti šlihtu, a za to se troše detergenti, voda i energija...i tako dalje kroz beljenje, bojenje, razna međupranja itd

 

plastična torba je tu iz 2 koraka, naravite je na pravi način, trajaće kao i pamučna

 

ne vidim kakve ovo veza ima sa bilo cim sto sam ja napisao. ljudi plasticne kese bacaju, a platnene koriste stotinama puta. samim tim su platnene kese prave manje stete 

 

15 minutes ago, Braća Strugacki said:

 

što se flaša tiče - kada vozite PET flašu od 2l prevozite od 24-36 grama, a staklenu izmerite

 

znaci jeftinije je? 

 

15 minutes ago, Braća Strugacki said:

 

nije problem plastika, nego plastični otpad, bez plastike bi bili u XIX veku

 

ja sam do sada mislio da plasticni otpad nastaje od plastike

 

15 minutes ago, Braća Strugacki said:

 

i da, problem su ljudi, da budem precizniji

 

kuka se na plastične kese, a ako zavirite u svoj lepi platneni ceger kada dođete iz lidla, maksija ili već gde kupujete, naći ćete u njemu koliko plastičnih kesa, karton/alu/PE folija i sličnih materijala, možete sve da pakujete u krpe, verovatno je moguće

 

 

 

ne kuka se na plasticne kese, nego na cinjenicu da proizvodjaci koji plastiku koriste nemaju nikakvu obavezu da istu recikliraju.

 

problem sa plastikom je to sto ima uzasno dugacak period poluraspada, prakticno beskonacan. i da, glavni problem sa plastikom je sto je jeftina, zato je firme i koriste toliko, a ljudi bacaju. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...