Jump to content
IGNORED

Transfer novca iz inostranstva.


Moća

Recommended Posts

Po zakonu, bilo koji transfer novca u inostranstvo podleze oporezivanju, u zavisnosti od tipa transfera ti zapadne i odredjen tip poreza. Recimo ako kupujes nesto u inostranstvu wite-transferom novca capnu ti PDV.

Elem, banku boli djoka za to, oni hoce sebi da operu ledja pa ti daju parce papira na kojem napises "Saljem novac kao pomoc clanu porodice". Na to nisi u obavezi da placas porez, ako poreska krene da njuska banka joj pokaze izjavu, ako ne poveruju onda krenu da te smaraju. To je ranije ferceralo kao sat, sad ne znam vise, nisam odavno slao.

 

E sad, za tvoj slucaj i dalje mislim da bi ti PayPal najzgodnije resenje bio, ako ga imas i vezan je na karticu, on bi ti i odradio tu konverziju valuta. 

Ako to nije opcija onda je svakako mnogo bolje da odes u menjacnicu i promenis pare kod njih jer su bankarski kursevi lopuze. I proveri koja banka pruza usluge prometa u CHF valuti, mislim da ne pruzaju sve, ali svakako ih ima.

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Po zakonu, bilo koji transfer novca u inostranstvo podleze oporezivanju, u zavisnosti od tipa transfera ti zapadne i odredjen tip poreza. Recimo ako kupujes nesto u inostranstvu wite-transferom novca capnu ti PDV.

Elem, banku boli djoka za to, oni hoce sebi da operu ledja pa ti daju parce papira na kojem napises "Saljem novac kao pomoc clanu porodice". Na to nisi u obavezi da placas porez, ako poreska krene da njuska banka joj pokaze izjavu, ako ne poveruju onda krenu da te smaraju. To je ranije ferceralo kao sat, sad ne znam vise, nisam odavno slao.

 

E sad, za tvoj slucaj i dalje mislim da bi ti PayPal najzgodnije resenje bio, ako ga imas i vezan je na karticu, on bi ti i odradio tu konverziju valuta. 

Ako to nije opcija onda je svakako mnogo bolje da odes u menjacnicu i promenis pare kod njih jer su bankarski kursevi lopuze. I proveri koja banka pruza usluge prometa u CHF valuti, mislim da ne pruzaju sve, ali svakako ih ima.

Koji zakon, koji porez? 

Banka ne pere ničija leđa i nikakve izjave se ne daju, pogotovu ne za ovakve sume, za plaćanja do 10 hiljada evra između dva fizička lica ti ne treba ništa.

Naravno da sve banke u Srbiji posluju u švajcarcima, nije ovo Zanzibar.

@Zli Gliako moraš da platiš u CHF, kupi ih u menjačnici, pa u banku. 15-20 evra trošak, pare ležu isti ili sledeći radni dan.

Link to comment

Cuo sam da je 15-20e trosak, kod mene u UnicCredit banci je malo manje od 30, ali snasao sam se tako sto sam iscimao rodjaku koja je udata za nekog naseg u Cirihu pa su oni uplatili a ja cu dati njenima ovde. Za ubuduce cu morati da zveknem na racun negde jer ce mi trebati za ta jeftinija kola ili za kapare kad uzimam nesto skuplje.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
10 hours ago, Paul Gompitz said:

Banka jedino moze prvo evre pretvoriti u dinare pa onda dinare u franke.

 

Meni se dešavalo da mi u transferu sa PayPala na Raiffeisen devizni račun potpuno bezveze pretvore dolare u evre.

 

Inače sam na računu imao paralelno i dolare i evre bez problema, ali iz nekog razloga hoće nekad i to da urade, bez ikakvog objašnjenja. 

 

Ne svaki put, nekad legnu dolari a nekad evri, nemam pojma od čega zavisi.

 

 

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Meni se dešavalo da mi u transferu sa PayPala na Raiffeisen devizni račun potpuno bezveze pretvore dolare u evre.

 

Inače sam na računu imao paralelno i dolare i evre bez problema, ali iz nekog razloga hoće nekad i to da urade, bez ikakvog objašnjenja. 

 

Ne svaki put, nekad legnu dolari a nekad evri, nemam pojma od čega zavisi.

 

 

A jel ti placaju samo dolare ili cas evre cas dolare?

Znas da imas opciju da na PP izaberes na kartici da ti banka vrsi konverziju pa ne ide njihov blesavi kurs, a mozda i to rijesis.

 

Meni se i nakon toga desava da za invoice (PP) dobijem uplatu i cao, dok kad ne saljem invoice nekad dobijem isto tako ali u vecini slucajeva me pita da prihvatim i zelim li da zadrzim u evrima ili da konvertuju u $. Bilo kako, naposletku mi legnu bosanske marke na tekuci, nakon sto banka jednom konvertuje.

Link to comment
On 22.9.2019. at 17:04, čekmeže said:

Samo da se dopunim, ima i opcija da ti u domaćoj banci odmah otkupe deo priliva koliko treba za proviziju, mada mi nije baš najjasnije kako sme bez pristanka vlasnika računa.

Ovo rade u svim bankama gde sam imao posla sa doznakama, jedno 5-6 raznih npr. intesa, komercijalna, addiko, eurob, sber...

Link to comment
 
Meni se dešavalo da mi u transferu sa PayPala na Raiffeisen devizni račun potpuno bezveze pretvore dolare u evre.
 
Inače sam na računu imao paralelno i dolare i evre bez problema, ali iz nekog razloga hoće nekad i to da urade, bez ikakvog objašnjenja. 
 
Ne svaki put, nekad legnu dolari a nekad evri, nemam pojma od čega zavisi.
 
 
To ti je loše podešen PP
Link to comment
On 30.1.2020. at 10:03, Zli Gli said:

Koji je najjeftiniji a brz nacin da posaljem u Svajcarku 1300 franaka? Placam neki autic a ovaj se necka oko kapare preko Westerna, sto mi i nije sjajno jer dok se ugradi menjacnica pa onda oni, oderu mi kozu s ledja i za par stotina.

Slab ti biznis ako dosad nemaš račun u švici...

Link to comment
On 30.1.2020. at 22:08, kipo said:

A jel ti placaju samo dolare ili cas evre cas dolare?

Samo dolari su u pitanju, leže mi na PP računu sto godina, a onda kad hoću da ih prebacim na račun u banci kako bih nešto platio u dinarima, čista je lutrija da li će mi stići kao USD ili pretvoreni u EUR.

 

4 hours ago, renne said:

To ti je loše podešen PP

To sam i ja mislio ali me buni što se nekad desi a nekad ne - isti nalog, ista banka, sve isto.

 

Mrzelo me da cimam njihov support, a u Raiffeisen imam osećaj da bi mi rekli da sa njima nema veze.

 

Link to comment
6 minutes ago, Weenie Pooh said:

Samo dolari su u pitanju, leže mi na PP računu sto godina, a onda kad hoću da ih prebacim na račun u banci kako bih nešto platio u dinarima, čista je lutrija da li će mi stići kao USD ili pretvoreni u EUR.

 

Probaj da vezes tekuci racun (dinarski, jel) umjesto deviznog, sve isto sljaka, uredno prolazi wire transfer i PP prihvata karticu (Visa electron) i racun uredno. Tako PP podesis da ti sve konvertuje samo jednom tvoja banka, nije bas mala razlika. I kod mene je Rajfajzen inace.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...