Jump to content
IGNORED

Transfer novca iz inostranstva.


Moća

Recommended Posts

Da lice koje primi taj novac mora da plati neki porez? Ja sam pitao pre par postova za slanje u Hrvatsku slicne sume ali sam ostao bez odgovora.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, Tolaa said:

Odlicno, hvala. Preko 10k nije, tako da onda nece biti problem. 

Javi šta si uradila, ako nije problem. Kao i kolika je bila usluga, treba uskoro da uradim isto to. :)

Link to comment
1 hour ago, Moća said:

Da lice koje primi taj novac mora da plati neki porez? Ja sam pitao pre par postova za slanje u Hrvatsku slicne sume ali sam ostao bez odgovora.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 Zavisi, ovde ce svrha slanja biti “pomoc clanu porodice”, u zemlji u koju ide ce da bude objasnjeno kao poklon, a u toj zemlji se na poklon ne placa nikakav porez. Ne znam kako je u Hrvatskoj, ali sigurno mozes da nadjes na netu. 

 

@Azdaja: To ce da bude tek pocetkom/sredinom novembra, pa i ti javi u slucaju da odradis ranije. :) 

Link to comment
5 hours ago, čekmeže said:

Pravila su ista za sve, fizičko lice može poslati drugom fizičkom licu bez bez ikakve dokumentacije do 10 hiljada evra mesečno. Preko toga izvod iz matične kjnige da se vidi da su u srodstvu do trećeg stepena ili supružnici, plus dokument koji omogućava primaocu boravak u inostranstvu (strana lična, pasoš, radna/studentska dozvola/viza..)

Jesu malo sutra ista pravila za sve. U dve banke koje su jedna do druge, u jednoj tražili izvod, u drugoj rekli da ne treba.

Link to comment

Ne znam koja je zvanična verzija al nezvanično za svaku prvu uplatu tj. podizanje novca koji je uplaćen iz inostranstva, banka će tražiti dokaz o svrsi uplate. Banka će reći da to traži poresko što nije istina već taj dokaz arhiviraju u slučaju da poresko ispituje slučaj. 

Link to comment

@toni

ja sam napisao šta je propis, a sad da li ga svi znaju ili ga se pridržavaju to je druga stvar. Za ovaj konkretan slučaj uputstvo je jasno, ali često dolazi do nesuglasica i različitih tumačenja među bankama za pojedine situacije jer su propisi nejasno napisani, različiti zakoni su kontradiktorni i slično. Onda lepo banka pita za tumačenje NBS, platiš taksu stotinjak evra i NBS odgovori, sve sa Jorgovankinim potpisom.

 

@maheem

banka će za svaku prvu uplatu pravnog lica fizičkom tražiti osnov, o ćemu fizičko lice prilaže dokaz (verovatno prolaze i izjave). Nećemo lagati da je za poresku, jer nije poreska ta koja kontroliše poslovne banke nego NBS.

Link to comment
11 minutes ago, čekmeže said:

@toni

ja sam napisao šta je propis, a sad da li ga svi znaju ili ga se pridržavaju to je druga stvar. Za ovaj konkretan slučaj uputstvo je jasno, ali često dolazi do nesuglasica i različitih tumačenja među bankama za pojedine situacije jer su propisi nejasno napisani, različiti zakoni su kontradiktorni i slično. Onda lepo banka pita za tumačenje NBS, platiš taksu stotinjak evra i NBS odgovori, sve sa Jorgovankinim potpisom.

 

@maheem

banka će za svaku prvu uplatu pravnog lica fizičkom tražiti osnov, o ćemu fizičko lice prilaže dokaz (verovatno prolaze i izjave). Nećemo lagati da je za poresku, jer nije poreska ta koja kontroliše poslovne banke nego NBS.

Da, zaboravih reći da je to samo za prvu uplatu i posle nekog ciklusa, 4-5 godina ako su uplate redovne.

 

edit: ipak nisam zaboravio, napisao sam da je za prvu uplatu :lol:

Edited by maheem
Link to comment
2 hours ago, čekmeže said:

@toni

ja sam napisao šta je propis, a sad da li ga svi znaju ili ga se pridržavaju to je druga stvar. Za ovaj konkretan slučaj uputstvo je jasno, ali često dolazi do nesuglasica i različitih tumačenja među bankama za pojedine situacije jer su propisi nejasno napisani, različiti zakoni su kontradiktorni i slično. Onda lepo banka pita za tumačenje NBS, platiš taksu stotinjak evra i NBS odgovori, sve sa Jorgovankinim potpisom.

 

@maheem

banka će za svaku prvu uplatu pravnog lica fizičkom tražiti osnov, o ćemu fizičko lice prilaže dokaz (verovatno prolaze i izjave). Nećemo lagati da je za poresku, jer nije poreska ta koja kontroliše poslovne banke nego NBS.

ok, jasno. ja sam napisao kako je to izgledalo u praksi.

Link to comment

u komercijalnoj su trazili, u sosijet zeneral nisu.

samo da napomenem da je to bilo pre par godina, i verujem da sam samo naleteo na neku dokonu tetku koja je htela da trenira strogocu.

ova sosijet je konkretno u 21. bloku.

Link to comment
22 hours ago, pbg12345 said:

nevezano sa slanjem novca, zar nema neki limit od 10 000e priliva na racun generalno?

 

 

 

Zašto bi postojao limit za priliv novca u zemlju,  hoćeš da povećaš deficit, jel to hoćeš?

 

22 hours ago, Moća said:

Da lice koje primi taj novac mora da plati neki porez? Ja sam pitao pre par postova za slanje u Hrvatsku slicne sume ali sam ostao bez odgovora.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Znam da su advokati navikli na solarno plaćanje, ali ova transakcija bi trebala da se obavi preko deviznog računa.

 

Ostale opcije su 

 

-Western Union preko Poštanske štedionice (ne znam da li može u HR,  koliki je limit, sve ima na netu). Ne znam za uslove drugih firmi za transfer novca (Moneygram, RIA..)

-već preporučeni Mile™

 

Link to comment
  • 4 weeks later...
On 15.10.2018. at 9:27, Azdaja said:

Javi šta si uradila, ako nije problem. Kao i kolika je bila usluga, treba uskoro da uradim isto to. :)

 

Sve je proslo OK, bez ikakvog cimanja ili dodatne dokumentacije, nesto malo manje od 10k je bilo u pitanju. Poslato iz Komercijalne banke. Imaju neki nalog koji treba da se popuni, i to je to. Usluga je bila oko 1,25%. Leglo na racun primaoca sledeceg dana.

Link to comment
  • 7 months later...
Neko ima iskustvo sa Bacs UK?  Nude mi payments via bacs, ali briti su, pa nije iskljuceno da ne znaju da postoji svijet izvan UK :dry:

Sta ti treba?




Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...