Jump to content
IGNORED

Doping afere

cedo

Recommended Posts

Meni se to sa bolestima i lekovima čini kao poprlična rupa u celoj priči...

Da li WADA kontroliše da li su ti koji imaju lekarsko opravdanje stvarno bolesni? Ili se veruje lakaru? Ako se veruje lekaru tek tako, onda je to (iz mog ugla) rupa bez dna...

rupa, nego sta

radisa, merdzuj ti ovo i ono sa Tenis 2016 teme u neku novu, ako vec ne postoji

• Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• borris_

22

• Budja

12

• Halvard

13

• Korki

15

Top Posters In This Topic

Meni se to sa bolestima i lekovima čini kao poprlična rupa u celoj priči...

Da li WADA kontroliše da li su ti koji imaju lekarsko opravdanje stvarno bolesni? Ili se veruje lakaru? Ako se veruje lekaru tek tako, onda je to (iz mog ugla) rupa bez dna...

Ne vjeruje sr samo jednom ljekaru nego postoji nezavisna ljekarska komisija koja sve to pregleda.

Mislim da se ceka da one priznaju pre nego se objave detalji uzoraka i timeline korespodncije ADA sa atleticarkama gde bi se moglo razumeti kad je doping a kad sve postaje "dozvoljena supstanca". Ukoliko je ta agencija zaista nezavisna a ne zataskava, manipulise iz korena svim tim detaljima.

Ne vjeruje sr samo jednom ljekaru nego postoji nezavisna ljekarska komisija koja sve to pregleda.

I onda se utvrdi da je pola takmičara u vreme takmičenja bolesno? Ili se pregleda samo papirološki?

+1

Problematicno je sto je dozvoljeno upotreba tih lijekova za vrijeme takmicenja sto joj vec u pocetku daje vrliku prednost (koncentracija i mirnoca na velikim takmicenjima jesu velika prednost). I jos jednom da ponovim, 90. svi bicoklisti su imali ljekarsko uvjerenje da asmaticni i da moraju da primaju razlicite lijekove (kortikpide na primjer).

Mislim da sam negdje procitao, sad napamet pricam pa vjerovatno cifra nece biti tacna, da otprilike 70% britanskih plivaca ima astmu, i nesto tipa 30% biciklista. 

Upotreba TUE je znacajno porasla u zadnjh par godina [nesto tipa 25%]. Jasno je kolika je tu mogucnost za manipulaciju, i ovo moze da nam sugerise da i inace ovi sportisti koriste doping, ali prosto, u ovom slucaju, nemaju zasto da budu suspendovane, osim ako se ne otkrije da je, kao u slucaju Lancea, TUE bio backdated. A po leakovima nije. 

Ma super je ovo, s jedne strane se ne veruje da ADHD uopšte postoji, a s druge se lek koji ga tretira doživljava kao Obeliksov čarobni napitak.

Nisam negirao da ADHD uopste postoji nego da joj lijek za vrijeme takmicenja pomaze da se bolje koncentrise i da bude mirnija (sto je i svrha tog lijeka u ovom slucaju, zar ne?) i to jeste realna prednost.

Edited by borris_

Iz tih dokumenata koji su procureli jasno se vidi da su sestre Vilijams u nekoliko navrata u roku od više godina dobile dozvolu da koriste određene medikamente u vrlo ograničenom vremenskom roku (ca. 7 dana, prosečno), tako da je izveštavanje ovdašnjih medija u stilu "Sereni dozvoljeno da koristi zabranjene supstance 2014. i 2015. godine!!!!!!111!!!1" blago rečeno krajnje tendenciozno.

Simon Bajls je donekle druga priča, budući da je njeno stanje hronično i zahteva stalnu terapiju. Ako prihvatimo da zaista pati od poremećaja pažnje, zabrana korišćenja adekvatne terapije za vreme takmičenja nju stavlja u podređen položaj u odnosu na konkurenciju. Naravno da je ovakav princip dosta sklon zloupotrebama i da će biti dosta onih koji će tražiti svaki legalan način da se provuku sa korišćenjem sredstava namenjenih poboljšanju rezultata, ali šta je alternativa? Ako se ukine mogućnost TUE za vreme takmičenja, to bi efektivno onemogućilo sportiste koji zaista imaju hronična oboljenja da uopšte učestvuju. Teško je tu povući granicu tako da se bude fer prema svima.

Što se mene tiče, ako jedna Kasper Semenja sa muškim polnim organima može ravnopravno da učestvuje u ženskoj konkurenciji, ne vidim zašto bi to bilo zabranjeno Simon Bajls sa dijagnozom ADHD-a iz detinjstva. 

Mislim da sam negdje procitao, sad napamet pricam pa vjerovatno cifra nece biti tacna, da otprilike 70% britanskih plivaca ima astmu, i nesto tipa 30% biciklista.

Mislio sam da je ovo bila praksa devedesetih (nisam procitao ovo za britance). U fr vec duze kruze price o britanskim biciklistima (najvise iz ljubomore), sport koji skoro nije ni postojao prije 2008. (tako pvdje kazu, nisam provjeravao) postao je najveci "dobavljac" zlatnih medalja za britance od 2012.

Simon Bajls je donekle druga priča, budući da je njeno stanje hronično i zahteva stalnu terapiju. Ako prihvatimo da zaista pati od poremećaja pažnje, zabrana korišćenja adekvatne terapije za vreme takmičenja nju stavlja u podređen položaj u odnosu na konkurenciju. Naravno da je ovakav princip dosta sklon zloupotrebama i da će biti dosta onih koji će tražiti svaki legalan način da se provuku sa korišćenjem sredstava namenjenih poboljšanju rezultata, ali šta je alternativa? Ako se ukine mogućnost TUE za vreme takmičenja, to bi efektivno onemogućilo sportiste koji zaista imaju hronična oboljenja da uopšte učestvuju. Teško je tu povući granicu tako da se bude fer prema svima.

Što se mene tiče, ako jedna Kasper Semenja sa muškim polnim organima može ravnopravno da učestvuje u ženskoj konkurenciji, ne vidim zašto bi to bilo zabranjeno Simon Bajls sa dijagnozom ADHD-a iz detinjstva. 

Zbog toga što fiziološki ili anatomski deficiti pojedinih sportista ne trebaju da se peglaju nedozvoljenom hemijom, već takvi sportisti trebaju da se takmiče sa svojim deficitima. Ako uspeju da naprave neke rezultate, uspeli su, a ako ne uspeju, uspeće neko drugi. Raznim sportovima se bave milioni ljudi, i 95 % njih nikad ne priđe vrhu svog sporta zbog nekih nedostataka svog organizma. Da li su i oni u "podređenom položaju" u odnosu na one koji takve deficite nemaju, i treba li i njima dozvoliti da koriste razna pomagala da bi stigli one fizički sposobnije? Ja mislim da ne, jer i nije suština sporta da se svi izravnaju, već da se vidi ko je brži, jači, koncentrisaniji, itd. bez dodavanja bilo kakvih stimulansa.

Uostalom, ako Simon Bajls i ima ADHD (čuj, devetnaestogodišnjakinja sa sindromom od kojeg pate deca u vrtićima i nižim razredima osnovne) koji je onemogućava da bude u ravni sa zdravima, onda je slobodna da se takmiči na Paraolimpijskim igrama, sa sebi sličnima. 

Zbog toga što fiziološki ili anatomski deficiti pojedinih sportista ne trebaju da se peglaju nedozvoljenom hemijom, već takvi sportisti trebaju da se takmiče sa svojim deficitima. Ako uspeju da naprave neke rezultate, uspeli su, a ako ne uspeju, uspeće neko drugi. Raznim sportovima se bave milioni ljudi, i 95 % njih nikad ne priđe vrhu svog sporta zbog nekih nedostataka svog organizma. Da li su i oni u "podređenom položaju" u odnosu na one koji takve deficite nemaju, i treba li i njima dozvoliti da koriste razna pomagala da bi stigli one fizički sposobnije? Ja mislim da ne, jer i nije suština sporta da se svi izravnaju, već da se vidi ko je brži, jači, koncentrisaniji, itd. bez dodavanja bilo kakvih stimulansa.

Uostalom, ako Simon Bajls i ima ADHD (čuj, devetnaestogodišnjakinja sa sindromom od kojeg pate deca u vrtićima i nižim razredima osnovne) koji je onemogućava da bude u ravni sa zdravima, onda je slobodna da se takmiči na Paraolimpijskim igrama, sa sebi sličnima. 

to je to.

plus sto pricamo o necemu za sta ne postoji kvalitetan fizioloski dokaz da zaista postoji kod odredjene osobe, a da nije u pitanju izgovor i peglanje stete.

Potpis. Ja ne bi u sustini TUE dozvolio nikad, ali ajd van takmicenja za neka akutna stanja mozda. Ali u toku takmicenja svakako ne. Mislim, ionako je pitanje toga kakve je ko 'srece' bio, kakvim genima raspolaze, ako, jbg, ima fizioloski problem it is what it is. 

TUEs so problem jer dozvoljavaju ogroman prostor za manipulacije, po meni taj prostor treba maksimalno suziti. Ali, opet, sto se ovog konkretnog slucaja tice, i Serena i Bajls su operisale u okviru pravila. Koja treba da se mjenjaju, ali su sada takva kakva su.

• Create New...