Jump to content
IGNORED

Doping afere

cedo

Recommended Posts

ISTRAŽUJEMO Kako to da su američki sportisti imali dozvolu za zabranjene supstance, kao što tvrde ruski hakeri?

"Sportisti kao i svi drugi ljudi mogu da se razbole. Dosta supstancikoje su na listi zabranjenih, jer imaju uticaj na sportska dostignuća,nalaze se u lekovima. I, kada nastane potreba sportiste da iz zdravstvenih razloga koristi supstance sa te liste, onda on ili ona podnosi zahtev za odbravanje terapeutskih izuzetka. Ti izuzeci (čija je međunarodna oznaka TUE, od engleskih reči "Therapeutic use exemptions", odnosno "izuzeci iz terapeutskih razloga") mogu da se dobiju ili od nacionalne antidoping agencije, ili od međunarodne sportske institucije, u zavisnosti od toga da li se sportista takmiči samo na nacionalnom, ili na međunarodnom nivou", kaže za "Blic" Bojan Vajagić sekretar Antidoping agencije Republike Srbije (ADAS).

• Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• borris_

22

• Budja

12

• Halvard

13

• Korki

15

Top Posters In This Topic

А, ко одређује и када постаје допинг а шта не ако је некоме то потребно за здравље?

ne znam

edit: hint ... procitaj gore clanak u celosti pa ces naci odgovor na deo pitanja, posto ti pitanje nije dobro postavljeno

Edited by cedo

ISTRAŽUJEMO Kako to da su američki sportisti imali dozvolu za zabranjene supstance, kao što tvrde ruski hakeri?

"Sportisti kao i svi drugi ljudi mogu da se razbole.[/size] Dosta supstancikoje su na listi zabranjenih, jer imaju uticaj na sportska dostignuća,[/size]nalaze se u lekovima. I, kada nastane potreba sportiste da iz zdravstvenih razloga koristi supstance sa te liste, onda on ili ona podnosi zahtev za odbravanje terapeutskih izuzetka. Ti izuzeci (čija je međunarodna oznaka TUE, od engleskih reči "Therapeutic use exemptions", odnosno "izuzeci iz terapeutskih razloga") mogu da se dobiju ili od nacionalne antidoping agencije, ili od međunarodne sportske institucije, u zavisnosti od toga da li se sportista takmiči samo na nacionalnom, ili na međunarodnom nivou", kaže za "Blic" Bojan Vajagić sekretar Antidoping agencije Republike Srbije (ADAS).[/size]

Drugim rečima, neka ti neki doktor da mufte neku dijagnozu za koju ti trebaju ti lekovi koji sadrže doping supstance, podneseš zahtev da smeš to da koristiš, dobiješ, krkaš se i ne mož niko ništa da ti kaže...

Drugim rečima, neka ti neki doktor da mufte neku dijagnozu za koju ti trebaju ti lekovi koji sadrže doping supstance, podneseš zahtev da smeš to da koristiš, dobiješ, krkaš se i ne mož niko ništa da ti kaže...

meni je sam princip upitan

ako je nesto nedozvoljena supstanca, onda je tu kraj ... ne smes da je imas u organizmu

ako si bolestan, sedi kuci dok ne ozdravis, pa kada ozdravis i kada si cist dodji i takmici se

Ovdje u sustini nista nije otkriveno, Serena, Bajls i ostali nisu nijedno pravilo prekrsile po ovome. Ja bih bio prilicno iznenadjen da Serena nije na necemu, ali po ovome, ona je uradila sve po pravilima. Druga je stvar sto po meni TUE ne bi smjeli da budu dozvoljeni za vrijeme takmicenja, a i van takmicenja bi trebalo da bude prilicno restriktivan rezim. 

Sarapova je, s druge strane, koristila lijek koji je bio zabranjen. Nije bio u pitanju TUE, nego do jednog trenutk taj lik nije bio na listi zabranjenih, posle toga jeste. 

meni je sam princip upitan

ako je nesto nedozvoljena supstanca, onda je tu kraj ... ne smes da je imas u organizmu

Naravno. Obesmišljava ceo koncept anti doping borbe, čim se pojavi ono "osim" iza "Ne sme niko..".

Све информације о овоме имате на сајту Анти допинг агенције Србије.

http://www.adas.org.rs

Правилници су практично исти као и они на светском нивоу.

Листа забрањених средстава:

Lista zabranjenih doping sredstava

Процедура допинг контроле:

Procedura doping kontrole sportista

И посебно битне за ову тему, изузеће за терапеутски употребу:

IZUZEĆE ZA TERAPEUTSKU UPOTREBU (TUE)

Edited by vathra

Што се тиче Шарапове, да је на време поднела ТУЕ захтев не би је бановали. Могла би и даље да игра и користи мелдонијум.

Такође треба имати у виду да су количине забрањених супстанци кориштене у терапеутске сврхе јасно одређене, као и време кад смеју да се користе.

Naravno. Obesmišljava ceo koncept anti doping borbe, čim se pojavi ono "osim" iza "Ne sme niko..".

За антидопинг постоје опширни правилници и процедуре.

Ово ипак није било против правила.

Ово ипак није било против правила.

Nisam ni rekao da jeste, u tome je problem, doping u okviru pravila.

Sa druge strane, uvek postoji pitanje uskraćivanja lečenja nekome, ostaje samo pitanje zloupotrebe i koliko su zapravo baš ti medikamenti neophodni.

Meni se to sa bolestima i lekovima čini kao poprlična rupa u celoj priči...

Da li WADA kontroliše da li su ti koji imaju lekarsko opravdanje stvarno bolesni? Ili se veruje lakaru? Ako se veruje lekaru tek tako, onda je to (iz mog ugla) rupa bez dna...

+1

Problematicno je sto je dozvoljeno upotreba tih lijekova za vrijeme takmicenja sto joj vec u pocetku daje vrliku prednost (koncentracija i mirnoca na velikim takmicenjima jesu velika prednost). I jos jednom da ponovim, 90. svi bicoklisti su imali ljekarsko uvjerenje da asmaticni i da moraju da primaju razlicite lijekove (kortikpide na primjer).

• Create New...