Jump to content
IGNORED

How I lost my religion


Meazza

Recommended Posts

davno sam citala Oca Tadeja, svi ga preporucivali kao obavezno stivo...

elem, ne secam se vise detalja ali se secam da sam se tokom tog citanja osecala kao crv, nikad gore i nebitnije i nistavnije

posle toga sam digla ruke od te vrste lektire

Link to comment
  • Replies 317
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    109

  • Lord Protector

    70

  • eumeswil

    32

  • Sara

    21

Procenat ljudi bez empatije (psihopata) je relativno veliki (mnooogo vise nego sto se misli).

 

 

Bas zato sto je nebitan i sto zivi samo jedanput i neizmerno kratko u odnosu na trajanje vasione zivot pojedinca i ima toliku tezinu. Ugasiti plamicak svesti koji se vise nikad i nigde nece ponoviti predstavlja ultimativni zlocin. Moze i tako da se posmatra.

 

Može, samo što je pomalo protivrečno - ako je nebitan i postoji neizmerno kratko onda ni nema nikakvu težinu ili u najboljem slučaju ima jako malu.

Link to comment

Može, samo što je pomalo protivrečno - ako je nebitan i postoji neizmerno kratko onda ni nema nikakvu težinu ili u najboljem slučaju ima jako malu.

 

Pa nije nebitan. A ako jeste, onda je to na isti nacin kao sto je bilo sta na ovom svetu nebitno, ukljucujuci i sam kosmos sa svim njegovim galaksijama kojima takodje preti konacna smrt. Nema nikakve sustinske razlike izmedju osamdeset godina i osamdeset milijardi godina, u poredjenju sa vecnoscu obe vrednosti teze nuli.

Link to comment

davno sam citala Oca Tadeja, svi ga preporucivali kao obavezno stivo...

elem, ne secam se vise detalja ali se secam da sam se tokom tog citanja osecala kao crv, nikad gore i nebitnije i nistavnije

posle toga sam digla ruke od te vrste lektire

 

Nisam citao. U cemu je fora, sta tacno pise da ucini da se tako osecas?

Link to comment

Pa nije nebitan. A ako jeste, onda je to na isti nacin kao sto je bilo sta na ovom svetu nebitno, ukljucujuci i sam kosmos sa svim njegovim galaksijama kojima takodje preti konacna smrt. Nema nikakve sustinske razlike izmedju osamdeset godina i osamdeset milijardi godina, u poredjenju sa vecnoscu obe vrednosti teze nuli.

 

Slažem se, ni sam kosmos u tom slučaju nije nužno bitan, budući da nema nikakvu posebnu svrhu. Zašto bi se onda bilo ko posebno brinuo oko gubitka ljudskog (ili nekog drugog) života u kosmosu kojem i samom preti konačna smrt?

Link to comment

Samo i jedino zbog empatije. A moja empatija se samo ustostručuje kad kontempliram o tome da ljudska bića po svoj prilici umiru - zauvek.

 

Da postavimo stvari obrnuto: zar večni život ne bi značio da je ovozemaljski zivot još utoliko manje bitan? Ja mislim da bi.

Edited by IndridCold
Link to comment

Postoje i dalje sve osobe koje:

 

- urade nešto dovoljno veliko

 

- napišu nešto dovoljno veliko

 

- ubiju nekog dovoljno velikog  :fantom:

 

- koji imaju potomke koji ih se sećaju

 

Prava smrt je - zaborav.

Link to comment

Postoje i dalje sve osobe koje:

 

- urade nešto dovoljno veliko

 

- napišu nešto dovoljno veliko

 

- ubiju nekog dovoljno velikog  :fantom:

 

- koji imaju potomke koji ih se sećaju

 

Prava smrt je - zaborav.

 

Ne cudi od jednog istoricara. :) Ali secanje je samo to - secanje. Secanje nije zivot, osoba vise ne postoji, ne oseca, ne misli, ne vidi, ne cuje.

Link to comment

Ne cudi od jednog istoricara. :) Ali secanje je samo to - secanje. Secanje nije zivot, osoba vise ne postoji, ne oseca, ne misli, ne vidi, ne cuje.

 

boldovano je tačno. ali i dalje postoji u nekom vidu. to jest postoji prisutnost, osoba je na neki način prisutna.

Edited by MancMellow
Link to comment

boldovano je tačno. ali i dalje postoji u nekom vidu. to jest postoji prisutnost, osoba je na neki način prisutna.

 

Da. Ali kao egzistencijalista moram da pitam - a kakva je njoj korist od toga? :)

 

(Da ne govorimo da cak i secanje ima rok trajanja, cak i nasa vaseljena je smrtna.)

Edited by IndridCold
Link to comment

definiši "korist"

 

Evo ja ću. :) Neki od najvećih umetnika su umrli u najgoroj bedi i nemaštini. Da li njima nešto znači to što im se slika danas prodaje za 10 miliona dolara i što im se portret nalazi na svakom ćošku, od umetničkih galerija do kutija sa čokoladom? Ne bi se reklo.

Link to comment

Ne cudi od jednog istoricara. :) Ali secanje je samo to - secanje. Secanje nije zivot, osoba vise ne postoji, ne oseca, ne misli, ne vidi, ne cuje.

 

Nije to samo sećanje, to je pre svega in(forma)cija. Čista informacija kojoj nije potrebno da misli jer je čista misao, ne vidi jer nema potrebe da gleda jer sve zna, ne čuje jer nema potrebe da čuje, zna sve zvukove svemira. Ne treba meriti večnost zemaljskim merilima i večni život zemaljskim.

Večnost je ukinuće vremena i prostora, singularitet.

Edited by slow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...