Jump to content
IGNORED

How I lost my religion


Meazza

Recommended Posts

ma kakav pakao, ni na kraj pameti

 

drago mi je da cujem. ali onda mi molim te reci, sta je to sto te uznemirava, zasto nisi ful kul sa svojom religioznoscu, voc d metr?

Link to comment
  • Replies 317
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    109

  • Lord Protector

    70

  • eumeswil

    32

  • Sara

    21

zato sto ja mislim da ili si religiozan ili nisi, nemoz biti na pola

a obrni okreni, ja sam na pola

onda mi je to licimerno

narocito sto periodicno tretiram crkvu kao krizni stab, jelte.

komplikovano je, obicno se `ima li ga , nema li ga, sta je sutina i sl` temama bavim samo kad mi je lose, pa mazohisticki hocu da mi bude jos gore

Edited by Sara
Link to comment

zato sto ja mislim da ili si religiozan ili nisi, nemoz biti na pola

a obrni okreni, ja sam na pola

onda mi je to licimerno

narocito sto periodicno tretiram crkvu kao krizni stab, jelte.

komplikovano je, obicno se `ima li ga , nema li ga, sta je sutina i sl` temama bavim samo kad mi je lose, pa mazohisticki hocu da mi bude jos gore

 

Zasto je tacno bitno da postoji Bog? Ako odgovoris sebi na to pitanje, shvatices koji je problem koji te tacno muci. To sto je zivot konacan? Sto na svetu ne postoji pravda?

Link to comment

u lebac ti poljubim, moram prvo pola litre belog pa da mi se ukazu odgovori na ta ptanja

 

 

al ajde kad me vec vuces za jezik, bitno je da postoji jer te oslobadja odgovornosti

Edited by Sara
Link to comment

u lebac ti poljubim, moram prvo pola litre belog pa da mi se ukazu odgovori na ta ptanja

 

 

al ajde kad me vec vuces za jezik, bitno je da postoji jer te oslobadja odgovornosti

 

Pazi sad to. :huh:  Ne kapiram, na koji nacin te oslobadja odgovornosti? Zar naprotiv ne vazi ono Karamazovsko "Ako nema boga sve je dozvoljeno"? (Ne da ja mislim tako, of kors.)

Edited by IndridCold
Link to comment

ili `da ga nema, trebalo bi ga izmisliti`

 

ne mislim na bozju kaznu, vec na to da se sve moze pripisati bozjoj volji u fazonu `sta sam mogo, brate moj` , visa sila, neka vrsta fatalizma, umirujuca opcija

,

Edited by Sara
Link to comment

To je veoma izrazeno recimo u islamu, nisam siguran za hriscanstvo. Ali meni je takvo shvatanje izuzetno uznemirujuce, nikako umirujuce, jer iskljucuje mogucnost postojanja slobodne volje. (Tim pre sto nije potreban nikakav bog da bi se verovalo u fatalizam, mnoge naucne i filozofske teorije negiraju koncept slobodne volje.)

Link to comment

antiteisti sebe ukotvljuju spram termin ateizam (amoralnost nije isto što i nemoralnost; iracionalnost, nije isto što i neracionalnost...)

 

ateizam (biti apartan spram religije) i agnosticizam su, sledstveno, sinonimi

Link to comment

zato sto ja mislim da ili si religiozan ili nisi, nemoz biti na pola

a obrni okreni, ja sam na pola

onda mi je to licimerno

narocito sto periodicno tretiram crkvu kao krizni stab, jelte.

komplikovano je, obicno se `ima li ga , nema li ga, sta je sutina i sl` temama bavim samo kad mi je lose, pa mazohisticki hocu da mi bude jos gore

 

pa sta te briga?

ma to je samo problem deklarisanja, svrstavanja. to je identitetski, a ne sustinski problem. zato izvore tog uznemiravanja treba da potrazis u svojoj sredini ili da pokucas kod cika superega. to je psiholoski problem ili problem komunikacije. to je kao da si iz mesanog braka, nacionalno ambivalentan pa ti je "uznemirujuce" da kazes da si jedno ili drugo.

 

ali ipak, neko ko razmislja ima li ga ili ga nema se obicno smatra religioznom osobom, koja je elementarno iskrena prema sebi i svetu. neko ko to pitanje ne postavlja nije religiozan nego verski indoktriniran, "duboko religiozan", fanatican i sl, ili pak zestoko neintelektualan.

Edited by Krošek
Link to comment

antiteisti sebe ukotvljuju spram termin ateizam (amoralnost nije isto što i nemoralnost; iracionalnost, nije isto što i neracionalnost...)

 

ateizam (biti apartan spram religije) i agnosticizam su, sledstveno, sinonimi

zanimljivo, nisam znala da su sinonimi,

u mom pojmovniku ateizam je odsustvo boga. a agnosticizam mozda ga i ima ali covek to nikad nece saznati

Edited by Sara
Link to comment

hahaha...to je zapravo grafit u Gracanickoj ulici, svaki put kad prodjem ja ga primetim iz nekog razloga, tako sam ga jednom okinula telefonom i zavrsi na avataru, a nit znam ciji je nit sta predstavlja,

posle tvog komentara dobijam neke ideje, djavo me kusa, mozda ga promenim ovih dana :D

Link to comment

hahaha...to je zapravo grafit u Gracanickoj ulici, svaki put kad prodjem ja ga primetim iz nekog razloga, tako sam ga jednom okinula telefonom i zavrsi na avataru, a nit znam ciji je nit sta predstavlja,

posle tvog komentara dobijam neke ideje, djavo me kusa, mozda ga promenim ovih dana :D

 

radila ga je tkv, predstavlja ameli pulen, možda si gledala film.

 

on topik, nikad nisam ni imao religiju, kao klinac baš baš kad sam se molio da se ne dogodi nešto loše što sam očekivao, tipa da ćale bude dobro ili da nađem duha u lampi pa onda obavezno krene maštanje o željama... ali to uglavnom jer sam video u američkim filmovima i stripovima da se ljudi mole. tek s godinama sam počeo da cenim, dobro ajde, ne baš cenim ali razumem potrebu ljudi za religijom i značaj koji ona ima u duhovnom razvoju čovečanstva, te mi sada jednako idu na kurac rabidni ateisti (antiteisti ako ćemo po boshukuovom, mada ta ekipa koja se "bori" protiv religije sebe naziva ateistima ŠTA ĆEMO SAD?) kao i ljudi koji svoju religiju smatraju jedinom pravom istinom. ne moraju da je nameću, dovoljno su pogubni već u samoj toj dogmatičnosti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...