Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

zanima me kakav je Tasos, isao bih tamo u avgustu, alternativa je Krit, ne znam koje mesto. vazno mi je da ima hlada posto nisam mnogo lud da stampam rentgenske snimke na plazi. gde je najbolje za bahanalijske svecanosti uz orgijasticka bogosluzenja sa obiljem devica a gde je dobro za decu i zajebanciju u vodi?
Evo, konacno uhvatih malo slobodnog vremena, pa rekoh da napisem nesto o Tasosu.Odmah na pocetku da napomenem da je ostrvo dusu dalo za odmor i samo za odmor. Ako hoces da se provodis po nekim ultra, mega giga klubovima zaboravi. Nema ih. Postoji nekoliko barova na plazi koji povremeno organizuju zurke i to je to.Tasos je predivno ostrvo sa samo 100 km u precniku i bilo bi steta tamo otici, a ne obici ga kolima. Rent a car u predsezoni je bio dzabe, pogotovo ako se naleti na neke specijalne ponude za 3 ili 7 dana. Matiz nas je dosao samo 100 eur. za 7 dana :) Jeste da je slab autic, pogotovo ako se rokne klima, ali za dvoje je taman. Inace, osiguranje ne vazi za gume, podvozje i voznju van asfaltiranih puteva, kao i u slucaju da ne posedujete medjunarodnu vozacku dozvolu. Sto se agencija tice, treba izbegavati Europcar i Avis posto deru po usima. Toplo preporucujem najvecu agenciju na ostrvu (Potos), koja ima filijale u svakom vecem mestu.Najveca mesta u kojima odsedaju turisti su Limenas, Skala Potamia, Potos, Limenaria i Skala Marion. Mi smo bili u Potosu i prilicno smo zadovoljni, kako smestajem, ljubaznoscu mestana, tako i samim mestom. Potos je gradic koji bukvalno ima jednu glavnu ulicu i izlazi na dugacku pescanu plazu. Gde god da ste smesteni u Potosu, nece vam trebati duze od 5 minuta da dodjete do plaze. Na bukvalno par metara od mora nalazi se niz kafica i restorana u kojima mozete fino jesti za pristojne pare. Vecina konobara dobro govori srpski, tako da oni koji slabije znaju engleski nece imati problema. Cene po marketima su manje vise iste kao kod nas, ali ce u sezoni biti nesto vece, posto su Grci vec poceli sa prelepljivanjem. :rolleyes:Na samo 2-3km od Potosa ka Limenariji se nalaze dve lepe pescane plaze Pefkari i Metallia. Pefkari je natrpan restoranima i kaficima, dok se Metallia nalazi tik do starog rudnika cinka i bakra, koji je trenutno u fazi rekonstrukcije. t0ht04.jpg20psinc.jpgNa zapadnoj strani ostrva se moze naci dosta dugackih, nesredjenih pescanih plaza, koje se nalaze odmah pored magistrale, ali koje nisu nista posebno. Tek kada se ode malo severnije, tj. kada se prodje Prinos, moze se naci dosta malih zavucenih plaza, sa obiljem hladovine. Tamo bukvalno, borova suma dodiruje more. Samo ostrvo je tako podeljeno da na severnom delu ima dosta guste, cetinarske sume, planina, a i vise padavina tokom godine, dok je jug uglavnom nesto ravniji, prekriven maslinama i dosta topliji, sa manje padavina. Dakle, ako trazite hlad, idite severnije.Od zanimljivih mesta definitivno treba posetiti Aliki, predivnu uvalu sa kristalno cistom vodom i antickim nalazistem mermera, koje je danas pod vodom. 2wqe3ci.jpg344sf8h.jpgjkvnft.jpg25ounwp.jpgAliki se nalazi na istocnoj strani ostrva, udaljen dvatesetak kilometara od Potosa. Izmedju Potosa i Alikija se nalazi veliki broj malih predivnih plaza do kojih se moze doci samo peske. Uglavnom se od magistrale pici nekih 100m do 2km kozijim stazama, ali se definitivno isplati. Na tim plazama su najmanje guzve, more je cisto i skoro da nema traga civilizaciji. :) y0yz5.jpg289df87.jpgPre Alikija treba svratiti u zenski manastir sv. Arhangel. Manastir se nalazi na samoj ivici brda, odakle se pruza predivan pogled na more i na susedni Atos.33xub0h.jpg5cztjm.jpg
Link to comment

Nakon Alikija, ima jos nekoliko divljih plaza, na kojima skoro da nema ljudi. Divota!29y3yh4.jpgKrstareci istocnom obalom, nailazi se na veliku, popularnu pescanu plazu Paradise beach. Plaza nije losa, ali ko ne voli da se cvari na suncu nece mu se svideti, posto hlada nigde nema. 2mzzgbd.jpgam63pe.jpgPosle Paradisea, sledi Skala Potamia, mesto koje mene uzasno podseca na Becice. Totalna antipreporuka. Ako se vec nadjete u blizini Skala Potamie, ne bi bilo lose svratiti u malo selo Panagi-u, koje se nalazi u vrhu brda. Ocigledno je to mesto dugo bilo pod Turcima, posto se vidi velika razlika u arhitekturi u odnosu na ostale gradove i sela.j64ruo.jpg4ztb49.jpgPored ovih mesta, ne bi bilo lose otici do Teologosa, etno sela udaljenog svega 10km od Potosa. Tamo se svakog petka organizuje grcko vece, i u velikim kolicinama se sluzi jagnjetina i vino, tako da ko voli nek izvoli. Mene to nije nesto preterano impresioniralo...Jos dve slike koje nisam uspeo da gurnem u prvi post:5eimg2.jpgj82qgn.jpgUmalo da zaboravim. Nekoliko korisnih obavestenja za one koji planiraju da idu kolima na u Grcku. Do granice sa Makedonijom znate kako stvari stoje. Put je ok, nema guzve tako da opusteno. Na srpskoj granici, spremite se na velike guzve, posto se granicni prelaz jos uvek gradi i nece sigurno biti zavrsen pre kraja sezone. Ako vam se obavlja bilo koja nuzda, obavite to pre granice ili negde u zbunje, posto se na granici nalazi jedan jedini raspali, smrdljivi, usrani, nikad oribani wc, za koji ce vam naravno uzeti 30din. Stoka! U Makedoniji se na nekoliko mesta izvode radovi, tako da se naizmenicno vozi jednom trakom i ceka na semaforima. Tu ce sigurno biti dosta dugackih kolona. Kroz Grcku stvari stoje odlicno. Putarina se ne placa, uglavnom se svuda vozi dobrim autoputem punog profila, osim dela pre samog Soluna i nekoliko kilometara pre Kavale. Toliko...

Edited by maksas
Link to comment
  • 2 weeks later...
bio sam u ag. nikitasu i bilo je fenomenalno. vreme je na pocetku bilo u najmanju ruku cudno ali nam se dopalo - mi nismo neki beach tipovi tako da smo upravo jezdili ostrvom uzduz i popreko, zavitlavali se po gradu i po raznim selendrama u unutrasnjosti, visili po tavernama itd.pacey, oprezno sa bukiranjem preko neta. zapravo, sve zavisi sta hoces. ja mogu da dam 120% preporuku za ono gde smo mi kuntali, malo je bilo skuplje ali je vredelo svih para. znaci u agios nikitasu direkt na plazi, ali toliko direktno da iz spavace sobe utrcavas na plazu. s obzirom da u septembru vecina gostiju tamo cirkulise, odnosno ostaje max 3 dana, mi sa svojih 10-tak dana smo dobili najbolji apartman, prizemlje sredina, i rutinski kao srpska stoka zauzeli celo dvoriste, izneli astal i stolice i prakticno smo za 20E po glavi (septembarska cena je 85E za ceo apartman, mi spustili na 60E preko neta, posle provalio da kada banes ovako moze i za 17.5E po glavi, nas je bilo 3) dobili apartman sa svojim dvoristem i privatnom plazom.http://www.lefkada-fetsis-apartments.gr/apartman je dosta mikro, kuhinjica je takodje mikro i izandjala, ali smo kuvali nekako. ono sto ovde vredi je lokacija, fenomenalno.obavezno cenjkanje, gazdarica kiki iako glumi finocu (satro arhitektica iz atine) je kirjanja
hej, hvala gazo na savetima. No, već smo rezervisali neki smeštaj preko agencije u Nidriju, na predhodnim stranama imaš pojašnjenje takve odluke, uglavnom smo hteli da uštedimo koji evro a obzirom da imamo izuzetno neflexibilan raspored slobodnog vremena za letovanje, morali smo ovako. Inače smo gledali Vassiliki. Možeš li nešto napisati o kontinentalnom delu Lefkade? Naročito me interesuje mesto Karya . I kvalitet puta Nidri-Vassiliki.Dobio danas vizu, inače. Piše da smem da boravim tamo 13 dana, a dali mi u opsegu od metar dana. Bah... otpada varijanta da ostanem još dve nedelje i radim na crno da otplatim letovanje... :D
Link to comment
Nakon Alikija, ima jos nekoliko divljih plaza, na kojima skoro da nema ljudi. Divota!....
jos samo lokaciju neke kafane u kojoj se holesterol oseca u vazduhu kad bi nam ostavio....
Link to comment
Na srpskoj granici, spremite se na velike guzve, posto se granicni prelaz jos uvek gradi i nece sigurno biti zavrsen pre kraja sezone.
Isplati li se ici preko granicnog prelaza Prohor pcinjski? Koliko je to uopste skretanja sa glavne dzade, i da li se isplati toliko vremena izgubiti da se ne bi cekalo na glavnom prelazu?
Link to comment
jos samo lokaciju neke kafane u kojoj se holesterol oseca u vazduhu kad bi nam ostavio....
Kao sto rekoh, svrati u Teologos. Svakog petka se organizuje festa sa obiljem holesterola... :D BTW, u Pefkariju (blizu Potosa) imas dosta restorana u kojima mozes pojesti dobar rostilj za pristojne pare.
Isplati li se ici preko granicnog prelaza Prohor pcinjski? Koliko je to uopste skretanja sa glavne dzade, i da li se isplati toliko vremena izgubiti da se ne bi cekalo na glavnom prelazu?
Ovo zaista ne znam, posto nikada nisam isao preko tog prelaza.
Link to comment
Isplati li se ici preko granicnog prelaza Prohor pcinjski? Koliko je to uopste skretanja sa glavne dzade, i da li se isplati toliko vremena izgubiti da se ne bi cekalo na glavnom prelazu?
Prelaz je mali, malecki i uvek prazan....od Leskovca do Bujanovca treba do 2 sata vožnje, od Bujanovca do Prohora oko 30-40 minuta strme vožnje preko planine Kozjak...
Link to comment
Prelaz je mali, malecki i uvek prazan....od Leskovca do Bujanovca treba do 2 sata vožnje, od Bujanovca do Prohora oko 30-40 minuta strme vožnje preko planine Kozjak...
hvala. To znači da se negde oko Bujanovca odvajamo sa glavne džade i palimo istočno, pa ćemo se lako snaći dalje. Rekli su mi da je onaj majstor iz SAT detaljno obradio prelazak granice preko Prohora, ali sam to propustio. Znaš li koliko je vremena potrebno na putu kroz Makedoniju, nakon prelaska granice, da se vratimo na Autoput?Pitam to zato što mi deluje besmisleno da 2 sata lutamo, u nameri da uštedimo 2 sata koje bismo proveli nepokretni u koloni na prelazu Preševo. Mislite li da se isplati? Koliko se uopšte čeka na našem graničnom prelazu? Ima li zadržavanja sa makedonske strane?
Link to comment
hvala. To znači da se negde oko Bujanovca odvajamo sa glavne džade i palimo istočno, pa ćemo se lako snaći dalje. Rekli su mi da je onaj majstor iz SAT detaljno obradio prelazak granice preko Prohora, ali sam to propustio. Znaš li koliko je vremena potrebno na putu kroz Makedoniju, nakon prelaska granice, da se vratimo na Autoput?Pitam to zato što mi deluje besmisleno da 2 sata lutamo, u nameri da uštedimo 2 sata koje bismo proveli nepokretni u koloni na prelazu Preševo. Mislite li da se isplati? Koliko se uopšte čeka na našem graničnom prelazu? Ima li zadržavanja sa makedonske strane?
Ne čeka se ništa, vaše vozilo biće gotovo izvesno jedino na granici, a graničari se dosađuju. Prelazio sam par puta usred letnje sezone i nikada nisam čekao. Ne sećam se koliko treba da se izađe na autoput, ali znam da nije ništa strašno. Isplati se prelaziti samo zbog prolaska kroz nacionalni park...priroda je tu spektakularno lepa. Edited by vasudeva418
Link to comment

Predložiću društvu ovu varijantu, definitivno. Cilj nam je da do mraka stignemo do Soluna gde planiramo da prespavamo, pa ujutro da nastavimo put. U povratku ono što je larko predložio - Kastorija. A posle toga Ohrid. maksas, koliko si vremena proveo čekajući izlazak iz Srbije? Sat, dva, tri?

Link to comment
maksas, koliko si vremena proveo čekajući izlazak iz Srbije? Sat, dva, tri?
Pola sata, ali ti to nista ne znaci, posto smo mi isli sredinom maja i na granici smo bili oko 1h posle ponoci. Medjutim, u povratku smo cekali oko sat vremena, posto je bila manja kolona autobusa ispred nas. Racunaj da ce u vrhuncu sezone guzve biti 4-5 puta vece nego sredinom maja. U svakom slucaju, ako putujete danju, mozda je i bolja varijanta da idete na drugi granicni prelaz, pa da usput vidite i nesto prirode. Ili da cekate par sati u koloni po jakom suncu... :huh:
Link to comment
U svakom slucaju, ako putujete danju, mozda je i bolja varijanta da idete na drugi granicni prelaz, pa da usput vidite i nesto prirode. Ili da cekate par sati u koloni po jakom suncu... :huh:
Da, mi planiramo da do 16h (+/- 1h) budemo na granici sa Maćedonijom, tako da ćemo izgleda ipak levo kod albukerkija (bujanovca). Mada nešto kapiram da nećemo biti jedini koji će isto učiniti. :unsure:
Link to comment
Da, mi planiramo da do 16h (+/- 1h) budemo na granici sa Maćedonijom, tako da ćemo izgleda ipak levo kod albukerkija (bujanovca). Mada nešto kapiram da nećemo biti jedini koji će isto učiniti. :unsure:
I da ne budete jedini, zamisli samo kolonu autobusa i kamiona koju cete izbeci...
Link to comment

strategija prohor zavisi od dana. iz 1 iskustva bih rekao da je pre 15 jula sasvim ok ići drito. takođe, kritični dani su petak, sabbath i neđelja. ostalim danima je pritisak mnogo manji.plus, gled'o ja danas tv, kaže carinik da je ove godine manja gužva.

Link to comment
  • 2 weeks later...
I ja razmisljam o Kritu. Dajte neke preporuke za bazu [verovatno cu imati kola tokom celog letovanja], sta videti, jesti itd.
Pošto me Larko opravdano proziva za odavno obećan topik, daću ti nekoliko kratkih preporuka:1. Krit je apsolutno najlepša lokacija u Grčkoj, a bogami i šire. Svako ko ima priliku, trebalo bi da ga poseti. Mesto je čarobno i na mali milion načina posebno.2. Gledaj da budeš smesten u ili pored nekog starog grada a ne u turističkim turbonaseobinama. To znači sledeća mesta: Chania, Rethymno, Agios Nikolaos. Izbegavati holandsko-britanske torove tipa Hersonissos, osim ukoliko je sve drugo rasprodato - a i tada obavezno rentirati automobil.3. Ako ideš preko domaćih agencija, nemoj uzimati najjeftiniju varijantu - gledaj da ubodeš neku zlatnu sredinu. Aranžmani između 450 i 650 EUR (sa avio prevozom) bi trebalo da su sasvim pristojni, mada je uvek dobro pogledati detalje o hotelima ako se dvoumiš između 2-3 alternative. Zaista može da se desi da za iste pare ili neku mizernu razliku tipa 20 evara zabodeš hotel na drastično boljoj lokaciji ili sa drastično boljim švedskim stolom.4. Nadovezano na prethodnu stavku - automobil je obavezna stavka ukoliko ne preferiraš "lenj" odmor. Da bi se na Kritu obišle sve zanimljivosti potrebno je mnooooooooogo više od jednog letovanja. Prošle godine sam za 11 dana prešao 1800 kilometara u prelepoj Nissan Micri i cenim da u toj kilometraži nisam uspeo da obiđem četvrtinu željenih i desetinu mogućih destinacija.5. Ostrvo je ogromno - ima preko 250 kilometara po širini i potrebno je solidnih 5 sati vožnje da bi se sa npr krajnjeg zapada (Kastelli) stiglo na krajnji istok (Sithia). Zbog toga će ti, u zavisnosti od lokacije, veliki deo ostrva ostati potpuno van domašaja i skapiraćeš da treba ponovo da se vratiš i odabereš neku drugu bazu ukoliko želiš da vidiš makar većinu Krita. Putevi su uglavnom ok (glavna saobraćajnica je autoput prve kategorije iliti national road, koji ide duž severne obale) i odlično obeleženi (dvojezično), a ako imaš avanturistički duh za vožnju po udaljenijim krajevima otvori se 8 evara za najdetaljniju i najažurniju autokartu (ona koju ćeš dobiti uz auto je prilično beskorisna ako se nađeš u brdima).6. Za konkretne izlete i lokacije trenutno nemam vremena ali obećavam taj čuveni topik do kraja jula (u pravo vreme, kada su svi već otišli na odmor). Ove godine idem drugi put uzastopno i gledaću da mi baza bude na zapadnoj obali pošto mi je ista prošle godine bila nedostižna usled konstantnog divljanja po planinama, visoravnima, selima, gradovima i plažama u trouglu Heraklion - Ag. Nikolaos - Ierapetra.e, da:7. Uvežbaj dve-tri osnovne reči na grčkom, tipa "dobar dan" (yassas), "molim vas" (parakalo) ili "hvala" (efharisto). Izmamićeš najiskrenije moguće osmehe kod lokalaca (koji su se već pomirili sa činjenicom da su moderni zapadnoevropski i ruski turisti jedna arogantna stoka koja domaće stanovništvo tretira kao roblje koje im gratis ide uz aranžman) a ukoliko ovladaš pravilnim naručivanjem kafe na grčkom ("dio elenikus kafedes, parakalo") vrlo je moguće da ćeš makar jednom istu dobiti za dž. Meni se upravo to dogodilo, plus mi je Grk konobar na čistom srpskom rekao "izvoli" kada je doneo fuka :) Edited by beowl
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...