Jump to content
Sign in to follow this  
James Marshall

Streličarstvo - 5-12. avgust

Recommended Posts

James Marshall

Na olimpijadi se gađa samo iz olimpijskih, tzv. recurve lukova, kompaund nisu olimpijska disciplina. Takmičenja se odvijaju u četiri discipline - muškarci pojedinci, žene pojedinačno, muški timovi i ženski timovi.

Gađa se na 70 metara udaljenosti, u metu koja ima deset koncentričnih prstenova i prečnika 122 cm. Najmanji krug, koji donosi deset poena je 12,2 cm u prečniku.

Takmičenje u pojedinačnoj konkurenciji počinje kvalifikacijama, gdje svaki strijelac ispaljuje po 72 strijele (u serijama po 6) na osnovu kojih se dobija lista nosilaca, i onda se u eliminacijama takmičari ukrštaju po principu 1-64, 2-63 itd. U eliminacijama se gađa po sistemu setova, ispaljuju se po tri strijele, i strijelac koji ima više poena u datom setu osvaja dva boda za dobiven set. U slučaju neriješenog rezultata u setu, strijelci dobijaju po jedan bod. Pobjednik je onaj koji prvi stigne do pet poena. Ukoliko se na kraju meča desi da je rezultat neriješen (5-5), ispaljuje se po još jedna strijela, tzv. zlatna strijela, koja odlučuje o pobjedniku. 

Timsko takmičenje je slično, u takmičenju su po 12 ekipa od po tri strijelaca, i po 4 najbolje ekipe nakon kvalifikacija ulaze direktno u četvrtfinale, a ostali raspucavaju prvo kolo. Timovi ispaljuju po 6 strijela po setu (dvije po takmičaru) i pobjeđuje tim koji prvi skupi 5 poena (po sistemu kao kod pojedinaca).

_44957119_archery_466x280.gif

Gdje:

Sambodromo

Kad:

5. avgust:  Kvalifikacije

6. avgust: Muški timovi - eliminacije i finala

7. avgust: Ženski timovi - eliminacije i finala

6-10. avgust: Pojedinačne eliminacione runde

11. avgust: Žene - eliminacije i finala

12. avgust: Muškarci - eliminacije i finala

Broj učesnika - po 64 muškarca i žene

Ko brani titule:

Muškarci: OH JIN HYEK, Koreja
Olympics+Day+5+Archery+lOurDtA3ZbSl.jpg
Žene: KI BO BAE, Koreja
Bo-Bae-Ki-Olympics-Day-2-Archery-Yqh82iZ
Muški timovi: Italija
Ženski timovi:Koreja

Korejanci su najveća sila, od uvođenja timskog streličarstva (1988.) na OI u timskim takmičenjima imaju 7/7 u ženskoj i 4/7 zlata u muškoj timskoj konkurenciji. Ukupno od vraćanja streličarstva (1972.) imaju19 zlatnih medalja.

16k2f5v.jpg

Ko su favoriti - po listama i po formi:

Muški timovi:
1. Koreja
2. SAD
3. Kina
4. Italija

Ženski timovi:
1. Koreja
2. Rusija
3. Indija
4. Tajpeh

Muškarci:

Sem Korejanaca čiji su predstavnici Kim Woo-jin, Ku Bon-chan Lee Seung-yun, tu su Ameri Geret i Elison, kao i Francuz Valadont i Holanđanin van den Berg.

Žene:

Korejanke - Choi Misun (br. 1 na ljestvici), Ki Bo Bae (aktuelna šampionka), Chang Hye-jin, takmičarke iz Tajpeha Tan Ya-tingLe Chien-ying, Mekenzi Braun iz SAD, Ksenija Perova iz Rusije kao i favorit iz sjenke Veronika Marčenko.

Što se tiče nas, baš smo tanki u ovom sportu. Srbija nikad nije imala predstavnika na OI, a i Jugoslavija je imala samo 2 predstavnika, 1976. je to bio Bojan Postruznik – sa 2421 poena čime je osvojio 9. mjesto i na sledećim OI je to bio Zoran Matković sa osvojena 2410 poena što je bilo dovoljno za 11. mjesto.

theanswer

Svaka čast za uvod. Samo da kažem sa smo bili jaaaako blizu da imamo učesnika, baš baš šteta.

Prokleto Djubre

Do pre neku godinu sam ucestvovao u ovom prelepom sportu pa samo da dodam da ne samo da nismo nikad imali predstavnika nego cemo ga tesko i imati. Pre par godina je iz budzeta dodeljno 2000 evra za ukupan trosak za celu godinu, sto pokriva minimalac za sekretaricu za savez, predsednik je bio volonter :D. Uz macevanje, najmanji budzet u nasem ministarstvu sporta. Klubovi zive od entuzijazma i clanarina i to je to.

Cisto da se uporedi, u Koreji skoro svaka srednja skola ima strelicarstvo, a ljudi se zaposljavaju u velikim kompanijama na poziciju strelicara. Razvojni put je cesto ovakav: u srednjoj skoli pokazes dobre rezultate, koledz upisujes sa strelicarskom stipendijom i kad zavrsis odes u neki Hyundai ili Kiu da pucas za njih. Ako ne pokazes neke vredne rezultate, samo te premeste na neko mesto za koje si sposoban i to je to.

@theanswer: Nikakve sanse ni za sta ne bi imao bilo ko nas tamo a ne bih ni rekao da je bilo toliko blizu. Mi nemamo nikakve sanse ni na Evropskim prvenstvima, a npr. drzavni indoor rekord nam je star 10-15 godina s nekih mediteranskih igara gde se s tim rezultatom nije islo ni u finale tih igara. Otici tamo bi bilo slicno onim Afrikancima koji uce da plivaju.

arheolog1981

Pa bio je Luka Popović vrlo blizu... na kvalifikacionom turniru je bio četvrti a prva tri su išla na OI. Na putu do polufinala je pobedio jednog Jean-Charles Valladont-a koji je 4. na svetskoj listi! Vrlo dobar takmičar, posebno s obzirom koliko se ne(ulaže) kod nas u ovaj prelepi sport.

Malvo

Koliko vremenske (ne)prilike uticu na takmicenje? Strela i 70m udaljenosti, ne deluje uopste malo ako duva neki vetar.

theanswer

Pa bio je Luka Popović vrlo blizu... na kvalifikacionom turniru je bio četvrti a prva tri su išla na OI. Na putu do polufinala je pobedio jednog Jean-Charles Valladont-a koji je 4. na svetskoj listi! Vrlo dobar takmičar, posebno s obzirom koliko se ne(ulaže) kod nas u ovaj prelepi sport.

Moraću da se naviknem izgleda da ljudi nisu čitali onu Srbija na putu za Rio temu :)

Prokleto Djubre

Moraću da se naviknem izgleda da ljudi nisu čitali onu Srbija na putu za Rio temu :)

Bas smo ti i ja pricali tamo o tome, posto ja nisam bio cuo za taj rezultat. Luka je negde izmedju 100. i 150. mesta na listi ako se ne varam, a ukupno na olimpijadi ce biti valjda 64 strelicara. Nije ta lista nesto merodavna svakako (mnogi pucaju samo kad im odgovara, nemaju svi pare za putovanja na turnire koji se boduju...), ali eto, cisto da se stekne osecaj. Jedan pristojan rezultat na medjunarodnom turniru koji nije beznacajan je za nivo naseg strelicarstva vise nego sto smo ikad imali i svaka njemu cast na tome, nema sta. Samo treba imati na umu da sa nekih 640 koliko se realno od njega moze ocekivati u ovom trenutku bi mogao da se nadje na poslednjih 10-15 mesta. Drugim recima, njegov odlican dan je na Olimpijadi rezultat koji takmicari iz jakih drzava imaju kad im sve ode u kurac. Takodje, u strelicarstvu ne treba gledati jedan rezultat da se oceni takmicar jer ima dana kad se sve desi kako treba. Koliko sam pratio njegove rezultate (a ne tako davno sam i pucao protiv njega), najrealnije bi bilo ocekivati nekih 630 u standardnom danu. To je rezultat koji je na olimpijadi ekvivalent davljenja u bazenu za plivace. Imajte na umu i da strelicarstvo nije sport u kome je uobicajeno da se najbolji rezultati postizu na najvecim takmicenjima, nego upravo obrnuto, posto je nivo nervoze obrnuto proporcionalan uspehu. Da bi neko npr. znao 90% da ce mu rezultat biti 650 na nekom takmicenju, prvo mora na treningu redovno da puca vise od toga, a onda i na par takmicenja da pokaze da to isto moze i kad postoji pritisak. Potpuno suprotno od npr. atleticara koji sav svoj trening tempiraju tako da par meseci (negde i godina) ranije ni ne ocekuju maksimalne rezultate i da dizu formu u skladu sa time kad je takmicenje.

On je dovoljno mlad da bi moglo nesto u buducnosti da se ocekuje i da bi ta konstantnost mogla da se desi, samo sto se bojim da svako ima granicu izdrzljivosti i da ce nedostatak bilo kakve podrske njega udaljiti od sporta.

Koliko vremenske (ne)prilike uticu na takmicenje? Strela i 70m udaljenosti, ne deluje uopste malo ako duva neki vetar.

Uticu jako, ali postoji zagrevanje gde se namesta nisan u skladu s uslovima a i svako malo se podesava da se isprati trenutni vetar. To ume da bude nauka sama za sebe. Naravno, kao i u svemu drugome - kako tebi, tako i drugima.
Sto je strela brza, to manje okolni uslovi uticu na nju. Zbog toga se svaki takmicar trudi da gadja sto jacim lukom, ali time gubi snagu, posebno za kasnije faze takmicenja koje su i jedine bitne. To je jedna klackalica u kojoj igras malo vise na jednu ili na drugu stranu, pa sta ti Bog da. Ako se ispostavi da je vreme savrseno a tebi se u ispucavanjima trese ruka jer si mrtav od prejakog luka zajebo si se. Ako dodjes sa lukom slabijim nego sto odgovara uslovima, postane nebitno sto svaku strelu imas pod kontrolom. Sve ovo moras isplanirati barem koji mesec unapred tako da ti ni prognoza nista ne znaci.

theanswer

Ja ako se dobro sećam mi smo pričali pre tih kvalifikacija, ti si me pitao, ja sam rekao da ima dečko iz Temerina koji se zove Akoš Varga i koji u juniorskoj konkurenciji ima neke dobre rezultate. E, posle toga je bilo ovo Lukino, što je mislim nešto najbolje što je srpsko streličarstvo uradilo u zadnjih xx godina, tako da je to pojačalo samo moju argumentaciju :) Kažem baš baš šteta jer je imao dve šanse, polufinale i treće mesto i obe je izgubio, posle na svetskim kvalifikacijama poslednjim nije bio ni blizu. A baš šteta jer bi sigurno došlo do nekog povećanja sredstava imajući u vidu da bi imali predstavnika na OI.

Prokleto Djubre

Moguce da je bilo bas tako, nisam ja bas covek s memorijom :D

Da, kad tako postavis, mozda bi bilo bolje da je otisao, pa makar da gledamo i to da covek iz Srbije moze da se nadje tamo. Nasem savezu bi valjao svaki dinar, to je strasno na sta lici stanje.

Meni je vise to neki stav o sportu, a mozda i o zivotu, da ako nisi u nekoj minimalnoj sansi da uzmes nesto vredno paznje da ne treba ni da budes na takmicenju. 

yellowShark

Meni se cini da Luki (i Grozdanovicu, Beatovicu, Stefanovicu), kao i u svakom drugom sportu, treba ozbiljan trener. Naravno, to je pitanje strategije Saveza (koja ne postoji), da li sredstva iz budzeta dajemo za trenera, za razvoj klubova, za razvoj mladjih kategorija, sta vec. Ad-hoc angazovanje Suk-a sa idejom da on tu kao nesto malo kaze, pokaze, popravi tehniku i odosmo na Olimpijadu, je, po meni, bila bacanje para, narocito kad se uzme u obzir budzet saveza koji je oko 10.000e. Nije da nemamo trenera, selektor ima WA sertifikate, no on je verovatno vec izgubio motivaciju tokom godina volontiranja i borbe sa sujetama ljudi u Savezu.

Odlazak Luke na Olimpijadu bi svakako pomogao Savezu, verovatno bi presao u drugu kategoriju sportova, no obzirom ko vodi i kako radi Savez pitanje koliko pametno bi se te pare potrosile ...

Prokleto Djubre

Meni se cini da Luki (i Grozdanovicu, Beatovicu, Stefanovicu), kao i u svakom drugom sportu, treba ozbiljan trener. Naravno, to je pitanje strategije Saveza (koja ne postoji), da li sredstva iz budzeta dajemo za trenera, za razvoj klubova, za razvoj mladjih kategorija, sta vec. Ad-hoc angazovanje Suk-a sa idejom da on tu kao nesto malo kaze, pokaze, popravi tehniku i odosmo na Olimpijadu, je, po meni, bila bacanje para, narocito kad se uzme u obzir budzet saveza koji je oko 10.000e. Nije da nemamo trenera, selektor ima WA sertifikate, no on je verovatno vec izgubio motivaciju tokom godina volontiranja i borbe sa sujetama ljudi u Savezu.

Odlazak Luke na Olimpijadu bi svakako pomogao Savezu, verovatno bi presao u drugu kategoriju sportova, no obzirom ko vodi i kako radi Savez pitanje koliko pametno bi se te pare potrosile ...

Ovo je malo previse licno za moj osecaj o cemu se prica na internetu, ali recimo samo da su neki odlicni takmicari prestali da se takmice nakon ponovnih prebrojavanja poena u celoj sezoni i da takve stvari unazadjuju sport vise nego bilo sta. Moram se sloziti s tvojim poentiranjem i okretanjem paznje na trenerski problem, ali ne vidim da ce to znacajno da se promeni u skoroj buducnosti. Morace da se napravi cela generacija trenera i jedan WA sertifikat jednostavno ne moze biti dovoljan jer bi nam trebalo bar 5, uz beskonacno profesionalniji pristup u samoj organizaciji.

Upravo tvoja poslednja recenica je ono sto sam i hteo da kazem na pocetku - Luka bi otisao, svi bi se osecali kao da su se pomerili unapred a u sustini bi bili jednako daleko od svih zato sto bi ovisili o entuzijazmu jednog coveka i nikakvim sistemskim promenama.

James Marshall

ako neko naiđe na potok današnjih događaja neka baci, počelo u 13h. Nema na BBC strimovima, po Kodiju se tek snalazim.

yellowShark

tesko da ce kvalifikacije biti strimovane :) .. ima na Ianseo live score

Edited by yellowShark

James Marshall

bem li ga, ovi na World archery kažu da je prekriveno kamerama, ali i ja mislim da kval. plus prije otvaranja teško da će ići lajv bilo gdje. 

Za sad Woojin opravdava ulogu favorita, dobro se drži i van den Berg, pokazuju formu. 

theanswer

Nema live streama, nema čak ni gledalaca na licu mesta za ove kvalifikacije. Nije praktično za livestream prikazivati ovo kao ni kvalifikacije u streljaštvu. Radi livescore na Rio stranici za sada ok.

Sign in to follow this